Bu Balçıkta Siz Olsanız Ne Yapardınız?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan usas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,434
Ynt: Bu balçıkta siz olsanız ne yapardınız.

usas' Alıntı:
ufuk bey

aracınız cok guzel olmus gercekten. ikinci arac kesinlikle sart ama suzuki yi sehir de kullanacaksam biraz daha kullanımı yumusak bir suv secerdim sanırm. sanzuman sesi ic tıkırtılar bana biraz konforsuz geldi.

Goktug bey

sizinki baya baya bir camurmus, benimkisi bunun yanında camurcuk gibi. zira ite ceke 1-2 saatte cıktı arac. aslında gun batıyor olmasa ve biraz malzeme olsa tek kisi bile cıkarılabilirmis.
bu tip bir camur banyosundan sonra arata ozel bir islem yaptırıyormusuuz, aracı kaldırtıp altını yıkatmak gibi? ben arac yerdeyken altını yıkattım sadece.

Uğur bey sizin aracınız önceki sahibi tarafından biraz hor kullanılmış olabilirmi?
Benim arabada şanzuman sesi ya da tıkırtı gibi bir takım sesler söz konusu değil, bana göre bu aracın tek eksiği motor, 2.0 motor yetersiz kalıyor,biraz daha kuvvetli bir makineyle çok daha keyifli olabilir tabi ama o zamanda vergiler katlıyor doğal olarak

Etiketler

ufuk bey

aracım 130.000 km de ve evet titiz kullanılmamıs. ancak serviste sordum. 1 ve 2 viteste 1500 devirler civarında bile ayagımı gazdan cektigimde arabada hafif bir motor freni etkisi ile ıgn ıgn ıgn seklinde bir sansuman sesi geliyıor. 3 de bu sorun kesinlikle yok. agır sansumandan dediler. belki aracınız otomatikse zaten bunu yasamıyorsunuzdur, ses tıkırtı falanda dedigim gibi benim aracıma ozgudur. ancak raw4 crv, jeep 2,7 crd , eski bir rangerower falan eger sehirde binek olarak kullanacaksam bana daha mantıklı gelmeye basladı. esimin honda jazz ına binince bile aman allahım ne yumusak giidiyor bu arabada demeye basladım suzuki gv den sonra. oysa onceki arabalarımdan inip binince tangur tungur geliyordu jazz. bir gun bir yerde temiz bir gv gorursem sahibide musait gibiyse kullanmasını rica edecegim benim aracı bakalım ne diyecek.

selamlar.
ugur.

Benim başıma tek araçken böyle bir şey geldiğinde arkadaşlarımı ararım onlar gelene kadar bagajdaki mangalı yakar yanımdakilerle bir mangal sefası :p ;D sürerim arkadaşlar geldiği zaman onlara da ikram eder ve sonrasında aracımı kurtarmaya başlarım böyle bir olay başıma geldiği için söylüyorum. Bu durumlarda tekbaşına veya ekipman ve ekipmanı kullanacak ortam olmadıkca yapacak hiç bir şey yok sadece arabayı yorarız ve balatayı yakarız. :'(

Avcılık merakım olması sebebi ile karelediğiniz resimlerler ile sıkca karşılaşıyorum.Sabah 4-5 gibi gps ile daha önce belirlediğimiz güzergahlara gidiyorsunuz hava don iken oğleyin don çözülünce bir bakıyorsunuz araçın lastikleri gömülmüş.

Veya yürümemek için av sahasına olabilidiğince yaklaşmayı düşünüyorsunuz ,birazdaha birazdaha derken araç sizinki gibi batıyor.

vincim olmasına karşın vinçleme yapamassınız heryer çamur ağaç bulamasınız, 2. araç yok, ben genelde 4*4 l200 ümün arkasına alabildiğim kadar kamış kesip koyuyorum araçın her türlü donanımı yetersiz kaldığında dif lock 4hlc falan filan ,kamışları lastik altına koyup direnç noktası oluşturuyorum.O yapışkan balçıkta ne lastik ne arabnın hp si etkisiz.Lastiklere direnç vermelisiniz,tutunmalı.

eğer ağaçlık bir yerdesem çevredeki söğüt dalları ağaç dallarını ,ancak kuru olanları sthil motorlu testerem ile keserek lastik altlarına geri geri çıkarken izlere yerleştirerek çıkıyorum.veya illa ileri gideceksem önüne,gidiş güzergahına sıralıyorum.Etkilidir.

Bir off roadcudan daha iyisini ancak hem off roadcu hemde bir avcı yapabilir...

teşekküreler

Benzer bir yerde 6 araç hepimiz battık ve vinçli bir arkadaşımızı çağırıp 3-4 saatte kurtulduk ;D
Burada kritik durum şu;
aynı yerde 5-6 kez dolaştık ancak durunca aracın ağırlığıyla yavaş yavaş battık, zemin önceleri hafif kaygan ama sert görünüyordu. Sonra debelendikçe şasi üzerine oturduk.

En iyi 4x4 aracın (3 adet dif.kilit olduğunu varsaysak) aynı anda 4 tekeri de döner ama şasye oturdu ise yapacak birşey kalmamıştır.
Bu tür yerlerde dikkatli olmak lazım, durduğunuz zaman zeminin gerçekten sağlam olduğuna emin olun ;D

bu durumun aynısı hatta tıpkısı benımde basıma geldı ayrıca sızınde kaldığınız yer normal çamur değil mil..baraj zeminini suya dayanıklı hale getirmek için serilen bir malzeme inannılmaz pis bir şey aynı konumda beni çekmek için gelen tata da kalmış ardından traktör çağırmıştık az daha oda gömülüyordu ama malum o devasa lastikler ve tork kendini kurtarmayı başardı....

Resim 107

Ynt: Bu Balçıkta Siz Olsanız Ne Yapardınız?

Öncelikle geçmiş olsun demek isterim ancak aslında bu da bir macera ve bunları yaşayarak bazı tecrübeler edineceksiniz.Arkadaşların da dediği gibi tek araç gitmek biraz tehlikeli çift araç olsa her zaman birbirin e yardımcı olabilirler

Tesekkurler...

Aracı emisyondaki sorun, vergideki yukseklik, subaplar yuzunden takılması onerilmeyen lpg sistemi sayesinde artan yakıt masrafı nedeni ile binek bir aracla takas ettim. İyi bir tecrube oldu yas olarak biraz daha eski, temiz bir arac bulana kadar 4x4 de ara verdim. Altarnatif olarak kucuk bir enduro motor aldım arazi sevgimi onla besliyorum. her yerden cıkıyor giriyor simdilik.

selamlar
ugur.

BU GÜN SİTEDE DOLAŞIRKEN BAŞLIĞI GÖRDÜM.
BEN 15 YIL MADEN İŞİYLE VE HAFRİYATLA UĞRAŞTIM. ESKİ DODGE KAMYONLAR DİF KİLİT BULUNMADIĞINDAN EN UFAK BİR ISLAKLIKTA VEYE TEK TEKER ÇAMURDA İSE ÇIKAMAZDI.
YANIMIZDA MUTLAKA TOZ İNŞAAT KİRECİ BULUNDURURDUK DOĞA YA ZARARI YOK SONUÇTU AĞAÇLARIDA KİREÇLİYORLAR, TATLILARA DA KİREÇ KOYUYORLAR, EV DUVARLARINI BOYUYORLAR.

-- SU DOLU OLMAYAN VICIK ÇAMURDA ÖZELLİKLE SİZİN KALDIĞINIZ GİBİ DÖKÜLEN ALANI KURUTARAK LASTİĞİN ZEMİNE TUTUNMASINI SAĞLIYOR.
-- ISLAK ÇİMENDE
-- KARLI ZEMİNDE ARAÇ PATİNAJA DÜŞTÜĞÜNDE BİLİNDİĞİ ÜZERE YÜZEYİ HEMEN BU YAPAR ZİNCİR VE CİVİLİ LASTİK YOKSA BU DURUMDAN KUTULMAK ZORDUR.AMA TOZ KİRECİ DÖKTÜĞÜNÜZDE İNANILMAZ BİR TUTUNMA SAĞLARSINIZ.
NASIL KULLANACAĞIZ ;
NALBURDAN 4-5 KG TOZ KİREÇ ALIN VE ARACINIZDA DAİMA BULUNDURUN. ÜSTTE BELİRTİLEN DURUMLARLA KARŞILAŞTIĞINIZDA ÖNCE LASTİKLERİN ÜZERİNE BİR MİKTAR KİREÇ DÖKÜN, KALANINIDA LASTİK İZİNE DÖKÜN BEKLEMEDEN ARACINIZI HAREKET ETTİRMEYE ÇALIŞIN ÇÜNKÜ KİREÇ BİR ANLIYER KURUTUYOR FAZLA BEKLERSENİZ KİREÇ SULANIR

benzer bir durumda kaldığımda ,etrafta ne kadar ot vs varsa tekerleklerin altına teptim,,iz boyunca da otları döşemeye devam ettim..geriye takarak aynı izden geri geri giderek kurtulmayı başardım..benimde acemilik dönemimdi. şimdi aracımda her türlü donanım var. yine de bir daha oraya yalnız girmem...

bizde benzer şekilde batmıştık ve kurtulmamız 8 saat sürdü. sanıyorum aynı zemin. durdukça da daha fazla batmıştık. bizi kurtarmaya gelen traktör de battı sonra kepçe geldi o da battı bir ara jandarmayı aradık paletli ararçları var mı diye.

IMG 1066

IMG 1085

IMG 1073

Sizinki daha ciddi gozukuyor, zemin cok daha belirsiz ve tehlikeli gibi duruyor. Bizimkinde 5 metre yanında su vardı, battgımız yerden de 3-4 metre son zemin sertti. Acemilik oldu anlayacagınız. Zemin de 15 cm sonra sertlesitigi icin aracın altı oturmadı bizde, sizde bayagı gomulmus, cok gecmis olsun.

bi işaretleyim konuyu akşam görsellerle beraber bir post göndericem...

İnsan 4x4 alınca denemek istiyor, sınırları zorlamak falan. Ama kısa süre sonra olayın 4 çekerden ibaret olmadığını anlıyor. Ben de Karasu kumsalında onca deneyip sorunsuz geçtikten sonra olmadık yerde cuk oturunca anlamıştım. O anki çaresizlik hissini gayet iyi biliyorum. Neyseki çağırabileceğim çok insan vardı, iki kişi itince kurtulup asfalt yola kadar deli gibi durmadan gitmiştim. Ama iyi tecrübe oldu, sonraki girişlerimde hiç batmadım. Aracın verdiği tepkiden kumun durumunu anlıyorum, bazı yerlerde hiç durmamayı tercih ediyorum. Durup kalkmak en tehlikeli iş, batmaya yol açıyor. Eğim az da olsa yokuş yukarı çıkmaya çalışmak da batmayı kolaylaştırıyor. Dönüp eğime dik değil yan gitmek daha kolay. Ayrıca benim aracım seçimli 4 çeker (ister 4x4 ister 4x2), ortada diferansiyel değil elektrikle bağlanıp çözülen bir şaft var. Ön ve arkada kilit yok. Ancak ortadaki şaft kilitli bir diferansiyel vazifesi görüyor, yani 4x4 seçtiğinizde ortada diferansiyel değil şaft olduğu için ön ve arka akslar eşit dönüyor (=kilitli orta dif.) Dönüşlerde ön ve arka kilitli olmadığı için sağ-sol lastikler farklı oranlarda dönebiliyor. Ancak ön-arka akslar da farklı dönmek istiyor-ama dönemiyor. Bu yüzden örneğin stabilize bir yolda 4x4 vaziyette dar manevra yaptığımda araç kasılıyor. Lastiklerden ara ara kırt-kırt sürtünme sesleri geliyor. Bu olayı kumda yaptığınızda da sürtünen lastikler batmayı kolaylaştırıyor. Kısacası benimki gibi araçlarla kumda dar manevralar yapmak da batma riskini arttırıyor-defalarca gözlemledim. Eğer dönecekseniz genişten almak lazım.

Hafta sonu benzer bir şekilde buz tutmuş kara oturdum.
buz tutan sert karı lastikler yarıp geçerken aracın altı komple oturdu :D
çok zevkliydi 4 teker aynı anda dönüyordu :smiley: değil 4 çeker 56 çeker bile olsa bi işe yaramaz :D
kar ve yokuş aşağı olduğu için biraz arkadaşların ittirmesi ile çıktık.... :D
ama en son resimdeki opel fena girmiş hocam...
orda paletli de kalabilir çamurun derinliğine bağlı olarak.

demekki tek ben değilmişim bu şekilde saplanan,
mekan sarıyar barajı nallıhan.. bu yer milli çamur denilen aslında barajın su kaybetmemesi için zamanında zemine dökülen milden dolayı bo hale geliyor ve gerçekten çıkmak çok zor oluyor...

IMG 0071

IMG 0072

IMG 0073

IMG 0077

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR