Bir Çöl Tutkusu Gel Gör Beni Neyledi (iran)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yazer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 205
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 107,695
Ynt: Bir Çöl Tutkusu Gel Gör Beni Neyledi (iran)

Meydane imame diye diye vardık, hemen yan tarafa park ettik. Gördügünüz trafik polisi (tekrar teşekkür ederim) aracımızı yaklaşık 4 saat bekledi demiyelim de, görev bölgesinde park yapmamıza yardımcı oldu.

DSC02807

Etiketler

hemen yan taraftaki meydana giriş yaptık;

DSC02810

meydan içersinde tarihi degeri yüksek eserler bulunmakta, bu nedenle döküman toplamam gerekiyor. Benim yarım yamalak ifadelerim den anlamayacağınızı bildigimden ;D bulana kadar müsadenizi isteyecem. selam/saygılarımla

sağda çardaklı gözüken bina,
Kakh-ı Ali Gapu
Kelime anlamı Ali’nin kapısı demek olan bu saray 6 katlı yapısıyla meydana hakim durumdadır. Kraliyet ailesi, bu saraydan meydandaki faaliyetleri, şenlikleri izlerdi. Yüksek balkona çıkarsanız meydanın genel görünüşünü görebilirsiniz. Arka tarafta bulunan odalardaki dekorasyon da görmeye değer

DSC02780

Mescid-i İmam
Eski adı Mescid-i Şah olan bu yapı, İmam Meydanının güney ucunda bulunur. Mescidin içi, dışı her yeri İsfehan’ın sembolü haline gelmiş olan mükemmel mavi çinilerle kaplanmıştır. Geceleri, ışığı yansıtması ile bir başka güzellik sunar. Mescidin içine girdiğinizde mükemmel akustik nedeniyle küçük bir sesin bile ne kadar çok yankı yaptığını duyacaksınız. Bilimsel araştırmalarla burada 49 çeşit yankının oluştuğu bulunmuştur. Bunlardan ancak 12 tanesi insan kulağı ile algılanabiliyor.
İmam Mescidi, Şah Abbas tarafından 18 yıllık bir çalışma sonrasında 1629’da tamamlanmıştır.

DSC02792

Şeyh Lütfullah Mescidi
Meydanın doğu köşesinde bulunan bu mescidi I. Şah Abbas, Lübnanlı islam alimi ve kayınpederi Şeyh Lütfullah için yaptırmıştır. İlk yapıldığında mescid olarak değil dini sohbetler, dersler ve kişisel ibadet amacı güdüldüğünden minareleri yoktu. Burada İmam Mescidinden daha güzel fakat daha sade bir estetik yapı görülür.

DSC02793

DSC02794

DSC02795

İsfahanlılara da sıcak gelmiş olacak ki havuzada serinliyorlar,

DSC02786

DSC02785

DSC02784

meydanın video görüntüsü;
[youtube]http://youtu.be/kUWUz4lqzEE[/youtube]

Meydanın dört bir etrafı bizim (kapalı çarşı) çarşı gibi çevrelenmiş.
Elim havada hanım fark etmez inşallah diyorum, heyhat!!! hanımların gözünden hiç kaçarmı, bey çarşıyı gezelim demesiyle, istikamet BAZAAAR ??? ??? ::smiley:

DSC02796

ALLAH'tan bir çok dükkan cici boncuk türü şeyler satıyordu,

DSC02797

DSC02798

Kasa hanım olduğundan, harcama ve kalan paraları biliyor, dönmek üzereyiz halen kapıda bozdurduğumuz 200$ bitmemiş.
elim havada "inşallah perde satılmıyor" diye dua ediyorum. :D

DSC02799

DSC02800

DSC02801

DSC02802

Ana -kızın moreli bozuk. Bi kafeye gidip dinlenelim diyorlar. O sıra hiç tesadüf etmediğimiz Japon turist kafilesine rastlıyoruz, 5kişilik, ama 4 dü bayan, bayanlar kafeden kalkıp çarşıya daldılar, garibim hemcins'im şekil A da görüldügü gibi çıkmalarını boynu bükük şekilde bekliyor.

DSC02803

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR