Bulgaristan-romanya-ukrayna-rusya-estonya-letonya-litvanya-pol Seyahatim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan acem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 113
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 81,985
Ynt: Bulgaristan-romanya-ukrayna-rusya-estonya-letonya-litvanya-pol Seyahatim

Kiev

DSCF6066

Etiketler

Yağmur yağıyor biz geziyoruz.Bazıları kısa kollu geziyorlar.Alışmışlar demek ki.Özgürlük meydanı ve bir katedrali geziyoruz.Geri dönüşte bir markete uğruyor ve akşam yemeğimizi yemek üzere apartmana dönüyoruz.Dönerken bir alt geçitten geçiyoruz.Kendi aramızda bu memlekette evsizlerin nasıl barındığını, acaba bu geçidin 24 saat açık olabilirliği konuşurken arkamızdan bir sesin açık,açık dediğini duyuyoruz.Tabi ki bu bir Türk.Nereye gitseniz mutlaka bir Türk'e rastlıyorsunuz.Geçen sene de Köln Dom'u gezerken bir dilenci kulenin kapalı olduğunu söylemişti.Kiev'de Lenin'in heykelini görevliler 24 saat koruyorlar.Arabamızı tam onların arabasının yanına park etmiştik.Rahat olabiliriz.

DSCF6053

Ertesi gün anahtarı 12 de teslim ettik.Temizlikçi bayan geldi.12 dedik.Tam on ikide geldi.Aşağıda bekledin be mübarek.Tam saatinde geldin.Kiev'den çıkmadan önce birkaç yeri daha görelim dedik ve Ukrayna Tarih Müzesini gezdik.http://www.warmuseum.kiev.ua/eng/history.shtml
Kültür gezintisi yapacakların mutlaka görmesini tavsiye ederim.Saat 3 gibi Kiev'den ayrıldık ve düştük Moskova yollarına.Ya yollar Kieve kadar geldiğimiz gibiyse ne olacak.Hiç beklediğimiz gibi olmadı.Yol tertemiz.Ormanlar arasından, mısırlar ve ayçiçeği tarları arasından manzarayı seyrede seyrede çok keyifli bir yolculuk oldu.Rusya gümrüğüne kadar hiçbir sıkıntımız olmadı.860 km'lik yolumuz var.Genellikle geceleri araba kullanmıyoruz.Arabada 3 tane şoför olmasına rağmen.Yine kendimizce güvenli gördüğümüz ara bölgede arabada uyuyacak gündüz Moskova'ya gideceğiz.Ukrayna sınırından Moskova 550 km.Akşam hava kararmadan Rus gümrüğüne ulaştık.Ukrayna gümrüğünden fazla beklemeden geçtik.Ama Rus gümrüğünde bayağı bekledik.Sıra var,yavaşlık var,bi sürü evrak doldurma var, ama sorun yok.İşler yavaş yürüse de problem çıkartmıyorlar.Yardımcı oluyorlar.Kuyrukta daha çok Ukraynalılar var.Tır kuyruğuna baktım.Benim hizamda olan bir tıra sıra sabah geldi mi acaba? Merak işte.

DSCF6139

Bir de bu yol.

Ukrayna yollar

Takip'deyiz merakla okuyorum,Elinize sağlık.

Yanlız öğleden sonra çıkıp o kadar yolu nasıl yapıyorsunuz bilmediğiniz ülkede radar yok galiba.

Çok güzel resimler ve paylaşım.Şimdiye kadar cesaret edemediğim yerlere hem de ailecek gitmişsiniz.Paylaşım için tekrar teşekkür ederim.

Bir günde gitmiyoruz.bazen arabada kaldığımız oluyor.

Ukrayna ve Rus gümrüklerinde askerler karşılıyor sizi.Sizi yönlendiriyorlar.Çıkışlar kolay ancak girişler biraz uzun sürüyor.Ukrayna gümrüğünden çıkıp Rus gümrüğüne girdiğinizde bir kulübeden MİGRASYON KARTI dedikleri bir kart dolduruyorsunuz.Her kişi için ayrı ayrı.Bunun örnekleri internette var.Yola çıkmadan önce internetten bir örneğini almıştım. Rusça ve İngilizce olarak hazırlamışlar.Doldurmak zor olmuyor.Sırada beklerken büyük oğlum doldurdu.Pasaport polisinin yakınına geldiğinizde arabadan inip pasaportlarla birlikte gişenin önünde sıraya giriyorsunuz.Her bireyin mutlaka orda olması lazım.Girdik sıraya.Bir yandan da endişeliyiz.Ruslarla ilgili okuduklarımızdan endişeliyiz.Yok rüşvet varmış, yok gümrükte yedi ceddini soruyorlarmış falan filan işte.Pasaportları verdik.Her birimiz polisin tam karşısına geçiyoruz, bakıyor bize, basıyor kaşeyi pasaporta.Hepimize aynı muamele.Orayı sorgusuz süalsiz geçiyoruz.Hiçbir şey sormuyorlar.10 m sonra gümrük görevlilerin gişesi.Arabanın ruhsatını alıp gidiyoruz.Görevli masasının önünden, aslında camın önünden bir kağıt var onu almamızı istiyor.Alıyoruz kağıdı. Anam o da ne.Dolduracağımız belge tamamen Rusça.E şimdi ne yapacağız.Bi masanın üstünde millet bir şeyler dolduruyor.İngilizce birşeyler soruyoruz.yani doldurulur diye.Bilen yok. E Ozan ne yapacağız şimdi.Biraz kıvrandıktan sonra bir gümrük görevlisinden yardım istiyoruz.tabi kağıt elimizde.Sağolsun gümrükçü biraz ingilizce biliyormuş.Arabanın ruhsatını istedi verdik.Araç sahibinin pasaportunu istedi verdik.İkisine bakarak belgeyi dolduruyoruz.Adama bi teşekkür bi teşekkür.Bu belgeyi buraya ekliyorum.Gideceklere yararlı olur kanısındayım.Görevli kaç paranız var?Kredi kartı varmı?Silah varmı?Uyuşturucu varmı? gibi sorular sordu.Buna deklerasyon diyorlar.Bu tür şeyler varsa gümrük gişinde deklere ediyorsunuz.

N YZ

ARKA YZ

Bu işlemler bitti ama bayağı zaman geçti.2 saatten fazla.Girdik Rusya topraklarına.Endişelerimiz boşuna imiş.Ülke hakkında kaygılar oluyor tabiki.Ama gümrüklerdeki tutum bunda etkili oluyor.Olumsuz bir şeyle karşılaşmadıysanız hiçbir endişeniz kalmıyor.Bizde de öyle oldu.Gümrükten çıktığımızda saat 11'i geçiyordu.Çıkışta park yeri var.Burda mı kalalım devam mı edelim değerlendirmesinden sonra devam etmeye karar verdik.Tabii Moskova'ya kadar değil.Oraya kadar gidersek o gün Moskovayı gezme şansımız olmaz.Çünkü yorgun oluruz.Bu arada Moskova'ya giden iki yol var E101 ve A142- E105.Gümrükte beklerken Bir Rus şoföre tarzanca hangi yoldan gideceğimizi sormuştuk. O E101 dedi.Bizde öyle yaptık.Kısa bir süre gittikten sonra yol ayrımına geldik.Tam iki yolun ortasında bir benzin istasyonunu var, oraya girip yemek yiyelim dedik.Arabamızın bagajından çıkarttığımız yiyeceklerle karnımızı doyurduk.Bagajda ne yok ki.Makarna, pilav,balık,barbunya fasulye, domates,biber,salatalık,soğan vs. Bunların bir kısmını yolumuzun üzerindeki marketlerden alıyoruz.Bozulmayacak olanları Türkiye'den almıştık.Tuvalete gidelim dedik.Tesisin bahçesinde tuvalet.Koca tahta bir kapı.Kapı pek sağlıklı gelmedi.Çünkü su yoktu.Ayakla kapıyı açıyoruz.O da ne kocaman bir tuvalet deliği.Çocuk düşer.Öyle birşey.Küçük oğlan Özgür dikkat etmese düşecekti.Bu tür tuvaletler Kars'ta çalıştığım dönemde de vardı.Kışın yaptıklarımız donar dağ olurdu.Sanırım burada da aynı durum söz konusu. Satın alacak değiliz ya şimdilik işimizi hallettik ya o önemli.Gittiğimiz yol üzerinde kısa aralıklarla benzin istasyonları mevcut.Yollar ışıl ışıl.Rusya'da başka yerde de öyle bir tuvaletle karşılaşmadık.Yollar güzel.Biraz daha devam edelim. Moskova'ya biraz yaklaşalım, gezmeye zamanımız olsun.Hızlı gezmemizin sebebi yolda aileden birini bırakmamız lazım.O tarihte hedefe ulaşmalıyız.Gece12.30 a kadar yola devam ettik.Yoruldum.Çocuklar arkada uyudular.Hanımla bir kendimizce güvenli bir yer arıyoruz yol boyunca.Adamların yolları dümdüz.Doğru dürüst viraj bile yok.Yolda fena değil.Biraz ilerledikten sonra Bryansk bir şehrin yakınlarından geçerken bir tır parkı görüyoruz.Giriyoruz hemen.Bir tırın yanına çekiyoruz arabayı.Gözüm plakaya takıldı.baktım Türk plakalı.33 Mersin plakalı idi.Demekki burada uyuyabiliriz.Öyle yaptık.Az sonra önümüze Moldovya plakalı bir minübüs geldi.Soför açtı arkayı girdi içeri uyumaya.Bagajdan uyku tulumunu çıkardım.Çünkü hava soğuk.Türkiye çok sıcak olduğu günlerde bir buralarda donduk,bazen sıcak havayı bile açtım arabada.Hiç aklıma bişey gelmeden vurdum kafayı koltuğa.Biraz zor oluyor ama insanın gezme, yeni yerler görme isteği insanın yorgunluğu alıyor.En azından bize öyle geliyor.Bu tür seyahatlerde mutlaka ertesi akşam bir konaklama yerinde kalmak gerekiyor.İki akşam üst üste arabada kaldığınız zaman çok zor oluyor.
Sabah 6.30 gibi uyanıyorum. Moldovalı da uyandı, arabayı çalıştırdı.Çocuklar daha uyuyorlar.Yorulduğum zaman büyük oğlum aracı kullanıyor.ben yan tarafta biraz dinleniyorum.Ve yola çıkıyoruz.Moskova'ya 350 km den fazla var.Sabah hava sisli idi yer yer.Bazende yağmur vardı.Bir süre sonra bir benzin istasyonunda durup sabah kahvaltımızı yapıyoruz.Moskova az kala şiddetli bir yağmurla karşılaşıyor ve Gazprom'a ait bir benzin istasyonuna giriyor hem mazot alıyoruz hemde biraz zaman geçiriyoruz.Bir yere yetişmek için acele etmemize gerek yok.Depoyu dolduruyorum.Mazot 33.50 Ruble litresi.Bizim para ile 2 lira bile değil.Yandığımın Türkiye'si ne para bee. Gerçi adamlarda petrol var.Ucuz olur tabii.Pompacıyla biraz muhabbet ediyoruz birbirimizi anlamadan.Ben Türkçe konuşuyorum, o Rusça memleketten bahsediyoruz.İşaretlerle anlaşıyoruz.Durduğumuz yereyakın hava alanı var demekki uçaklar alçaktan uçuyorlar.Moskova üç büyük havaalanı varmış.Bizim bulunduğumuz yer güneyde.Vnukovo Hava alanı. Moskova merkeze 30 km kadar.Yola çıkıyoruz.Trafik o kadar kalabalık değil,12 gibi şehre giriyoruz.kalacağımız yere gitmek için erken.2'den sonra kabul ediyorlar.Kalacağımız yer bir hostel.Biz doğruca ünlüler mezarlığına gidiyoruz.Belki ne işiniz var orada diyenler olabilir.Moskova'ya mezarlık görmeye me gittiniz?
Mezarlığın Girişi

DSCF6146

Tabii mezarlığa Rusları görmeye gitmiyoruz.Bir Türkiyeliyi, vatan hasreti içinde ölen Türkiye'nin yetiştirdiği büyük şair Nazım Hikmet'in mezarını ziyaret edeceğiz.Ayrıca diğer mezarları,Her biri sanat eseri demişlerdi mezarların,gerçekten de öyle.Arabamızı mezarlığın karşısında bir yere ücretsiz olarak park ediyoruz. Moskova'da çoğu park yerinin ücretsiz olduğunu gördük.Bazı sokaklarda paralı.19-08 arası da ücretsiz.Ben hiç park parası vermedim.Aslında paralı yere park etmişim ama herhangi bir ceza yemedim.Ama bir yerde yedim.Onu sonra anlatırım.
Mezarlık müze gibi ama ücretsiz.Kapıdan girişte tam karşıda mezarlığın krokisi var ama Rusça.Oradan bakıyoruz Nazım'ın mezarı nerde?Hanım ve Ozan Varna'da Kril alfabeseni internetten indirdiler ve yolda harfleri öğrendiler.Artık krilceyi okuyorlar.Ama Latince.Ne okuduklarını anlamıyorlar.Buda bir avantaj.Krokiden yararlanarak Nazım'ın mezarını buluyoruz.

Kroki burada.

DSCF6198

Biz Memleketten bir çınar yaprağı getirdik.Çınar ağacı getiremedik ama çınar yaprağı getirdik.Bizim buralarda çınara kavlan ağacı derler.

Usta diyor ki;

Yoldaşlar, ölürsem o günden önce yani,
- öyle gibi de görünüyor -
Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün beni
ve de uyarına gelirse,
tepemde bir de çınar olursa
taş maş da istemez hani...

Vasiyet şiirinden tabi bunun önü de var, son bölümü bu.

DSCF6148

Nazım'ın mezarını bulmak çok kolay. Boris Yeltsin'in mezarın sol tarafında.Onu buldunuz mu sola bakın orada meydanda.Kıyıda köşede değil yani. Vera'nın mezarı da Nazım'ın yanında.İnsan bir başka duygular içinde oluyor.Balkanlarda da aynı duyguları yaşamıştık bazı mezarlıkları yada mezarları gezerken.
Burası ilk bakışta bir mezarlıktan çok bir açık hava heykel müzesi gibi.Bu mezarlıkta yatan kişiler Rusya için önemli şahsiyetler. Ya devlet erkanı, ya sanatçı, sporcu, bilim adamı, ya da edebiyatçı..Ayrıca bir duvarda da bir sürü fotoğraf var.Sonradan öğrendiğime göre yakılan kimselere ait sembolik mezarlar.Bazıların küpleri de var.Herhalde içinde külleri vardır.

DSCF6186

KOmedyenmiş.

DSCF6209

Mezarlığa gittiğimizde bazı Türklerle de karşılaşıyoruz.Orada hemşehrimi bile buluyorum.Kendisi Ankara'dan gelmiş,eşi,oğlu ile birlikte.Az sonra iki genç daha geldi,Erkek, o gençlerden birisinin üniversiteden hocası imiş.Tesadüfü görüyor musunuz?Geçen sene de Venedik'te kamp alanında oğlum sınıf arkadaşı ile karşılaşmıştı.Dünya küçük vesselam.
Biraz dolaştıktan sonra mezarlıktan ayrılıyoruz.Hostele gidiyoruz.Aslında hostelde aile ile beraber kalmak istemiyorum ama Moskova'da oteller çok pahalı.Yer ayırtmakta da biraz geç kaldık.Geçen sene Budapeşte'de bir hostelde kalmıştık.Nasıl kaçacağımızı bilememiş, ertesi gün bir otel bulmuştuk.(Tuvaletler rezil,duş perdesi bile yoktu.)Acaba buda mı öyleydi.Bu duygular içinde kolayca hosteli buluyoruz. Fresh Hostel.Moskova'da Kremlin'e yakın, yürüme mesafesinde onun için tercih ettik.Hostel han gibi bir yerde.Bir binanın alt katı.Önce oğlum gidiyor, buluyor, bende gidiyorum.3 kişilik aile odası. Hostellerin birçoğunda aileler de kalıyor.Biz dört kişiyiz.Çocuğa da para istiyorlar. 3 yetişkin ayırtmışız,Özgür problem oluyor.
-E ne yapacağız .2 gece için 1000 Ruble daha vereceksiniz.
-Yav booking de 500 yazıyor.
-Olmaz
-1000 Ruble
İngilizce yok doğru düzgün,anlaşmakta problem yaşıyoruz.
-Ne yapalım Ozan, verelim mi parayı,annende burayı beğenmezse ne yapacağız.
-Kabul etmezsek paramız da yanar
-Anneni bi çağır gelsin,içine sinmezse bi çaresine bakarız.
Eşim geliyor, bakıyor.Fena yere benzemiyor.Zaten hostellerde ortak banyo,ortak tuvalet var.Ama bu hostelde erkek ve kadın tuvalet ve banyoları ayrı.Satın alacak değiliz ya. İki gece kalacağız sadece.gezmeye geldik.Moralimizi bozmayalım deyip 1000 rubleyide kabul edip eşyalarımızı hostele taşıyoruz.Para işini de hallediyoruz.Bankamatik var mı yakında .Dünyadan bi haberler.Aynı alan içinde bir döviz bürosu var.Adamlara sorayım dedim.Anam içerde iki tane bankamatik var.Taktım banka kartını gerekli parayı çektim.Verdik hostele.İki gece kalacağız.Sonradan sevdik biz hosteli.İlk başta itici geliyor insana ama sonra oranın sıcaklığı ile sizde ısınıyorsunuz.Temizdi.Düzenliydi.Gece bi saatten sonra yüksek sesle konuşmak gürültü yapmak yasaktı.Kalanların büyük çoğunluğu da Rus'du sanırım.Çalışanlar Moldovalı idi.Araçla geldiğimizi söylediğimizde çok şaşırdılar.Onlara İnternet ten yaşadığım yeri gösterdim.(Sinop'u) Çok beğendiler.Duş,tuvalet temiz.Mutfak var.Çay bedava.İnternet var.Daha ne olacak.Gezgin için 5 yıldıza gerek yok.
Saat 5 gibi hostelden çıkıyoruz.Önce Kremlin'e Kızıl Meydana gideceğiz.Yürüyerek 10 dakika.
(Burada şunu da söyleyeyim.Harita filan aramıyoruz.Elimizde android tablet.Akıllı telefonlarda olur. Triposo diye bir program vasıtası ile gezdik, gezdiğimiz her yeri.Tablet GPS özellikli idi.(İngilizce versiyonu var))
Evet şimdi Moskova sokaklarındayız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,079
Kaydolan Son Üyemiz
Fondue

SON KONULAR

Geri