Boydan Boya Anadolu ve Karadeniz Sahili

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan beatrix Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 73
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,970
Ynt: Boydan Boya Anadolu ve Karadeniz Sahili

Veee Sarp sınır kapısına ulaşıyoruz >> GÜRCİSTAN

Sarp

Etiketler

Fırtına Vadisi, Fırtına Deresi’nin, Karadeniz kıyı çizgisinden başlayıp iç kısımlara doğru birden çok kola ayrılarak (Durak, Hemşin, Hala, Polovit, Elevit ve Tunca dereleri) Kaçkar Dağları’nın kuzey yamaçlarına kadar uzanmasıyla oluşur. Yüksek kesimleri sürekli sis altındadır. Alüviyal akarsu ormanları (kızılağaç), geniş yapraklı ılıman ormanlar (doğu kayını), iğne yapraklı doğu ladini ormanları, yapraklı ve karışık ormanlar, geniş alpin çayırlıklar ve kayalık habitatlar, nadir şimşir ormanları gibi Doğu Karadeniz’e özgü bütün habitatları burada bulmak mümkündür. Bu değerlerinden ötürü, Fırtına Vadisi ormanları, WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından Avrupa’da acil korunması gereken 100 ormandan biri ilan edilmiş...

Frtna

Karadeniz029

Karadeniz030

Karadeniz031

Doğu Karadeniz'in kemer köprüleri;
Kanyonların ve coşkun akan derelerin üzerinde bir yay gibi uzanırlar. O güzelim gövdelerini ayakta tutan en önemli unsur anahtar taşıdır. Kemerli köprülere coğrafi konumundan dolayı en çok Karadeniz'de rastlanır. Vadiler ve ırmaklar üzerinde onlarca bağlantı kurulur kemerler aracılığıyla. Fırtına ve Yağlıdere vadileri, her daim deli akan, geçit vermez dereleriyle kemerli köprülerin mekanıdır.

Bu arada takip eden üç resme sırasıyla dikkat edin;
Kamerayı otomatik çekime alıp köprüye nişanlayıp deklanşöre basıyorum veee( arka arkaya üç çekimli...) veryansın köprüde poz verceğim Beatrix'in yanına koşuyorum, ama nafile yetişemedim......:smiley:

Karadeniz101

Karadeniz102

Karadeniz103

Abi gerçekten çok kıskandım. Tam istediğim geziyi yapmışsın. Jeep'im var, köpeğim var, Trabzon'luyum. Eşinle ve köpeğinizle tek araba o iklim şartlarında gezmek normal şartlarda çok riskli ama bence cesur davranıp en güzelini yapmışsın. Eminim büyük keyif almışsınızdır, zaten fotoğraflardan öyle gözüküyor. Bir gün böyle bir gezi ayarlasak. "TRANSKARADENİZ"

Gün batarken, sahilden Sinop görünüyor....
Takip eden resimleri çektiğimiz sahil.....

Sinop

Sinop Cezaevi.....;

Camı delivermişler bir iki santim, dışarıdaki sarmaşık çiçekten bir dal almışlar parmaklıklar ile tel kafes telinin arasından geçirdikleri ipliğe sardırarak. Bulaşık yıkadıkları evyenin üzerine çiviye dolayıvermişler öylesine. Kadın ruhunun güzelliğini koğuşlarına yansıtmak için. Duvarlarından hala suların damladığı kırk elli kişilik koğuşun iki tuvaleti var. Kadınlar koğuşunun havalandırma bahçesi on iki metrelik duvarların ortasında üç’e yedi metre uzunluğunda bir yer. Güneşi az gördüğü için kadın mahkumların rutubetli elbiselerini kurutmaları bile mümkün değil. Onları erkek mahkumlardan ayıran kalın duvarlar şair Sabahattin Ali’nin bilemediği bir gerçeği gizliyor. Onların gökyüzünde güneş yok.. Ne kadar görmek isteseler de güneşi kocalarını veya adamlarını, kardeşlerini öldürdükleri için hapiste bile ayrı cezalılar.
Sobalar yazın bile yanarmış kadınlar koğuşunda, çürüyen borulardan çıkan is rutubetle birleşip aşağıya yağarmış. Kimselere duyurmadan ömür çürütmüşler burada, katil Ayşeler, hırsız Fatmalar veya kan davasını kendileri çözenler. İçerde kadınlar yok artık, kim bilir kaçı burada öldü, kim bilir kaçı dışarı çıkabildi.

Artık müze......

Karadeniz392

Karadeniz393

Sinop Cezaevi burası, umudun bittiği yer olmasına rağmen özgürlük tutkusunun edebiyata şiire yön verdiği yer.

Sinop'ta şans eseri Ayhan usta ile tanıştık....;
O çok eski bir maket tekne ustası....Bakın neler anlatıyor........:

Karadeniz381

Merhaba;

Adım Ayhan Demir 1936 Sinop doğumluyum. Bu sanatı 1950 senesinde Sinop cezaevinde yatan

Derviş usta adlı bir kişiden etkilenerek geliştirdim. Derviş usta o zamanlarda aftan yararlana

rak maketleri üretmek için ufak bir atölye açmış. Bu maketleri o zamanlarda Sinop limanına gelen

yolcu vapurlarına satıyormuş.Derviş ustanın atölyesinde gördüğüm bir maketten çok etkilendim ve

bu sanatı geliştirmeye karar verdim.

1950 senesinde Sinop'ta açılan sanat okuluna devam ederken evde imalata başladım. Yaptığım

maketleri yolcu vapurlarına satarak okul masraflarını çıkartım. Bu arada dikkatsizlikten sağ serçe

parmağımı okulda planyaya kaptırdım.

1950 senesinde ilk ve orta sanat okulundan takdir edilir bir öğrenci olarak mezun oldum.15 yaşında

kotra imalatı yapmak üzere küçük bir iş yeri açtım. Sinop limanına gelen yolcu vapurlarına maketlerimi

satmaya başladım . Bu maketler 1952 senesinde Sinop'ta kurulan Amerikan radar teşkilatı askerlerinin

çok ilgisini çekti ve 40 sene Sinopta kalan Amarikan askerleri vasıtası ile üzerinde SİNOP-TURKEY yazan

gemi maketlerini satarak Amerika'ya duyurmuş oldum. Tahminen 6-8 bin adet gemi çeşitlerini Amarikaya

satmış oldum. 50 senedir yaptığım gemi maketlerini uc uca ekleseniz Sinop'tan İstanbul'a kadar ulaşacaktır.

(yaklaşık 630 Km.)

Seneler geçtikçe Sinop turizimde yerini almış oldu. Bu sanat Türkiyede yalnız Sinop'a ait ve Sinop'un

simgesi olmuştur.

Bu konuda gazetelerde ve Tv kanallarında çeşitli haberlere geniş olarak yer verilmiştir.

Benden sonra bu sanatı icra eden bazı işyerleri açılmıştır. Sinop'un tanıtılmasında ve bu gemi maketleri

sanatının tüm dünyada tanıtılmasında turizm açısından katkım olduğu için gurur duyuyorum.

Kendi yanımda küçük yaşta yetiştirdiğim oğlum Sinan Demir inşaallah bu sanatın ilerlemesine büyük

katkılarda bulunacaktır.

Maketlerde kullandığım malzeme, ceviz ağacı kalaslarından 2 mm biçerek ve kavak-kayın ağaçlarından

oluşmaktadır. İsteğe göre oto boyalarını kullanarak arzu edilen renklerle sanatımızı icra ediyoruz.

İskele Caddesi no:3 Sinop

Peki ya bu tarihi surlar üzerine kurulmuş cumbalı ahşap eve ne demeli......;

Karadeniz354

Karadeniz356

Karadeniz357

Karadeniz359

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri