Bulgaristan-romanya-ukrayna-rusya-estonya-letonya-litvanya-pol Seyahatim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan acem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 113
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 81,843

acem

Kamp I
Sinop-İstanbul-Bulgaristan-Romanya-Ukrayna-Rusya-Estonya-Letonya-Litvanya-Polanya-Almanya güzergahını arabamla ve ailemle tamamladım.6688 km yol yapmışım.Şu anda Almanyadayım.Buradan Türkiye döneceğim.Yollar Ukrayna dışında iyi.Bir sıkıntı yok.SAdece rusyaya girişte araçla ilgili bir beyan istiyorlar oda rusça.Sağolsun bir gümrük görevlisi onu doldurmamıza yardım etti.Diğer belgeler ingilizce.Onun dışında gümrük giriş - çıkışlarında bir sıkıntı yok.Deklarasyon belgesini Türkiye'ye dönüşte siteye ekleyeceğim.Merak edenlere bilgileri paylaşabilirim.Uzun uzun yazmaya vaktim yok.

Etiketler
Ynt: Bulgaristan-romanya-ukrayna-rusya-estonya-letonya-litvanya-pol Seyahatim

acem' Alıntı:
Sinop-İstanbul-Bulgaristan-Romanya-Ukrayna-Rusya-Estonya-Letonya-Litvanya-Polanya-Almanya güzergahını arabamla ve ailemle tamamladım.6688 km yol yapmışım.Şu anda Almanyadayım.Buradan Türkiye döneceğim.Yollar Ukrayna dışında iyi.Bir sıkıntı yok.SAdece rusyaya girişte araçla ilgili bir beyan istiyorlar oda rusça.Sağolsun bir gümrük görevlisi onu doldurmamıza yardım etti.Diğer belgeler ingilizce.Onun dışında gümrük giriş - çıkışlarında bir sıkıntı yok.Deklarasyon belgesini Türkiye'ye dönüşte siteye ekleyeceğim.Merak edenlere bilgileri paylaşabilirim.Uzun uzun yazmaya vaktim yok.
sayın acem; yolunuz açık olsun, sağ selim dönersiniz inşallah. bende yazmadan gıcık kapardım amma..., bu forum yazdırtıyor. selam/saygılar

Seyahatimiz bitti.Türkiye döndük.Tüm gezenbilir üyelerine selamlar.

hoşgeldiniz.....seyahat ile ilgili paylaşımlarınızı ilgiyle bekliyoruz....

hoşgeldiniz. geziniz ile ilgili detaylı (maliyet, gezilecek-kalınacak yerler, sıkıntılar, tehlikeler) bilgileri fotoğraflarla birlikte en kısa zamanda yayınlamanız dileğiyle :smiley:

Tl olarak hesapladığımda 1850 liralık motorin aldım. 520 litre.1650 lira konaklama masrafı. Zorunlu giderler.

20 temmuz 2013 tarihinde sabah 9.30 gibi İstanbul'dan yola 4 kişi olarak çıktık.Hedefimiz Bulgaristan'ın Varna şehri idi.önümüzde 460 km'lik bir yol vardı.İlk durağımız Burgaz şehri olacak.Kırklareli üzerinden Dereköy sınır kapısına geldik.Sınırda birkaç araç vardı.Beklemeden sınırdan çıktık.Bulgar gümrüğüne geldik.Daha önceki seyahatimde Bulgaristan'dan çıkmamıştım.Ama Bulgar gümrüğü ile ilgili epey hikaye dinlemiştim.Biraz endişe içinde pasaport polisinin önüne geldik.İleride de gümrükçüler bekliyor.Ya dedim şimdi bagajı boşalttırırlarsa.gerçi Bişey yok ama.Şunu söyleyeyim Bulgaristan 2 paket sigaradan fazla girişe izin vermiyormuş.Onun için hiç sigara almadım.Neyse pasaport polisinden kolayca geçtik.Sıra gümrükçülerde.Yanaş,aç bagajı.Family-Yes.Güle güle,teşekkür ederim.Ve Bulgaristan topraklarındayız.Hepsi bu kadar.Gümrük endişesi sona erdi.Vinyet almamız lazım ama yok.Burgaz'a kadar devam.O da ne yol bozuk yandım anam.Hep böyleyse işimiz var.Neyse moralimizi bozmadık yola devam.İlk benzin istanyonunda mola.Para yok kredi kartıyla dondurma yedik.Mazotda almadım.Vinyeti Burgaz'da bulabileceğimizi söylediler.Benzinciden çıktık.şehride(Malko Tarnovo) çıktıktan sonra yok düzeldi.Biraz virajlı ama çok güzel yeni yapmışlar.Yolu bilmiyoruz takıldık Türkiye'den gelen bir otobüsün peşine epey öyle devam ettik.Zaten hız sınırlamaları var.Otobüs pek sınırlara uymuyor tabii.Bizde arkasından aynı hızla devam.Şunu söyliyeyim Bulgaristan güvenli geldi bana.Hiç endişe duymadım.İlk duragaımız Burgaz oldu.Burgaz'ı 2 saat kadar gezdikten sonra Varna'ya devam ettik.Burgaz Varna arası trafik çok yoğun.Birazda dağa tırmanıp iniyorsun.Önceden otel ayarlamamıştım ama birkaç otel adresi almıştım.Akşam 6 gibi Varna'ya ulaştık.Adresini aldığımız otellerin birkaçı dolu idi.Şehrin 7 km dışında bahçe içinde Hotel Bella diye bir otelde kaldık.4 kişi 42 euro.kahvaltı dahil.otele yerleştikten sonra Varna'ya tekrar inip şehri gezdik.Tabi biz aile olduğumuz için aile ile gezilecebilek yerleri.Büyük bir park vardı.(Primorski Parkı)Gece de gezdik, gündüzde.Biraz çarşıda yürüdük.21 temmuz saat 12 gibi Varna'dan ayrıldık.Burgaz da hoşumuza gitti. Varna da.İki şehirde güzel ve temiz.Bizim ülkemiz çok kirli. Ne yersek yerlere atıyoruz.

DSCF5873

DSCF5881

21 Temmuz 12 gibi Varna'dan ayrıldık.Hedefimiz Bükreş.270 km.Hiç acelemiz yok.Ama 4.30 gibi bükreşteyiz.Mısır tarlaları ve ayçiçek tarları arasından bolca geçtik. Varna_Bükreş arasında biraz otoban var. Hız 140 km.Otobanda çukur filan yok ama biraz fazla yamalı.Bulgar polisi ile başımız derde girmesin diye hız sınırlarına harfiyen uyuyorum.Yolda bir mısır tarlasına ihtiyaçtan girmek zorunda kaldık.Benim küçük oğul için.10 yaşında.mısırlar güzeldi 2 başak aldık. Bükreş'te pişirip yedik.Helal etsinler ne yapalım.Bulgaristan güvenli geldi ya bize.Türkiye'de gibi davranıyoruz. Şumnu-Razgrad-Ruse(Ruscuk) üzerinden Bükreş'e geçeceğiz.Ruscuk içine girerek biraz geziyoruz.Çok sakin bir kent.Pazar günü olmasından mıdır bilmem şehirde pek kimse yoktu Avrupa'nın birçok kenti bizim kentler gibi hareketli değil.Burayı biraz dolaştıktan sonra haydi sınıra.Bulgaristan ile Romanya arasındaki sınırlar daha kalkmamış.Ama aynı gişede çıkış ve giriş yapıyorsun.Unutmadan vinyet kontrolü yok gibi yollarda ama gümrükten çıkarken Vinyet mutlaka soruyorlar.Almayı sakın unutmayın.Sınırı sorunsuzca geçiyoruz diyemeyeceğim. Gişelerden geçtikten sonra yarım saat çıkışta bekletiliyoruz.Gişede pasaportlarımızı görevlinin bir tanesi almıştı.Arayan soran olmayınca bi gidelim bakalım dedim.Bizim pasaportlar memurun önünde mühür vurulmuş bekliyor.Gitmesek daha ne kadar bekleyecekti bilmiyorum.Sınırdan (Giurgiu) Bükreş 60 km.Beklemenin dışında hiç sorun yaşamadık zaten vize yok.Yeşil Pasaport.Gümrük kontrolü de yok.SAdece pasaport kontrolü yaptılar.4.30 gibi Bükreş'e vardık.Varna'da iken yerimizi ayarlamıştık.Bir apartman dairesinde kalacağız.Bizdeki pansiyonlar gibi.Eve gereken ne lazımsa hepsi buralarda var. Yemegini yapıyorsun.çamaşırını yıkıyorsun.ütünü yapıyorsun.Zaten bu tür kültür gezilerinde fazla para harcamıyorsunuz.Az maliyetle çok yer görmek bizim felsefemiz.Gittiğin şehirlerin birkaç önemli noktasını geziyorsun.Sembol olmuş yapılarını geziyorsun.her yerini gezmeye kalksan ne zaman yeter ne para.

Evlere dikkat.Kiprit kutusu gibi.Bu evlerden eski Doğu Bloku ülkelerde çok vardı.

DSCF5941

Evet Bükreşteyiz.Şehre girerken bir kargaşanın içinden geçiyorsunuz.Trafik biraz İstanbul'a benziyor.Ama şehrin içi daha rahat.Navigasyonumuza kacağımız adresi giriyor ve bir binanın önüne geliyoruz.Büyük oğlum(22 Yaş) telefonla geldiğimizi haber veriyor.Kısa bir süre sonra(5-10 dak) bir kız geliyor ve bizi kalacağımız daireye götürüyor.Kalacağımız apartmana şifreli kapıdan giriyorsun ve kapıda da bekçi bir amca vardı.Ama araba sokakta park halinde.Tabi insan biraz tedirgin oluyor.Hatta gecenin üçünde alarm çaldı arabaya bakmaya gittim.Merak işte.Neyse bir sorun yokmuş.Daire güzel.İki oda mutfak var.Buraları booking.com'dan buluyoruz.Daire 40 euro.Yemeğimizi yapıp yedikten sonra Bükreş sokaklarına çıkıyoruz.Kaldığımız yer Bükreş'in merkezi imiş.Çevreyi dolaşıyor ve Çavuşesku'nun sarayını panaromik olarak ve yaya geziyoruz.Ertesi günde geziyoruz.12 gibi Bükreş'ten ayrılıyoruz.Bükreş'in çıkışında büyük bir marketten yol alışverişimizi yapıyoruz.Hedefimiz Ukrayna'nın başkenti Kiev.Yolumuz uzun.1000 km ye yakın.Burayı bir günde gitmemiz mümkün değil.Yalnız 23 temmuz akşamı Kiev'de yerimiz hazır.Yine bir apartman dairesi.

İŞte ailemiz.Çavuşesku'nun sarayı imiş.Sokaktan geçen biri tarafından çekildi.4 kişiyi bir arada görmek pek mümkün olmuyor.

DSCF5968

Romanya güzel bir memleket.Biz sevdik.Yine mısır tarlalarının ve ayçiçek tarlalarının arasından Suceava doğru yol alıyoruz.Akşama Ukrayna sınırında olacak ve ara bölgede arabada kalacağız.Romanyada yollar güzel.Gidiş geliş olmasına rağmen trafik hızlı akıyor.Yolun büyük bölümü düz.Akşam hava kararmadan önce Romanya gümrüğüne varıyoruz.Sorunsuzca gümrükten çıkıyoruz.Fazla araçta yoktu zaten.Biraz tedirginiz.İlk defa AB dışında bir ülkeye gireceğiz.Acaba Ukraynalılar bir sorun çıkarırlar mı?Girişte bayan bir asker karşılıyor.
-Pasaportlar
-Buyrun
-Diplomat
-Yes
Bizde yeşil pasaport var ya.Bizi normal gümrük gişesine değil boş bir alana yönlendiriyor.Sonra bayan gümrük görevlisi pasaportlarımızı alıyor.Az sonra pasaportlarımız onaylanmış geliyor.Yeşil pasaporta diplomat muamelesi yapıyorlar herhalde.Herkes sırada bekliyor biz gümrükten çıkıyoruz ve yola devam ediyoruz. Hava kararmadı daha .Gümrükte sabahlayacaktık yola devam ediyoruz.40 km kadar yol aldıktan sonra gece yola devam etmenin iyi olmayacağını düşünerek ilk şehir Chernivtsi'nin tam meydanında arabamızı çekip uyumaya çalışıyoruz.Ama dışarısı buz gibi.Ben tedirginim.Aile fertleri uyudu bile.Gecenin bir saatinde bir gürültü. 4 sarhoş.Acaba bize zarar verirler mi?Ben anahtarı taktım kontağa her an hazırım kaçmaya.Sarhoşlar yüksek sesle kendi aralarında konuştular,gülüştüler,şakalaştılar, bir süre sonra çekip gittiler.
-Demek ki bu ülke güvenli.
Bu yargıya varıyoruz.Hiç endişe duymadan gezimizin sonuna kadar bazı geceler arabada kalmak zorunda kaldığımızda evde gibi olmasa da uyuyoruz.
Sabah 6 gibi uyandım.Ve yola devam ediyoruz.Şehri çıktıktan sonra bir benzin istasyonundan depoyu dolduruyoruz.Türk tırcılarla karşılaşıyoruz. Prut'ta köprünün bir bölümünün yıkık olasından dolayı büyük araçlarını geçişine izin verilmediğini söylüyorlar.Yolun iyiliği ve kötülüğü konusunda bir bilgileri yok.Biz Prut nehrini ve Hotin kalesini görmek için bu yoldan gitmeye karar vermiştik.Yola çıkıyoruz.O da ne yok bozuk ne bozuk koca koca çukurlar.Yolun bir sağındayız bir solunda.Moralimizi bozmayalım gezmeye çıkmışız.Ama yine gerginiz.Amaçladığımız yerleri görmekten vazgeçiyoruz. Prut nehrinin üstünden geçiyoruz.Ama inip bakmıyoruz.Hotin kalesine bile uğramıyoruz.Resim bile yok.Arabaya bişey olmasa bari.Yola çıkmadan önce geçeceğim güzergahlar üzerindeki bütün servislerin adresleri ve telefon numaraları var ama.Buralarda kalırsak ayvayı yeriz valla.Yolun videoları var ama resimleri yok onun için buraya koyamıyorum.Yol 150 km filan sonra biraz düzeliyor.En azında çukurlar yok.Her yer yama.Pat pat gidiyoruz.Kiev'e yakın bir yere kadar öyle.Köyün birinde polis tarafından durduruluyoruz.İlginç bir yere araçların bazıları sellektör yapıyorlar.Diyoruz bişey var yavaşlıyoruz.Burada da öyle oldu.Ukrayna polisi durdurdu.Ehliyet,pasaport,car pasport alkol muayenesi.Bir sorun yok .By by .Ukrayna polisinin rüşvet aldığını duymuştum.Ama öyle bir durum görmedim.Ama Rus polisi ima etmişti rüşveti.Onu ileride yazarım.Ve nihayet 3 gibi Kiev'deyiz yağmurla birlikte.Telefonla apartman sahibini arıyoruz. Sahibi değil.Sanırım bunlar bizdeki emlakçılar gibi. Pörtföylerindeki evleri kiraya veriyorlar.genç bir delikanlı geliyor.Tabii bütün iletişimler İngilizce olarak.Daireye çıkıyoruz.İki oda.Odalarda çift kişilik yataklar.Banyo jakuzili.Dairede her şey var.Yerleşiyoruz.Peki bu yağmurda nasıl gezeceğiz.Biraz tartışmadan sonra montlarımızı giyiyor şemsiyemizi alıyoruz ve Kiev sokaklarına atıyoruz kendimizi.Daha akşama çok var.

DSCF6039

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri