Bulgaristan-romanya-ukrayna-rusya-estonya-letonya-litvanya-pol Seyahatim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan acem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 113
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 81,839
Ynt: Bulgaristan-romanya-ukrayna-rusya-estonya-letonya-litvanya-pol Seyahatim

Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra yola çıkıyoruz.Açık büfe kahvaltı olmasına rağmen kahvaltı zayıftı.Aç bile kaldım diyebilirim.

DSCF6887

Ekli dosyalar

• DSCF6873.JPG
    DSCF6873.JPG
    215.2 KB · Görüntüleme: 293

Etiketler

Bundan sonraki rotamız Berlin-Hannover-Prag-Belgrad-Sofya ve Türkiye

Aksi bir benzinciye çatmışsınız sanırım. Herhalde anlaşamayınca, gelip pompadan kendi doldurduğu için homurdanmıştır. Polonyalılar genelde ılımlı insanlar ve Türkleri de severler. Arada tabiki her türlü insan çıkabilir. :-\

Rusya'da bizim aldığımız mazotlar hep litreyleydi. 1lt=1dm³. Adama litre deyince kafası da karışmış olabilir. ;)

Biz de gezilerde genelde beyaz peyniri özlüyoruz. Yunanistan ve Bulgaristan dışında pek bulmak mümkün değil. Hah bir de Almanya'da Türk marketlerinde oluyor. :smiley:

Trakai'de kalenin içini gezdiniz değil mi?
İlgiyle takip ediyoruz, teşekkürler.

Vilnius'u sadece konaklamak için kullanmayı düşünmüştük.Onun gezme fırsatımız olmadı.Ama bilseydik konaklamamızı Trakai'de yapar burayı gezerdik.

Hocam Vilnuis de Meydanı da gezmişsiniz,
Özellikle o büyük sütünlu bina, 90 larda Sovyetler Birliğinde ilk olarak Litvanya ayrılmıştı yanılmıyorsam, Gorbaçov görüşmeye geldiği yer, Sovyetler in dağılışının da başlangıcı aynı zamanda.

Paylaşımınız için teşekkür ederim. Bayramınız kutlu olsun.

Varşova'da kaldığımız apartman merkezi bir yerde imiş.Hemen arkasında Varşova'nın ünlü sokağı vardı.Adı Nowy Swiat.Uzun bir cadde.Sadece toplu taşıma araçları ve taksiler çalışmakta.Üzerinde restoran ve barlar var.Biz hiç birine girmedik,fiyatları nasıldır bilmiyorum.Sokağın sonu eski şehire çıkıyor.Eski şehiri gezdik, kalabalık,turist çok.
Gece sadece caddede dolaştık.Sabah bütün gün şehri, görülebilecek birçok noktayı gezdik.Parkları güzel,dinlendirici.>Eski şehir güzel.

DSCF6909

Ekli dosyalar

• DSCF6934.JPG
    DSCF6934.JPG
    164.5 KB · Görüntüleme: 209

Varşova'dan görüntüler.
Bizimki enerjisini atamadı.Onu koşturup biraz yoruyoruz.

DSCF6930

Varşova'dan görüntüler.

DSCF6939

DSCF6945

DSCF6953

Varşova'dan görüntüler.

DSCF6997

DSCF7032

DSCF7036

DSCF7063

Varşova gezimiz bu parkla bitiyor.Akşama yolcumuz var.20.00 gibi apartmana dönüyoruz.Akşam yemeği hazırlanıyor ve yeniyor.Tatlı bir telaş başlıyor.Ayrılık vakti de geliyor.Oğlumuzdan ayrılacağız.Gezimizin bundan sonraki bölümü 3 kişi devam edecek ve dil problemiz de olacak.Ama endişeye gerek yok.Yolla ilgili sıkıntı yok.Ayrıca biraz da ingilizcemizde var.Fazla sorun olmayacağını düşünüyorum.
Otobüs saat 10'da. Varşova otobüs terminaline gidiyoruz.Ozan'ı Riga otobüsüne bindireceğiz.Sanki Sinop'tan İstanbul'a giden otobüs gibi.Oğlum İstanbul'da tıp eğitimi görüyor. Riga'da devlet üniversitesinde bir ay mide ve bağırsak cerrahisinde staj yapacak.
Buradaki terminaller bizdeki gibi değil.Biletler genellikle internetten satılıyor.Terminalde üç-beş otobüs var.Peronlarda bekliyorsun otobüs geliyor binip gidiyorsun.
Bizimkinin otobüsü Berlin'den kalkıyor.22.30 da otobüs gecikmeyle geliyor ve Ozan'ı el sallayarak uğurluyoruz.
Bizde apartmana geri dönüyoruz.

3.08.2013
Sabah erkenden kalkıp, kahvaltımızı yaptıktan sonra yola çıkıyoruz.Önümüzde Berlin'e 470 km'lik yolumuz var.Buraya kadar 6000 km yol yapmışız.Bu yolun toplasan 300-350 km'si otoyoldu.(Türkiye hariç)Yakıtımızı alıyoruz ve otoyola çıkıyoruz.Günler sonra güzel oluyormuş .Berlin'e kadar üç noktada otoyol parası ödüyoruz (72 PLN 1EUR 4,16 PLN)
Berline kadar yolculuk iyi geçiyor.
Saat beş gibi Berlin'e giriyoruz.En pahalı yere arabamızı park etmişiz.Saati 2 euro

DSCF7173

Biraz ileride Berlin'in ünlü kapısı Brandenburg Kapısı varmış.Berlin hakkında bilgimiz yok.Dersimize çalışmadık.Buraya kadar Ozan bu konularla ilgileniyordu.O bizden ayrılınca rastgele gezmeye başlıyoruz.Biraz kapıya doğru ilerleyince Türkçe sesler gelmeye başlıyor.Seslere doğru gidiyoruz.Miting varmış.İP,ADD,Chp bayrakları var.Ne diye öğrenmek için içlerine dalıyoruz. Ergenekon davası ile ilgili imiş.(ortalıkta polis bile yok)Biraz muhabbet sohbet biraz bilgi ve oradan ayrılıyoruz. Reichstag Binasına yöneliyoruz.Panoromik olarak görüyoruz.Ben daha çok Türklerin yaşadığı Kreuzberg'i merak ediyorum. Navigasyonu bu mahalleye ayarlayarak Berlin sokaklarında rastgele dolaşıyorum.Sokaklar boşboş.Nihayet sıkılıp mahalleyi buluyorum.Akşamda oldu,yemek zamanı.Sokaklar kalabalık,bir sürü Türk lokantası görüyoruz ama park yeri bulmak mümkün değil.Birkaç tur attıktan sonra ve kırmızı ışıkta durduğumuzda arkadan birisi itekliyor bizi.İniyoruz bakıyoruz.Bir mercedes, içinden iki genç iniyor.gayri ihtiyari ne yaptınız be oğlum diyorum.''Abi kusura bakma,duramadım'' diyor gençlerden biri.Şansa bak Türkiyeden buralara kadar gel Türk'ün birisi vursun sana.(Ne olacaktı ki burası Türk zaten)''Abi ne olursun polis çağırma, ehliyeti yeni aldım'' diye yalvarıyor çocuk.Baktım küçük bi çizik var.Tamam dedim bize bi yemek söylede ödeşelim.''Tamam abi en güzel yere getireceğiz sizi'' diyorlar.Onlar önde biz arkada park yeri yok.Epey dolaştıktan sonra yine bir Türk lokantasının önünde bir araçlık yer buluyorlar.Biz giriyoruz oraya.Hadi siz gidin biz başımızın çaresine bakarız diyoruz yemekten vazgeçip gençleri gönderiyoruz.Sevindi çocuklar.Bizde arabayı orda bırakıp dalıyoruz sokaklara, yemek için epey bi mücadele veriyoruz, en sonunda Adana kebapçısında karar kılıp giriyoruz, dürümlerizi yiyoruz.
Kreuzberg İstanbul gibi keşmekeş.Söyleyecek fazla birşey yok.Keşke gelmeseydim dedim.Tamponu çatlatmışlar, karanlıkta görmemiştim.NAzar değmesin dedik öylece bıraktım.Hala yaptırmadım.
Berlin duvarını bulamadım, o kadarda tarif ettiler ama nafile.Gece 12 'de berlinden ayrıldım.Gideceğim yere 350 km var.Giderim diye düşündüm ama çok yorulmuşum.Biraz gittikten sonra bir yere girdim, otel önü imiş.Gelen geçenden rahatsız oldum.marşa bastım biraz ilerledikten sonra bir benzin istasyonuna girdim ve uyudum.Saat 11.30 gibi bizimkilerin eve varabildim.Rinteln(Burada hanımın amca oğlu var)

DSCF7122

DSCF7124

Berlin'de İstanbul simidi,özlemişiz.

DSCF7128

Berlin'de Sovyet mezarlığı
Alman Parlemento Binası
Kreuzberg

DSCF7139

DSCF7168

DSCF7180

DSCF7183

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri