Bir GPS/Navigasyon Cihazı: iPhone

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan OR Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,521

OR

Kamp I
Merhaba

iPhone tek başına araç + outdoor GPS/navigasyon ihtiyacımızı karşılayabilir mi? Aşağıda bu soruya cevap vermeye ve konu ile ilgili çözüm önerilerimi sizlerle paylaşmaya çalıştım. Elbette yaptığım çalışma bu konuya alternatif bir çözüm arama çabasıdır. Birkaç kişinin işine yarar diye düşünüyorum.

GEREKÇELERİM:

1.Gerekçe: Elimizde birçok “outdoor” GPS cihazı var. Mükemmel bir multi-touch ekran, yüksek çözünürlülük vs düşündüğünüzde kullanım kolaylığı bakımından Garmin’in en üst serileri (Oregon, 62s vs) dahil mevcut hiçbir outdoor GPS chazı iphone’un yanına bile yaklaşamaz. Sanırım bu konuda hemfikiriz.
2. Gerekçe: Türkiye için elimdeki Garmin 62s cihazı ile uyumlu iyi bir topo haritası bulamadım. Görebildiğim mevcut en iyi topo harita “Google Terrain Map”. Ancak bunu Garmin veya diğer GPS cihazlarına yüklemek imkansız. Uzun araştırmalarım sonucu bu kanıya vardım. Yanılıyorsam bundan sonrasını okumayın çünkü “Google Terrain” haritasını GPS cihazlarına yükleyebilseydim böyle bir arayışa girmezdim.
3.Gerekçe: Arabada ve doğada tek bir alet olsun, ayrıca telefon taşımayayım.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİM:

1) iPhone için iyi bir kılıf:

İphone doğada kullanmak için yapılmış bir cihaz değil. Kırılabilir, dağılabilir, taşınması zor vs… Bu sorunu şöyle giderebiliriz. Özel olarak iphone için yapılmış ve cihazı çok iyi koruyan bir kılıf almanız gerekli. Bunun için en iyisi “OtterBox Defender Case for iPhone” adlı kılıf (http://www.amazon.com/OtterBox-Defender-iPhone-Yellow-Black/dp/B001KQFGTI/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=wireless&qid=1282410600&sr=8-2). Bu kılıfla dayanıklılık bakımından telefonunuzun bir garmin cihazından farkı kalmaz. Üstelik arkasındaki aparatı ile telefonunuzu kemerinize veya çantanıza takabilirsiniz. Bir boyun kordonu “lanyard” ile telefonu boynunuza veya çantanıza vs takabilirsiniz. Örneğin bunun gibi bir şey (http://www.amazon.com/Ziotek-Cyberguys-Sport-Lanyard/dp/B000FI2S0M/ref=pd_rhf_shvl_2). Yalnız bu kılıfın su geçirmez özelliği yok.

2) iPhone pil sorununa çözüm:

Doğada iphone kullanırken en büyük sorunlardan biri pil sorunudur. Piliniz bittiğinde yapacak bir şeyiniz yok. Ayrıca GPS kullanımında pilin çok hızlı tükeneceğini biliyoruz. Bunun için bulabildiğim en iyi çözüm cihazınızı birkaç kez tam şarj edebilen external piller. Bunun için en iyi iki ürün: a) New Trent super-pack IMP500: (http://www.amazon.com/New-Super-pack-IMP500-External-Blackberry/dp/B0013G8PTS/ref=sr_1_fkmr0_1 ie=UTF8&qid=1282411637&sr=1-1-fkmr0), b) New Trent ultra-pack IMP880: (http://www.amazon.com/New-Trent-ultra-pack-IMP880-Blackberry/dp/B002YFDRHW/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1282411637&sr=1-1)

İlki 5000 mAh, ikincisi 8900 mAh kapasiteye sahip. Sanırım iphone 3G’nin pil kapasitesi 1200 mAh civarında. Yani IMP500 ile en az 3 kez, IMP880 ile de en az 5-6 kez iphone’u tam şarj edebilirsiniz.

3) iPhone için araba aparatı:

Cihazınızı ön cama monte etmenize yarıyor. Bu amaçla bulduğum en solid ve sağlam aparat “Satechi SCR-31 Car Holder & Mount for iPhone” adlı ürün. İşini kesinlikle çok iyi yapıyor (http://www.amazon.com/gp/product/B002K9IPOC/ref=ord_cart_shr?ie=UTF8&m=A35D5ON3677H9N). Ayrıca iphone için USB çıkışı olan bir araba şarj cihazı da alsanız iyi olur. Bunlar zaten $3-5 değerinde.

4) iPhone için GPS programları:

Benim bildiğim en iyileri “MotionX” (http://gps.motionx.com/iphone/overview/ ) ve “GPS kit” (http://www.garafa.com/GPSKit/Home.html ) adlı aplikasyonlar. İkisini de “iTune store” da bulabilirsiniz. MotionX sanırım $2.99, “GPS kit” ise $9.9. Başka aplikasyonlarda var ama ben bu ikisinden de çok memnun olduğum için diğerlerine bakmadım. En az elimdeki Garmin 62s cihazı kadar iyiler. Elbette Garmin’de olan barometrik altimetre gibi birkaç özelliği bulamayabilirsiniz. Ancak her iki yazılımı da kısa süreliğine yaptığım bir iki gezi de kullandım ve çok memnun kaldım. Programın avantaj ve dezavantajlarını sayarsak elimdeki Garmin cihazından daha iyi olduklarını söyleyebilirim. Burada anlatmam uzun sürebilir, kendi web sayfalarından bu aplikasyonların özelliklerine bakabilir “iTune store” dan kullanıcı yorumlarını okuyabilirsiniz. Başta da söylediğim gibi böyle bir uğraşı içine girmemin temel nedeni “Google Terrain Map” veya ona yakın kaitede bir Türkiye topo haritasını GPS cihazımda kullanmaktı. Bu nedenle bu iki aplikasyonun bu konuda sağladığı kolaylıklardan bahsetmeliyim:

a) GPS kit: Online iken size “Google Terrain Map” kullanma opsiyonu veriyor. Belkide bu programın en üstün özelliklerinden biri bu, çünkü Google Terrain Map’ten daha iyi bir topo haritası bilmiyorum. Görüntülediğiniz her bölge cache’leniyor. Bunun sınırı yok. Örneğin Kaçkar gezisi yapacaksanız online iken biraz vakit harcayıp tüm zoom düzeylerinde bölgenin istediğiniz kadar genişlikteki kısmını görüntülüyorsunuz. Bu bölgeler artık programın cache’sinde ve doğada iken rahatlıkla bu offline haritayı kullanabilirsiniz. Yalnız online görüntülediğiniz bölge dışında bir cache’leme olmuyor o nedenle tüm rotanızı an az bir kez görüntüleyin. Ayrıca size gerekli olacak her zoom düzeyi için ayrı ayrı yapmanız gerekli. Çünkü ekranda ne görüyorsanız orası cache’leniyor.

b) MotionX: Bu program “OpenCycleMap” sitesindeki haritayı kullanıyor. Bu da çok iyi bir topo haritası ve 10 m’lik eşyükselti eğrilerine sahip. Gördüğüm en iyi ikinci topo haritası ve Türkiyenin tamamını kapsıyor. Bu programda topo haritasının istediğiniz bölgesini seçip indirmek ve offline kullanma şansınız var. Örneğin ben Doğu Karadeniz bölgesini birazda Erzurum ve Kars’a uzanacak şeklide indirdim. İndirme sırasında size hangi zoom düzeylerinde istediğinizi soruyor ben 7-16 arası seçtim (16 zaten en yükseği). Yaklaşık 1.5 Gb tuttu. Yalnız indirme oldukça yavaş ve ben ancak 4-5 günde yapabildim. İyi tarafı indirmeyi durdurup başlatabilirsiniz her defasında kaldığı yerden devam ediyor. Önerim istediğiniz yerin haritasını seçin ve geceleri indirin. Daha küçük bir alan ve daha düşük zoom düzeyini seçerseniz indirme zamanı ve dosya boyutu da kısalacaktır. En iyi görüntü için kesinlikle maksimum zoom düzeyini seçin ancak minimum zoom düzeyi 9-10 olabilir. Zaten online haritayı görüntülerken hangi zoom düzeyinde haritayı kulanmak istediğinize karar verirsiniz.

5) iPhone için navigasyon programları:

iGO, Ndrive, TomTom gibi meşhur navigasyon programlarının iphone versiyonu var. Bunlar biraz pahalı ve fiyatları $50-100 arasında değişiyor. Bir yıldır bunları kullanıyorum. Özellikle Türkiye haritalarının daha güncel olması nedeniyle iGO ve Ndrive mükemmel diyebilirim. Bir araba navigasyon cihazında aradığınız her şey fazlası ile var.

DEZAVANTAJLARI:

1- İphone kullanmıyorsanız bu size pahalıya patlar. Ama iphone kullanıcısı iseniz maliyeti çok da değil. Kılıf + external battery + boyun kordonu + araba aparatı + yazılımlar (MotionX + GPS kit) = yaklaşık $100.
2- iPhone GPS alıcısının gücüne kuşkuyla bakabilirsiniz. Ev içinde hem Garmin 62s hem de iphone kullandım. Hiçbiri ev içinde çekmiyor. Ev dışında da Garmin’in uyduları bulup iphone’un bulamadığı bir yer görmedim.
3- Yanınıza ağırlığı yaklaşık 150 gram (büyüğü 250 gram) olan eksternal pil alacaksınız. Büyük olanın (IMP880) boyutları yaklaşık 11x 6.4x2 cm ve çanta, cep vs yerlerde rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Bence çok da büyük bir sorun değil çünkü o kadar gereksiz şeyi çantamıza alıyoruz ki bu 150 gramlık ilave ağırlığında pek sorun olacağını sanmıyorum.

AVANTAJLARI:

1- iPhone kullanıyorsanız +100 dolar harcayarak bunu iyi bir GPS cihazına dönüştürebilirsiniz.
2- Araba ve doğa için ayrı bir navigasyon/GPS cihazına gerek yok
3- Büyük ve çözünürlülüğü yüksek ekran
4- Multi-touch özelliği olan bir ekran
5- Doğada kullanmaya uygun ve sağlam bir cihaz
6- Arabada kullanacağınız mükemmel bir navigazyon cihazı
7- Cep telefonu + fotoğraf makinası + video kamera + wireless bağlantı
8- Çektiğiniz tüm fotolar geotag' lanıyor
9- Müzik dinlemek isterseniz yanınıza ilave olarak mp3 player almanıza gerek yok
10- Sayısız diğer yardımcı aplikasyonlar
11- Kısacası yeni cihazınız = Garmin Oregon 550 + iPhone + Garmin Nüvi

Birazdan konu ile ilgili birkaç resim ekleyeceğim.

Kolay gelsin

Orhan

Etiketler
Ynt: Bir GPS/Navigasyon Cihazı: iPhone

Bildiğim en iyi iki Türkiye topo haritasına ait birer PC görüntüsü.

[attachment=1]
[attachment=2]

Bu external bataryalar ile iphone en az 5-6 kez full şarj edilebilirir.

[attachment=3]
[attachment=4]

İphone için yapılmış en solid/sağlam/ucuz araba aparatı.

[attachment=5]

Google Terrain Map

OpenCycleMap

IMP500

IMP880

Satechi SCR 31 Car Holder

Bu kılıf ile iphone oldukça korunaklı ve darbelere karşı dayanıklı hale gelecektir. Ayrıca bu kılıfın üzerinde şeffaf ekran kaplaması da var. İlave olarak ekran kaplayıcı almak zorunda değilsiniz. Zaten ikisi beraber çalışmayacaktır.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]

OtterBox Defender Case 1

OtterBox Defender Case 2

OtterBox Defender Case 3

GPS kit aplikasyonu arayüz görüntüleri.

[attachment=1]

GPS kit topo haritası olarak "Google Terrain Map" kullanıyor. İsterseniz uydu veya normal harita seçme şansınız da var. Haritalar iphone ekranında burada göründüğünden daha net. Mevcut hiçbir outdoor GPS cihazı size böyle net ve geniş bir ekran imkanı vermez. Geniş ekran/yüksek çözünürlülük sayesinde tek ekranda daha geniş bir bölgenin arazi yapısı hakkında fikir sahibi olursunuz. Daha az ekran kaydırma ihtiyacı duyarsınız. Gerek duyulduğunda ekranı tek parmağınızla istediğinzi yere kaydırabilirsiniz vs.

[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

GPS kit 1

GPS kit 2

GPS kit 3

GPS kit 4

GPS kit 5

Dikkat ederseniz tüm haritalarda iphone ''Airplane'' modunda ve Wifi kapalı. Yani iphone ile hiçbir bağlantı yok (Wifi, Cellular, Edge, 3G, GPS vs). Bu şekilde haritaların görüntülenebilmesi offline kullanıldığının göstergesi. Bu aplikasyon görüntülenen tüm bölgeleri cache olarak depoluyor. Bu şekilde mevcut en iyi topo haritasını iphone ile offline olarak kullanabilirsiniz. Bu özelliğini hiçbir GPS cihazında göremezsiniz (en azından ben öyle biliyorum). Ancak başka programlar yardımıyla (Mobile Atlas Creator gibi) bu haritaları GPS cihazınıza yükleme şansınız olabilir deniyor. Ben bu yolu da denedim ve çok kötü sonuçlar elde ettim. Kısacası Garmin cihazımda kullabileceğim iyi bir topmap (Google Terrain/open Cycle Map) bulamadım. Bu haritaları kullanabilmenin benim bilebildiğim veya başarabildiğim tek yolu burada anlattığım yöntemdir. Zaten Garmin 62s cihazını aksesuarları ile birlikte satın almış biri olarak böyle bir yola başvurmamın başka ne gerekçesi olabilirki? En önemli sorun GPS kullanımında iPhone'un ısınması. Bunu da zaman zaman GPS aplikasyonunu kapatarak çözebilirsiniz. Tekrar açtığınızda mevcut "track" bulunduğunuz yerden devam ediyor. Sadece arada "waypoint" almadığınız için en son kaldığınız yer ile mevcut yeriniz arasını düz çizgi olarak yansıtıyor. Zaten sürekli açık tutmanın ve her adımda "waypoint" almanın da bir anlamı yok sanırım.

[attachment=1]
[attachment=2]

Görüldüğü gibi "Google Terrain Map" 20 m'lik eşyükselti eğrilerine sahip. Bu haritanın gölgelemeler sayesinde arazinin coğrafik özelliklerini çok iyi yansıttığını farketmişsinizdir. Bu bence eşsiz bir özellik ve başka bir topomap'te var mı bilmiyorum.

[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

GPS kit 6

GPS kit 7

GPS kit 8

GPS kit 9

GPS kit 10

ekran ıslandığında veya nemlendiğinde tepkisizleşiyor bir de soğukta özel eldivensiz kullanılamıyor tek dezavantajı bu olabilir. Bir de garmin'in özel gps sinyal güçlendiricili araba aparatı vardı programıyla beraber...

Daha iyi bir fikir edinmek için haritaları değişik zoom düzeylerinde görüntüledim.

[attachment=1]
[attachment=2]

Bu aplikasyon ise MotionX. Fiyatı 2.99 dolar ve harika bir program.

[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

GPS kit 11

GPS kit 12

MotionX 1

MotionX 2

MotionX 3

MotionX programı ve haritalarına devam.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]

MotionX aplikasyonu Open Cycle Map" sitesindeki topo haritayı kullanıyor (ekranın sol alt köşesinde yazıyor). Buda çok iyi bir topomap. İsterseniz normal haritaları da indirme şansınız var. Ben Doğu Karadeniz bölgesinin topo haritasını indirdim. Yukarıdaki resimlerde "Onboard Map" penceresinde (an alt sağdaki resim) bu haritanın adını görebilirsiniz. Yine telefonun "airplane" modunda + Wifi kapalı olduğuna dikkat etmişsinizdir.

[attachment=4]
[attachment=5]

MotionX 4

MotionX 5

MotionX 6

MotionX 7

MotionX 8

Bunlarda son MotionX harita görüntüleri.

[attachment=1]

Aşağıda görüldüğü gibi bu programın kullandığı topomap 10 m'lik eşyükselti eğrilerine sahip. Google'da olduğu gibi gölgelemeler yok, ancak yine de çok temiz bir harita. Benim bildiğim en iyi ikinci Türkiye topo haritası. Bu ikisinden daha iyi bir Türkiye topmap var mı? Bilen arkadaşlar varsa paylaşabilir mi?

[attachment=2]
[attachment=3]

MotionX 9

MotionX 10

MotionX 11

sinaa' Alıntı:
ekran ıslandığında veya nemlendiğinde tepkisizleşiyor bir de soğukta özel eldivensiz kullanılamıyor tek dezavantajı bu olabilir. Bir de garmin'in özel gps sinyal güçlendiricili araba aparatı vardı programıyla beraber...

Haklısınız ancak sağladığı avantajlar yanında bunlara katlanılabilir diye düşünüyorum. Kullanım kolaylığı nedeniyle aynı iş Garmin'e göre çok daha kısa sürede yapılabiliyor. Ekranlar arası gezinti çok kolay, GPS aplikasyonları açıkken müzik dinleyebiliyorsunuz, aynı cihazla foto çekiyorsunuz ve tüm fotolarınız geotag'lanıyor, video çekiyorsunuz, telefon olarak kullanıyorsunuz vs vs. Ben çok sıcak havalarda iphone kullandım. Karşılaştığım en önemli sorunlar; pil bitmesi ve sürekli GPS açık olduğu için cihazın çok ısınması idi. Yanımda Garmin 62s cihazı da vardı. Karşılaştırma imkanı buldum. Dediğim gibi barometrik altimetre, su geçirmezlik gibi bir iki özellik dışında Garmin'in bir üstünlüğünü göremedim. Elbette spesifik GPS cihazlarının donanımsal üstünlükleri olacaktır. Daha önce de bahsettiğim gibi bu konfügürasyon gerçek bir GPS cihazının yerini almayabilir. Ama oldukça iyi bir alternatif olabilir. Soğuk havalardaki sorun parmakları dışarda tutan eldiven ile giderilebilir sanırım. Nemli havalarda ben pek bir sorunla karşılaşmadım. Benim için bu konfügürasyonun en önemli üstünlüğü ''Google Terrain Map'' gibi mükemmel bir topo haritasını hizmetinize sunması. Sadece bunun için bile tüm dezavantajlarına katlanılabilir diye düşünüyorum. Kısacası neyleyim topomapsiz GPS cihazını ;D. Topomapi olmayan outdoor GPS cihazlarını doğada pusula olarak veya koordinat/yükseklik tayini için kullanabilirsiniz. Başka ne işe yarar bilmiyorum.

Orhan

Orhan Bey elinize sağlık. Bu arada ben de bir şey eklemek istiyorum. Iphone'un kapalı alanda lokasyon belirleyebilmesinin nedeni A-GPS (Assisted GPS) özelliğidir. Bu özellik GSM vericilerinin GPS lokasyonlarını baz alarak sinyal gücüne göre tahmini yerinizi belirleyen bir sistemdir.

Eşim, kendisine doğum gününde hediye ettiğim IPhone'u kullanıyor ve Iphone benim gözümde dandik oyunlar oynamaya olanak sağlayan pahalı bir oyuncaktan öteye gidememişti. Benim gibi bir anti-Iphone'cunun bile kafasına soru işareti soktunuz.

İşim gereği sık sık maillerime erişmem ve yanıt vermem gerekiyor. Bu yüzden hem klavyesi olan hem de dokunmatik ekranlı HP IPAQ 912 kullanıyorum. Ben HP IPAQ 912 telefonum için ne GPS yazılımları denediysem beklediğim performansı alamadım. Iphone'u Windows Mobile ve Android telefonlara göre avantajlı kılan şeyse uygulamalara kolay erişimi sağlayan altyapısı. Ah bir de klavyesi olsa :(

Tekrar elinize sağlık

Merhaba Cihat Bey

Asisted GPS hakkındaki bilgi için teşekkürler. Bunu bilmiyordum. Arabamın ön kısmındaki gözlere Phone'u koyduğumda rahatlıkla navigasyon yapabiliyorum (iGO ile). Oysa Garmin aynı yerde iken uyduları görmüyordu. Nedeni bu bahsettiğiniz özellik olabilir mi? iPhone'un uyduları bulma yeteneğinin Garmin'den üstün olduğunu hiç düşünmedim ama bu duruma da bir anlam verememiştim. iPhone temel olarak bir GPS cihazı değil ancak birkaç kez bu yönünü test etme imkanı buldum. Doğada ve telefonun çekmediği yerlerde de uyduları görme yeteneğinin elimdeki Garmin'den aşağı kalır yanı yok. Üstelik nasıl yaptığının da çok önemi yok değil mi? Yeterki işimizi görsün. Bu açıdan değerlendirildiğinde, bu özelliği iphone tarafına bir artı olarak yazmamız gerekir sanırım. Ben açıkçası çok extreme koşullarda doğaya çıkan biri değilim. İlkbahar, yaz ve sonbahar benim dönemlerim. Aslında birçoğumuz da sanırım benim gibi yapıyor. Bu işi çok daha profesyonelce yapanlar zaten ne kullanacaklarını çok iyi biliyordur. Ama benim gibi "soft doğacı/dağcılar" için sanırım iPhone iyi bir alternatif.

Ben iphone'u ilk çıktığından beri kullanıyorum ve aynı zamanda Mac kullanıcısıyım. Hiçbir zaman Apple fanatiği olmadım ama rahatlıkla iphone'un kullandığım en iyi cihaz olduğunu söyleyebilirim. Dokunmatik klavye gerçekten çok kullanışlı. Ben çoğu kez tek elimle kullanıyorum. İphone ekran boyutunu buna borçlu, klavye sadece gerektiği zaman ortaya çıkıyor. Ben hayatım boyunca ne PC, ne MAC, ne de iPhone'da oyun oynadım, iphone'da video hiç seyretmem. Zaten bu amaçlar için yapılmış "iPod touch" var. iPod touch = iPhone - GPS alıcısı - Telefon özelliği diyebiliriz ve fiyatı iPhone'un 1/5'i kadar. Bir cihaz hayatımı kolaylaştırmıyorsa asla satın almam. Burada iphone ile neler yapılabildiğini anlatmak istemem ama bu kadar insan yanılıyor olamaz sanırım. Ayrıca "iTune store" da sadece navigasyon başlığı altında yüzlerce aplikasyon olduğunu hatırlamakta yarar var.

Tekrar teşekkürler

Orhan

bu işlerden pek anlamam ama gps almayı düşünüyorum şimdi şüpheye düştüm sizim bahsettiğiniz sistemin maliyeti ne acaba ben garmin 60csx bakıyorum fiyatları 800-1000 tl arası

OR' Alıntı:
Merhaba Cihat Bey

Asisted GPS hakkındaki bilgi için teşekkürler. Bunu bilmiyordum. Arabamın ön kısmındaki gözlere Phone'u koyduğumda rahatlıkla navigasyon yapabiliyorum (iGO ile). Oysa Garmin aynı yerde iken uyduları görmüyordu. Nedeni bu bahsettiğiniz özellik olabilir mi? iPhone'un uyduları bulma yeteneğinin Garmin'den üstün olduğunu hiç düşünmedim ama bu duruma da bir anlam verememiştim.

Orhan Bey Merhaba, Özellikle GSM operatörleri ile anlaşmalı satılan bir cihaz olmaları nedeni ile IPhone'ların Assisted GPS özelliği oldukça başarılı. En yakındaki Eczaneyi, sinemayı vs. bulmayı yarayan pek çok uygulama da bu özellik kullanılarak yazılıyor.
İhtiyaçlar ultra profesyonel değilse bence IPhone yeterince geniş bir GPS imkanı sağlıyor gibi.
Kullandığım telefon iyice eskiyince ben de bir Iphone almayı ciddi bir şekilde düşünmeye başladım

simurg2' Alıntı:
bu işlerden pek anlamam ama gps almayı düşünüyorum şimdi şüpheye düştüm sizim bahsettiğiniz sistemin maliyeti ne acaba ben garmin 60csx bakıyorum fiyatları 800-1000 tl arası
Zaten bir IPhone kullanıcısı iseniz veya bir yakınınız kullanıyorsa öncelikle Orhan Bey'in belirttiği programları bir deneyin derim, ihtiyaçlarınızı karşılıyor ise 1000 TL gibi bir masrafa girmenize gerek yok demektir.

Merhaba

Öncelikle 60cx alacaksanız Amazon.com'daki fiyatının 292 dolar olduğunu söylemeliyim (http://www.amazon.com/Garmin-GPS-60CSx-Handheld-Navigator/dp/B000CSOXTO/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=electronics&qid=1282555378&sr=8-1). Bir arkadaşınıza getirtebilir veya şu linkte yurtdışından nasıl sipariş verilir konusunu okuyabilirsiniz (http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=59521.0). Aynı zamanda burada kendimin yaptığı bir alışverişe ait tüm süreci takip edebilirsiniz. Toplamda yine size daha ucuza çıkabilir sanırım. Bir bakın derim. Ben de Garmin 60 serisinin en üst modeli 62s var. Daha önce dediğim gibi karşılatırma şansım oldu. İphone hiç de yabana atılacak gibi değil.

Orhan

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR