Bu Iç Dizayn Hakkındaki Düşünceleriniz.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan polatsavas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,088
Sosyal medya ile gerçek arasındaki ilişkiye ise isterseniz hiç girmeyelim. Artık iki parmağını kullanabilen herkez, gazeteci veya bilim adamı oldu.. :confused:

Sevgili ağabeycim bahsettiğiniz o iki parmaklar klavyede çalıştıklarının %5'i zamanda kitap sayfası çevirmekte çalışsalar dediğiniz sıfatları hak edecekler, tebrikler çok güzel yazmışsınız.

Etiketler
Benim T5 korsan karavanım var. Yapmayı planladığım karavan tasarımı böyle olacak, kısmet olursa. Bir örnek de ben koyayım buraya, bakalım ne diyeceksiniz. Pinterestten alınmadır.

Ekli dosyayı görüntüle 518597

Görsel güzel, oturma alanı harika, ferah. Ama depolama, her gece yatak kurma, akü yeri, su deposu yeri vb konularını bir kez daha gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Eğer benim böyle bir karavanım olsaydı sadece hafta sonu gezileri ve pikniklerde kullanmayı tercih ederdim.

Siz ne olur, ne olmaz yine de resmi hanıma göstermeyin.
Planınız hakkında yanlış sanıya kapılabilir.. :p

Bence de depolama sorunu olabilir. Sanırım karavanını kendi yapanlar için klasik tarzdan daha kolay olmalı ?
Hatırladım kadarıyla Pössl’in birkaç sene evveline kadar böyle bir modeli vardı.

Son düzenleme:

Görsel güzel, oturma alanı harika, ferah. Ama depolama, her gece yatak kurma, akü yeri, su deposu yeri vb konularını bir kez daha gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Eğer benim böyle bir karavanım olsaydı sadece hafta sonu gezileri ve pikniklerde kullanmayı tercih ederdim.
Ben sürekli karavanda kalırdım :smiley:

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benim T5 korsan karavanım var. Yapmayı planladığım karavan tasarımı böyle olacak, kısmet olursa. Bir örnek de ben koyayım buraya, bakalım ne diyeceksiniz. Pinterestten alınmadır.

Biz de T5 den geliyoruz, T5 ile ne kadar uzun tatil tecrübeniz olduğunu bilmeden kendi deneyimlerimizin değerlendirmesini söylemek istersem. Yurtdışında 30 bin km ve 30/50 günlük süreler , yurt içinde de 15 bin km rotaları 3 yılda gezdik. Gezilerim öncesi deneyimli üreticilerin karavanları için bunları almak istiyoruz dedik. Gezince T5 neden yetmez ki acaba diye düşündük. Sonrasında T5 'in veremediği birkaç eksiği verdiklerini kaybetmeden nasıl yapabilirizi düşündük. Bir dönem sizin paylaştığınız modele benzer bir çok yerleşim planını çalıştık tamam bizim isteğimiz bu olmalı dedik. Birçok karavan sahibi ile bilgi alışverişi, teknik bilgiler, arızalar, kullanım zorlukları, güvenlik, hareketli araçların kendine has özellikleri, ağırlık, araç dengesinin önemi, nem, küf vs sayılabilecek bir çok konuyu deneyimimiz süresince takip ettik. Özellikle karavan üreticilerinin neden üretimlerinde ufak değişiklikler ile iki klasik model de yoğunlaştığının sorguladık. Son geldiğimiz nokta karavanımızı belli noktalarda alacağımız teknik destekler ile kendimizin yapması. Mümkün olduğu kadar da üreticilerin klasik modelleri ile oynamaya gitmeden bir yerleşim planı.
Kararın en önemli noktası bizim için " Ev ortamı ile karşılaştırmamak ve beklentide olmamak " daha da önemlisi, bunu yapmadığımızda kendimize oluşturduğumuz gezi alanından tekrar hapishanelerimize döneceğimizi biliyoruz. Gezi hayatına başlamadan önce uzun süre planlarını yaptığımız köy hayatımıza sürekli ğeçme ve yaşama kararını almıştık. Bu salgın süreci tabiki yaz sürecinde başlayacağımız bu geçiş sürecini erteleyecek. Köy ve yapacağımız karavan en keyifli alanlarımız.

"Şöyle hayal edin; deniz kenarında bir yamaca, karavanın arkasını denize çevirip park etmişsiniz, kapıları açmışsınız. Hafif hafif yağmur çisiyor. Toprağın kokusunu içinize çekiyorsunuz. Çayınızı demlemişsiniz, ya da rakınızı açmışsınız. Geçen teknelere el sallıyorsunuz, martılara ekmek atıyorsunuz. Ufku seyrediyorsunuz.
Bunu sizin klasik karavanınızda yapabilir misiniz? "

Bu isteğinizi farklı yollarla yapan o kadar çok karavancı var ki inanın karavanlarının şeklinin hiçbir önemi yok. Donanıma , şekle , ihtiyaçlarına, araçlarına fazlası ile kaptırmış olanlardanda mutlaka keyif alanlar çoktur. Ama bunu hiç aklına getirmeyen karavancı dotlarımız ve gezi anlatımları oldukça fazla.
Kısaca bizim için zaman bol, yakıt bedelini karşıladığımız anda altımızda hangi araç olursa olsun bizim için en güzel karavan o , biz hemen yollara düşeriz.
Sizlerinde en kısa sürede ihtiyaçlarınıza uygun bir karavan ile gezilerinize başlamanızı dilerim.. Saygılar...

Benim karavan felsefem de şöyle:
Gördüğüm karavanların %99' u, aynı formatta. Yan kapıdan giriyorsunuz, karşıda katlanır bir masa, arkasında koltuğa benzer, robot gibi oturabileceğin bir sanduka, karşısında kapının yarısına kadar çıkmış bir mutfak bankosu. Geri kalanı tavana kadar mobilya yığını. Arkada dar bir koridordan geçilen yatak. Şöyle ayağını uzatıp iki kişi tv seyredebileceğin ya da kitap okuyabileceğin ferah bir alan yok. Diyeceksiniz dışarıda otur. Sivrisinekten bahseden arkadaş, dışarıda cibinlikle mi oturuyor acaba? Bunun yazı var, kışı var, yağmuru var, rüzgarı var. Ben şahsen yağmurlu bir havada, karavanın içinde oturup doğayı seyretmeyi çok severim. Bunu da ön koltukta veya sandukanın üzerinde oturup yapmak hiç hoşuma gitmez.
Polat Savaşın tasarımı tam bana göre. Rahat bir ev ortamı. Arka kapıyı açsanız da olur, açmasanız da.
Şöyle hayal edin; deniz kenarında bir yamaca, karavanın arkasını denize çevirip park etmişsiniz, kapıları açmışsınız. Hafif hafif yağmur çisiyor. Toprağın kokusunu içinize çekiyorsunuz. Çayınızı demlemişsiniz, ya da rakınızı açmışsınız. Geçen teknelere el sallıyorsunuz, martılara ekmek atıyorsunuz. Ufku seyrediyorsunuz.
Bunu sizin klasik karavanınızda yapabilir misiniz?
Evet yorumları alalım. Herkese koranasız günler dilerim.
Öncelikle merhaba, sn. FDoğanay, burada tartıştığımız zevk meselesi olduğu için olaya bu gözle bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Benim yazımda ön ve yan camın sağladığı geniş görüş alanınıa ilaveten oturma grubuna ve yan sürme kapıya açılacak camların da ilave edilmesiyle oldukça geniş bir seyir açısının elde edileceğini belirtmiştim. Ben de yaz kış karavanını aktif kullanan 15 yıllık karavan sevdalısı bir insanım. Hatta günlük işime gidip gelişte bile karavanımı kullanıyorum.Daha önce 2 adet alkovenli karavandan sonra şimdi ducato 15 m3 camperim var. Sonuncuyu da 8 senedir kullanıyorum. Yapma kasalarda oturma grubu daha geniş alanlara yerleştirilirken, camper tarzında mevcut alana yerleşmek bir zorunluluktur. Oturma grubunun rahatlığını sağlamak imalatçının görevi. Yeni yayınlamaya başladığım yurt dışı gezimde kiraladığım karavanın oturma grubu oldukça rahattı. Demek ki istenirse rahat da yapılabiliyor. (Kiralık Karavanla Amsterdam'dan Paris'e)
Son olarak güzel manzaraya karşı karavanın arkasını nasıl çeviriyorsanız, önünü de çevirebilirsiniz. Saygılarımla...

1983-1993 yılları arasındaki karavanım böyleydi. O zamanlar karavan azdı, güzel manzaralı ve sakin yerleri bularak karavanın arka kapılarını ve perdelerini aҫarak manzaranın tadını ҫıkarmak mümkündü. Bugünlerde manzaralı yerler ya bizden önce gelenlerle dolu, ya da günlük ücreti ödenebilecek gibi değil. Yer bulduğumuzu ve kalabildiğimizi farzedelim, yandan, arkadan geҫen komșu karavancılardan kendimizi vitrinde gibi hisseder hemen kapıları ve perdeleri kapatmak zorunda kalırız.:smiley:

Durum Türkiye‘ de farklı olabilir. Verdiğim örnekler Avrupa’da karavancılığın geliștiği ülkelerden.:smiley:

Karavan dizaynın da tek bir doğru olduğunu düşünmüyorum.Ben az da olsa deneyim kazandıkdan sonra, nelerin benim için daha önemli olduğunu unutmamak için notlar aldım.Ayaklarımı uzatıp oturabilmem ,oturduğum ve yattığım yerden oltalarımı görebilmem ,mutfak tezgahın da rahat çalışabilmem ,ellerimi,ayaklarımı karavana girmeden yıkayabilmem ,yağmurlu havalarda camlar açık oturabilmem lazım.Şu an ki korsanım da bu iyileştirmeler üzerine kafa yoruyorum:smiley:

.

Planlamada mutlak gerekli öznel gereksinimlerle oluşan çözümler, hareket serbestliği, kullanım kolaylığı, ferah alan benzeri gibi herkez için geçerli genel özelliklere baştan cevap veremedikce de maalesef anlam kaybedebilmekte. Bu özellikler karavanın tekrar satımında önemli bir faktör.

Karavanda planlama, doğru gereksinimleri eldeki olanaklarla dengeleme sanatı. Uyumun en önemli karavancı özelliği olduğunu bilen tecrübelilerin işi ise daha kolay olmalı..

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri