Bir Çöl Tutkusu Gel Gör Beni Neyledi (iran)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yazer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 205
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 107,677
Ynt: Bir Çöl Tutkusu Gel Gör Beni Neyledi (iran)

devam;

DSC02764

DSC02765

Etiketler

Burasıda türbenin girişi, içeriye kamera sokmak yasak olduğundan makinayı emanete aldılar, fakat ziyaretçi gençler cep telefonlarıyla bu sorunu çözüyordular. malesef biz cep tlf. araçta bıraktığımızdan kayıt yapamadık. İçersi bir futbol alanı kadar büyük cami görünümünde, İmam Hümeyniyle oğlunun kabri yanyana bulunuyor.

DSC02766

DSC02768

Ziyarete giriş;
[youtube]http://youtu.be/qBd3JaXPoEM[/youtube]

Yazer Bey, öncelikle içten yazışmalarınızla bizi İran'ın o büyülü atmosferinde gezdirdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Takipteyiz, selamlar iyi seyahatler...

buralpdi' Alıntı:
sizinle beraber İran'ı geziyoruz :smiley:
emekleriniz için teşekkürler
sayın buralpdi;
seyahatimizde duymuş olduğumuz zevk-duyguları, siz dostlarımıza'da yansıtmaktan mutluluk duyarım. :smiley:
selam/saygılar

lucias' Alıntı:
Yazer Bey, öncelikle içten yazışmalarınızla bizi İran'ın o büyülü atmosferinde gezdirdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Takipteyiz, selamlar iyi seyahatler...
sayın lucias;
İyi dilekleriniz için ben çok teşekkür ederim. Efendim, İran komşumuz olmasına rağmen bize yabancı veya demir perde ülkeleri gibi kapalı olması, merak edip, gitme imkanı olmayan dostlarımıza, bu seyahetimi VİDEO'lar la tanıtma ihtiyacı duydum. Eger bir nebze ifade edebilmiş-faydalı olmuşsam mutluluk duyarım. selam/saygılar

Tahran için ayırdığımız 2 günlük süre doldu. Trafigin yogun oluşu ve şehir nufusunun çok olması, dolaysıyla yerleşim yerlerininde bir kaç katlı olması nedeniyle, geniş alana yayılan bu kent içinde tarihi ve turistik yerleri gezmek zaman istiyor. Burdan ayrılıyoruz. Güzergahımız üzerinde olan Kum kentini gezecez.
Kum kentine gün batımına doğru varıyoruz, ihtiyaçlarımızı giderdikten ve bir müddet dinlendikten sonra şehiri gezelim dedik, ancak bu şehir İranın din adamlarının yetiştigi bir yermiş (Ayetullah) bundan dolayı şehir; radikal gözüktü bize. İranın diger şehirlerinde oldugu gibi kendimizi rahat hissetmedigimizden sadece araç turu yapmaya karar verip, kalmamaya karar verdik.

Uydudan bugünün Beraat kandili olduğunu ögrendik. Şehir deki siyah çarşaflı bayanların çoğunluğu, bugüne mi mahsus tercihte bulunduklarını anlayamadım. Diger şehirler de olduğu gibi şehir halkını (bay-bayan) dini motiflere özen gösterdiklerini gözlemledim. Radyoların tümünde Kur'an okunuyor, gençler guruplar halinde çeşitli araçlarla sanki kutlama yapıyorlardı.

[youtube]http://youtu.be/A0Mb4t-f4Wc[/youtube]

Kum kenti Tahran gibi geniş araziye yayılmış, çöl'ün içinde bir kent. Şehir planlı ve çok bakımlı, akşam olunca her yer diger şehirlere göre daha ışıl ışıl sanki Noel kutlamaları için hazırlanmış gibi. Çöl burada varlığını gösteriyor. Hava sıcak ve şehrin dışında kalan araziler çorak.
Zamanın daralmasın dan dolayı bu şehirden ayrılıyoruz.

yazer' Alıntı:
sayın lucias;
İyi dilekleriniz için ben çok teşekkür ederim. Efendim, İran komşumuz olmasına rağmen bize yabancı veya demir perde ülkeleri gibi kapalı olması, merak edip, gitme imkanı olmayan dostlarımıza, bu seyahetimi VİDEO'lar la tanıtma ihtiyacı duydum. Eger bir nebze ifade edebilmiş-faydalı olmuşsam mutluluk duyarım. selam/saygılar
Hollanda'da yaşayan bir Türk arkadaşım ,birkaç yıl önce tur şirketi aracılığı ile İran'da 15 gün gezmişti.Onun anı ve fotoğrafları bende merak uyandırmıştı.Şimdi de sizin görseller ve bilgiler ile depreşti bu merak .Ancak karavanla değilde uçakla bir seyehat uygun gibi görünüyor başlarda yolda çektiğiniz sıkıntıyı düşünerek .

Hep şehirlerde gezi ve ihtiyaçlarımızı giderirken, bugün çölde kahvaltı yapıp çölü dolaşarak bu iklimi yaşamak istiyoruz. saat 10 kum dan ayrılalı yaklaşık bir saat olmuştu ki yolun kenarında 5-10 ağaç gölgesi bulduk burada mola varacaz. Gerçi aracın 5m tente si var ancak hava rüzgarlı olduğundan açmak istemiyoruz.

L mola

Ebru Yetim' Alıntı:
Hollanda'da yaşayan bir Türk arkadaşım ,birkaç yıl önce tur şirketi aracılığı ile İran'da 15 gün gezmişti.Onun anı ve fotoğrafları bende merak uyandırmıştı.Şimdi de sizin görseller ve bilgiler ile depreşti bu merak .Ancak karavanla değilde uçakla bir seyehat uygun gibi görünüyor başlarda yolda çektiğiniz sıkıntıyı düşünerek .

sayın Ebru YETİM;
Sayın ablam, gerçekten "tarihi turistik" bakımdan çok zengin bir ülke. İnsanlık tarihinin ayakta kalmış anıt, eserlerle dolu. Gezmenizi şidetle tavsiye ederim.
Ebru hanım, Karavanım yeni olduğundan hevesimi gidermek ve birazda macare ruhumun dürtülerinden, bu şekilde seyahati tercih ettim.
İranı rehberli, veya kiralıyacagınız bir (kaptanlı oto) araçla çok çok rahat ve isabetli seyahat edersiniz. Tebriz'de dahi 5* lı oteller mevcut. Yolunuz düşerse Şah gölü bitişiginde Otelde kalmanızı tavsiye ederim. Diğer şehirler çok daha kaliteli, konforlu hizmetler sunmaktadır. Maddi olarak size rahatlıkla hitap edecek fiyatlar olduğunu tahmin ediyorum. Sizlerin dışında seyahhat etmeyi düşünen kısıtlı bütçeye sahip gezenbilir ailesi için de çok uygun fiyatta oteller mevcuttur. 8$ dan 120$ a kadar oteller mevcut. Taksi ücretleri ise sayın Ferhat TUNÇ beyin de gezisinde ifade ettigi gibi, tüm şehri 10-15TL ye gezme imkanı var. Lokanta da bir ögün yemek (genelde kebap) 5TL geçmiyor.
selam/saygılar

Mola verdiğimiz yer çok sıcak geldi. Ağaçların gölgesinde dahi saat daha 11 bunaldık. kahvatıyı araca taşıdık. İlerde Vaha görürsek orada konaklayacaz. şimdilik zamanı geçirmek için kızımla birlikte çölde yürüyüşe çıktık, 1km gidemedik çünkü ikimizinde suyu-buzu 30 dakkada tükendi. Araca geri döndük. ALLAH'tan yakıt ucuz, aracın kliması var. Çay, soğuk içecekler derken baba kız dinlenme ayağına 1 saat kestirmişiz. Her zaman acele eden ben, Oruçlu gibi ne zaman bu güneş batarda çölde konaklıyacaz diye ağır ağır hareket ediyorum. Gerçi daha İsfahana 450km var. 60-70km hızla çölü seyrede ede gidiyoruz, arada bir ağaç gibi yerleri gördügümde Vaha dır diye direksiyonu o bölgeye kırıyorum ama nafile.

İran Yerel saatiyle 14-15 yolda ilerledikçe hava çok sıcak olmaya başladı Karavanın iç sıcaklığı 37 derece Dışarısı 61 dereceyi gösteriyor. Yollar alabildigine tenha. oysa sabah ve akşamları bu yollarda trafik oldukça yoğundur.

[youtube]http://youtu.be/LXxFGHdSASI[/youtube]

Video'yu izlerken dikkat ederseniz, Orta refüj aydınlatma direkleri 40-50mt aralıkta mesafede olmasına rağmen bir sonraki aydınlatma direginin sadece siluet'i gözükmekte. trafikteki araçların çoğunluğu iş makinaları ve otobüs. her 20km bir araç hararetten beklemede. Aileme ifade etmek istemiyorum, şayet araç bu sıcakta bi arıza yapsa, aracın kliması ve vantilatör susacak! ılıman iklime alışık bizler perişan oluruz. bundan dolayı yol güzergahını terk etmiyorum. oysa çölün ortasında ilerde tepeler var aracı oraya sürmek içimden geliyor, fakat korkuyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri