Bitkiler Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşeyi Sorabilirsiniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tropiksera Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 39
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,519
Ynt: Bitkiler Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşeyi Sorabilirsiniz

merhaba..

Anneannemin balkonda beslediği karanfil ve sardunyalar vardı. İstanbula gitti ve çiçekleri bana emanet etti, 4günde bir sula demişti, dediğine uyuyorum ama çiçekler günden güne soluyor... Antalya çok sıcak bir yer ama anneannem varken bol çiçekliydi namussuzlar :D şimdi emanet aldık ya başa, o yüzden üzüyorlar beni.. Ne yapabilirim; toprağını falan mı değiştirmeliyim, ne olur yardım edin, anneannem parçalar yoksa beni :(

Etiketler

Ceren03' Alıntı:
merhaba..

Anneannemin balkonda beslediği karanfil ve sardunyalar vardı. İstanbula gitti ve çiçekleri bana emanet etti, 4günde bir sula demişti, dediğine uyuyorum ama çiçekler günden güne soluyor... Antalya çok sıcak bir yer ama anneannem varken bol çiçekliydi namussuzlar :D şimdi emanet aldık ya başa, o yüzden üzüyorlar beni.. Ne yapabilirim; toprağını falan mı değiştirmeliyim, ne olur yardım edin, anneannem parçalar yoksa beni :(

çok şirin ya :smiley:

çiçekler zaten bi süre sonra dökülür sanırım ama gene de bi bilen cevaplasın .

terrano' Alıntı:
çok şirin ya :smiley:

çiçekler zaten bi süre sonra dökülür sanırım ama gene de bi bilen cevaplasın .

:smiley: valla ben de anlamadım... Anneannem telde de soruyor her konuştuğumuzda, süperler süperler renk renk açıyorlar diyorum korkumdan yaa.. Valla biri yarım etsiiin :(

Ceren03' Alıntı:
:smiley: valla ben de anlamadım... Anneannem telde de soruyor her konuştuğumuzda, süperler süperler renk renk açıyorlar diyorum korkumdan yaa.. Valla biri yarım etsiiin :(
Sardunya zamanı geçiyor sonbahar aylarına yaklaştıkca giderek bitkinin formu bozulacak canınınızı sıkmayın sardunya yarı mevsimlik bitkidir.

Hımm, peki... O zaman şimdi anneanneme mantıklı bir açıklama yapabilirim =) Çok teşekkür ederim...

Geçen yıl çam kozalağından çıkan fıstıkların kabukalrını çatlatıp öyle ekmiştim. Rahat çıkıp filizlenebilsinler diye.
Yaklaşık iki ay sonra filizlendiler ama yumuşacık iğneleri vardı. Sonra da öldüler.
Bu yıl yine bir sürü kozalak fıstığı topladım.
Onları ne zamam ekmem gerek, ve yine kırmalı mıyım onları ?
Ayrıca da çam ağaçlarının eğimli ve su tutmayan yerlerde büyüdüğünü okumuştum. Fıstıkları da eğimli bir saksıya mı ekmeliyim ?

Fidanların eğimli yerlere dikilmesinin amacı ;toprak kaymalarını engelleme ve yüzeysel su akışlarını dengelemek içindir.Dolayısı ile yetişme ortamlarının da eğimli olması gerekir diye bir kaide yoktur.Tohumları kırarken zedeleyebilirsin.Onun için doğayı taklit edip onları kabukları ile beraber ekebilirsin.Çimlenmeyi çabuklaştırmak için tohumların kabuklarını çizmek ve onları nemli tuzsuz kum dolu bir sandık veya kutu içine ekmek pratik bir yöntemdir.Tohumları fidecik haline geldikten sonra bulundukları yerden alıp,poşet veya saksı içine dikebilirsin.Bu aşamada da karışımlı harç toprağı kullanman daha iyi olur.

Ben sizin ile ilgili bir soru sormak istiyorum tropiksera;bu kadar bilgiyi işiniz gereği mi biliyorsunuz yoksa hobiniz mi?
Teşekkürler...

merhaba esra. çiçeklerle de mi ilgileniyorsun.:smiley: ben de seviyorum ama diktikten sonra uğraştırmayacak şeylerden sadece sarmaşık gülden sonuç aldım. diğerlerinin çoğu öldü. senin mesaja cevap gelsin ben de bakacağım başka alternatiflere.

Sayin tropiksera hocam yanitinizi bekliyorum bende merakla.Ben bugunden sonra isin teorik kisminin hicte pratikte uygulanmadigini ogrenmis bulunuyorum. Pratige nasil dokecegim bilmiyorumda puff :s

doğada gezerken yiyebileceğimiz bitkileri resimlerle anlatabilirseniz çok mutlu olurum.umarım cevap gelir.çok teşekkür ederim.sevgiler..

güzel bi takip olacak..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR