Bulgaristan Varna kesif gezisi...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tyido Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,096

tyido

Yigit BEKIROVIC
Yer
Istanbul
Merhabalar,

Ismim Yigit forumda yeniyim, oncelikle sizlerle tanismaktan ve paylasimda bulunmaktan cok mutluyum. Yaklasik iki yildir egitim icin bulundugum Bulgaristana bu sefer yeni aldigim aracim ile geldim. Amacim birazcik gezip fotograf cekip biraz da olsa arazi kosullarinda aracimi denemekti. Bu gun iki arkadasimla birlikte ufak capli bir gezi yapalim dedik onun icin yollara dustuk. Gezimize ilk olarak Varnanin merkezinden basladik ve Dobrich tarafina dogru yola koyulduk. Toplamda 130km kadar bir yol yapitik. Yolumuzda 20km de bir ufak tefek, nufusu cok az olan koyler ve kasabalar vardi ve tabi bunlarda durup yemek yemeden de edemedik. Gezimizde elde ettigimiz birkac kareyi siz degerli gezenbilir uyeleriyle paylasmak istedim. Umarim begenirsiniz... Iyi gunler...

Kullanmis oldugumuz yol guzergahi.

ScreenHunter Captured Image 1

IMG 0110 Optimized

IMG 0104 Optimized

IMG 0094 Optimized

IMG 0096 Optimized

Etiketler

Ynt: Bulgaristan Varna kesif gezisi...

Bu haftasonu da Varna'nin 13km kadar kuzeyinde olan yine google earth den kesfettigimiz bir yere dogru yol aldik. Arazinin ilginc yani denize 35km olmasina ve dogal olmasina ragmen bolgede deniz kumu ve midyelerin olmasi. Ayrica ilginc sekilde olusmus kayalarda mevcut. Resimleri paylasmak istedim. Umarim begenirsiniz.

IMG 0167

IMG 0166

IMG 0180

IMG 0178

IMG 0167

İyi günler
Yiğit bey
Bu güzel resimleri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
Saygılar
Batuhan

güzel bir gezi olmuşi fotoğrafların devamını merakle bekliyoruz
paylaşım için teşekkürler

Yorumlariniz icin cok tesekkur ederim. Haftasonu birkac yere daha gitmeyi planliyoruz umarim guzel resimler elde ederiz. Vaktinizi ayirip resimlere baktiginiz ve cevap yazdiginiz icin tekrardan tesekkur ederim. Iyi gunler...

yakinda bir iki arkadas bizim de niyetimiz var Bularistan a,
oneri yada uyarilariniz olursa sevinirim,bir de Bulgarca bilmeden oralarda anlasabilirmiyiz.
Selamlar

Altay bey,
Oncelikle geldiginiz zaman eger burda olursam elimden geldigi kadar size yardimci olmaya calisirim. Benimde Bulgarcam sadece kiril alfabesini okuyacak kadar, fakat genellikle kucuk yerlerde koylerde bile Ingilizce yada Turkce bilen cikiyor. Genelde gezilerimizde kucuk kasaba ve koylere ugradigimizda 10 kisiden 1-2 si Turkce bildigini gorduk. Iletisimde herhangi bir zorluk olmuyor. Yolda hiz yapmadiginiz surece trafik polisleri ile herhangi bir problemle su ana kadar hic karsilasmadim. Ana yollar ve ara yollar oldukca bozuk hatta hemen hemen her an acaba hangi cukurdan kacip hangisine girsem diye ilerliyorsunuz. Para birimi olarak Bulgar levasi ve euro kullaniyorlar. Su anki guncel kura gore 100Turk lirasi 83Bulgar levasina denk geliyor. Hayat oldukca ucuz benzinin litresi 2.32leva , Dizel 2.60leva ve LPG ise 1.13leva. Ayrica Bulgar sinirina gectiginiz anda Vinetka(vignette) adinda yol vergisi pulu almaniz gerekiyor bunun bedeli ise 7gunluk 10leva bir yillik ise 65leva. Turk plakali araclarda bunu alma zorunlulugunuz var. Ve tabi en onemlisi trafik sigortanizin yurtdisinda gecerli olmasi icin araciniza yesil kart yaptirmaniz gerekiyor. Bunun fiyati butun dunya ulkelerinde sabit olup herhangi bir indirimli fiyati yoktur. Tam olarak net fiyatlarini hatirlamiyorum fakat 15gunluk, aylik veya 1 senelik olarak yapilabiliyor. Enson yaptirdigimda 2 aylik olarak 113euro odedim. Tam net ve dogru bilgiye Turkiye Tunning den ulasabilirsiniz. Aracinizin ruhsati yeni ruhsatlardan ise herhangi bir belge gerekmeden, ruhsat, yesil kart ile yurtdisina cikis yapabiliyorsunuz. Su an icin aklima gelenler bunlar. Eger akliniza takilan soru olursa cevaplamaktan mutluluk duyarim.

Merhabalar,
Yurtdisina arac ile cikista uluslararasi ehliyet gecerlilik belgesi alinmasi icin herhangi bir zorunluluk yok sinirda da ehliyet yada bu tip bir belge gosterme zorunlulugu yok. 2 sene once Bulgaristana geldigimde polis cevirmesinde bana ehliyetimin gecerli olmadigini soylemislerdi fakat herhangi bir ceza kesmediler. Bende birdahaki gidisimde uluslararsi ehliyet gecerlilik belgesini almak icin Istanbul Seyrantepedeki Tunning e gittim. Fakat 1 yillik olan bu belge icin 250tl civari bir para talep ettiler. Bende onun yerine Istanbulda Mecidiyekoyde Bir tercume burosu buldum ve ehliyetimin arkali onlu tercumesini 20tl karsiliginda yaptirip apositi muhuru yaptirdim. 1 sene once apositil icin kaymakamlikta 55tl odemistim fakat gecen ay ogrendim ki artik apositil muhuru icin para alinmiyormus. Su ana kadar yaklasik 1 senedir Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Ukraynada hicbir polis cevirmesinde sorun yasamadim. Tercumeyi kabul ediyorlar, lakin tercumeniz olmasa bile ehliyetlerimizde ingilizce yaziyor. Onun icin cogu zaman tercumeyi gosterdigimde gerek yok diyorlar. Genelde rusvet almak isteyen polisler oldugu icin rusvet icin hemen hemen herseyde kusur bulabiliyorlar. Malesef ki gecen sene Haziran ayinda 40 derecelik sicakta 4X4 arabamda zincir bulunmadigi icin ceza yazmak istediler. Ayrica arabanin kullugunde 10cc kadar su bulunmadigi icin de ceza yazmak isteyebilirler. Komik ama gercek. Bu tip sorunlar genelde Edirneden Sofyaya giderken oluyor fakat 20leva ile cozulemeyecek bir problem daha gormedim. Her nekadar avrupa birligine uye bir ulke olsada malesef ki bu tip ahlaksizliklar arada sirada oluyor...

arkadaşlar selam

ben aynı zamanda BG vatandaşıyım .

aranızda toplu olarak gidip gezenler olursa katıla bilirim

Bulgaristanın güneyinde yunanistan sınırına yakın KIRDJALİ kentine yakın bir kasabada kalıyorum , evimiz orda

bu bölgeyi biirim ....

BG polisi uluslararası ehliyet istemiyor genelde ama istersede ceza keser , kıl biri olursa . 2-3-4 ayda bir gider gelirim soran olmadı ...

arkadaş zaten anlatmış trafik sigortanıza avrupa ulkelerinde kullanılanulusal arası sigorta mecburi istiyor , sınırı geçer geçmez LUKOİL den VİNETKA almanız gerekir , ehliyetten çok çok daha buyuk problem teşkil ediyor ....

son olarak da sınırdan sadece ilk htiyacınız kadar para değiştirin öpüyorlar 1 TL = 0.75 LV ...

saygılar sevgiler , iyi geziler dilerim

bişey daha sınırı geçerken Bulgar 3 Euro dezenfeksyon için para istiyor , bozuk bulundurmakta fayda var ....

Varna'da Kaliakra burnu ve Balçık Sarayını öneririm oldukça ilgi çekici yerler. Bulgaristan Gezisi sitesinden www.barkurt.com Bulgaristan'da görebileceğiniz değişik yerler var. Belogradchik de baya güzelmiş

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri