Bulgaristan-romanya-ukrayna-rusya-estonya-letonya-litvanya-pol Seyahatim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan acem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 113
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 81,989
Ynt: Bulgaristan-romanya-ukrayna-rusya-estonya-letonya-litvanya-pol Seyahatim

Çok güzel bir gezi yazısı oluyor. Biz de Rusya'ya girerken aynı Rusça belge ile cebelleşmiştik. Sonra bize acıyıp ingilizcesini bulmuşlardı. ;D

Merakla izliyoruz. :smiley:

Etiketler

Kızıl meydanda Lenin in mumyası vardı belirli saatlerde açıyorlardı ziyerete.Onu gördünüz mü.Camekan içinde saklıyorlar hava ısı ve nemi kontrollü.Çok ürperticiydi.Öldükten sonra mumyalamışlar.Canlı gibiydi.Sanki Moskova yı tekrar geziyorum.Paylaşımlar için çok teşekkürler.
İzmir den selamlar.

güzel bir gezi rotası olmuş. kültür gezisi bizimde önceliğimizdir. bu nedenle gezilerde en çok koşturmalarda yoruluruz. bir yere gidince olabildiğince çok yeri görme arzusundan, ayaklar su toplar. ama anılar bizimle geldiği için mutlu oluruz.

bizde st petesburg a finlandiyadan girince, rus yolları ile tanışmamız ve bu yolda nasıl gidilir diye şikayetlerimiz olmuştu. moskova yollarını ve ukrayna yollarıda merak ettiğim güzergahtı. sayenizde öğrenmiş olacağız.

sağlıcakla gidip gelmenize sevindim. bize aktaracağınız güzel bilgileri keyifle okuyacağız. şimdiden paylaşım için teşekkürler.

Tekrar merhabalar.Rusya'da yollar gidiş-gelişdi. Ama yollar güzel. Moskova,Sankt-Petersburg arası yaklaşık 750 km.Yol güzel.Birkaç km de bir her iki taraf için sollama yapılabilsin diye 3 şeride çıkıyor.Sürücüler genellikle hız sınırlarına ve kurallarına uyuyorlar.Yolda trafik yoğun.Bizim ülkemiz dışında hiçbir petrol istasyonunda arabanızı yıkıyacak su bulamazsınız.Şehir merkezindeki bazı istasyonlarda ücreti mukabil araba yıkayabilir ve temizleyebilirsiniz.herhalde bizde su bol.
Ukrayna yollarına gelince otoban yok denecek kadar.Araç ile gidecekler ara yollardan kaçınmalısınız.Çok bozuk,bozuk ötesi büyük çukurlar var.Tırcılar uyarmıştı bozuk diye ama olsun gideriz dedik.Pişman olduk.Uluslararası yolları tercih ediniz.Bırakın biraz yol uzasın.

Kızıl meydana sanırım üç yerden giriş var.Biri Moskova nehri kenarından,biri Yeni Arbat Caddesinden,diğeri de ana kapı.(Bilgi yanlışlığı varsa düzeltiniz lütfen)Biz ana kapıdan giriş yapıyoruz.Girişte sağda hediyelik eşya satan dükkanlar var.Biraz onlara takılıyoruz.Ama biz hediyelikleri bir alt geçitteki dükkanlardan almıştık.Acaba kazıklandık mı?Yok hayır buradaki fiyatlar daha yüksek.
Yüzümüzde bir gülümseme. Bugün hava güzel.Neşe doluyor insan diyoruz meydan gezimize başlıyoruz.Sağ taraf Kremlin sarayı karşıda da alışveriş merkezi var.İlerde de katedral. Saint-Basile Katedrali,dünyada başka benzeri yokmuş.Lenin'i ziyaret edelim dedik.maalesef 10-13 arasıymış ziyaret.Kaçırmışız.Olsun başka zaman belki diye avunuyoruz.Neyse birkaç fotoğraf çekiyor ve ayrılıyoruz.Katedralin orada bir yoğunluk var.Bizde kalabalığa doğru yürüyoruz.Etrafa dikkatlice bakıyorum.Turiste benzer pek kimseyi göremiyorum.Sanırım Ruslar buraya büyük önem veriyorlar.Çoluk-çocuk gezmeye gelmişler.Cuma günü olmasına rağmen.Gelin ve damatta burada fotoğraf çektiriyorlar. Saint-Basile Katedralini dıştan geziyoruz.İçine girmiyoruz.Zaman kısıtlı.
Sağdan devam ederek Moskova Nehrine iniyoruz.Sarayın arkasından dolaşacağız.Oradan Rus-Ortodoks Kilisesine gideceğiz.Geçen yıl birçok Katolik kilise ve Katedral görmüş ve gezmiştik. Ortodoks kilisesini merak ediyoruz.Dünyanın en büyük özerk Ortodoks Kilisesiymiş.Eşim hazırlıklı gelmişti.Eteksiz almıyorlar diye yanına etek bile almıştı.Başörtüyü unutmuş, ama onuda bi şekilde uyduracaktı.Öyle okumuş bir yerlerde.
Nehre doğru yürürken çimenlerin üzerine serpiştirilmiş bir sürü euro'lar gördük.Muhtemelen sahte idi.Şöyle bir bakındık ne bu diye.Adam çimenlerin üzerine uzanmış, affedersiniz kadında oturmuş çişini yapıyordu onca insanın geçtiği bu yerde.Bizde ne bu diye sormaktan vazgeçtik.Acaba neyi protesto ediyordu?(Ben Özgür'e ormanda bile yaptıramıyorum,benzinciye kadar tutuyor çocuk)Nehre iniyoruz.Bir tarafta nehir,bir tarafta saray biraz yürüyoruz.Nehir üzerinde gemiler var.Yük gemileri.Biz orada iken herhangi bir gezi teknesi göremedik.Neredeydi bilmiyorum.Kilisenin tepesi görünüyor,kuleleri.Dini yapılar hep böyle.Ya kuleleri var yada minareleri.Nehir kenarında biraz yürüdükten sonra Kiliseye ulaşıyoruz. Karnımızda acıktı yani.Çantadan azıkları çıkarıp yiyoruz.Üzerine de su.Kilisenin bahçesinde.Bu kilisede de kapalı.Ama gezenler çok.Bahçesinde hediyelik eşyalar satılıyor.Her zamanki gibi buradan da incik boncuk misali bir şeyler alıyoruz.Kilisenin terasına çıkıyoruz.Koca bir ekran.Patrik vaaz veriyor.(Canlı değil)Terasın altında kocaman bir meydan var.herhalde burada da ayin yapıyorlardır.Rus Ortodoks Kilisesi bir zamanlar bütün Ortodoksların koruyuculuğa soyunmuştu.Bu yolla Osmanlı Devleti'nin de iç işlerine karışma hakkı elde etmişlerdi.(1774 Küçük Kaynarca Antlaşması)Unuttum Kilise alanı içinde Rus Çarı II. Aleksandr'ın bir heykeli var.Yanında da çadır içinde Rus tarihi ile ilgili sine-vizyon gösterisi vardı.Adamlar tarihlerini aktarırken para alıyorlar.Vermedim tabii, girmedim ki.Katedralin güney tarafında Moskova Nehrinin üstünde köprü var.Araç trafiğine kapalı.Katedralin güney kapısından çıkarak direk köprü ile karşıya geçiyorsunuz.Köprü girişinde ve üzerinde satıcılar var.Güzel bir koku geliyordu.Baktık bademden yapılmış bir şekerleme.Değişik tat ve aromalarda bademler satılıyor.Bizim çok hoşumuza gitti.Giderseniz tadınız.Kilise gezintimizi tamamlayarak geri dönüşe geçtik.Bayağıda yorulduk,epey yol yürüdük çünkü.Geri dönüşte Kremlin Sarayının oradan geçeceğiz,ama alt geçidi bulamıyoruz.Küçük çocukla yürüyen biri genç. biri yaşlı kadına geçidi soruyoruz.Bize kendilerini takip etmemizi söylüyorlar.Onlar önde biz arkada yürüyoruz.
-Ozan; yani bu Ruslar'a birşey sorunca cevap vermiyorlar, aman bir şey sormayın diyorlardı.Bak bunlar bize yardım ediyorlar.
-Amann baba ben ne bileyim.
Herkes herşeyi yazıyor, çiziyor kime inanacağız.İnanın gezi boyunca kime ne sorduysak bize yardımcı oldu.Kimse bizi terslemedi.Madem bilmiyordunuz neden buralara geldiniz demedi.Çok ilginçtir, geçen sene navigasyon bozulduğu için Paris'ten çıkarken Almanya yolunu bulamamış, döner kavşakta üç tur atmış, taksicileri görüp onlara sormuştuk.Kendi aralarında yolu tarif ederken kavga bile etmişlerdi, sen biliyorsun ben biliyorum diye.
Ruslar hakkında söylenenlere pek itibar etmeyiniz.Yalnız tedbiri de elden bırakmayın derim.
Kadınların yardımı ile alt geçidi buluyoruz.Tekrar Kremlin Sarayının önündeyiz parkta.Hava da ısındı.Güneş çıkıyor, ısınıyorsun, güneşin önününe bulut geliyor üşüyorsun.Nasıl bir hava anlamadım gitti.
Sarayın batı tarafında(bize göre öyle) bir anıt var.Meçhul asker anıtı.Aynısı Kiev'de de vardı.Askerlerin nöbet değişimi varmış izlenecek ama daha nöbet değişimine var.Beklemeyelim gidelim ağır bastı ve oradan ayrıldık.Yine ana kapıdan meydana girdik ve sarayın karşısından çıktık.Birde alışveriş merkezi gezelim dedik.Orada tarihi bir binada alışveriş merkezi vardı.Girdik,hiç bir şeyin üzerinde fiyat yazmıyor.zengin bir yere benziyor.Fiyat olmadığı için bizim buralarla kıyaslama imkanımız olmadı.Zaten yorgunduk,daha erken olmasına rağmen(saat 6 gibi) hostele dönüp biraz dinlenmeyi uygun gördük.
Çünkü yarın önümüzde 750 km'lik yol var.Üstelik Sankt-Petersburg için bir gün düşünüyoruz.
Yemek hazırlayıp bir güzel karnımızı doyurduk.Biraz dinlendik,yarınki kalacağımız yeri filan ayarladık.Akşam oldu.
Ozan sizi bir yere götüreceğim dedi.
-Ya oğlum yarın yola gideceğiz, yorulduk zaten, nereye gideceğiz?
-Gidince görürsünüz.
-Tamam ya gidelim o zaman.
Bu arada şehir içinde nadir araç kullandım.Genellikle Ozan(Oğlum) kullandı.Ben biraz sıkıntı yaşıyorum.Genç adam.Onun deyimiyle yardır yardır gidiyorsun.
Düştük yola.Gide gide bir yere geldik. Uzanta bir bina.Önünde büyük bir havuz.Işıl ışıl.Gençler son model arabalarını çekmişler,müzik son ses kızlı-erkekli takıyorlar.Çevrede acayip bir kalabalık var.
-Ya oğlum nereye geldik biz?
-Şu karşı bina Moskova üniversitesi.
-Ne yapacan burda.
-Bakacağım öyle bir.
-Tamam siz gidin.Burası pek tekin bir yere benzemiyor.Polis filan gelir,yasaktır.Akşam akşam uğraşmayalım.
Eşim,oğullarım gittiler.Ben arabanın yanında kaldım.Bir yandan da tedirgin oluyorum.Yabancı plaka.İçlerinden biri bişey derse ne yaparım.Birçoğunun kafaları iyi. Bişey olmaz dedim kendi kendime.Oralarda dolaşmaya başladım.Biraz sonra bir patırtı.Pat pat.Ya ne oluyor demeye kalmadı havada havai fişekler patlamaya başladı.Şu işe bak, sanki bizi karşılıyorlar.
Ne şanslıyız değil mi?
Bizimkilerde geldiler.Hadi karşıya gidelim."Asıl gitmemiz gereken yer orası idi" dedi, Ozan.Sür karşıya.Biz karşıya geçene kadar havai fişeklerde azalmaya başladı.Gittik.Amanın o da ne.Yüzlerce motorsiklet. Hepside süper.Neyi kutladılar o akşam öğrenemedik.Bulundukları yer muhteşemdi.Yüksekte bir yer.Oradan Moskova manzarası muhteşemdi.Çevresinde botanik bahçesi var.Tepenin adı neydi?bilmiyorum.Bilenler lütfen yazsınlar.Gündüz manzarası nasıl bilmiyorum ama gece manzarası çok güzeldi.
Oradan huşu duygular .içinde ayrıldık.Ozan bir yere daha gideceğimizi söyledi.Gidelim bakalım.Yarın ne zaman uyanırsak öyle yola çıkarız.
Yeni ve Eski Arbat'ı göreceğiz.Kuzeyden güneye Moskova Nehrini geçince bambaşka bir şehirle karşılaşıyoruz.Koca koca apartmanlar(onlara rezidans mı diyorlar?) binanın tamamı ışıklandırılmış,cıvıl cıvıl ışıklı tabelalar, reklam panoları, yanımızdan geçen lüx otomobiller, kapitalizmin tam göbeğindeyiz.Burası yeni Arbat Caddesi imiş.Biz eskisine gideceğiz. Navigasyon bizi götürdü.Arabamızı park ettik, girdik araç girmeyen eski Arbat Sokağına.Klasik bizim İstiklal caddesi gibi bir yer geldi bana.(Kültürel değerini daha sonra öğrendim) Geç vakit olduğu için fazla kimse de yoktu.Boydan boya yürüdük.Sokağın sonunda Mc Donalds var.Küçük oğlumun en çok sevdiği harf M harfi.Görünce onu karnım acıktı dedi.(Gezdiğimiz ülkelerin hepsinde mutlaka bunlardan birşey yemiştir.)Biraz bekledikten sonra yiyeceğini aldı.Geri arabaya geliyoruz.Bu seferde sıkıştım baba demesin mi.ne yapacağız şimdi?Nerede tuvalet bulacağız?
-Ozan kardeşini şu barlardan birine götür.Patlayacak çocuk.
Girdiler bir bara.Yapıp çıktılar.Kimse de burası tuvalet mi kardeşim demedi. Sağ olsunlar.Bizim burada olsa herhalde tuvalet bozuk olurdu.Arabamıza bindik. Hostele geldik.Bu arada saatte 1 gibi oldu.Dedim ben yatıyorum.Siz ne zaman yatarsanız yatın.Yarın sabah herkesi 7'de ayakta istiyorum.Kahvaltıyı yolda yapacağız,uyudum.

Kızıl Meydan'dan Arbat'a Kadar.

DSCF6311

DSCF6315

DSCF6321

DSCF6322

DSCF6329

DSCF6353

DSCF6359

DSCF6382

DSCF6402

DSCF6420

DSCF6432

DSCF6428

27 Temmuz 2013
Sabah 7'de hareket ediyoruz.Km.3531 olarak kaydetmişim.Kahvaltımızı yolda yapacağız.Önümüzde 750 km'lik yol var.Çocuklar arabaya biner binmez uyudular.Amacımız sabah erkenden yola çıkıp akşam olmadan St-Petersburg'a ulaşmak.Gezebildiğimiz kadar gezebilmek.Ertesi gün saat 4-5 gibi ayrılmak.Bu düşüncelerle yola çıkıyoruz.Yerimizi de bir gecelik aldık.
Şehir içi otobandan çıkış biraz zaman aldı.Trafik sabah ve cumartesi olmasına rağmen yoğundu. Şehir içi trafiği daha rahat.Bizim ülkemizin tam tersi.Yaklaşık bir saat sonra trafik rahatladı.Otobandan çıktık.Yol gidiş-geliş oldu.2-3 km gittikten sonra bazı noktalarda gidiş istikametinde 2 gidiş bir geliş oluyor.Sonra yine geliş gidiş,sonra tek gidiş 2 geliş oluyor.Bu aralarda sollama yapabiliyorsunuz.Arazi dümdüz olmasına rağmen yol yapımı da müsait olmasına rağmen neden böyle yapmışlar? Ben bilemedim.Saat 10 gibi bir benzin istasyonuna girip sabah kahvaltımızı yapıyoruz.Sıcak çaykur çayımız bile var.Tekrar yola çıkıyoruz.Yol kenarında bazı anıtlar var.2.Dünya Savaşında Rusların mücadelerini anlatıyor.Köylerdeki eski evler bakımsız,tek katlı,kırık dökük virane.Çoğu da satılık.Tabii insanlar çoğunlukla yeni evlerde oturuyorlar.Biraz yol aldıktan sonra trafik durma noktasına gelmiş.herhalde kaza var diye düşünüyoruz.Böyle gidersek bütün planlarımız yatar.Baktım bazı araçlar sağdan toprak yoldan gidiyorlar.Ukrayna daki gibi çukurlar var.Biraz düşündükten sonra ne olursa olsun dedim ve düştüm peşlerine.

DSCF6453

Yoksa bekleseymişiz,biz akşama bile zor varırmışız.Meğer bir şehir varmış ileride.4 yol kavşağı varmış.Işıklarda varmış.İki araba geçiyor, pat kırmızı.Burayı bu uyanıklığımız!!! sayesinde kısa sürede geçiyoruz.Karşı tarafta aynı.Uzunca bir kuyruk vardı.Yolculuğumuz bu şekilde devam ediyor.Kendim sigara kullandığım için hemen hemen saat başı duruyorum.Bu yüzden benim yolculuklar biraz uzun sürüyor.Bu güne kadar 2 saatten fazla pek araba kullanmamışımdır.Öğle yemeğini de bir benzin istasyonunun tır parkında yiyoruz.Yolculuğumuz rahat geçiyor.Acele etmeden, hız yapmadan oğlumla birlikte değişerek gidiyoruz.

Ekli dosyalar

• st-petersburg.jpg
    st-petersburg.jpg
    67.2 KB · Görüntüleme: 209

Lelingrad Sokakları

DSCF6462

DSCF6466

DSCF6470

DSCF6469

DSCF6479

Petersburg cok guzel.biz bir arkadasimla gittigimizde en islek caddesi newski prospekt te oglen saldiriya ugramistik.6-7 rus genci sirt cantalarimiz almak istediler.O anda caddeden gecen bir polis arabasinin onune atlayip oyle kurtulmustuk.Sonra baktik ki turist ingiliz genc cift bizim kadar sansli degil bizden once onlarin cantasi gitmis.Ondan sonra hic canta tasimadik.Sizin gezide boyle guvenlik problemi oldu mu merak ediyorum ?
Izmir den selamlar

Hiçbir güvenlik problemi yaşamadık.Meşhur caddeden hem gece geçtik hem de gündüz.Bazen ıssız yollara yanlışlıkla girdik, ama bir problem yaşamadık.Aracımızı da bilmediğimiz yerlere park ettik.Hem araçla gezdik, hemde yaya olarak.Size geçmiş olsun.

27 Temmuz 2013 Moskova'dan geldik.Otele yerleştik, saat 20.00 gibi Sankt-Petersburg'u gezmeye çıktık.Şimdilik rastgele biraz gezip hostele döneceğiz.Onun için araba ile çıkıyoruz.Biraz ilerledikten sonra nehir kenarına yakın bir yere park ediyoruz.Park ettiğimiz yerin fotosunu çekiyoruz, navigasyonda da nereye park ettiğimizi işaretliyoruz.Yürüyerek nehir kenarına iniyoruz.Akşam olduğu için manzara çok güzel.Biraz manzara seyrediyoruz, biraz da fotoğraf çekiyoruz.Biz amatör olarak foto çekiyoruz, zaten profesyonel bir makinemizde yok. Fotolardan da bu anlaşılır.Nehir kenarı bayağı kalabalıktı.Nehirde gemi turları var, köprünün açılışını seyretmek için turlar düzenlenmiş.23.30 dan sonra hareket.Geç vakit olduğu için cazip gelmedi tura katılmak.Nehrin karşı tarafında Çar'ın sarayı var, bizim tarafta Ermitaj müzesi.Dünyanın en büyük müzesi imiş, gezmek nasip olmadı.Belki en az bir hafta kalmak gerekir.Bizim zamanımız kısıtlı.2 Ağustosta Riga'da olmamız gerekiyor.Yarın buradan ayrılacağız.Bir süre sonra kararımızı değiştiriyoruz.Yarın da burada kalıp ertesi gün yola çıkacağız.Oğlum da birkaç gün gecikmenin bir sakıncası olmayacağını söyledi, ayrıca Riga'da kalmayacak, bizimle Varşova'ya kadar gelip oradan tekrar Riga'ya dönecek.Bu düzenlemeye burada karar veriyoruz.
Bu akşam panaromik olarak şehrin bir kısmını dolaşıyoruz.Neva nehrini takip ederek Ermitaj müzesinin arkasındaki meydana geliyoruz.Oradan da bilmeden o meşhur caddeye çıkıyoruz.Cumartesi akşamı olmasına rağmen pek hareket göremedim. Nevsky Prospekt Caddesi oldukça uzun,kanala varıyoruz.Arabayı park ettiğimiz yeri arıyoruz.Neden arıyoruz,naviye kaydettik zannediyoruz ama kaydetmemişiz.Şimdi tahmini olarak gidiyoruz.Epey bir yol yürüdükten sonra nihayet arabamızı buluyoruz.Arabamızı büyük bir cadde kenarında bir yere park etmiştik.Hanım kafasında orayı işaretlemiş.Zaten çok yorulduk, hem o kadar yol gel, hem de dolaş.Bizimkisi insan üstü birşey.Ama o gezme arzusu var ya yorgunluk hak getire. Hostele dönüyoruz.Eğer yer varsa yarın tam gün buradayız.Gidince yer sormuyoruz.Yarın sabah soracağız.varsa bir gece daha kalacağız.Yoksa saat 4-5'e kadar gezip Tallinn'e gideceğiz.Yatıp uyuyoruz.

Sankt-Petersbug, Gece

DSCF6535

DSCF6537

DSCF6538

DSCF6539

28 temmuz 2013
Bugün uyanır uyanmaz bir gece daha kalmaya karar veriyoruz. İnternetten bakıyoruz,gece için 46 euro ödemiştik, şimdi ise 36 euro olmuş.Aşağıya resepsiyona inip durumu anlatıyoruz.Fiyat doğru ama oda aynı değil.yan tarafta başka bir oda.Odayı görmek istiyoruz, şimdi dolu diyorlar.Bir süre sonra odayı görüyoruz.Oda küçük ve 2 ranza.En azından yataklar rahat.O gece yataklar rahat değildi.Kısa bir değerlendirmenin ardından odayı kabul ediyoruz.Zaten yatmaya geleceğiz.Bütün gün dışarıda olacağız.Ne yazık ki eşyalarımızı arabaya tekrar yüklüyoruz.Yan odaya taşınırken bile duruma bakın siz.Biraz garipsiyoruz ama yapacak birşey yok.Kahvaltının ardından gezmeye çıkacağız.
Burada garip birşey oluyor.Bizimkiler hostelin mutfağında değilde hostelin içinde bulunan kafe gibi bir yere otuyorlar.Kahvaltılıkları çıkarıyorlar, masaya seriyorlar.Bir sorun yok, müdahele yok, çayları koyup(sıcak suda alıyoruz) şeker ihtiyacı olunca(Özgür sadece şekerli içiyor) içerdeki kadın elaman şekeri elimizden alıyor, herhalde başka verecek derken kadın söylenip duruyor, bizde saf saf bakıyoruz.Çocuk çayını şekersiz içmek zorunda kalıyor.Şekere kadar birşey demezken neden böyle davrandığını anlamakta zorlanıyoruz.Şeker çokmu kıymetli idi ?
Sorun etmiyoruz, çıkıyoruz yola.Ozan biz uyuduktan sonra bir program yapmış, bugün ona göre gezeceğiz.İlk önce meşhur gemiden başlayacağız.Arabamızı yakın bir yere park ediyoruz.Park yeri bedava.Burada genellikle park yerleri ücretsiz ve park için müsait yerler bol miktarda var.Eskiden savaş gemisi olan ama günümüzde hala aslı mı değil mi diye tartışılan tarihi gemi Avrora Rusça adıyla Abpopa. Önce buradan başlıyoruz.Nehir kenarında demirli.Gemiye giderken bir başka gemi daha vardı.Lokanta olarak kullanılıyor.Menü fiyatlarını görünteledim.Belki birine lazım olur.

DSCF6546

Ekli dosyalar

• DSCF6545.JPG
    DSCF6545.JPG
    177.7 KB · Görüntüleme: 276

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.