Bolu Kartalkaya'da Tırmanış Alanı Keşfi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TezMertek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,125

TezMertek

Zirve
Yer
İzmir
BOLU KARTALKAYA’DA TIRMANIŞ ALANI KEŞFİ

Haldun Aydıngün tarafından 7 yıl önce ilk incelemesi ve fotoğraflanması yapılan bölgeye bir grup arkadaşla gidildi. Cumartesi, pazar tırmanış alanı incelenerek 4 geleneksel rota açıldı.

Açılan rotalar sırasıyla:

1. Köroğlu VI

2. Şölen V

3. Amatis V+

4. Rüya VI+

Rotaların bazılarında takoz ve friend yerleştirilemeyecek kısımlarına sikke bırakılmıştır. Tırmanacak arkadaşlar kesinlikle bu sikkeleri almasın, güvenlik amacı ile bırakılmıştır. Kaya bloğunun boyu 15 ila 20 metre arasında, eni ise 60 metre ebadındadır. Yeni bir tırmanış alanı olduğu için, kaya yüzeylerinde temizlik gerekmektedir. Ayrıca boltlanmaya elverişli kısımları mevcuttur. Hatta tırmanışı gerçekleşebilirse Türkiye’nin en büyük balkonu burada mevcuttur.

Ulaşım Kartalkaya otel tesislerinin güneybatı kısmındadır. Otellerden yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüşle varılabilir. Aracınız var ve altı yüksekse rotanın yanına kadar gelinebiliyor.

Kamp alanının yeri düzgün ve manzarası (yer Bolu olunca bilmem söylemeye gerek var mı) müthiş. Su yeri otellerin üst kısmında bulunmaktadır.

Rotalar Sönmez Erkaya (Vantuz) tarafından açılmıştır.
Bu rotaların açılış çalışmalarında, başta Haldun Aydıngün olmak üzere Esin Handal, Cihan Çetinel, Sarven Sıradağ bulunmuşlardır.

Metin: Sönmez Erkaya

İlk Rota ;
Bolu 1

Kamp Yeri ;
Bolu 2

Rotalar
Bolu 3

Etiketler
Müthiş ... Paylaştığınız için teşekkürler , havalar çok ısınmadan gitmek lazım .

21-22 Haziran da 1. Gezenbilir Şenliğinde Bolu Aladağlar da olacaklardı.
Ceranus ile beraber sende katılsana.
Buraya da uğrarsınız belki.

Çok isterdim ama 22 haziranda yabancı dil sınavı var . Sınavdayken aklım orda kalcak , daha sonra etkinlik olursa onu kaçırmam .

Ynt: Bolu Kartalkaya'da Tırmanış Alanı Keşfi

28-29 haziran olmuş galba şenlikler , facebook'ta gördüm , ona katılabilirim .

Merhabalar. Bolu'da ailem olduğu için sık sık gidip gelen birisi olarak bu habere çok sevindim. Özellikle de Sönmez abinin açmış olduğu rotaların daha fazla keyif vereceğine inanıyorum. en yakın zamanda rotaları denemek ve muhtemel bir temizlik yapmak için bloklara doğru bir ziyarette bulunacağım. saygılarımla.
Lucian Doğa PAKNADEL

Temizlik.??

Kaya tırmanışları ile aram olmasa da duvarda bulunması elzem olan emniyet noktalarını (bolt vb) sökmemeniz ricası ile.
Emniyet noktalarının var olduğunu düşünerek tırmanış yapanların hayatını tehlikeye atmayın.

Lütfen yanlış anlamayın. Temizlikten kastım rota üzerinde bulunan ot ve yosunlardı. Asla duvarda bırakılmış malzemelere dokunmam. Sadece rotalar üzerindeki rahatsızlık verebilecek ot, yosun vs gibi unsurları trımanışı kolaylaştırmak için temizlemeyi kastetmiştim.

Anlıyorum.
Birden bolt tartışmaları aklıma geldi de.
:smiley:

Yine de doğayı bulduğumuz gibi bırakmaya özen göstermeliyiz.
Etkinliğimizi ona en az zararı vererek gerçekleştirmek hedefimiz olmalı.

Tırmanışlarınızda başarılar.

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Bir spor tırmanıcı olmama rağmen ben de geleneksel rotaların boltlanmasına karşıyım. Rotalarda yapmayı planladığım ot temizliği ise sadece muhtemel tutamak noktalarında tutuşu engelleyebilecek ya da emniyet noktalarına (sikkelere) yakın olup tehlike yaratabilecek unsurlar üzerinde olacak onun dışında herhangi bir şeye dokunmayı planlamıyorum. Umarım burada yer alan rotalar boltlanmaya çalışılmaz ve doğal güzelliği ile başbaşa bırakılır...

Umarım.
Her yeri boltlamak ile elde edilecek tırmanış başarısının ne zevki olabilirki.?
Doğal basamak açsınlar daha iyi.
Kuşlara yuva da olur.
;D

Merhaba arkadaşlar tırmanış bölgesine yakın bölgeye kadar araç ile intikal mümkün,K.Kaya J.DAK Timindeyim yardımcı olmak isterim.Hoşçakalın

Buraya gitmek istiyoruz. Biraz daha detaylı tarif verebilir misiniz?
Google Earth'de tariften yola çıkarak aşağıdaki koordinatları tespit ettim. Doğru mudur?

Enlem: 40°34'53.67"K
Boylam: 31°46'56.79"E

Selamlar

Merhaba,
Tırmanış bölgesi Bolu Kartalkaya E-5 yolundan 32 Km. sonra Kartalkaya Kayak Merkezinde bulunan Dorukkaya Otele ait Doruk Pistinin Güney kısmında yaklaşık 400 metre kadar yürüyüş mesafesinde.

doğa sporları her zaman ilgimi çeker ama bir türlü vakit ayıramadık..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

SON KONULAR

Geri