BIR AGACI KURTARMAK YARDIM TALEBI

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TEKNIKISLEM Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 57
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,691
Ynt: BIR AGACI KURTARMAK YARDIM TALEBI

Ozan Hocam ilginiz için teşekkürler

Çankaya Belediyesi ilgili departman ile Pazartesi günü bir görüşme ayarladık, onun da sonucunu buradan paylaşırım.

ozanyur' Alıntı:
umarım kurtarmanın bir yolunu bulursunuz, çok güzel bir davranış tebrik ederim
Çankaya belediyesinde bu araçlardan vardı, Çankaya belediyesi park ve bahçeler müdürlüğüne sordunuzmu?

Etiketler

Yönetimin aldığı karar,
İbretlik bir belge olduğunu düşündüğüm için kısmen paylaşayım istedim ...

YONETIMIN KARARI

Görseller ekte

ben çekmeyi beceremedim
Serkan Hocam sağolsun o kadar işinin arasında 30 km yol yapıp gelip bu fotoları çekti, sonrada işine döndü,
ne deyim Allah işini gücünü arttırsın.

P1130685

P1130686

P1130688

P1130689

P1130691

Bahadır Hıocam ilginiz için teşekkürler

görselleri anca atabildim, gecikme için ilgi gösteren arkadaşlar kusurumuza bakmasınlar lütfen

ağacın nakil ya da budama durumu hakkında son durum belli olduktan sonra Tedaş tarafını zorlayacağız,
muhtemel bize
tellere zarar veriyor kesin diyecekler,
biz de
ağacımıza zarar veriyorsunuz tellerinizi yer altına alın, görüntü kirliliği yapan direklerinizi de kaldırın
demeyi planlıyoruz.

yağmur olukları meselesi de ayrı hikaye,
şimdilik yağmur oluğu sorununu "oluşan zararı biz karşılarız" şeklinde bir kahramanlık yaparak gündemden geçici de olsa çıkarabildik.

ttogan' Alıntı:
Merhaba,gorseller olmadigi icin fazla fikir yurutemiyoruz ama tellerin yonu ile ilgili bir calisma konusunda israr edilmeli.
Tedas'in bu konuda iyi yetismis elemanlari oldugu malumunuzdur.Eger imkan varsa ve isterlerse,zorlar,yaparlar
Yagmur oluklari ise tellerden daha basit bir cozum olmali.Bazen binalarin icinde kalan agaclar bile goruyoruz.
Her iki durum da da agacin tamami yerine sorun cikaran bolgesinin fedasi ile yasamasinin saglandigini gormustum.
Cabalarinizi takdir ve ilgiyle takip ediyorum.Hayirlisi olsun.Basarilar dilerim.

Metin hocam gördüğüm kadarıyla alt dallar budanırsa tellerle sorunu kalmaz sanırım.
kelle gideceğine kulağı feda etmek daha iyidir...

tedaş şu an bütün direkleri kaldırıp yer altına alıyor kabloları, yakın bir zamanda bunlarıda alırlar sanırım. olukların geldiği yerlerde budansa kurtarır bence

Ağacın zarar vermesi şu şekilde oluyor(muş)

1- Ağacın dikenleri-yaprakları yağmur oluğunun içine dolarak orada su ve kar birikmesine sebep olarak çatı-kiremit-tavan bölümlerinde sıızıntı, akıntı, deformasyon vs. sorunlara sebep oluyor (bunu yüklendik ...)

2- Rüzgarlı havalarda ilgili ağaç muhtelif yönlere 20-25 cm yatarak tehlike arz ediyor, teması halinde yağmur oluklarını eziyor, iş göremez hale getiriyor (bunu yüklendik ...)

3- Rüzgarlı havalarda ağaç tehlikeli biçimde yatıyor (çapı 30cm olan bir ağaç, Ankara da şu ana kadar esmiş ya da esecek hangi rüzgarda ne kadar yatar ... ) devrilme yıkılma tehlikesi arz ediyor (buna bir şey diyemedik ...)

4- Rüzgarlı havalarda sallanan ağaç elektrik tellerine tehlikeli biçimde yaklaşıyor, zarar verme ihtimali var (buna bir şey diyemedik ...)

5- Rüzgarlı havalarda sallanan ağaç devrilme tehlikesi arz ettiğinden dolayı, bu olası devrilme anında, ağacın hemen altında park halinde olan, olası araçlara zarar verme ihtimalinin olması ve bu olası zarar vermeden doğabilecek zarar ya da zararların tazmini için, olası kazanın mağduru araç sahibinin, bina yönetimini sorumlu tutarak, olası hasarlarının tazminini yönetimden talep etme ihtimalinin olabilirliği (yorum yapamadık ...)

6- Birilerinin ağaca çıkması, o anda tellerin zarar görmüş olması ve bu kişi ya da kişilerin bu kopmuş tellere dokunarak zarar görmesi ihtimali (görsellere bakıp hangi deli o ağaca çıkar siz karar verirsiniz ... )

bunları da paylaşmış olduk ...

metin görüldüğü kadarıyla çamı iyice budayıp sadece tepede biraz dal kalsa sıkıntı çözülür hem rüzgarda daha az sallanır çatı oluklarınıda pek kirletmez söküp başka yere diksen dahi yaşlı ağacın tutması zor ve söküm makinası bahçe demirlerinden dolayı çamı alamayabilir

Hüseyin Hocam, Hamdi Hocam
çözüm hakkında genel intiba sizinde belirttiğiniz biçimde, Fırat ın tabiriyle Vahşi Budama gibi duruyor, ama bu gün ağacı gören ve bu işlerden anladığını düşündüğümüz bir arkadaşımız, Elektrik Tellerini ve Yağmur Oluğunu kurtaracak bir budamanın bu tür ve bu yaştaki bir ağacı kurutabileceği şeklindeydi,
işin gerçeği benim hiç de anlamadığım bir konu olduğu için,
bilen,
anlayan,
tecrübeli birilerinin tavsiyelerini bekler durumdayız,
hayırlısı bakalım ...

benim başka çözüm önerilerim var, bunları haftasonu kampta ve offroad'da paylaşırım, tartışırız.

Ama eğer başarılı olabilirsek, sizin apartman yöneticisi delirip, bundan sonra ki hayatını ormanda geçirmeye karar verebilir :smiley:

Bu konu ile ilgili gözlemimi aktarayım.
Türkiyeye ve dolayısı ile Istanbula getirilen ilk ağaç söküm nakil aracını kullanan yetkililerden biriyim.
Yıllarca İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünde çalıştım.
1-Resimlerden çıkarabildiğim kadarı ile bulunduğu konum ve hacim itibarı ile ağacın nakli söz konusu değil.
2-Bu ağacın kesilmesine ise hiç gerek yok.
3-İyi bir budama ile her iki idarenin de (TEK ve BLD) istekleri yerine gelmiş olur.
4-O ağacın bir hastalık ya da fiziki darbe oluşmadan bulunduğu koruntulu ortamda rüzgarla devrilmesi yatması falan mümkün değil.

Yapılacak ve takip edilecek işler
1-Ağacın bulunduğu mülkiyet alanı apartmana ait ise bu işlemleri de yapmak yönetime düşer.
2-Yönetim imtina ederse Siz ve ağacın yaşamasını isteyenler çıkacak mali külfete katlanırsınız.
3-İdarelere önceden yapacağınız işlemler hakkında bilgi verin.
4-Park ve Bahçeler Müdürlükleri ile Orman İdarelerinde çalışan çok iyi kalifiye ağaç ekipleri(Özellikle Kastamonulu işçiler) vardır.Bunları bulup mesai saatleri dışında (Cumartesi-Pazar) makul bir ücret vererek ,bir de ağacın boyutuna uygun bomlu,sepetli bir araç kiralayarak bu işi çözebilirsiniz.
5-Bu ağacı kesmeye kim karar vermişse bence halt etmiş.Ağacın tepe kısmında bir sorun yok.Sadece orta ve yan kısımlarda çatı sistemine ve elk. tellerine zarar verebilecek kısımların güzelce budanması bence yeterli.Simetri olması ve ağacın estetiğinin bozulmaması için aynı işlemin zarar vermeyecek dallarda da yapılması uygun olur.
6-İbreli ya da iğne yapraklı ağaçlar (çam,servi,ladin,göknar v.b) tepe sürgünleri ile büyürler.Bu sürgün zarar görürse ağaç büyümeye devam eder,ancak deformasyonlar oluşur.Bu ağaçta tepe işlemin dışında kaldığı için ağaç normal dikey büyümeye devam edecektir.
7-Çam budanmaz diye bir şehir efsanesi vardır,ancak doğru değildir.Her ağacın kendi anatomisine uygun bir budama tekniği vardır.Bu aynı ağaç gövdelerine sürülen kireç yöntemi gibidir.Son derece gereksiz bir işlemdir,ama bir yayıldı mı,bir ağaçtan öbürüne uygulanır.

Resimler üzerinden söyleyebileceklerim şimdilik bu kadar.
Saygılarımla

Vatandaşın camını gölge etmiştir şikayet etmiştir muhtemel.Çatının üstüne kadar budanırsa bence harika olur.

Bu arada emekleriniz için teşekkür ederim kendi adıma.

Metin güzelim ağaç palmiye ağacına dönmüş zaten. budanır yeri varsa budasınlar iyice deve kuşuna dönsün kavak ağacı değil ki bu

Goruntuye gore arkadaslarin yaptigi yorumlar son derece basit ve olumlu.
Hele,bilen bir agizdan cikan(Nadir Bey)kelimeler cok degerli.
Amma(ozellikle iki M kullandim)birileri dugmeye basmissa yapacak bir sey yok.
Ben uzman olmadan bile sadece budama ile problem olmadigini gorebiliyorum.
Hayirlisi olsun.

öncelikle emeğiniz için size teşekkürler.azbuçuk bilgimle size şunu söyleyebilirim ki bu ağacı kesmek isteyenin aklından şüpke ederim.söz konusu fotoğrafa göre bu ağaç budandığında sorun kalkıyor ortadan ve çam ağacı çok büyük kar altında kalmazsa dalları kar tutmazsa ve çok büyük rüzgarlara maruz kalmazsa yıkılmaz asla ve kolay kolay da hastalık kapmaz gövdesi.dut zaten tehlike arz etmiyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR