Bir "kendin Yap" Sessiz Kompresör De Benden ;)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,471

theta

Kamp III
Yer
İstanbul
Bir ara şirkette soğutucu bakımları yapıldı; soğutucu gazının boş tüpünü hurdalıkta görünce dayanamayıp almıştım; ne güzel kompresör deposu olur bundan :smiley:

Şu hırdavat marketlerinde satılan mini kompresörler var ya; aslında iki grup onlar:
Birinci grup sessiz ve evde kullanıma elverişli
İkinci grup ise sadece boyut olarak küçük, seyyar kullanım için tasarlanmış, ama çok ses çıkartıyor.

İnternette bir çok buzdolabı kompresöründen hava kompresörü "porocesi" var. Bu tip kompresörler gerçekten sessiz çalışıyor ama iki büyük dezavantajları var; motor yapıları gereği havanın içersine ciddi oranda yağ karıştırıyorlar (boya atarken önemli sorun) ve hava debileri çok düşük olduğundan boya atma ve kumlama dahil pek çok kullanımda yetersiz kalıyorlar.

Bir de sahibinden.com da hastahanelerde basınçlı temiz hava temini için kullanılan iki silindirli sessiz kompresör kafalarından kelepir bulunca dayanamayıp hem küçük hem de komşuları rahatsız etmeyecek "ev tipi" bir kompresör yapmaya karar verdim :smiley:)

Etiketler
Ynt: Bir "kendin Yap" Sessiz Kompresör De Benden ;)

Örneğin bu, gürültülü çalışan ancak protatif kompresörlerden:

02 Mini Air Compressor AS196

02 2013 10 22 19 02 03

Ekli dosyalar

• 01-husky.jpg
    01-husky.jpg
    61.5 KB · Görüntüleme: 556

Yok Ferhat Hocam,
İki silindirin arasında bir elektirik motoru ve iki başta soğutucu pervaneler var.
4 atmosfer basıç verebiliyor en fazla, sessizliğinin yanısıra havanın solumaya elverişli olması planlandığından hiç yağ olmuyor sistemde :smiley:

Motor kısmı bu:

Ekli dosyalar

• 03a.jpg
    03a.jpg
    138.7 KB · Görüntüleme: 592

Bir kaç alternatif üzerine düşündükten sonra klasik şeklin en kullanışlı tip olacağına karar verdim.
Aslında elimde fazladan depo da var; iki tüplü yapma alternatifini de değerlendirdim ama pek ısınamadım o seçeneklere...

Ekli dosyalar

• 03b.jpg
    03b.jpg
    45.8 KB · Görüntüleme: 505

En küçük boy üç fazlı (fazladan kontaklar yedek ;) ) basınç otomatiği ve regülatör aldım.

Bir deneme montajı yapıp sistemde sorun yaşanıp yaşanmayacağını araştırdım.

İyi ki de yapmışım; çekvalf kullanmam gerektiğini, motorun basınç altında harekete geçebilmesi için çekvalften önce bir tahliye mekanizması eklemem gerektiğini anladım ;)

Ekli dosyalar

• 04-20140220_093241.jpg
    04-20140220_093241.jpg
    171.9 KB · Görüntüleme: 479

Sonrası kolay oldu,
Bauhaustan çelik köşebentler alıp motor bağlantılarını ve kompresör ayaklarını oluşturmak üzere yerlerine kaynattım.
Su tahliye için bulabildiğim en küçük vanaya göre bir delik açtım.
Basınç kontrol mekanizmasının yerine göre bağlantılar hazırladım.

06 2014 03 13 19 34 58

07 2014 03 21 13 22 55

08 2014 03 21 13 23 01

Ekli dosyalar

• 05-2014-03-13_19-34-50.jpg
    05-2014-03-13_19-34-50.jpg
    111.6 KB · Görüntüleme: 489

Parçaların montaj yerleri hakkında bir kaç denemeden sonra gerçek bağlantıları yapıp kompresörümüzü tamamladım :smiley:

Bazı detaylar aşağıda:

11 20140613 164925

12 20140613 164847

Ekli dosyalar

• 10-20140613_164904.jpg
    10-20140613_164904.jpg
    108.9 KB · Görüntüleme: 539

Hem sessiz hem küçük hem de solunacak kadar temiz hava verebilen bir kompresörümüz var artık :smiley:

Tabii yine her zamanki gibi maliyeti pek de uygun değil "poroce" mizin.
Ancak aynı fonksiyonlara sahip bir kompresörü piyasadan satın almanız da mümkün değil ;)

Bilgi için maliyet listesi:
- Sessiz kompresör kafası, 90TL
- Depo, bedava
- Kumlama, bedava
- Elektrostatik boya, 20TL
- Basınç şalteri ve regülatör, 35TL
- Köşebentler, 8TL
- 5m spiral çabuk değiştiricili hortum, 25TL
- Çabuk değiştirici çıkış, 10TL
- Mini küresel vana, 7TL
- Çekvalf, lastik takozlar, bağlantılar vb. 30TL
- Hortum taşıyıcı boru, bedava
- Giriş filtresi, elimde vardı

- Başarmanın verdiği haz, paha biçilemez :smiley:

13 00726 0

Elinize sağlık ve tebrikler Serdar bey,

porocenizin seri üretimi olacakmı, prototip olarakmı kalacak meraktayım.selamlar

Sağolun Levent Bey :smiley:

Bu kompresör seri üretime pek uygun değil, çünkü ana bileşen olan iki silindirli hastahane kompresörü kafasının yenisinin fiyatı oldukça fazla.
Sitede ikinci elini bulunca çok sevinmiştim, satıcının elinde epeyce vardı ama çoğu uzakdoğu malıydı.
Projede kullandığım Alman malı, kolay kolay bu fiyata bulunmaz diye düşünüyorum.

Seri üretimi olamayacak yani ;)

Bir ara videosunu çekip koyacağım ne kadar sessiz çalıştığı anlaşılabilsin diye. Şiddet olarak dikiş makinasına yakın bir ses çıkartıyor.

Bir de taşıma kulbu yapmam gerek :smiley:

Fikirler de uygulamalar da süper!

Biz sizi elektronik ar-ge'cisi biliyorduk. Şimdi üzerine bir de makine ar-ge'leri eklendi. Şimdi AKA Kemal bey'in buna bir başka Zihni Sinir procesi ile karşılık vermesini bekliyoruz :D :D :D

Teşekkürler Bekir Bey, elektronikten anlamam gerçekten, sadece şemada gösterileni uygularım.
Makina mühendisiyim ben :smiley:

Aka Kemal Bey' in bir kaç projesini kaydettim ben bilgisayarıma. Özellikle Porta potti den kasetli tuvalet fikri tam puan aldı bende :smiley:

Sonuç mükemmel olmuş. Maliyet de öyle pek fazla sayılmaz. Gürültülü bir küçük kompresörün fiyatının en az 200TL gibi olduğu düşünülürse. ::smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR