Bulgaristan-romanya-ukrayna-rusya-estonya-letonya-litvanya-pol Seyahatim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan acem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 113
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 81,842
Ynt: Bulgaristan-romanya-ukrayna-rusya-estonya-letonya-litvanya-pol Seyahatim

Moskova

DSCF6221

Etiketler

Fotolarda sıkıntı olabilir.Her fotografı yayınlamak istemiyorum.Herkesten özür dilerim.Anlayışla karşılarsınız umarım.

Önce Kızıl Meydan'dan başlayacaktık.fakat o akşam konser varmış.Girişin saat yediden sonra olduğunu söylediler,almadılar.Bizde metroyu gezelim dedik.Meydana yakın metro durağını bulup, bir bilet alıp indik aşağıya.Yukarı çıkmadığın sürece bütün istasyonları geziyorsunuz.Bilet kaç liraydı hatırlamıyorum.Elimizde metro haritası bi o istasyon bi bu istasyon geziyoruz.Ya dedim bindiğimiz durağı bulamazsak.Ozan iki dakkada çözdü haritayı.
Moskova metrosu ile ilgili bayağı yazı okumuştum.Hepsi sanat eseri diye.Birkaç iniş binişten sonra o istasyonları bulduk.Hepsi de çok güzeldi.Adamlar yer altına yeni bir şehir yapmışlar.Üç katlı geldi bana.Metro çok kalabalık ve hızlı.Ama sıkıcı değil.Hepsinin ayrı bir güzelliği var.Kalabalık olmasından dolayı istediğin gibi de foto çekemiyorsun.

DSCF6231

DSCF6243

Metrodan çıktıktan sonra Kızıl Meydana çıktık.Hava da bayağı soğuktu bize göre.Meydan da biraz dolaştıktan sonra Hostele döndük.Nasıl olsa yarın da buradayız.Yarın gezeriz.

DSCF6271

DSCF6272

DSCF6273

Biz metroda resim cekerken gorevli gelmisti resim cekmenin yasak oldugunu cezasi oldugunu soylemisti.Size rastlamamis iyi ki.Bana cok sacma gelmisti bu.
Izmir den selamlar

Belkide haklılar.Müsait bir zaman yok ki, hep kalabalık.İnsanlar başkalarının karelerinde görünmek istemezler.Video bile çektim.Hiç kimse de ne yapıyorsun demedi.

Paylasim icin tesekkürler.Bizde 7.Ayda Baltik Cumhuriyetlerini gezdik,Güzel yerler.

Güzel ve Saglikli geziler dilegiyle.

26 temmuz 2013. Moskova'da ikinci günümüz.Bu gece güzelce dinlendik.Sabah kahvaltımızı hostelin mutfağından yararlanarak yaptık.Çayımızı Türkiye'den getirmiştik. Çaykur bardak poşet.Demlemeye benzemiyor ama idare eder.Bu arada kahvaltılıkları marketten aldık.marketi bulmakta biraz zorlandım.Dıştan bakınca bina gibi görünüyordu.Bizim buralarda market bellidir.Domates, salatalık vs. marketin önünde olurya kolayca bulursun.Adamlar bizi düşünmemişler binanın dışına hiçbir şey koymamışlar.Tanıyamadım yani. Ama içerde ne ararsan vardı.Öncelikle su ile ilgilendim.Önceki gün Kızıl Meydan önünde 500 ml'lik bir suya 50 Ruble verince aydım. (3 liradan biraz fazla) Sebze meyve de pahalı ama oranın şartlarında normal galiba.Suyu 5 litrelik aldım, ekmek de bizden pahalı, bizdeki gibi sıcak ekmek yok.Kahvaltıdan sonra çantamızı hazırladık.(Herkese yetecek miktarda su, ekmek arası birşeyler, yedek piller,yedek sarjlar vs.)Bugün göreceğimiz yerler; Kızıl Meydan,Bolşoy Tiyatrosu,Rus-Ortodosk Kilisesi,Moskova Üniversitesi,Eski Arbat Caddesi(Uzay müzesi de vardı ama zaman yetmedi).

Önce yolumuzun üzerinde bulunan Bolşoy Tiyatrosuna uğruyoruz.Oraya giderken cadde üzerinde kaca kazanda yemek hazırlayan bir lokanta görüyoruz.İlgimizi çekiyor.Kazanın içinde sogan,havuç ve sarmısak vardı,daha ne atacaktı bilmiyorum.Yan tarafında da havada koca bir mangal.Üzerinde sosis ve börek gibi domuz sucuğuydu herhalde.Bilgi alamadık.İngilizce cevap vermediler.sadece çekmemize izin verdiler.

Ekli dosyalar

• yemek.jpg
    yemek.jpg
    86 KB · Görüntüleme: 294

Bolşoy Tiyatrosunun karşısı

Marx

Ekli dosyalar

• marx2.jpg
    marx2.jpg
    103.3 KB · Görüntüleme: 304

Bütün dünyanın işçileri birleşiniz.

Marx1

Burada Karl Marx,Lenin,Sosyalizm,Komünizm ad ve sözcükleri üzerinde bir yorum yapmayacağım, yapmayı da bu tür forumlarda uygun görmüyorum.Anlayabildiğim kadarıyla Rusya'da Karl Marx ve Lenin halkın gönlünde(Bir kısmı da olsa)hala yaşamakta.
Marx dedeyi orada bırakıp yeniden Kızıl Meydana çıkıyoruz. Dün akşam gezememiştik.Rusya denilince ilk akla gelen Kızıl Meydan.Orda birkaç foto çekip hava atalım bari.
Bugün hava daha iyi.rahatça dolaşıyoruz.Dün akşamki konser alanı duruyor yerinde.Henüz sökmemişler.Yoğun bir kalabalık var.
Meydana girişte kapının önünde insanlar toplanmışlar.Zaten yolumuz oradan geçiyor.Bakalım dedik.Dilek taşı varmış.O taşın üstüne basıyorsun.Bir dilek tutuyorsun.Parayı arkaya atıyorsun.Bir alan var o alanın dışına atmayacaksın parayı.
Yaşlı bir erkek ve bir kadın vardı.Onlarda atılan paraları topluyorlar.Bizim aklımıza bir hinlik geldi.
-Üzerinde bozuk demir Türk parası olan var mı?
-Bende var, dedi hanım.
-Özgür al bir lirayı herkesin attığı gibi at.
-Ya baba Türk parası olur mu burada?
-Olur oğlum olur, niye olmasın.Bizim paramız para değil mi?
-Tamam
Amacımız paraları toplayan adamın bilinmeyen bu para karşısında ne yapacağı.Sakın yanlış anlaşılmasın yaşlı adamı aşağılamak gibi bir niyetimiz yok.Ne gibi bir tepki verecek ona bakacağız.Özgür çıktı alana,salladı bizim bir lirayı,adam hemen yapıştı.Baktı baktı, evirdi çevirdi.Herhalde Atatürk'ü görünce büyük bir hayranlık duyarak attı cebe.Bizde de bu olay güzel bir anı oldu.

Dilek

hemen onun arkasında Lenin ve Stalin'e rastlıyoruz.Fotoğraf çektirmeyi sevmediğimiz için onların teklifini kibarca reddediyoruz.
(Resim kaliteleri biraz bozuk.Video kameradan alıyorum bazılarını.)

Hemen onun arkasında Lenin ve Stalin'e rastlıyoruz.Fotoğraf çektirmeyi sevmediğimiz için onların teklifini kibarca reddediyoruz.
(Resim kaliteleri biraz bozuk.Video kameradan alıyorum bazılarını.)

Stalinlenin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri