Bitkiler Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşeyi Sorabilirsiniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tropiksera Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 39
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,517

Etiketler
Ynt: Bitkiler Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşeyi Sorabilirsiniz

Ben başlayayım o zaman....
Öncelikle yardım teklifiniz için çok teşekkürler...
Yazın satın aldığım begonvilim şu anda balkonda saksıda duruyor. Büyümeye başladı. Önümüz kış ve ben onu soğuktan nasıl koruyacağımı merak ediyorum.

Evinizin içine cam kenarına güneş gören bir yere koyarsanız kışın soğuktan etkilenmez

Çok teşekkür ederim.
İçeri alacağım da merak ettiğim suyu sever mi?
Çünkü kalorifer yandığı zaman odanın havası sıcak ve kuru oluyor.
Bir de saksısını büyütmek istiyorum. Bunu ne zaman yapmalıyım?

Suyu sever fakat toprağı kuruduğu zaman suyunu verin.Saksısını büyültmek için bu zaman çok uygundur.

Saksısını değiştirdim. Havalar güzel diye hala balkonda...
Soğuyunca içeri alacağım.
Çok teşekkürler...

bahçem için mazı dikmek istiyorum. budanmış dalları toprağa eksem olur mu? belli bi zamanı var mı. ayrı bir yerde çelikleme yapıp öyle mi dikmeliyim. gölge demi olmalı güneş mi görmeli
teşekkürler

Çelikleme yapmanızı tavsiye ederim. Havalar yavaş yavaş ısınmaya başladı ama biraz daha bekleyip Nisan ayında bu işlemi yaparsanız daha uygun olur. Çelikleri 5-10 cm uzunluğunda hazırlayın.Çelikleme yaptıktan sonra üstünü örtün.7-10 hafta arasında sonuç alırsınız.Gölgeli bir ortam daha uygun olur. Yıl sonunda ise bahçenize gönül rahatlığıyla dikebilirsiniz..

Bir soru da benden geliyor;

Orkideleri çok seviyorum ancak sadece 4 yada 5 ay yaşatabiliyorum. Cereyanda kalmamasına ve suyuna dikkat ettiğim halde ölüyor olabilirler?
Teşekkürler

Merhabalar;
Orkideler çok özel çiçekler olduğu için diğer çiçeklerden bakımları biraz daha zor ve zahmetlidir. Birkaç şey soracağım, sulama için kullandığınız sudaki klor oranı nedir? çeşme suyumu kullanıyorsunuz? Bitkinizi aldıktan sonra hiç toprak değişimi yaptınız mı? ( Orkideler normal çiçekler için satılan torf larda yetişmezler,toprakları özel bir karışımdır) Birde optimum hangi oda sıcaklığında tutuyorsunuz?

Bu çelik işi o kadar gözüktüğü gibi dalı kestim toprağa soktum çıkarsa çıkar kadar basit bir olay değil.
Her bitkinin çelik alınma zamanı bir diğerinden çok farklıdır. Sonra çelik alınacak bitki ve zamanı kadar bitkinin neresinden ve nasıl çelik alınması gerektiği başka önemli bir noktadır. Kimi bitkilerden yaz odunundan kimi bitkilerden ise kış odunundan çelik alınırsa başarı sağlanır. Unutmayın ki söz konusu olan canlı bir objedir. Bir başka nokta da uç çeliği mi alt çelik mi alınacağı. Sonra çelik alınan bitkinin sağlık durumu gibi başka sayılacak pek çok faktör var. Birde köklendirme ortamı, yani toprak sıcaklığı, ortam sıcaklığı da önemli. Özellikle ibreli olarak adlandırdığımız herdem yeşil bitkilerin çeliklenme yüzdesi diğer bitkilere oranla düşüktür. Bu nedenle köklendirmeyi hızlandıracak köklendirme hormonları (tozları) kullanmak zorunluluğu vardır. Gözünüzü korkutmak için değil ama bu işi yapacaksanız öyle bir kaç cümle ile bu işin olmayacağını size anlatmak açısından yazıyorum. Ama ağaçlardan çok çalı tarzı bitkileri çelikleme ile başlarsanız işe yola devam etme isteğiniz de o kadar çok olacaktır. ::smiley:

bahçeme diktiğim kadife gül dalları kısa zaman içinde yapraklanmıştı. bi kısmını kasımda bi kısmını ilkbaharda dikmiştim. hepsi aynı anda yapraklandı. ama yağmurlardan mı fazla su vermekten midir çoğu çürüdü. hiç firesiz çelikleme oldu diye seviniyordum. 50 taneden üç tanesi kaldı. sık sık su vermek yerine bahçedeki çelikleme gül dallarını kendi haline bırakıcam bundan sonra. ilk heves hergün sulamıştım. üstüne çok düşünce telef oldular. ama mevsime bakmadan toprağa dikince çabucak yapraklanıyorlar. bunu görmüş oldum.

birde yaban sarmaşık güllerinin dalları dikmiştim. onlar aynı şartlarda çürümeden dayandılar.

Cem Bey,
Adından da anlaşılacağı üzere yaban kelimesi doğa koşullarını çağrıştırıyor ve doğanın uygun olmayan koşullarına bile kolayca uyum sağlayabileceğini tahmin etmemiz gerekiyor. Diğer kültür bitkilerine nazaran yaban ya da doğal bitkilerin hayatlarını sürdürebilme istek ve kabiliyetleri çok yüksektir. 50 adet çelikten 3 tane kalmış olması çelikleme tekniğinizde bir hata olabileceği, dediğiniz gibi fazla sulama, yada çeliklerin bulunduğu toprak koşullarının fiziki yada kimyasal yapısının uygun olmamasından da kaynaklanıyor olabilir. Ekolojik çalışmalar yapan Sayın Prof. Dr. Ertan ERUZ hocanın çok güzel bir sözü vardı: Bana bir sonuç söyleyin, ben size olabilmesi için 1000 neden göstereyim. Evet doğada her şey birbirine o denli bağlı ve iç içedir ki, sonucu sadece suya bağlamak görmeden imkansız diyebilirim. Ama çelikleme tekniğinden işe başlarsanız, başarınızın artacağınızı tahmin ediyorum. Ama 1 tane bile filizlenip köklense gayretinizi fazlasıyla takdir ediyorum. Bahçemdeki güllere bakıyorum ve sizin de onlara bakerken neler hissedeceğinizi biliyorum. :D

:smiley: orkideler kesinlikle suyu sevmez.Özel suları var.Çok nazlı bir parazit bitki sadece özel suyunu verin kendi haline bırakın.

Cem bey sadece toprağı kuruduğu zaman sulayın siz cok suladıgınızdan toprağı bataklık haline getirmişsiniz köklerde hava almadıgından ölmüş.

evet hemen her gün suladım :( hiç kuru bırakmadım toprağı. çabuk büyürler zannettim. acemilik oldu. şimdi tekrar diğer güllerimden budayıp deneyeceğim. bu defa fazla su vermem. yağmurlar var zaten.
aslında gül de dayanıklı bir bitki değilmidir. susuz da kalabilir sanırım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri