Bir Çöl Tutkusu Gel Gör Beni Neyledi (iran)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yazer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 205
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 107,709
Ynt: Bir Çöl Tutkusu Gel Gör Beni Neyledi (iran)

Her şey çok güzeldi, emeğinize sağlık,akıcı bir anlatımla yazdığınız için bir solukta bitirdim. En iyi komşumuz olmasına rağmen insanlarımız nedense öncelikle Avrupa ülkelerini tecih ediyorlar. İran Türk vatandaşlarına vize uygulamıyordu, ben de bir kaç sefer İran'ın bazı yerlerinde bulundum. Netice olarak kültürümüz ve tarihimiz ortak, yani benzer yönlerimiz epeyce var, sizin de gördüğünüz gibi,zaten İran Azerbaycan'ı denilen bölgede yirmimilyondan fazla Türk kardeşimiz yaşamaktadır. Ekonomik olarak ta son derece elverişli denilebilir. Gezmeyi seven arkadaşların programlarına almalarını tavsiye ederim.Teşekkürler.Nice sağlıklı, mutlu gezilere.Saygılar ve sevgiler Yazer Bey.Ergun.

Etiketler

Vladinka' Alıntı:
Her şey çok güzeldi, emeğinize sağlık,akıcı bir anlatımla yazdığınız için bir solukta bitirdim. En iyi komşumuz olmasına rağmen insanlarımız nedense öncelikle Avrupa ülkelerini tecih ediyorlar. İran Türk vatandaşlarına vize uygulamıyordu, ben de bir kaç sefer İran'ın bazı yerlerinde bulundum. Netice olarak kültürümüz ve tarihimiz ortak, yani benzer yönlerimiz epeyce var, sizin de gördüğünüz gibi,zaten İran Azerbaycan'ı denilen bölgede yirmimilyondan fazla Türk kardeşimiz yaşamaktadır. Ekonomik olarak ta son derece elverişli denilebilir. Gezmeyi seven arkadaşların programlarına almalarını tavsiye ederim.Teşekkürler.Nice sağlıklı, mutlu gezilere.Saygılar ve sevgiler Yazer Bey.Ergun.
sayın Vladinka;
efendim iletiniz ve düşüncelerinizden dolayı ben teşekkür ederim.
Avrupaya seyahet, insanımızın tercih meselesidir, saygı duyarım. Ancak; bu tercih nedeni ağırlıklı olarak eglence karışımı bir gezi ise makul görürüm, amaç; farklı kültür, sanat, tabiat güzeliklerini görmekse avrupa benim için gezi sıramda sonlarda yer vermek gerekiyormuş. Şahsen bende batı muptelalığından tercih etmişimdir. oysa insanlık tarihinin başlangıcı olan ortadogu başta mısır, fas, tunus, s.arabistan son olarakta iran seyahatlerinde, gördügüm yerlere gençken neden vakit ayırmamışım diye çok hayıflandım. Gezilerde yanınızda eşiniz ve yetişkin kızlarınızla seyahet etmek Avrupanın bazı ülkelerinde tedirginlik yaratmıştır bazı tepkiler (bilhassa hırsızlık-yiyecek içecek-pahalılık gibi) kaygı vermiştir. oysa ortadoğu turlarında bu kaygılar yersiz kalıyor. Yazılacak çok şeyler var da..... Tabii herkesin tercihine saygı duyarım.
Ergun bey; iletinize geç cevap verdigim için özür diler, sağlık esenlik içinde olmanızı dilerim. saygı/selamlar

Öncelikle harika bir gezi yapmışsınız sizi ve ailenizi tebrik ederim abi :smiley:
geziyi bu derece keyifli ve görsel şekilde anlatmanızda muhteşemdi bir çırpıda okudum :smiley:
Sizin bu gezinizden sonra iran'a karşı önyargılarım olduğunu gördüm bu kadar yardımsever olacaklarını düşünmüyordum. Sizin sayenizde bu düşüncemide kafamdan atmış oldum... Bundan dolayıda teşekkür ederim :smiley:
Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Yıllar önce benim de kara yoluyla yaptığım İran Pakistan gezimi tekrar bana yaşattınız.O yıllarda sırt çantalı turistlere özenmiş ve tek başıma bu seyahati yapmıştım.Yeni hedefim Karavan ile bu coğrafyaları yeniden görmek.Yazınız için çok teşekkürler.

Güzel bir gezi yazısı oldu teşekkür ediyoruz. :smiley:

Artık bu kadar bilgiyle bir de İran gezisi yapmamız lazım. :smiley:

Sanırım sizden İran plakası istemediler. Gerçi İran'da mazot çok ucuz ama gidişte 100$ mazot parası almışlardı dönerken de fark para istemişler ödeme yaptınızmı yoksa 60lt olunca almadılarmı?
Konakladığınız yerlerin koordinatlarını da alabilirmiyiz.

Tekrar teşekkürler. :smiley:

UGY' Alıntı:
Öncelikle harika bir gezi yapmışsınız sizi ve ailenizi tebrik ederim abi :smiley:
geziyi bu derece keyifli ve görsel şekilde anlatmanızda muhteşemdi bir çırpıda okudum :smiley:
Sizin bu gezinizden sonra iran'a karşı önyargılarım olduğunu gördüm bu kadar yardımsever olacaklarını düşünmüyordum. Sizin sayenizde bu düşüncemide kafamdan atmış oldum... Bundan dolayıda teşekkür ederim :smiley:
Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.
sayın UGY; teşekkür ederim, inanın bende çok çekinerek gittim. hatta olurya bir yanış anlamadan dolayı "El-ayak, kaybetmiyelim" dercesine. Gezdikten sonra korkuların yersiz olduğunu gördüm. Video'lu yaptığımız ANI muhabetleri var, bu sohbetlerde çok rahat eleştiri ve sosyal yaşantıları var (giyim-kuşam) burda yayınlamak (yönetim) bence mahrem olduğu gibi, yönetimleri açısındanda sakınca görürüm.

Mutlu66' Alıntı:
Yıllar önce benim de kara yoluyla yaptığım İran Pakistan gezimi tekrar bana yaşattınız.O yıllarda sırt çantalı turistlere özenmiş ve tek başıma bu seyahati yapmıştım.Yeni hedefim Karavan ile bu coğrafyaları yeniden görmek.Yazınız için çok teşekkürler.
sayın Mutlu66; keşeke siz yaşlarda bu imkan sahibi olsaydım. sevgili kardeşim, bir günlük çöl hevesiyle yola çıktım, oysa iranın o tarihi dokusu, danıştığım kişilerin vermiş olduğu gezi listesi sayfalara yetmedi. Birde bu yaşın vermiş olduğu arızlar dahil olunca hayıflanmamak elde deil. Ne sıcağa geliyoz ne soğuğa. İmkan bulursan yarına sakın bırakma.
fsirin' Alıntı:
Güzel bir gezi yazısı oldu teşekkür ediyoruz. :smiley:

Artık bu kadar bilgiyle bir de İran gezisi yapmamız lazım. :smiley:

Sanırım sizden İran plakası istemediler. Gerçi İran'da mazot çok ucuz ama gidişte 100$ mazot parası almışlardı dönerken de fark para istemişler ödeme yaptınızmı yoksa 60lt olunca almadılarmı?
Konakladığınız yerlerin koordinatlarını da alabilirmiyiz.
Tekrar teşekkürler. :smiley:
sayın fsirin; Abim iletiniz için ben teşekkür ederim. plaka meselesi 3-5 yıl öncesinde kalmış. Mazot parası (onlar GAZOLİN diyor) girişte bir sorun yok, dönerken deponun hacmine göre (TL-TÜMEN nin kur farkı) 1 DEPO FİYAT FARKI istiyorlar. İran'a ABD'nin ambargo uygulamasına sınır kentlerimiz delmiş, iran sınırını geçen mazotçular tabir edilen araç sahipleri 2-3km içerden yakıtı alıp Türkiyeye dönerek ticarette bulunuyorlar. bu nedenle iran çıkışta depo farkını herkese uyğuluyormuş.

yazınızı yeni okudum.

1-ben özel araba ile gideceğim.çıkışta depo farkı ödeyecek miyim? aracım clio ve 45lt deposu var...
2-Sigorta parası 300 riyal diyorsunuz...300 riyalı tl ye çevirdiğim zaman 2 kuruş tl çıkıyor doru mu?
3-Güvenlik sorunu var mı? herhangi bir saldırı hırsızlık olası mı? konsolosluğun telefonu neden önemli sizin için?
4-80-92 oktan benzin var mı? kaç riyaldi lt? bir de karneyle alınıyormuş benzin? triptik karnesi mi? yabancı olduğunuz için pahalı satıyorlar da diyorlar?
5-triptik in deposito iadesi için farklı kapıdan giriş yapılırsa ya da bulunduğumuz ilde triptik bürosu yoksa iade nasıl gerçekleştiriliyor?
6- yön tabelaları ingilizce mi? bir de numarasız ara yollar durumu iyi mi?

turbolinea' Alıntı:
yazınızı yeni okudum.

1-ben özel araba ile gideceğim.çıkışta depo farkı ödeyecek miyim? aracım clio ve 45lt deposu var...
2-Sigorta parası 300 riyal diyorsunuz...300 riyalı tl ye çevirdiğim zaman 2 kuruş tl çıkıyor doru mu?
3-Güvenlik sorunu var mı? herhangi bir saldırı hırsızlık olası mı? konsolosluğun telefonu neden önemli sizin için?
4-80-92 oktan benzin var mı? kaç riyaldi lt? bir de karneyle alınıyormuş benzin? triptik karnesi mi? yabancı olduğunuz için pahalı satıyorlar da diyorlar?
5-triptik in deposito iadesi için farklı kapıdan giriş yapılırsa ya da bulunduğumuz ilde triptik bürosu yoksa iade nasıl gerçekleştiriliyor?
6- yön tabelaları ingilizce mi? bir de numarasız ara yollar durumu iyi mi?
Sayin turbolinea;
1.sorunuz icin, depo farki benden alindi, sizden umarim almazlar.
2.ON gun icin 30 tumen odedim.
3.Guvenlik sorunu yasamadik umarim sizde yasamazsiniz. Hata yapana cok agir ceza veriyorlarmis, belklde bu sebepten dolayidir.
4.Benzin nakkinda bilgim yok. Valla ben triptigin neye yaradihini bilmedigim icin hic kullanmadim. Direk petrole giris yapiyordum.
5.Tiriptik iadesini istediginiz zaman veya yerden cikis yaptiginiz qkapiya iade etmeniz taktirde 10 gun icinde hesabiniza yatiyor.
6.Ana yollarda ingilzce. Cok nadir tali yollara saptik o yol uzeri tabelalarda arapca idi. Ar yollar cok kotu tavsiye etmem.
Umarim keyfli seyahat edersiniz. KESİNLİKLE GPS OLMADAN SEYAHAT ETMEYIN.
Selam/saygilar

yazer' Alıntı:
Sayin turbolinea;
1.sorunuz icin, depo farki benden alindi, sizden umarim almazlar.
2.ON gun icin 30 tumen odedim.
3.Guvenlik sorunu yasamadik umarim sizde yasamazsiniz. Hata yapana cok agir ceza veriyorlarmis, belklde bu sebepten dolayidir.
4.Benzin nakkinda bilgim yok. Valla ben triptigin neye yaradihini bilmedigim icin hic kullanmadim. Direk petrole giris yapiyordum.
5.Tiriptik iadesini istediginiz zaman veya yerden cikis yaptiginiz qkapiya iade etmeniz taktirde 10 gun icinde hesabiniza yatiyor.
6.Ana yollarda ingilzce. Cok nadir tali yollara saptik o yol uzeri tabelalarda arapca idi. Ar yollar cok kotu tavsiye etmem.
Umarim keyfli seyahat edersiniz. KESİNLİKLE GPS OLMADAN SEYAHAT ETMEYIN.
Selam/saygilar

temennileriniz için tşk ederim...
başka gidenler den de depo farkı almışlar...
acaba farklı ülkeden çıkış yaparsam o zaman depo farkı alırlar mı? türkiye'den giriş yapacağım ermenistan gürcistan tekrar türkiye giriş yapacağım...
ve son olarak irandan giriş yaparken triptik belgesine baktılar mı? eğer kapıda yada yolda kontrollerde bakmıyorlarsa boş boşuna para vermeyelim diye söyledim.

Aklıma çok yattı. Ekteki rotayı takiple Ordu'daki VW şenliğine de uğrayarak istanbul'a dönerim.

Untitled 2

tayfunvw' Alıntı:
Aklıma çok yattı. Ekteki rotayı takiple Ordu'daki VW şenliğine de uğrayarak istanbul'a dönerim.
sayın tayfunvw;
geçen yıl gürcistana ailece seyahetimiz oldu, sahil şeridini takiben POTİ'ye kadar uzanıp ordan TİFLİS şehrine kadar seyahat ettik. doğrusu BATUM (batumi) dışinda gezmeye deger bir şey görmedik. Niyetimiz ermenistan üzerinden azerbaycana (BAKÜ) üzerinden hazar denizi kıyılarına kadar uzanmaktı. Ancak, Azerbaycanın karavanlar için 25.000& dolar gibi para (teminat) yatırılması gerektigini duyunca, ve ermenistanın yollarınında gürcistandan daha kötü olması nedeniyle geri döndük. Acizane tavsiyem şenliklerden sonra BATUMA gidin, dönüşte İran'a TEBRİZ-ASTARA üzerinden hazar denizine (gölü) varıp sahil şeridinden TAHRAN-İSFAHAN-ŞİRAZI gezmeniz.
gezinizin umduğunuzdan harika geçmesi dilegiyle, iyi seyahatler dilerim.

yazer' Alıntı:
sayın tayfunvw;
geçen yıl gürcistana ailece seyahetimiz oldu, sahil şeridini takiben POTİ'ye kadar uzanıp ordan TİFLİS şehrine kadar seyahat ettik. doğrusu BATUM (batumi) dışinda gezmeye deger bir şey görmedik. Niyetimiz ermenistan üzerinden azerbaycana (BAKÜ) üzerinden hazar denizi kıyılarına kadar uzanmaktı. Ancak, Azerbaycanın karavanlar için 25.000& dolar gibi para (teminat) yatırılması gerektigini duyunca, ve ermenistanın yollarınında gürcistandan daha kötü olması nedeniyle geri döndük. Acizane tavsiyem şenliklerden sonra BATUMA gidin, dönüşte İran'a TEBRİZ-ASTARA üzerinden hazar denizine (gölü) varıp sahil şeridinden TAHRAN-İSFAHAN-ŞİRAZI gezmeniz.
gezinizin umduğunuzdan harika geçmesi dilegiyle, iyi seyahatler dilerim.

Sayın Yazer Bey, ben de bu hafta İran'a gideceğim mani çıkmazsa, aracınıza KASKO YURT DIŞI teminatı yaptırdınız mı? Sigorta firmaları ile iletişime geçtim İran için KASKO yapmadıklarını söylediler, siz yaptırdınız mı? Yaptırdıysanız hangi şirketten ne kadara yaptırdınız? Kaskoya ek teminat ekletmeden özel araç ile İran'a gitmek sıkıntılı bir durum değil mi? Teşekkürler.

hukukadami42' Alıntı:
Sayın Yazer Bey, ben de bu hafta İran'a gideceğim mani çıkmazsa, aracınıza KASKO YURT DIŞI teminatı yaptırdınız mı? Sigorta firmaları ile iletişime geçtim İran için KASKO yapmadıklarını söylediler, siz yaptırdınız mı? Yaptırdıysanız hangi şirketten ne kadara yaptırdınız? Kaskoya ek teminat ekletmeden özel araç ile İran'a gitmek sıkıntılı bir durum değil mi? Teşekkürler.
sayın hukukadami42;
Öncelikle yolunuz açıkolsun, herşey gönlünüzce geçer inşallah.Sayın abim, Türkiye sınır kapısında (o tarihte) 200$ (dolar) TRİPTİK yatırdım (bu parayı dönüşte geri alıyorsunuz) triptigi yapan firma 200TL siğorta veya hizmet karşılığında ücret almıştı, o belgede aracın siğorta bedelini 30.000 TL bedel belirtilmesine, itirazım sonucu 100.000TL olarak (türkiye) firma siğortaladı.
İRAN tarafı, kalacağınız gün sayısına göre siğortalama yapıyor. Ben 10gün için 30TÜMEN ödedim. (yaklaşık 15-20TL). tavsiyem yakıt sorunu yaşamamak için Türkiyeden 20LT lik metal bidon bulundurun, ayrıca TEBRİZ'e varınca yakıtınızı ve yedekleri FULL leyin oradaki türkler 1/3 fiyatına yakıt satıyorlar. Nasıl oluyor derseniz İRAN HALKINA özel fiyat karneleri mevcut. örnegin onlara 1,5 iken turistlere 3.5 üzerinden hesaplıyorlar. İran nufusunun yarıya yakını Türklerden oluştuğundan iran türkleri Türkiyeden gelenlere müthiş yardım ve destekte bulunuyorlar.
selam/saygılarımla

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.