Bir GPS/Navigasyon Cihazı: iPhone

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan OR Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,595
Ynt: Bir GPS/Navigasyon Cihazı: iPhone

Orhan bey cevabınız için teşekkürler yurt dışından alınan aletler kulanılamıyor diye duydum yurt dışı getirsek kulanabilirmiyiz neler yapmak gerekiyor

Etiketler

Orhan bey bilgilendirmeniz icin cok tesekurler bende iPhone kulanicisyim
sizin bilgilendirmeniz sonrasinda motionx programini yukledim
eylul basins bana kackarlarda lazim olucak sizin sayeniZde gps Alma derdinden
kurtuldum
bu bilgilei bana hicbir satici veremedi yeniden tesekkurler
iPhone tek gecerim (bu cevabi iPhone da yaziyorum)

simurg2' Alıntı:
Orhan bey cevabınız için teşekkürler yurt dışından alınan aletler kulanılamıyor diye duydum yurt dışı getirsek kulanabilirmiyiz neler yapmak gerekiyor

Ben yurtışından bir arkadaşım vasıtasıyla cihazımı getirtmiştim. Bir sorunla karşılaşmadım. Daha doğrusu böyle bir şey olduğundan haberim yok.

Alternatif bir önerim daha var:

Bildiğiniz gibi iPhone oldukça pahalı bir alet. Oysa iPod touch daha ucuz bir cihaz. iPod Touch 8GB olanı Amazon.com'da ~ $180. (http://www.amazon.com/Apple-touch-Generation-NEWEST-MODEL/dp/B002M3SOC4/ref=sr_1_cc_1?ie=UTF8&qid=1282574926&sr=1-1-catcorr. Ancak bir sorun var o da iPod'un GPS alıcısı yok. Bu sorun aşağıda anlattığım şekilde çözülebilir. Ben denemedim sadece okuduklarımı sizlerle paylaşıyorum. Bu amaçla Magellan firmasının yaptığı bir kılıf + batarya + GPS alıcısı şeklinde bir aparat var (http://www.amazon.com/dp/B003UES8D4?tag=iphoneness-20&camp=0&creative=0&linkCode=as4&creativeASIN=B003UES8D4&adid=14A1P4T4GH43TBFM72ES). Bu kılıf cihazınıza 3 ekstra özellik kazandırıyor:

1) Kılıf cihazı oldukça iyi koruyor. Bu kılıf IPX-7 standartlarına uyuyor yani başka bir değişle su geçirmiyor.
2) Aparatın 1840 mAh kapasitesinde bataryası var. Yani en azından ekstradan bir yedek pil desteği sağlıyor.
3) En önemlisi aparatın yerleşik GPS alıcısı var, ve bu şekilde iPod GPS özelliği kazanıyor.

Bu aparatla birlikte kullandığınız zaman iPod'unuza istediğiniz GPS aplikasyonlarını yükleyip kullanabilirsiniz. Aparat iPhone ile birlikte kullanıldığı zaman ise GPS alıcısı daha güçlü hale geliyor.

En önemli dezvanatajları:

1) Halen iPod'nuzun telefon özelliği yok.
2) Aparat oldukça ağır (500 gram). Yani arabada kullanmak için iyi ama doğada zorluklar çıkarabilir.
3) Aparat pahalı sayılır (Amazon'da ~ $180). Ama aparatın batarya + kılıf + GPS alıcısı olduğunu düşünürsek fiyatı makul karşılanabilir.

Aslında bu amaca hizmet eden başka ürünler de var. örneğin şu linkteki ürün gibi (http://www.engadget.com/2010/03/23/dual-electronics-ipod-touch-gps-cradle-review/.). TomTom'unda arabada kullanmak için iPod/iPhone için böyle bir ürünü var sanırım. Ben sadece birinden bahsettim ve hepsini denemesek de alternatif çözümlerden haberdar olmak iyidir.

Orhan

Bu resimler bahsettiğim aparata ait ve fena görünmüyor.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]

Toughcase 1

Toughcase 2

Toughcase 3

Toughcase 4

cem cihan' Alıntı:
Orhan bey bilgilendirmeniz icin cok tesekurler bende iPhone kulanicisyim
sizin bilgilendirmeniz sonrasinda motionx programini yukledim
eylul basins bana kackarlarda lazim olucak sizin sayeniZde gps Alma derdinden
kurtuldum
bu bilgilei bana hicbir satici veremedi yeniden tesekkurler
iPhone tek gecerim (bu cevabi iPhone da yaziyorum)

Ben teşekkür ederim Cem bey. Ama yine de iPhone'un bu amaçla kullanıldığında bazı kısıtlılıklarının olduğunu bilmekte yarar var. Dikkat etmeniz gereken temel sorun cihazın ısınması. iPhone için kullanılan aplikasyonlarda da zaman zaman sorunlar olabilir. Herşeye rağmen bahsettiğim konfügürasyon benim işimi fazlasıyla görüyor. Hiçbir GPS cihazı mükemmel değil. Hepsinin avantaj ve dezavantajları var. iPhone'u bu amaçla kullanmamın en temel nedeni Türkiye için iyi bir topo haritasını elde etmenin başka bir yolunu bulamamadır. iPhone, bir outdoor GPS cihazı olarak kullanıldığında bazı dezavantajları olabilir, ancak mevcut hiçbir GPS cihazının yanına bile yaklaşamayacağı üstünlüklerinin olduğunu da hatırlamakta yarar var. En önemlisi de bence o harika ekranı.

Kolay gelsin

Orhan

simurg2' Alıntı:
bu işlerden pek anlamam ama gps almayı düşünüyorum şimdi şüpheye düştüm sizim bahsettiğiniz sistemin maliyeti ne acaba ben garmin 60csx bakıyorum fiyatları 800-1000 tl arası

Erkan bey

iPhone kullanıyorsanız bu ekstra ürünlerin size toplam maliyeti yaklaşık 100 dolar (Amazon.com fiyatları tabi). iPhone yoksa size pahalıya patlar. iPhone fiyatlarına bakmak lazım.

Orhan

CİNCİN' Alıntı:
Orhan Bey Merhaba, Özellikle GSM operatörleri ile anlaşmalı satılan bir cihaz olmaları nedeni ile IPhone'ların Assisted GPS özelliği oldukça başarılı. En yakındaki Eczaneyi, sinemayı vs. bulmayı yarayan pek çok uygulama da bu özellik kullanılarak yazılıyor.
İhtiyaçlar ultra profesyonel değilse bence IPhone yeterince geniş bir GPS imkanı sağlıyor gibi.
Kullandığım telefon iyice eskiyince ben de bir Iphone almayı ciddi bir şekilde düşünmeye başladım

Haklısınız, benim gibi "soft dağcı ve doğacılar" için iPhone yeterli destek sağlar sanırım. :smiley:

''MotionX GPS'' adlı aplikasyonun sayısız özelliklerinden bir ikisini paylaşmak isterim. Resimlerle anlatayım.

Harita yüklenmesi:

Bu aplikasyon size iki haritayı indirip offline kullanma imkanı veriyor: Open Cycle Road Map ve Open Cycle Terrain Map. Ben Terrain haritasını seçtim. Haritadan istediğiniz bölgeyi seçiyorsunuz. Zoom düzeyini ayarlayıp haritanıza bir ad veriyorsunuz. Gördüğünüz gibi ben Rize ve Artvin bölgesini seçmişim. Çok önemli bir özellik olarak bölgeyi çember veya elips şeklinde seçebilirsiniz. Önemli diyorum çünkü daire şeklinde seçerken bazen istemediğiniz bölgeler de seçilmiş olur. Örneğin burada ben daire şeklinde seçseydim Karadenizin bir kısmı da haritanın içine girecekti. Bu hem indirirken kolaylık sağlıyor hem de istediğiniz rotayı ve bölgeyi daha doğru bir şekilde seçmenizi sağlıyor. Çünkü bu haritalar oldukça büyük yer kaplıyor ve resimde görüldüğü gibi benim haritam 1.5 GB büyüklüğünde.

[attachment=1]

İşte download ettiğim ilk ''onboard'' haritam. Artık haritam offline kullanılmaya hazır. Sağdaki resim de maksimum zoomda bir kaçkar görüntüsü. Temiz ve 10m'lik eşyükselti eğrilerine sahip bir offline topomap.

[attachment=2]

GPX formatında rota yükleme:

Aşağıdaki resimde bunun nasıl yapılacağı anlatılmış. Oldukça açık ve ben de bu yolla daha önce yaptığım bir geziye ait dosyayı yükledim.

[attachment=3]

Aşağıdaki resimde de bu rota için yapabileceğiniz işlemler sıralı. Ben haritada göster dedim ve sağdaki resimde sonucu görüyorsunuz.

[attachment=4]

Aynı rotanın daha düşük zoomdaki topomap (Open Cycle Terrain Map) ve Google Satellite görüntüsü. Bunların dışında bir çok harita seçme şansınız var.

[attachment=5]

Harita download 1

Harita download 2

GPX ykleme 1

GPX ykleme 2

GPX ykleme 3

Ve bunlarda bir iki deneme. Söze gerek yok resimler herşeyi anlatıyor.

Ağrı dağı:

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

Agr Dag 1

Agr Dag 2

Agr Dag 3

Agr Dag 4

Agr Dag 5

Şu anki telefonum eskiyince kesin bir IPhone alacağım ;)
Çünkü sadece yazılım değil, geniş bir aksesuar desteği ile cihazı bir GPS cihazına çevirmek mümkün

CİNCİN' Alıntı:
Şu anki telefonum eskiyince kesin bir IPhone alacağım ;)
Çünkü sadece yazılım değil, geniş bir aksesuar desteği ile cihazı bir GPS cihazına çevirmek mümkün

iPhone'da uzun süredir MotionX ve GPS kit programlarını kullanıyordum. Ancak GPS/navigasyon işleri için özel olarak üretilmiş bir aletin daha profesyonel bir destek sağlayacağını düşündüm. İlk ve tek GPS cihazım elime geçtikten bir süre sonra (Garmin 62s) iPhone'a geri dönüş yaptım. Birkaç gezimde ikisini de yanıma alıp karşılaştırmak istedim. Ben profesyonel bir GPS kullanıcısı değilim. Bu nedenle özelleşmiş GPS cihazlarının vazgeçilmez bazı özellikleri varmıdır bilmiyorum. Var diyorsanız haklısınız derim, çünkü detaylarını bilmediğim bir konu. Burada paylaştıklarım, acemi bir GPS kullanıcısının kısa süreli deneyimlerinden çıkardığı objektif izlenimlerdir. Yazılımların arayüzleri, işlevsellik ve görsellik kalitesi olarak iphone'da kullandığım GPS aplikasyonları, Garminin cihazımdaki yazılımdan çok daha üstün. İyi bir kılıf ve batarya desteği de sağladıktan sonra Garmin cihazımı sadece iPhone'u test etmek için yanıma alıyorum artık. Zaten iPhone kullandıktan sonra hiçbir telefonun/cihazın ekranı ve diğer özellikleri sizi tatmin edemez. Yanıma ayrıca bir telefon almıyorum. Aynı cihazda e-maillerimi okuyor, web de sörf yapıyor, bir dokunuşla rota vs GPS detaylarını istediğim e-mail adresine, facebook veya twitter'a upload ediyorum. İlave kablo vs kullanmadan rotaları upload/download ediyorum. Haritaları ya download ediyor ya da cache'liyerek bu işlerle ayrıca uğraşmıyorum. Ayrıca isteseniz de GPS cihazınıza uygun iyi bir topomap bulamazsınız. Elimdeki 3 dolarlık yazılımla mükemmmel bir Türkiye topomap'ini bedavaya cihazıma indiriyorum. Aynı ekranda iken bir dokunuşla harita türünü değiştiriyorum. Manyetik ve gerçek pusulası var. Mesafe ölçümünü parmaklarımla ekranın iki bölgesine basarak yapıyorum. İki parmağınızı aynı anda ekrana dokundurduğunuzda aradaki mesafeyi anında ekranda gösteriyor. Çok test ettim mükemmel çalışıyor (GPS kit aplikasyonunda var). Yükseklik ölçümlerini otomatik olarak trend grafiği şeklinde veya numerik olarak sunuyor. Online rotalar varsa tek dokunuşla indiriyorum. Bu özellik oldukça iyi çünkü size en yakın yerden başlayarak rotaları sıralıyor, istediğinizi indirebilirsiniz. 32 GB gibi devasa bir internal disk kapasiteniz var. Hiçbir GPS cihazı bu kapasiteyi desteklemez (harici micro SD kart dahil). Yanıma ayrıca foto makinesi almıyorum ve tüm fotolar otomatik olarak geotag'lanıyor. Fotolarınızı isterseniz rotalarınıza ekliyorsunuz. GPX veya KMZ formatında upload edebiliyorsunuz ve isterseniz gezinize ait fotolar da içinde. İlave bir mp3 player taşımıyorum vs vs. Ekran için bir şey söyleyemem ancak ikisini karşılaştırınca anlayabilirsiniz.

Basit bir örnek verirsem en üst düzey Garmin cihazlarından ikisinin ekran özellikleri şöyle:

Garmin Oregon 550: Ekran boyutu 3 inç, çözünürlülük 240x400 pixel
Garmin 62s: Ekran boyutu 2.6 inç, çözünürlülük 160x240 pixel

İphone' da ise şöyle:

iPhone 3G/3GS: Ekran boyutu 3.5 inç, çözünürlülük 480x320 pixel
iPhone 4: Ekran boyutu 3.5 inç, çözünürlülük 960x640 pixel

Son bir not olarak iPhone planınız varsa mutlaka iphone 4 alın derim. Bu sürümde diğer özellikler bir kenara pil kapsitesi oldukça artmış.

Orhan

GPS yerine bu aleti almak şart oldu telefonu değiştirirken ikisi üçü bir arada yapıp almak lazım orhan bey konuyu takip etmekteyim bilgilendirmeniz için teşekkürler

simurg2' Alıntı:
GPS yerine bu aleti almak şart oldu telefonu değiştirirken ikisi üçü bir arada yapıp almak lazım orhan bey konuyu takip etmekteyim bilgilendirmeniz için teşekkürler

:smiley:

Orhan bey iyi gunler
motionx e belirtiginiz uzere haritalari yukledim
AMA yukledigim haritalari actigim zaman zoom
yapamiyorum
amacim haritalari kontrol etmek dagda bir problemle
karsolasmamak
yardimlarinizi beklerim simdiden tesekur ederim

cem cihan' Alıntı:
Orhan bey iyi gunler
motionx e belirtiginiz uzere haritalari yukledim
AMA yukledigim haritalari actigim zaman zoom
yapamiyorum
amacim haritalari kontrol etmek dagda bir problemle
karsolasmamak
yardimlarinizi beklerim simdiden tesekur ederim

Programa haritaları yüklemek çok zaman alıyor. Sabırlı olun. Download mutlaka tam bitsin. Ayrıca indirmeye başlamadan önce zoom düzeyini mutlaka seçiniz. 10-16 arası zoom herşey için yeterli. Zoom düzeyi arttıkça dosya büyüklüğü katlanarak artar. Örneğin aynı bölge 12 zoomda 100 Mb iken 16 zoomda 1.5 GB oluyor. Bu kadar büyük bir dosyayı indirmekte birkaç gününüzü alır. Zaten çok kısa sürede indirdiyseniz düşük zoom düzeylerinde ayarlama yaptınız demektir. Eğer zoom düzeyine dokunmadan indimeyi başlattıysanız zaten zoom yapamazsınız. Bence bir yerde yanlış yaptınız, örneğin zoom düzeyini seçmediniz veya cihaz indirmeyi tam bitirmeden deniyorsunuz. Ben iki kez denedim ve ikisinde de sorun çıkmadı. Bunları yaptıysanız ve halen zoom yapamıyorsanız:

1) iPhone'u reboot edin, programı açıp kapayın, belki olur ;)
2) Bazen yükleme sırasında bazı bölgeleri yüklemekte sorunlar olduğunuda cihazı uyarı veriyor zaten. Bu durumda tekrar yüklemeyi deneyin.
3) İndirme işi oldukça yavaş o nedenle sabırlı olup çoğunlukla bu işi gecelere bırakın. Yanı indirmeyi başlatın ve yatın. Ancak pili piteceği için mutlaka şarj cihazına takın veya USB kablosundan açık bir bilgisayara bağlı tutun. Ekran ışığını minimum ayara getirin, 3G'yi kapataın ve WİFİ üzerinden indirin. İndirme sırasında cihaz çok ısınabilir.
4) Bazen haritayı indirdiği server da sorun olabilir, başka bir zaman tekrar deneyin.
5) Ayrıca bu program da cache'leme yapabiliyor. Yani daha önceden rotanızı gezip görüntülerseniz o bölgeleri offline kullanabilirsiniz.
6) Herşeye rağmen yine olmazsa programı kaldırıp yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

Test etmek için cihazı "Aiplane" moduna getirip Wifi'yi kapatın. Bu şekilde offline haritayı ve seçtiğiniz zoom düzeylerini görünteleyebiliyorsanız ya haritayı indirmişsiniz ya da o bölgeyi cache'lediniz demektir. Her iki durumda da sorun yok diyebiliriz.

Yine olmazsa kendinize yeni bir iphone alın ;D

Orhan

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri