Bir Ayda Yunanistan, Adriyatik Ve Italya -temmuz 2015

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan karanfiller Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 76
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,618
Gökçen'ciğim, Ben, Baba'nın arkadaşı Göksen Şimşek. Gezi notlarını, büyük bir zevkle okudum; güzel ve akıcı bir üslupla yazmışsın. Bu anılarınla, bir türlü gerçekleştiremediğim bir karavana sahip olmak ve onunla en azından ülkemizi gezip, görme arzumu yeniden canlandırdın. Umarım, babanların sizden ayrı gerçekleştirdikleri gezi de aynı güzellikle geçmiştir. Sevgi ve selamlar..

Gökçen'ciğim, Ben, Baba'nın arkadaşı Göksen Şimşek. Gezi notlarını, büyük bir zevkle okudum; güzel ve akıcı bir üslupla yazmışsın. Bu anılarınla, bir türlü gerçekleştiremediğim bir karavana sahip olmak ve onunla en azından ülkemizi gezip, görme arzumu yeniden canlandırdın. Umarım, babanların sizden ayrı gerçekleştirdikleri gezi de aynı güzellikle geçmiştir. Sevgi ve selamlar..

Göksen Amca çok teşekkür ediyorum :smiley: Beğenmenize sevindim. Babamlar hala devam ediyorlar şu aralar Fransa'da olmalılar. Ekim başı dönücekler Türkiye'ye. Umarım siz de en kısa zamanda alırsınız bir karavan, hep birlikte gezeriz :smiley: Mine Teyzeme de sevgiler selamlar...

Selamlar
Harbiden çok güzel anlatmışsınız
Gezinin çok keyifli olduğu da malum :smiley:)
Size bi kaç sorum olacak potansiyel araçla Avrupa turu yapacak biri olaraktan :

Polis Makedonya da ne aradı da siz zulaladığınız için bulamadı
Alkol falan mı ?
Yoksa taşınması yasak olan Şeyler mi var , balta bıçak vs gibi ?

Ucuz mazot bulunan yerlerde mesela Makedonya ekstra bidon olsa verirler mi acaba fazladan ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Herkese merhabalar,

2014 Mart ayında aldığımız 1990 model Hymer Camp 55 Karavanımız ile 2014 yazında 25 günlük bir yaz tatili yapmıştık. Bu tatilde İzmir'den çıkıp, sahilden Kaş'a kadar gitmiş, yine sahilden geri dönmüştük. Bu bizim ilk uzun soluklu gezimiz olmuştu. Bu yaz, annem ve babamında teşvikleriyle cesaretimizi toplayıp ilk Avrupa seyahatimizi gerçekleştirdik. Daha önce yurt dışına çıkmışlığımız, hatta yurt dışında uzun süreler yaşamışlığımız var, ama karavanımızla ilk kez böyle bir seyahate çıkacaktık. Bu bizi epey heyecanlandırdı :smiley:

Pasaport, vize, sigorta, aracın bakımları vs. hallolduktan sonra, 2 Temmuz'da yola çıktık ve tatilimiz 29 gün sürdü. Yorucu ama çok da keyifli, kolay kolay unutamayacağımız bir "road-trip" oldu. Tatil de denebilir elbet ama bana göre aslen bir yol macerasıydı.

Yola iki karavan çıktık ve seyahatin ilk yarısını bu şekilde tamamladık. Annemlerin aracı 2008 model Imaj Karavan yapımı Fiat Ducato. Bizim aracımız 1990 model Citroen C25 üzeri Hymer Camp 55. Onlar iki kişi, biz ise 9 yaşındaki kızımız Ada, eşim Aylin ve ben olmak üzere üç kişi seyahat ettik. 16 Temmuz'da babamlarla yollarımızı ayırdık ve deyim yerindeyse soloya kaldık:smiley: Annem ve babam ben bu satırları yazarken Fas'talar :smiley: Onlar gezmeye devam ediyor karavanlarıyla.

Her gün yaptıklarımıza, gördüklerimize dair notlar tuttuk. Bu seyahate çıkmadan önce bu forumlardaki notlardan çok faydalanmıştık.

Seyahatimize dair aşağıda sıralayacağım bir kaç kısa bilginin ve rotamızın kaba bir haritasının ardından, belki ileride başkaları da faydalanır düşüncesiyle gün be gün tuttuğum gezi notlarımızı bu başlık altında paylaşıyorum. Umarım okurken keyif alır ve belki kendi seyahatleriniz için faydalanırsınız :smiley:

-6350km (Bari-Igoumenitsa feribot seferi hariç)

-29 gün
-7 ülke
-Epey de bir şehir ve kasaba

-Yolun ilk yarısını annem ve babamla birlikte iki karavan olarak tamamladık. İkinci yarısında tek karavandık.
-Toplamda beş gün, dört farklı kampingde konakladık
-Geri kalan günlerde sokakta kaldık - bazen şehir merkezi, bazen deniz kenarı, bazen bir benzin istasyonu.
-660lt yakıt tükettik.
-Yakıta toplam 800 Euro ödedik
-Ortalama yakıt sarfiyatı 100km'de 10.4lt.
-Otoyolda ortalama saatte 80-90km ile seyrettik. Uzun rampalarda saatte 50-60km'ye düştüğümüz oldu.
-Karavanımızın yaşlı olmasından ötürü endişeliydik, fakat ufak sayılabilecek bir rulman talihsizliğinden başka araçla ilgili hiç bir sıkıntı yaşamadık.
-Sıcaklara ve yer yer rampalara rağmen bir kez bile hararet yapmadı Kuzu.
-Bir ara buzdolabımız arıza yaptı (3 sistem elektrolüx). Birdahaki yaza güneş paneli ve 12 voltla çalışan buzdolabına geçmeyi planlamaya başladık bile.

---------------------------

Yola çıkmadan bir gün önce iki karavan kafa kafaya
Ekli dosyayı görüntüle 297

Rotamızın kaba bir haritası
Ekli dosyayı görüntüle 296

Gökçen bey, kutlarım sizi ! :smiley: Güzergah ve ta not almaya kadar varan planlamanız, benimkinin aynısı. Öyle ki Arnavutluk tarafı beni düşündürürken ve araştırmayı düşünürken yazdığınız ayrıntılı notlar, rotamı değiştirmeme neden oldu ! (y) :smiley: Hedefiniz sadece bu kadarcık mıydı ? Bu yıl başka geziler planlamıyor musunuz ? Planlıyorsanız, e-posta/Facebook üzerinden görüşebilir miyiz ? Haberlerinizi bekler, iyi günler dilerim.

Saygılarımla.

geziyi kaptanın seyir defteri gibi günden güne raporlayarak gerçekten çok faydalı bir iş yapmışsınız Gökçen bey. hatta şu rulman ve buzdolabı işi bile belki yaşandığı an sizin için sıkıntı fakat benim gibi içinden "arkadaş bu gezilerde hiç mi sıkıntı olmuyor" şeklinde kendini sorgulayanlar için gayet ilgi çekici. konu başlayalı epey de vakit geçmiş ancak bu mesajla hem teşekkürlerimi sunmak hem de en azından size de o anları yeniden hatırlatmak istedim. teşekkürler.

Gökcen, yazın için yüreğine, eline sağlık. Bu soğuk günler de içimizi ısıttın. Senin güzergahının tam tersini planladım ben de.
Çok teşekür ederiz.

Harika bir gezi olmuş ....
Yorumda bulunan GEZENBİLİRKOLİK'lerin de gezi anılarını takip etmek isteriz ...
Mesela ''Ortacalı'' gezisini gerçekleştirdi mi , merak ettim ?..

Beni de 'zehirledi(!)' bu gezi anıları :smiley: :smiley:
Derhal bir program yapmam lazım :smiley:

Merhaba
seyahatinizin bir kısmını okudum. Çok keyifli ve güzel yazmışsınız teşekkürler.
benimde kızımın adı Ada.
Bu sene çekme karavan aldık. Erba marka
daha önce yurtdışına çok çıktık. Araba ve yelkenli tekne ile. Şimdi de karavan ile çıkma planımız.
Ama sizinki motokaravanmış. Arada park yerleri ücreti için fark var mı ya da çekme karavan park edemez diye bir kural varmı
bu arada araştırdığım kadarıyla , Kamp alanları 25 Euro üstü hep. Bizim
için pahalı uzun bir gezi düşünüyoruz çünkü. Sizin gibi sahile çekip konaklayabilirmiyiz. Bu yaz Türkiye içinde gezeceğiz aynı zamanda. Yani ucuz yollu uzun seyahat amaç.
tavsiyelerinizi bekliyorum.
teşekkürler

Bu çok keyifli paylaşım doğrusu beni benzerliklerden dolayı fazlasıyla mutlu etti.
İki kez yaptığımız rotayı tekrar etmiş ve anılarım canlanmış oldu bu biiir, ki ben de zamanında sanıyorum " gittim gördüm geldim " başlığıyla paylaşmıştım.
Sonra o seyahati 1990 model fiat ducato ve hymer birleşiminden oluşan ( sizinkinin bir küçük modeli ) aracımızla gerçekleştirmiş ve yurt dışına değil ama karavanla ilk yurt dışı çıkışımız olduğu için yaşadığımız heyecan ve mutluluğu sizin anlatımınızda da gördüm . Bu iki.
Ve üç...
Asıl beni mutlu eden ise üç kuşak karavancıyı bir arada görmek oldu. Bu durum beni gerçekten ayrıca sevindirdi çünkü yaşamda değerlerin içselleştirilmesi ve bir kültür olarak hazmedilmesi kuşaktan kuşağa aktarımla mümkün. (Doğal olarak değerin nasıl bir değer olduğu ayrı bir tartışma konusu. Oruç tutmuyor diye insanlara saldırmak veya cennete gitmek için kafa kesmek de kimilerine göre değerdir .)
Şimdi 64 yaşımda ve artık 8 yaşında bir torun sahibi olarak, ailecek ve üç kuşak bir arada yaşanan bu mutluluğun " büyükbabanın ve büyükannenin " yaşamında nasıl bir anlam taşıdığını çok iyi biliyorum.
Her şeyden önce onları kutluyor ve siz gençleri ve sevimli torunu tebrik ediyorum. Hepinize birlikte mutlu seyahatler dilerim.

Bu arada üç sistem buzdolapları ortam sıcaklığından 20 derece düşürebilir diye bir bilgi hatırlıyorum. Yani ben de yaz sıcaklarında üç sistemden hiç memnun kalmamış ve aracın orjinalliğini bozmamak için arka pencerenin içine girebilen 12 ve 220 V. çalışabilen, sanırım 20 litrelik üstten kapaklı bir İmdel B dondurucu almıştım. Sonraları asıl onunla idare ettiğimiz gibi daha geniş bir hacme ihtiyaç duyduğumuzda 4 ,5 veya 6 tane litrelik su şişelerini dondurup , dönüşümlü bir şekilde üç sisteme koyup kullanırdık. Doğal olarak akü takviyesi için güneş paneli de taktırmıştım.
Neyse, artık oğlum Batu ile birlikte deneyimlerimize göre karavanlarımızı kendimiz yapıp kullandığımızdan beri böyle bir sorunumuz kalmadı.
Torun, baba ve dede biz de iki karavan yollardayız fırsat buldukça. Bir gün karşılaşmak umuduyla sevgiler...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR