Biz Ekmeğimizi Evde Kendimiz Yapıyoruz, Ya Siz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sisdagili61 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 82
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,893
Ynt: Biz Ekmeğimizi Evde Kendimiz Yapıyoruz, Ya Siz?

mhmtabi' Alıntı:
bu arada, eğer tamamını tam buğday unundan hazırlarsanız makinada yarım saat ön ısıtmalı pişirme programını seçmelisiniz yoksa çok kabarmaz onun için böreklik un ile karıştırılması gerekiyor.

Bir ölçü beyaz un desede ısrarla tam buğday unu kullanıyordum. Ama dediğiniz gibi tam kabarma konusunda sıkıntı yaşanıyordu.
Birde önemli bir ayrıntı, nedense ekmek yapma makinelerini kullananların büyük bir çoğunluğunu erkekler teşkil ediyor. Bu konuda bir sürü forum araştırdım, büyük çoğunluğu erkek kullanıcıların yorum ve tavsiyelerinden oluşuyor.
Demek ki eve ekmeği erkek getirir (yapar) mantalitesi hala ağır basıyor :smiley:

gezmen' Alıntı:
Anamalcı (kapitalist) dünyanın paragözleri, tüketicileri elden geldiğince bazı önlemler almaya zorluyor. Öyle sahtekarlıklar yapılıyor ki, ne yiyeceğiz, ne içeceğiz şaşırdık. :( Kendi yoğurdunu, ekmeğini...vb yapma, varsa küçük bir bahçesi, kendi sebzesini yetiştirme... derdinde olduk artık. Kuşkusuz, böyle bireysel çare aramalar çözüm değil ama ne yaparsınız?!.... ???

Ekmek konusundaki güzel çözümler/örnekler için tümünüze teşekkür ederim.

Cavid Sezen

Cavit bey söylediklerinize aynen katılıyorum.
Anadoluda yaşayıp kendine yetekecek kadar bir arazi alıp burada küçük bir sera yaparak yaz kış kendi sebzelerini üretmeye çalışanlar var. Yettiği kadar etrafında meyve ağaçları vs. Ama en önemlisi, bizim gibi büyük şehirlerde yaşanların böyle bir şansının olmaması.
Bu konularda toplumsal çözümlerin gerektiğine inananlardanım.

Etiketler

freediver2009' Alıntı:
Birde önemli bir ayrıntı, nedense ekmek yapma makinelerini kullananların büyük bir çoğunluğunu erkekler teşkil ediyor. Bu konuda bir sürü forum araştırdım, büyük çoğunluğu erkek kullanıcıların yorum ve tavsiyelerinden oluşuyor.
Demek ki eve ekmeği erkek getirir (yapar) mantalitesi hala ağır basıyor :smiley:
aynen dediğiniz gibi, ben bu makine ayar işlerinden anlamam diyen kenara çekiliyor ve iş başa düşüyor ;D ;D ;D

gezmen' Alıntı:
Anamalcı (kapitalist) dünyanın paragözleri, tüketicileri elden geldiğince bazı önlemler almaya zorluyor. Öyle sahtekarlıklar yapılıyor ki, ne yiyeceğiz, ne içeceğiz şaşırdık. :( Kendi yoğurdunu, ekmeğini...vb yapma, varsa küçük bir bahçesi, kendi sebzesini yetiştirme... derdinde olduk artık. Kuşkusuz, böyle bireysel çare aramalar çözüm değil ama ne yaparsınız?!.... ???

Ekmek konusundaki güzel çözümler/örnekler için tümünüze teşekkür ederim.

Cavid Sezen
Cavid hocam tespitler çok doğru, yani şu gelişen teknoloji ve acımasız kapitalizmin insanları getirdiği son noktada, eskilerin "azıcık aşım, ağrısız başım" günlerine özlem duymamak ne mümkün !

Merhabalar,
Bizim memelekette eski evlerimizde genelde doğu batı istikametinde olmak koşuluyla karşılıklı kapı olur araziniz kot farkına göre bu kapılara bazan birkaç basamaklı merdivenle çıkılır işte ilk girdiğimiz bu alana "aşana" denir ve bu bölüme açılan kapılar oda kapıları olup bu kapıların önünde boydan boya yaklaşık 50cm eninde 10-15 cm yükseklikte bir tahta bulunur onun ismi "badama bazı yerlerde bodama" olarak kullanılır altına ayakkabılar konulur.
Aşana (şimdi mutfak) dediğimiz yer ise evin bütün işlerinin yapıldığı ekmek, yemek pişirilip yenildiği, gelen misafirlerin ağırlandığı alandır.
İşte bu alanda ekmek, yemek pişirmek ve isınmak için ateş yakılan yere yerelde "kemer" (yeni evlerde şömine) adı verilir bacadan kocaman bir zincir sarkar asılarak pişirilmesi gereken şeyler o zincirdeki kancaya asılır ve pişirilir.
Ekmek ise; iki türlü yapılır, buğday veya mısır ekmekleri farklı pişirilir.
Pişirme aleti olarak (kuzine veya fırından önce) iki makzeme kullanılır, saç (ateş üzerine sacayağı konur ve ateş tarafına gelen kısmı odun yakılarak elde edilen kül ile özel yöntemle kaplanır (küllenir) sonra sacağı üzerine konulup ekmek yapmak için kızdırılıp hazırlanan hamur üzerine koyulup alt üst edilerek pişirilir mısır unundan yaılanlar nekadar üçgeni andırsada köşeleri yuvarlak olup yaklaşık 5 parça olur ve ortada kalan boşluğa koyulan hamur yuvarlak olur ve bizim bölgede "golof" diye söylenir odun ateşinde pişmesi vede mısır ununun yanarken çıkardığı şahane koku gerçekten çok nefis olur.Evde yoğurt veya tereyağ varsa zaten olay bitmiştir.
Diğer malzeme ise "pileki" adı verilen taştan oyolarak yapılmış bir çok derin olmayan genişce bir tepsiyi andıran dip kısmı daha dar olan bir nesnedir.İşte bu nesne özel bir taştan yapılmış olup "kemer" dediğimiz yere gömülür o şekilde kullanılırdı.
Ateş yakılır bu taş iyice kızar içindeki kor "örşün" dediğimiz (kenarı olmayan tamamen elde yapılmış küçük kürek) kürekle kenara alınır içi temizlenip bahçeden kopardığımız pazı veya karalahana yaprakları bu pleki nin içine serilip üzerine mayalanmış hamur koyulur üzerine tekrar yaprak koyulup daha üstüne "dıngır" denilen iyice konik ve çapı diğer saçlardan küçük olan saç kapatılıp saçın üzerine kor ve kül karışımı koyulup ateş azaltılıp ekmek pişirilirdi.
İşte arkadaşlar belki biraz nostalji oldu gibi, fakat günümüzde "pileki" dediğimiz nesneyi yapacak kişi belkide çok az dır ayrıca onda ekmek yapacak "keyvan"ı da bulmak çok zordur.
Nasılsa fırıncılar her sabah her kapıya taze ekmek getiriyor, eskiden bizde tereyağ, peynir, çökelek yapılırdı ve satılırdı şimdi süt satıyorlar peyniri satıtalıyorlar çağ atladıkya galiba ondan.
Ben bir adet pileki ve el değirmeni sahibi olabilmek için bir arkadaşıma söyledim söz vermedi ancak zor ama senin için bakalım dedi.
Ekmeğinizi fırından alın, ekmeğinize kimseyi elletmeyin.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Niyazi Bey, bu çok değerli paylaşım için teşekkür ederim; bir kültürü buraya yansıttığınız için. :smiley: Keşke bir miktar da fotoğraf olabilse. Umuyorum ki, siz "pileki" ve "el değirmeni" sahibi olur ya da yörenize gittiğinizde fotoğraflayabilirseniz burada bizim de görme şansımız olur.

Endüstriyel üretim, ne yazık ki, bu türden kültürel değerlerin de yok oluşuna ortam hazırlıyor. :( Yalnız sizin gibi duyarlı arkadaşlarımız, hiç olmazsa, bunların tümüyle yitip gitmesine seyirci kalmıyorlar; bu da işin tesellisi sanırım. ;)

Cavid Sezen

Hocam,
Güzel yurdumuzun her karıç toprağında yaşayan insanlarımız yıllarca el emekleri ve göz nurları olan ürünleri üretip kullandı veya sattılar.Yazıkki günümüzde el emeği ve göz nuruyla çalışan ustalar yetiştirecek çırak bulamadılar.Bunlardan briside 60 seneden fazla terzilik yapan babam ve kayınpederim dir, 1980 li yıllardan sonra çırak bulamadılar.
Birde her bölgede olduğu gibi benim bölgemde de bir çok köyde evlerin bir bölümü iş ocağı olarak kullanılırdı birçok ev ve el aletinin yanı sıra çok farklı değerde 10 gramdam 1000 kg lar tartılabilecek basgüller yapılırdı.Ayrıca bizim ustaların yapmış oldukları av tüfekleri ise gerçekten çok kaliteli olurdu.
Olurdu derken, diğer ürünler ithalat yoluyla kalitesiz vede ucuza gelince bu dükkanlar kapandı, av tüfeği olayı ise 80 darbesinden sonra yasaklandı ve yüz yıllardır var olan bir sanat kayboldu gitti.
Benim özenle sakladığım bir av tüfeğim ve bağ bahçe işlerinde kullanılan birtakım malzemem var bölgemde yapılan diğer ürünleride tek tek toplamaya çalışıyorum bulabilirsem fotoğraflayıp paylaşmak niyetindeyim.

sisdagili61' Alıntı:
Benim özenle sakladığım bir av tüfeğim ve bağ bahçe işlerinde kullanılan birtakım malzemem var bölgemde yapılan diğer ürünleride tek tek toplamaya çalışıyorum bulabilirsem fotoğraflayıp paylaşmak niyetindeyim.

Çok takdir edilesi, önemli, değerli ve yararlı bir çalışma olur... :smiley:
Yalnız küçük bir not Niyazi Bey; bu işin sonu, "etnoğrafya müzesi"ne gider!.. ;D

Cavid Sezen

Toplamak istediklerimin birçoğu zaten babamın evinde var.Hepsi kullanılabilir durumda olup gerektiği zaman kullanılmaktadırlar.
Müze işi çok iddialı olur da, biz koleksiyon desek olabilir diye düşünüyorum.Babamın kullandığı dikiş makinesi 1945 yıllarında ilçemizdeki KÖY ENSTİTÜSÜ mezunlarına verilen makine olup halen kullanılıyor, el yapımı kiraz ağacından gizli çekmeceli kasa, çeşitli kömür ütüleri ve muhtelif terzi malzemeleri.
Kardeşlerimin onayını alıp elimizdeki ürünleri köydeki evimizin bir bölümünde sergilemek, kesinlikle biryerlere bağış yapmayı hiç birimiz düşünmüyoruz bile.Hele yanına biraz kitap koyabilirsek varya değmeyin keyfimize.(babam okur ve okuduğunu anlar vede doğru olarak aktarabilir ilk okul mezunu bir terzidir.)
Bakalım başarabilirmiyiz.

Ekmekten müzeye gittik ama son bir not düşeyim; Kazdağı eteklerinden, Alibey Kudar'dan kişisel bir müze örneği: Tahtakuşlar Etnoğrafya Müzesi

http://www.denizce.com/tahtakuslarmuzesi.asp
http://etnografya-galerisi.com/

Cavid Sezen

gezmen' Alıntı:
Ekmekten müzeye gittik ama son bir not düşeyim; Kazdağı eteklerinden, Alibey Kudar'dan kişisel bir müze örneği: Tahtakuşlar Etnoğrafya Müzesi

http://www.denizce.com/tahtakuslarmuzesi.asp
http://etnografya-galerisi.com/

Cavid Sezen

Yazın ziyaret fırsatı bulduğum bir müzeydi. Hatta ziyaretimiz sırasında yörüklerin düğünü vardı ve geleneksel bir yörük düğünü görme şansını da yakaladık.
Birde önemli bir ayrıntıyı vermeden geçemeyeceğim. Müzeye girişimiz sırasında çocuklardan para almıyorlar.

- Sebep gerçekten önemli "Onlar bizim geleceğimiz, onlardan para almak olmaz"
bunu yazmamasam kendimi rahatsız hissederdim. Demek ki amaç sadece para kazanmak değil.

Aaaa buralarda ekmek yapılıyormuş. :smiley:

Buyrun bir ekmek de benden. Çekirdekli ve kabaklı ekmek. 2/3 tam buğday 1/3 kepekli undan.
Afiyet olsun. :smiley:
[attachment=1]

IMG 4960

Foruma yeni üye olmam sebebiyle gec te olsa bu konuda bir şeyler paylaşayım.
Geçmişte bir kaç ekmek fırını (fabrika) inceledim. Ekmeklerin çok sağlıklı koşullarda yapılmadığını gördüm.Ayrıca, kullanılan malzemelerin bir coğu katkılı, iş yeri, çalışan ve malzemeyi dikkate aldığınızda piyasadan ekmek alıp yemek çok mantıklı değil. Ben ekmek akinası aldım. Memnununum. Markası Monilek XXL. Ankarada oturmam sebebiyle kalecik tam buğday unu kullanıyorum. Ekmeğe ruşeym, çorek otu, keten tohumu da katıyorum. Makinenin kullanımı kolay, Bir tartı makinesiyle malzemeyi ölcülü koyunca hiç bir proplem olmuyor. Pişirme Promramını da siz seçiyorsunuz.

Ekmek yapma tarzı farklı olabilir;
Ben öncelikle unu tartıp hazırlıyor , içine katacaklarımı koyup karıştırıp ekmek kazanına döküyorum, ikinci aşamada suyu tartıp, içine tuz, yağ gibi sıvıları koyup karıştırdıktan sonra ekmek kazanına döküyoruım.Ekmek proğramına göre 3-5 saatte hazır oluyor.

Şunu da belirtmekte fayda var unun doğalını buluyorsanız en güzel ekmek budur.Ziraatle de ilgileniyorum. Tarımsal ürünlerin pek coğunda gereğinden cok ilaç kullanılıyor.

Merhaba arkadaşlar,
Bugün sizlere gösterecek olduğum ekmek ...... sıkı durun, az sonra filan değil şimdi geliyor şahane bir somun simitli ve orjinal olmasada öz be öz VAKFIKEBİR EKMEĞİ.
Biz çok beğendik, tarif diğer yaptığımız ekmekler gibi sadece şekli farklı.
Karnı aç olanlara afiyet olsun.

HPIM1512

HPIM1513

HPIM1514

HPIM1515

Üzerine bulamaç denilen un ve su karışımı olan sıvıdan fırça ile sürmediğimizden rengi biraz soluk görünsede gerçekten çok güzel ekmek oldu, bu ikinci ekmeğimiz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR