Bir GPS/Navigasyon Cihazı: iPhone

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan OR Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,596
Ynt: Bir GPS/Navigasyon Cihazı: iPhone

Motion X ve GPS kit çok iyi.
Şehir için İGO primo mükemmel.

Etiketler

İyi akşamlar;

Orhan Bey'in vasıtasıyla MotionX' yükledikten sonra,yaklaşık 1.5 senedir kullanıyorum,MotlnXle yapacağım etkinliğe göre önceden haritaları indiriyorum,
Yedek pil ve solar şarj cihazıda var,sadece harita bilgileriyle ,Kaçkarlarda (sisli havada),erciyeste klasik rota dönüşünde (süt donduran yaylasına zirveden güney yamacından),siste arabayla düzceden
yedi göllere dağdan,dikmen yaylasından keremalinin güney vadisinden çamlıca gölüne,İPHONE 3GS earth MotionX sayesinde hiçsorunsuz geziler düzenledim,Arabada carspeed kulanıyorum,
Şimdide İpad kulanıyorum, daha büyük ekran ama herşey iphone la aynı;
Kullanmayı düşünenlere bir fikir vermesi amacıyla paylaşmak istedim.
Saygılar

GPS kit veya XMontion programlarindan birinde telefonun cekmedıgı yerlerde 5 6 noktayı koordınat olarak ısaretleyıp bu noktaları adlandırıp daa sonra farklı bır noktadan bu işaretlenmıs noktaları bulma ıle ılgılı ozellık varmı acaba ( yon tarıfı ve uzaklık tarıfı ıle ) bendeki garmin 60 csx GPS cıhazlarında bu ozellık var ornegın ormanlık arazıde aracınız parkettınız ve aracınızı ısaretledınız telefon servıslerı ( turkcell) cekmıyor , 15 km yol yaptınız tekrar arabanızı bulmak ıstıyorusunuz gıbı??

ıkıncı sorum ıse bu programların çalıstırabıleceğı turkıye topo harıtasını ( esyukseltı egrılerını ve yolları vs gosteren ) nerden ındırebılırım veya bulabılırım ( boyutları nekadardır ) ? bu ozellık garmın 60 csx cıhazımda mevcut ve topo ve yollar harıtasının boyutu 1.5 gb cıvarında. veya garmindeki topo programını ıphone ye ındırıp bu ıkı programla kullanabılırmıyım ( off line olarak )
Şimdiden teşekkürler ....Oktay

oky' Alıntı:
GPS kit veya XMontion programlarindan birinde telefonun cekmedıgı yerlerde 5 6 noktayı koordınat olarak ısaretleyıp bu noktaları adlandırıp daa sonra farklı bır noktadan bu işaretlenmıs noktaları bulma ıle ılgılı ozellık varmı acaba ( yon tarıfı ve uzaklık tarıfı ıle ) bendeki garmin 60 csx GPS cıhazlarında bu ozellık var ornegın ormanlık arazıde aracınız parkettınız ve aracınızı ısaretledınız telefon servıslerı ( turkcell) cekmıyor , 15 km yol yaptınız tekrar arabanızı bulmak ıstıyorusunuz gıbı??

ıkıncı sorum ıse bu programların çalıstırabıleceğı turkıye topo harıtasını ( esyukseltı egrılerını ve yolları vs gosteren ) nerden ındırebılırım veya bulabılırım ( boyutları nekadardır ) ? bu ozellık garmın 60 csx cıhazımda mevcut ve topo ve yollar harıtasının boyutu 1.5 gb cıvarında. veya garmindeki topo programını ıphone ye ındırıp bu ıkı programla kullanabılırmıyım ( off line olarak )
Şimdiden teşekkürler ....Oktay
İlk dediğiniz konuyu tam anlamadım ama ikinci konuda şöyle bir bilgi vereyim. GPS MotionX programı 3 farklı harita kullanıyor:
Google (Road, Sattelite, Hybrid), Bing (Road, Sattelite, Hybrid), NOAA (Marine) ve MotionX Map (Road, Terrain). MotionX'in kendi haritalarını telefonunuza indirebilir ve offline olarak da kullanabilirsiniz. Tabii zoom seviyesini arttırdıkça dosya boyutu inanılmaz derece büyüyor. Ama program dışarıdan harita yüklenmesine izin vermiyor.

CİNCİN' Alıntı:
İlk dediğiniz konuyu tam anlamadım ama ikinci konuda şöyle bir bilgi vereyim. GPS MotionX programı 3 farklı harita kullanıyor:
Google (Road, Sattelite, Hybrid), Bing (Road, Sattelite, Hybrid), NOAA (Marine) ve MotionX Map (Road, Terrain). MotionX'in kendi haritalarını telefonunuza indirebilir ve offline olarak da kullanabilirsiniz. Tabii zoom seviyesini arttırdıkça dosya boyutu inanılmaz derece büyüyor. Ama program dışarıdan harita yüklenmesine izin vermiyor.

teşekkurler cevap ıcın ;
ilk konu soyle telefon operatorlerının cekmedıgı bır bolgede veya ormanda montın X veya GPS Kit programı kullanarak bır noktayı programdakı harıta uzerıne ısaretleyıp (nokta atıp ) o noktadan uzaklastıktan sonra tekrar aynı noktayı bu programlar sayesınde bulabılırmıyız. ornegın aracınızı park ettınız programı acıp aracın yerını ısaretledınız aractan uzaklasınca aracı bu programlar sayesınde bulabılırmıyız ...

Diğer soru da yıne ıkıncı konuyla ılgılı garmın cıhazlarında kullanılan topo ve yol harıtaları tum turkıye ıcın 1.5 gb cıvarındayken bu bıng ve googledekı topo programları neden 1.5 gb dan kat kat daha buyukboyutta ( tum turkıyeyı ındırmeye calıssak telefonun hafızası almaz)

tekrar tesekkurelr.. iyi aksamlar dılerım...Oktay

oky' Alıntı:
teşekkurler cevap ıcın ;
ilk konu soyle telefon operatorlerının cekmedıgı bır bolgede veya ormanda montın X veya GPS Kit programı kullanarak bır noktayı programdakı harıta uzerıne ısaretleyıp (nokta atıp ) o noktadan uzaklastıktan sonra tekrar aynı noktayı bu programlar sayesınde bulabılırmıyız. ornegın aracınızı park ettınız programı acıp aracın yerını ısaretledınız aractan uzaklasınca aracı bu programlar sayesınde bulabılırmıyız ...

Diğer soru da yıne ıkıncı konuyla ılgılı garmın cıhazlarında kullanılan topo ve yol harıtaları tum turkıye ıcın 1.5 gb cıvarındayken bu bıng ve googledekı topo programları neden 1.5 gb dan kat kat daha buyukboyutta ( tum turkıyeyı ındırmeye calıssak telefonun hafızası almaz)

tekrar tesekkurelr.. iyi aksamlar dılerım...Oktay
Rica ederim....
Pek çok GPS özelliği olan cep telefonunda olduğu gibi GSM verisi Assisted GPS özelliği sağlayarak konumun daha hızlı belirlenmesine yardımcı olur. Cep telefonlarının uyduya erişmede pek çok GPS cihazından avantajlı noktalarından biri de budur. Ama konum bilgisi sadece hücresel GSM sinyalleri ile belirlenmez, içindeki GPS alıcısı sayaesinde pek çok cep telefonunda ve Iphone'da da açık alanda GSM kapsama alanının dışında olsanız dahi dahili GPS alıcısı sayesinde uydudan konum bilgisi alırsınız. Dolayısı ile ormanlık arazi vs. konumunuzu tam olarak belirleyebilirisiz.
Açık alanda maksimum performansta (9 adet konum uydusundan da veri alabildiği durumda) IPhone GPS alıcısı 30 Feet (10 metre) hata payı ile konumunuzu belirlemenizi sağlar.
GPS alıcısnın uyduya erişemediği noktalarda ise MotionX'in Menuel Modu ile referans noktalar belirleyerek tahmini konum belirleme imkanı varmış. Ama tam olarak nasıl oluyor bilemedim :smiley:

Son derece faydalı bir konu olmuş, ellerinize sağlık.

Merak ettiğim bir konuyu sormak istiyorum. Örneğin 40.60048N°, 31.63150E° şeklindeki bir koordinatı motionx gps programına girip oraya rota çizmesini isteyebilirmiyiz ? (ben yapamadım)

"Lat-lon coordinates" sekmesinde değer girmek mümkün ama yukarıdaki rakamları girmeye uygun değil gibi. Menü- setup-display - coordinat format kısmında ; DMS, DM, D,UTM, MGRS, OSGB alternatfileri var. Bunları sırasıyla denedim, koordinat giriş seçenekleri değişiyor ama yinede uygun değil. Doğru seçenek aceba hangisi olmalı ? Yada verdiğim koordinatı bulmak için ne yapmalıyız ? Teşekkürler

Selamlar, kullanmanız gereken format DM formatı, yani enlem boylam bilgilerini derece dakika cinsinden giriş yapmanıza izin veren format. Alttaki alanda zaten sizin girdiğiniz formatta da girişe de izin veriliyor. Navigasyon ise sadece ABD'de çalışıyor. ABD'de dışında ise doğrusal olarak en kısa mesafeyi rota olarak gösterir.

Fotograf 01

Fotograf 02

Selamlar,bilgilendirmelerinize teşekkürler.bende
FLY TO MAP GPS adında ücretsiz bir program yükledim,inceleyiniz,
marine derinlikler ve topo yükseklikler mevcut,
profesyonel olmasada iphonun destekçilerinin sunduğu ücretsiz program.
selamlar
Ali

Merhaba,
motion x i yükledim deniz derinliklerini göstermedi acaba download edince mi görünecek,
iphon 4 için bir kılıf aldım,
LIFEPROOF inceleyin.
selamlar

Merhaba,

wikiloc''tan indirdiğimiz bir rotayı (iz kaydı ya da her ne isim veriliyorsa) motionx programıyla kullanmak mümkün mü?

Aslında motionx programını nasıl kullanacağımı anlatan biri olsa şöyle resimli falan çok güzel olurdu. Var mı böyle bir anlatım?

Ynt: Bir Gps/navigasyon Cihazı: İphone

oky' Alıntı:
teşekkurler cevap ıcın ;

evet bu GPSKit ile mümkün, defalarca yaptım.. tüm yürüyüşünüzün iz kaydını dahi yapabilirsiniz, toplam mesafeyi, yükseklik farkını vs..... sadece istediğiniz noktaları da işaretleyebilirsiniz.. ikisini aynı anda da yapabilirsiniz.. hatta herhangi iki nokta arasında kuşuçumu mesafe de hesaplayabilirsiniz, sadece iki parmağınızla o iki noktaya dokunarak.. GPSKit gerçekten çok başarılı bir program.. tavsiye ederim..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri