Bir Çöl Tutkusu Gel Gör Beni Neyledi (iran)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yazer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 205
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 107,673
Ynt: Bir Çöl Tutkusu Gel Gör Beni Neyledi (iran)

Müzede son olarakta bu çanak, çömlekler vardı;

DSC02710

DSC02711

DSC02715

DSC02716

DSC02717

Etiketler

Çok ilginç bir anlatım tarzı, faydalı bilgiler ve güzel resimler.
Zevkle takibediyorum. Teşekkürler.
Hafta sonunda buluşacağım Iranlı dostlara anılarınızdan bahsedeceğim.
Videoların bazılarını Almanya´da izlemek mümkün değil.
Neden olarak, videodaki müzik için Almanya´da Telif hakkı ödenmesi gerektiği gösteriliyor.

Harika bir gezi olsun. Paylaşım için teşekkürler :smiley: :smiley:

Akdeniz45' Alıntı:
Çok ilginç bir anlatım tarzı, faydalı bilgiler ve güzel resimler.
Zevkle takibediyorum. Teşekkürler.
Hafta sonunda buluşacağım Iranlı dostlara anılarınızdan bahsedeceğim.
Videoların bazılarını Almanya´da izlemek mümkün değil.
Neden olarak, videodaki müzik için Almanya´da Telif hakkı ödenmesi gerektiği gösteriliyor.
sayın akdeniz45;
ben teşekkür ederim, sizin dostlara söyleyin, Hamiyet teyzem, Telif istemez rahat olsunlar... ;D

berkcantp' Alıntı:
Hazar'a gitmişken havyarın tadına bakın, 1976 yılında ticaretimiz vardı.

Müze giriş serüveni kaça bağlandı.
hsn' Alıntı:
Harika bir gezi olsun. Paylaşım için teşekkürler :smiley: :smiley:

sayın berkcantp; abim 45 Tümeni ödemek zorunda kaldık.

bende teşekkür ederim sayın hsn.

zorlada olsa video kaydını başardık.[youtube]http://youtu.be/8tC1km9TN70[/youtube]

video yu 1080p kalitesinde izleyebilirsiniz.

Gezi çok güzel, paylaşımlar için de teşekkürler.

bu arada havyarın sadece tadına bakmayın, orijinali çok fazla ülkemize gelmiyor, varsa hani getirirseniz de hiç fena olmaz :smiley:

botiara' Alıntı:
Gezi çok güzel, paylaşımlar için de teşekkürler.

bu arada havyarın sadece tadına bakmayın, orijinali çok fazla ülkemize gelmiyor, varsa hani getirirseniz de hiç fena olmaz :smiley:

sayın botiara;
efendim ben teşekkür ederim.
Sis kalkıp, yağmurda bir durabilseydi.

Ekli dosyalar

• ASTARA- TAHRAN.JPG
    ASTARA- TAHRAN.JPG
    193.6 KB · Görüntüleme: 336

TAHRAN
ALINTIDIR
Tahran, İran’ın en büyük şehridir. Aynı zamanda İslam devrimi mücadelesinde önderlik yapmıştır. Bu devrim, hem Müslüman aleminde ve hem de tüm dünyada türünün tek örneğidir.

Tahran ismi Farsçada “sıcak yer” anlamına gelmektedir. Yaz aylarında gerçekten sıcak dönemler yaşanır burada.

Tahran şehrinin kuruluşu Neolitik çağlara kadar gitmektedir. Bu şehir, şimdi olduğu gibi eski çağlarda da Elbruz Dağlarına sırtını dayamış küçük bir yerleşim yeri olarak doğmuştur. Hemen yakınındaki Rey şehri, 1197 tarihinde Moğol’lar tarafından yıkılana kadar bölgedeki önemi açısından Tahran’dan ilerideydi. Bu olaydan sonra Tahran, bölgenin ticari yaşamının merkezi olmaya başladı. Tahran, 1783 yılında Gajar hanedanının başkenti olunca siyasi bir önem kazandı.

Daha sonraki dönemlerde kazandığı bu önemi, dini merkez olarak Kum ve Meşhed şehirlerinin yükselmesine rağmen yitirmedi. Elbruz dağının eteklerinde bulunan geniş bir araziye yayılmış bu şehir, diğer İran şehirlerindeki geleneksel yapıya uyarak iki veya en fazla üç katlı tuğla binalardan oluşmuştur. Binaların çoğunda sıva kullanılmamış, böylece bütün şehir kirli sarı renkli bir çöl kenti havasına bürünmüştür. Buna karşılık bizde pek fazla tanınmayan Fars kültürü ve sanatı bu binalara yansımıştır. Binalarda tuğlaların yerleştirilişi bile bunların işçiliğinde ileri düzeyde bir zevk ve estetik kaygısı bulunduğunu göstermektedir

Tahrana yaklaşmak üzereyiz, Tahran çok büyük kent olduğundan, kamp yeri olarak Tahrana yaklaşık 30km kala Karaj şehrinde konakladık, düşüncemiz; Araç, vucut bakımı yapıp dinç bir halde şehre girmek. öylede oldu. genelde olduğu gibi bu otoyolda da bizden para alınmadı ( bir yerde ben ısrarla ödemek istedim, bakim ne kadardır diye. 2 tümen'miş. bizim 1TL 10kruş gibi (1,10TL) mesafeye göre, bazı yerlerde 8 tümen levhada yazıyordu ) Tabi bu gibi şeyler insana güven hissi verdiğinden, mutluluk duyuluyor.
[youtube]http://youtu.be/FaeMaQQPgEE[/youtube]

Haritada ki görüntü itibariyla seyahat planımızın yarısı gerçekleşmiş ve bu gün 6. gün!!!!!! Artık oyalanma yok, aslında gezilecek çok yer var... Hemen, her zaman merakla izledigim, milyonların toplandığı ÖZGÜRLÜK MEYDANI'nı görmem lazım. Trafik burda da yogun. GPS orjinal isim olmasa bilmiyor. mecbur soracaz. "hani sosra sora bağdat bulunur ya" sorduk,bulduk. Gerçekten çok ihtişamlı duruyor. wala arabayı tam karşısında park ettim. kimse sorun çıkarmadı...

DSC02737

Özgürlük Anıtı (Azadi Anıtı)
1971 yılında Pers İmparatorluğunun kuruluşunun 2500. yılında Shahyad Anıtı olarak yapılmıştır. Anıt, 2.500 adet yüzyüze bakan taş ile süslenmiştir. Anıtın orta katlarında bir İran Tarihi müzesi bulunmaktadır. Asansörle en üst kata çıkarsanız tüm Tahran’ı görebilirsiniz. Anıtın bulunduğu meydan, Meydan-ı Azadi adıyla anılmaktadır.

DSC02732

DSC02730

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri