Bugün İlk Kez 4x4 Karavan Gördüm :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan omnitemporal Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,324
Ynt: Bugün İlk Kez 4x4 Karavan Gördüm :smiley:

Tabii ki birde 4X4 bir kamperin yakit maliyeti var. Cok bilenen bir arac olmadigi icin yatkit degerleri de cok bilinmiyor.

Internetten biraz arastirdigimda gordugum degerler biraz dudak ucuklatti. :smiley: Fabrika verisi 14 litre sehir ici, 10 litre karma. Fakat kullanici yorumlarina bakilirsa 12-13 litre karma yakiti var. Bu durumda sehir ici (Istanbul'da) 16 litre falan yakar. :smiley:

LPG taktirirsaniz bu degerlere 2 litre daha koyar. Yani sehir ici 18 Litre tuketimi olur ki buda LPG ile kilometrede 60 kurus yakit tuketimi demek. Sehirler arasi LPG ile 50-55 kurus yakit tuketimi olur. LPG siz binmek yurek ister LPG ile belki oda bence cok fazla offroad yapiyorsaniz deger. Yoksa hem kampervanim olsun hemde 4X4 olsun belki ara sira yoldan cikarim diyenler icin degil bu araclar. :smiley:

Etiketler

Büyük dizel minibüsler kadar yakıtı varmış,bu durumda tek bir artısı kalıyor bu aracın ,4 çeker olması

omnitemporal' Alıntı:
Büyük dizel minibüsler kadar yakıtı varmış,bu durumda tek bir artısı kalıyor bu aracın ,4 çeker olması

Eger benzinde kullanirsaniz yakiti minibuslerin neredeyse 2 kati olur. :smiley: Benzinde ortalama bir hesaplama ile 80 kurus yakar sehir icinde. :smiley: Hesaplamalarima gore LPG takilirsa ancak buyuk dizel bir minubus degerine ulasabilir. Dedigim gibi 4X4 offroad mekari olanlar diger araclarlada zaten bu kadar yakiyorlar. Dolayisi ile bunu alip offroad gezilerinde icinde yatabilirler. Onun disinda normal bir gezginin cebini yorar sanirim. :smiley:

sizi uzun zamandır takip ediyorum aslında fikirler ve araştırmalar hep aynı

ülkemiz şartlarında malesef araç çeşitliliği bazında belli kalıp araçlar harici araç bulmak gerçekten zor bazı dönemlerde para kıyıp ülkemize özel ithalat ile sokulmuş güzel araçlar var ama çok az ve bizim gibi değişik bir araç ararken onlara rastlamak çok nadir oluyor...

sizin araçtan beklentileriniz ile benim beklentilerim uyuşmakta diye düşünüyorum.... isviçre çakısı gibi bir araç arıyorsunuz veya yapmaya niyetleniyorsunuz bende o şekilde bazı projeler oluşturdum ama yapımı ve uygulaması gerek maliyet gerek kanun nezninde çok zor araçlar... aslında büyük bütçeler de çıkmıyor ama kanun en bağlayıcı etken oluyor.... araçta yapısal değişiklik yapmak malesef yine ülkemizde avrupaya göre çok zor.... ya araştırmaya devam o nadir özel ithalat ile gelmiş araçlardan bir adet edinilecek yada olan araçlar içinden bir tane seçip yola devam edeceğiz....

ama yine de yapılacak çok şey var örneğin şu an araştırma içinde olduğum konu yurtdışında modifiye yapacak TÜV izinli firmalar var iki şekilde çalışıyorlar ya komple aracı onlara teslim edip yapılmasını beklemek yada parçaları alıp kendiniz monte edip onların onaylatmasını sağlamak.... ama bunun ülkemizde nasıl tescil edileceği konusunu araştırıyorum şu anda nedeni trafik tescil hala çalışıyor ve TÜV yardımcı eleman olarak görülüyor bütün yetkiler TÜV e devir olmuş olsa işimiz daha kolay... araştırmaların sonuçlarını yakında zaten forum ortamında paylaşacağım...

kolay gelsin

Sayin Barb_alone,

Ulkemiz kosullarinda karavan haline getirilen araclarin ic donanimlarinin teknik ozelliklerine bakilmiyor ve onay gerektirmiyor. Yatak, masa, koltuk projedeki ile ayni yerde mi degil mi? Bir tek buna bakiliyor. Her gecen gun yeni birseyler icat etselerde simdilik boyle. Aslinda bir araci az masrafla karavan haline getirip ruhsatini alip sonra Yurt disina cikip icini sokup atip REIMO mobilya taksaniz kimse birsey demez. Kaldi ki gecmiste yapanlarda oldu. Hatta riski goze aliyorsaniz bos panelvan ile cikip REIMO ekipmani ile girip en yakin TUV'dede ruhsatinizi degistirmenizde mumkun.

Bunlar tamamen zaman imkan ekseninde donen mevuzlar. Su anda oyle yada boyle Turkiye'de ic donusum cok para tutmuyor. Ama orjinal REiMO mobilyalari 2 bin kusur euro. Birde git gel zaman sikintisi ve benzin parasi var. Bu durumda mobilya ve basit aksamlari, goz zevkinizi bozmiyacak kisimlari burada yapmak/yaptirmak, yurt disina gezilere gidip geldikcede asil burada pahali olan ekipmanlair alarak araci tamamlamak daha mantikli gibi geliyor bana.

Ülkemizde bir sürü 4X4 karavan var. İsterseniz sahiplerinin tek tek isimlerinide yazabilirim ve hepside avrupalı emsallerinden geri kalmayacak araçlar. WV de var Mercedes de, ducatoda camper da var alkovenliside semi integrali de merak etmeyin arkadaşlar öyle fazla da yakmıyorlar sadece 100 km de 1 lt.

karagozlers' Alıntı:
Ülkemizde bir sürü 4X4 karavan var. İsterseniz sahiplerinin tek tek isimlerinide yazabilirim ve hepside avrupalı emsallerinden geri kalmayacak araçlar. WV de var Mercedes de, ducatoda camper da var alkovenliside semi integrali de merak etmeyin arkadaşlar öyle fazla da yakmıyorlar sadece 100 km de 1 lt.

Sayin karagozler,

Sanirim son bir kac yazismayi dikkatli okumadiniz. Biz bahsi gecen arac ile ilgili konusuyoruz. Internetten aracin kullanici verilerini atastirabilirsiniz. Yoksa bizlerde 4x4 karavanlar oldugunu ve ne kadar yaktiklarini biliyoruz. Bir cok 4x4 kampervan yada karavan dizeldir. Bu bahsi gecen arac benzinli ve eski teknoloji bir motora sahip oldugu icin cok yakiyor.

Sent from my iPad using Tapatalk

melihbozkurt' Alıntı:
Sayin Barb_alone,

Ulkemiz kosullarinda karavan haline getirilen araclarin ic donanimlarinin teknik ozelliklerine bakilmiyor ve onay gerektirmiyor. Yatak, masa, koltuk projedeki ile ayni yerde mi degil mi? Bir tek buna bakiliyor. Her gecen gun yeni birseyler icat etselerde simdilik boyle. Aslinda bir araci az masrafla karavan haline getirip ruhsatini alip sonra Yurt disina cikip icini sokup atip REIMO mobilya taksaniz kimse birsey demez. Kaldi ki gecmiste yapanlarda oldu. Hatta riski goze aliyorsaniz bos panelvan ile cikip REIMO ekipmani ile girip en yakin TUV'dede ruhsatinizi degistirmenizde mumkun.

Bunlar tamamen zaman imkan ekseninde donen mevuzlar. Su anda oyle yada boyle Turkiye'de ic donusum cok para tutmuyor. Ama orjinal REiMO mobilyalari 2 bin kusur euro. Birde git gel zaman sikintisi ve benzin parasi var. Bu durumda mobilya ve basit aksamlari, goz zevkinizi bozmiyacak kisimlari burada yapmak/yaptirmak, yurt disina gezilere gidip geldikcede asil burada pahali olan ekipmanlair alarak araci tamamlamak daha mantikli gibi geliyor bana.

iç dizayn olarak yurt dışına çok bağımlı değiliz 4x4 araç bulma konusunda sıkıntılıyız aslında camper veya karavan dönüşümü için...

projeyi çizdirirken reimo veya benzeri firmanın projesini çizdirin gidin yurt dışında yaptırıp getirin onaylanması sorun değil asıl problem aracın çekiş sistemini değiştirmekte...

karavan konusunda tecrübeli kişiler gerek yok diyor 4x4 karavan ile nereye gideceksin aslında çok yere gidilmeyeceğini off-road yapılmayacağını bende biliyorum ama araçlar gidemez ike senede bir kere çok kimsenin gidemediği kar içinde bir kamp yapmak keyifli olur 4x4 aracım varken yapıyordum olayı karavana dönüştürmek istiyorum araştırmaya devam

aslında proje konusunda araçların çekiş sistemini değiştiren bir projelendirme var proje takibi yapan bir firmaya sordum araştırıyorlar eğer uygun olursa düşünüyorum zihni sinir bir proje

selam arkadaşlar bu tip bir araç ile neler yapılabilir yükseltmek mümkünmü nereye kadar araç benzinli arazıde nereye kadar gidebiliriz

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-mitsubishi-4x4-mitsubishi-delica-speca-gear-117899778/detay/

mitsubishi bölümünde gerekli konu var bu araç için

ama kısaca belirteyim 4x4 van modeller içinde en başarılı modellerden biridir pajero altyapısı kullanıldığı için arazide başarılıdır

sizin amacınız nedir çok anlamadım ama iyi bir modifiye ile çok 4x4 aracın gidemediği yerlere gittiği internet ortamındaki gördüğümüz videolar mevcut

4x4 transporterların satılırken parcalarının söküldüğünü duydum,alırken mutlaka servıste incelemesi gerekir,syncro diye aldığımız araç,standard panelvan özelliğinde olabilir...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.