Buenos Aires

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Solana Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,495

Solana

Kamp II
Buenos Aires’i nasıl anlatsam, nereden başlasam... Öyle çok eskilere dayanan bir tarihi geçmişi yok. 200 yıl öncesinden İspanyol ve İtalyanların göç etmesiyle kurulmuş bu ülke. Bu yüzden mimari tarzı diğer Latin Amerika ülkelerinden farklı... 19.yy. Italyan mimarisi...

Paralel geniş cadde ve sokaklar aynı zamanda birbirini kesiyor... Kaybolmak mümkün degil :smiley:. Şehir kurulurken herşey düşünülmüş. Caddeler ve kaldırımlar öyle geniş ve büyükki, 15 milyon nüfuslu bu yerde, her yerden insan fışkırıyor ama hiç üzerinize üzerinize gelmiyorlar...Herkese yer var...

L BuenosAires22

L BuenosAires51

L BuenosAires33

L BuenosAires15

L BuenosAires18

Etiketler
Ynt: Buenos Aires

L BuenosAires20

L BuenosAires21

9 Julio Caddesi; iddialarina gore dünyanın en geniş caddesiymis... 10 serit gidis, 10 da geliş var (Istanbul trafiğine göre 15’er araba sığar :smiley:).

Yerli kanı pek yok... Genelde ispanyol ve daha cok italyan asıllı olduklarından, bizi de kendilerinden sanıyorlardı. Pek turist görüntüsü vermediğimizden rahat dolaşıyorduk. Tabii, konusmazsak... Yine de az buçuk öğrendiğimiz ispanyolcamız cok işimize yarıyordu ;)

Ilk metro, 1913 yilinda faaliyetine geçmiş (neredeyse aramızda yüzyıl var ) ve her yere kolayca ulaşabiliyorsunuz. Ama biz yine de daha çok yer altında değil de, üstünde gidip gelmeyi tercih ettik. Çünki o kadar güzel sanatsal binalar, kaldırımlar, cafeler, parklar var ki... Hava sicakliginin 35 derece oldugunu anlamiyorsunuz bu yüksek ağaçlı, yeşil, bol gölgeli, geniş yollu parklardan geçerken. Parkları da, taa Mendoza’dan Buenos Aires’e kadar aynı fransız mimarına yaptırmışlar, yine 100 yil öncesinden...

L BuenosAires26

L BuenosAires13

L BuenosAires03

Efsanevi futbolculari Maradona heryerde

Arjantin halkı, kendi ülkesinde artık herşeyin olabileceğine inanmış. Çünki, 7 günde 5 cumhurbaşkanı değiştiren başka ülke yok... Başbakanlık Sarayının bulunduğu meydanda bir gösteriye tanık oluyoruz. 70’li, 80’li yıllarda yaşanan askeri darbeler döneminde öldürülen, kaybedilen, işkenceye uğrayan binlerce insanı hergün anıyorlar ve adaletin yerine getirilmesi talebi ile gösteriler yapıyorlar.

L BuenosAires36

L BuenosAires37

L BuenosAires39

L BuenosAires45

Gece bir başka hareketli oluyor Buenos Aires... Sokak cambazlari işbaşında… Sokak tiyatrosu oyunculari sanki hepsi birer Cem Yilmaz… Biz anlamiyoruz ama izleyen kalabalık gülmekten kırılıyor.

L BuenosAires44

L BuenosAires59

Ve tabii ki Tango…Her köşe başında bir tango dans gösterisi var. Biz de bir Cafe’de Tango show izlemeyi ihmal etmedik.

L BuenosAires61

L BuenosAires56

Geniş kaldırımlar üzerindeki Cafe’ler, rahat oturabileceğiniz özel keyifli, dinlenme mekanları... Büyük alış-veriş merkezlerinde yok yok... Deri mağazalari, tıpkı İstanbul Kapali Carsi gibi... Cok cesitli modeller bizdeki deri fiyatlarinin 3’te bir fiyatina...

Arjantin, büyük ekonomik krizler yaşamış bir ülke, ama gelin de görün, krizi bu ülkede mi, yoksa Turkiye’de mi daha cok hissedeceksiniz... Burada her kuruşun değeri var. Küçük paralarla bile alacağınız çok şeyler var. Belli ki, bu ülke, önce bir yerlere gelmiş ve o geldigi noktadan sonra krizler yaşamış... Biz de bozuk paraları değersiz sayıp, para üstlerini alamazsınız bile... Kuruşlardan bahsetmek ülkemizde neredeyse ayıp sayılıyor.

Ben Metropol sevmem ama, Buenos Aires’i sanırım bunun dışında tutmam gerekecek. ;)

L BuenosAires09

Buenos Aires'e yerlesmeye karar verdim :smiley:

Gene cok guzel anlatmissin, resimler harika... Ama tadi damagimda kaldi... Devami nerde?

Ne zaman olur bilmem ama mutlaka gidip ziyaret edeceğim. Fotoğraflar ve yorumlar için teşekkür.

Beklemeye devam edelimmi devamı için? :smiley:

Selamlar.

quote author=Felice link=topic=8457.msg50935#msg50935 date=1195339477]
Beklemeye devam edelimmi devamı için? :smiley:

Selamlar.
[/quote]

Maalesef devami baska bir zamana kaldi :( . Patagonya bolgesini gormek icin tekrar bu ulkeye gidecektik , ancak olmadi. Ama hala gidilecek yerler arasinda planlarimda bulunuyor. Size de, ilk firsatinizda mutlaka gidin diyebilecegim bir ulke. Cok seveceksiniz... Hele bir de benim gibi yemeyi seven biriyseniz, mutlaka gidin. Ah! o steakler... Sadece onun icin bile gitmeye deger ;)
Burada anlatmistim :smiley:

http://www.gezenbilir.com/index.php/topic,8542.0.html

Simdi Avustralya'dayim, oradan yaziyorim..
sevgiler

Valla müthiş, bende Brezilya ya gittim et yedim diyordum ama sizin resimlere bakınca Arjantin daha öne çıkıyor sanırım.

Avustralya nasıl? anlatmıyacakmısınız bizlere oraları?

Selamlar.

Felice' Alıntı:
Valla müthiş, bende Brezilya ya gittim et yedim diyordum ama sizin resimlere bakınca Arjantin daha öne çıkıyor sanırım.

selamlar.

brezilyanın et ihtiyacının çok büyük kısmını zaten tarım ve hayvancılıkta daha iyi durumda olan arjantinden karşılannıyor.(tur bilgisi idi)

Teejay' Alıntı:
Buenos Aires'e yerlesmeye karar verdim :smiley:

Gene cok guzel anlatmissin, resimler harika... Ama tadi damagimda kaldi... Devami nerde?

Benn de eğer 20 li yaşlarımda ve bekar olsaydım, sahip olduğum bir düzen olmasaydı kesinlikle rio gezisi sonrası orada kalır dönmez yerleşirdim

selam.. bu a ıcerısınde buones airese gıdecegım yaklasık 1 hafta oradayım .. gercı bır konferansada katılacagım ama bu sure ıcerısınde mutlaka gorulmelı dedıgınız seyler ve/veya yerler varmı?
bılgı verırsenız sevınırım... son 13 gunum :smiley: tesekkurlerrrr....

Buenos Aires günlerce vakit geçirilebilecek rahat bir şehir. Metro ile yolculuk kolay; ama taksiler de ucuz. Şehir merkezindeki caddeler çok canlı; Görülecek mahaller San Telmo ve ilerisindeki Boca... San Telmo'da Pazar günü sokaklar çok canlı, tango show'ları var. Churasscaria'ları ziyaret etmek neredeyse mecburi -eğer vejetaryen değilseniz- tabii. Merkezde çok alternatif var. Sahil tarafındaki eski liman yeniden düzenlenmiş, orada da güzel lokantalar var. Bazıları açık büfe, ne kadar yersen ye aynı fiyat; bazıları alakart. Her ikisi de ilginç. Kırmızı şarapları güzel ve ucuz. Ayrıca deri eşyalar da çok ucuz ve mağazalarda pazarlık yapılıyor.
Akşamları da değişik programlar, show'lar var. Biz Cafe Tortoni'deki tango show'unu izlemiştik. Önceden yer ayırtmak gerekiyor ve her gece yok sanırım.

Aşağıdaki linkte her türlü ayrıntılı bilgi var.
Lokantaların ve gece hayatıınn son bilgileri buradadır sanırım.
İyi eğlenceler

http://www.roughguides.com/website/travel/destination/content/default.aspx?titleid=151&xid=idh261436416_0087

3 Aralık - 11 Aralık 2011

Brezilya - Arjantin Gezisi

GÜNEY AMERİKANIN İNCİSİ

Vize Durumu
VİZESİZ

Gezilecek Yerler
Brezilya turu : Rio De Janeiro, Corcovado Pao de Açucar, Sugar Loaf Mountain, Iguazu şelalesi, Macuco Safari
Arjantin turu : Buenos Aires, Tigre Deltası, Colonia de Sacramento

Ayrıntılı Bilgi İçin: http://www.breakoutdoor.com/act/preview/2763/Brezilya_Arjantin_Turu.html[attachment=1][attachment=2]

8bd4a33b451188b585cfb97b94bf94b1 B

E1e9f19ef57b7948deaf206e3e8a7b56 B

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri