Bu Balığı Gören Tanıyan Var mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan paramedik Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,798

Etiketler
Ynt: Bu Balığı Gören Tanıyan Var mı?

Konuyu bolca okuyan olmuş ama cevap veren yok. Demek ki çok büyük çoğunluk benim gibi balığı ancak rakıyla bağdaştıracak durumda :smiley:

valla balığı oltanın ve zıpkının ucunda birde tabakta rakının yanında çok severim bende ...
Ama resimdeki zatışahaneyi bende tanıyamadım ama eminimki ızgarası yada tavası olunca tadından dolayı adını hafızama yazabilirim diye düşünüyorum...

özellikle yeşil rengi çok hoştu.sakin bir balıktı.herhalde sularımızda pek görülen bir balık değil.birkaç balık türlerini gösteren kataloğa baktım ama bulamadım.

Ahmetcim bu balık ilk baktığımızda gelincik gibi görünüyor ama yandan görseydim daha iyidi.... lapinde olabilir.

Kiklaya benziyor. Mesela aşağıdaki de kikla. Benziyor ama göz rengi farklı. Lens takmış olabilir :-\

Kikla

Cevap veriyorum:
Aslında bir çoğunuz tanıyacaktır ama...
Bu balık eşkina dır. Marmara ve Karadenizde bolca rastlanır. Kuzey ege'de de bulunur. Güneye doğru indikçe populasyonu azalır. Kaya levreği olarak da bilinir. İki yıl öncesine kadar koruma altındaki türlerden biriydi. Zıpkının ucunda gördükçe iç geçirip seyretmekle yetinirdik. Oldukça lezzetli bir balıktır.

EKARAIS' Alıntı:
Kiklaya benziyor. Mesela aşağıdaki de kikla. Benziyor ama göz rengi farklı. Lens takmış olabilir :-\

Evet özellikle rengi aynı.
bir de profilden fotoğraf olsa eşkalini iyice anlıycağım:smiley:

Kikla değil. Eşkinadır. Bu balığın gölgesini görsem tanırım. Şenol bey'in dediği gibi taş balığı olarak da bilinir. Taş balığı olarak adlandırılmasının sebebi erişkin bireylerinin kafasında gözlerinin arkasına bulunan taş benzeri oluşumlardır. Bu taşların kaynatılarak içilmesinin böbrek hastalıklarına iyi geldiği rivayet ediliyor.

EKARAIS' Alıntı:
selamlar,bu balık kikladır...sürekli karşılaşıp.. asla vurmayacağımız bir cinstir..besin değeriyle ilgili bişey sylemem doğru olmaz fakat lezzetsiz bir balık türüdür....

asem spor' Alıntı:
selamlar,bu balık kikladır...sürekli karşılaşıp.. asla vurmayacağımız bir cinstir..besin değeriyle ilgili bişey sylemem doğru olmaz fakat lezzetsiz bir balık türüdür....
EŞKİNA..

Eskina

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR