BIR AGACI KURTARMAK YARDIM TALEBI

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TEKNIKISLEM Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 57
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,763
Ynt: BIR AGACI KURTARMAK YARDIM TALEBI

Hocam ilginiz için teşekkürler
bu gün iş edindim kendime epeyce bir telefon trafiği yaşadık,
aradığım yerlerden biri de belediyelerin Park ve Bahçeler müdürlüğü idi, mevzuat biraz karışık ve ümütsiz gibi ama mücadele ve araştırmaya devam,
verilecek her numarayı arayıp, gereken ziyaretleri de yapmaya hazır durumdayız,
iş ki birileri bizim bilmediğimiz/ulaşamadığımız isim ve numaraları ama özelden ama genelden paylaşsın.

CEM50' Alıntı:
Metin bey öncelikle çabanızdan dolayı tebrik ederim,
belediyelerin park ve bahçeler müdürlüklerinde agaçları kökü ile söküp nakil işlemini gerçekleştiren ekipman var ancak cadde ve sokaklarda kullanılan ağaçları bile ithal eden zihniyet binanızın önündeki 2 adet ağaç için lutuf buyururmu bilinmez,
büyük ölçekli fidanlıklarlada görüşmekte fayda var kolay gelsin.

Etiketler

Fırat ilgin için teşekkürler

Ömer Abi ninde dediği gibi çam ağacı maalesef budanamıyor, ya da bizim çamı budayarak kurtarmak mümkün değil,
ilk fırsatta görselleri paylaşırım, o vakit derdimiz daha net anlaşılır.

Sentinel' Alıntı:
Abi tepeden haşin bi budamayla kısaltılamaz mı?
bulvardaki ağaçları dönem dönem kelaynak gibi yapıyorlar...

Ağacın tipi kayıyor ama en azından yaşamını sürdürür...

Murat Hocam ilginiz için teşekkürler
maalesef budama işi kurtarmıyor ağacı,
tellerin yönü değişmiyor, tek çare yer altına almak, o iş de an itibarı ile mümkün değil
yağmur olukları için ben bir kahramanlık yapıp "bozulan oluğun parasını biz verelim, yaptıralım" dedim ama, tabiri caizse yemedi.

ilk fırsatta görselleri paylaşacağım o vakit daha net anlaşılacaktır.

diğer yönlendirme için de ayrıca teşekkürler,
İnşallah sonuç alırız, bir yol gösteren olsa gücümüz ölçüsünde takipçisi de oluruz.

TezzMertek' Alıntı:
Evet,

Sıkı bir budama sonrası yeni çıkacak sürgünleri den yön değiştirmesini sağlayacak düzenekler ya da tekrar tekrar sürgün budaması olmalı.

Elektrik Tellerinin yönünü değiştirmeyi düşünemez mi o karar verici kişiler.
Yağmur olukları içinde budamadan sonra çözümler olabilirdi.

3-4 fotoğraf görsek de daha fazla fikir yumurtlarız.

Ömer Abi ilgin için teşekkürler.

olayı resmen kişiselleştirdim.
Ha o Çam Ağacı, Ha ben,
o noktadayım, ...

o ağacı kim görse sever,
kalem gibi,
düz,
dik,
hatasız,
estetik ...

dopamin' Alıntı:
Metin kolay gelsin de işin zor çam ağacı söğüt gibi budanamaz ki fırat

Usta ilgin için teşekkürler.

senin de çevren geniştir, bir sorup soruştursan,
ya da bizi yönlendirsen,
işin her türlü ameleliğini biz yaparız ...

06kalıpçı57' Alıntı:
metın cıgım fırat kardesımızın dedıgı gıbı kokuyle tasıyan araclar var arastırmak lazım

Kerim Hocam ilginiz için teşekkürler,

bu bilgi moral bozucu oldu, nakil konusuna çok heveslenmiştik,
ağaç dikme işi mümkün tabii, zaten aralıklı olarak elimizden geldiğince yapıyoruz bu işi,
ama bu ağaaç da 30 küsür yıllık bir ağaç, ben ne kadar dikersem dikeyim, muhtemel ömrüm vefa etmeyecek bunun gibisini yetiştirmeye ...

İnşallah kurtulsun istiyoruz.

dut ağacında problem yok, onun yeri iyi, kimseyi de rahatsız etmiyor,
kurtarılması gereken sadece Çam olan.

off road runner' Alıntı:
Biz altyapı inşaat çalışmalarımız sırasında sıkça bu gibi durumlarla karşılaşırız. benim gördüğüm çam ağacının kökleri fazla derine inmez ve ağaç nakledilemez. Bu yüzden mecbur kalırsak ve ağaç kesilirse bir ağaç yerine bir kaç ağaç dikmeyi kendimize görev edinmişizdir. 1993 yılında 4-5 çam ağacını kurtarmak için yapılacak olan arıtma tesisinin şeklini ve konumu değiştirmekle bir ay uğraşmıştım. Dut ağacı hakkında bir fikrim yok.

Serkan Hocam ilgin için teşekkürler.

Ankara da ağaç nakil ekipmanı sadece Yenimahalle Belediyesi' nde var(mış), bu gün bir şekilde ilgililere ulaşmaya çalıştım, ama onlar da taşınma telaşında oldukları için önümüzdeki hafta başına anca randevu alabildim, Pazartesi günü bizzat ziyaret edeceğim, ayrıca bizim bağlı olduğumuz belediye Çankaya Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi nin farklı bir belediyenini alanına müdahale etmesi de idari olarak mümkün olamıyor(muş), ama umut fakirin ekmeği, hafta başı ziyaretimizi yapıp derdimizi anlatacağız, hayırlısı ...

yarın da ilk iş bu numaraları arayıp bilgi edineceğim, sonucu buradan muhakkak paylaşırım.

Serkan.Ozkan' Alıntı:
Çankaya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne bir danış istersen.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü Santral : 442 30 71 – 442 30 73

Faks: 440 43 70

E-Posta : parkbahce@cankaya.bel.tr

Hamdi Hocam ilgin için teşekkürler.

maalesef budama sorunu çözemiyor.
Dut Ağacı nın her türlü budamaya olumlu tepki verdiğini biliyorum
ama, bizim Dut Ağacı nın da problemi yok, yeri iyi, kimseyi rahatsız etmiyor,
derdimiz Çam Ağacı.

son_kral_54' Alıntı:
köydeki evimin önündeki dut ağacının üzerine çıkıp el motoruyla oldukça küçülecek şekilde budama yapmıştım.(ana gövdeden ayrılan dalları yarım metre uzunluk kalacak şekilde.)
kesilen yerden yeni filizlenmeler oluyor.
yine okulumuzun bahçesindeki çam ağaçları tellere geldiğinden kesilmesine karar alınınca itiraz ederek onuda 3,4 metre ana gövdeden kesmek suretiyle halletmiştik.

Alp ilgin için teşekkürler.
Ankara da sadece Yenimahalle Belediye sinde ağaç nakil ekipmanı var, ya da şu ana kadar anca bu bilgiye ulaşabildim. Yenimahalle Belediyesi ilgili Müdürlüğe de hafta başı bir ziyaret yapacağım.
maalesef izin almaya gerek yok, yönetim karar aldı mı ÇATIR ÇATIR kesilebiliyor, gözünün yaşına bakılmıyor.

ama
şöyle de bir bilgiye de ulaştım.
eğer ağacın yaşı 50 (elli) nin üzerindeyse, bina yıkılsada dokunamıyorsun, kestinmi adamı hapse atıyorlar, bizim çam maalesef 50 nin altında,
şeytan diyor,
aç telefon, şu ağaç elli yaşının üzerinde ama kesecekler diye üç-beş yere ihbarda bulun, bilmiyorum artık,
belki de son çarelerden biri bu olur, umarım olmaz ...

Alfonse' Alıntı:
belediye bildigim kadaroyla ucretsiz sokme ve dikme hizmeti veriyor.
Hatta izinsiz kesme ve budama yasak galiba
Sadaca agacin nakliyesine ve dikilecek yerin kazilmasina para aliyorlar galiba

Umarim kurtulurlar

Murat Hocam tamamdır, olabildiğince erken görselleri atarım,
tekrar teşekkürler.

TezzMertek' Alıntı:
Yarın ilk işiniz fotoğraf çekmek olsun.

Ben başka bir forum sitesinde (agaclar.net) deneyimli arkadaşlardan görüş ister bu sayfaya yönlendiririm kendilerini.

Hüseyin Hocam ilgin için teşekkürler.

fidan dikme çalışmasını zaten yapmamız lazım, ara verdik, yakışmaz bize ...

odun işi her türlü çözülür, en kötü paraya bakar, o da hallolur nasılsa.

ama bu ağaç kesilirse yerine yenisini yetiştirmeye Allah sağlıklı uzun ömür versin de,
ne benim ömrüm, muhtemelen de ne senin ömrün yetmez gibi.
kestirmeyelim Hocam bu ağacı,
30 yılın hesabını veremeyiz.

tiskeli' Alıntı:
metin kışa odun lazım yerine fidan dikme çalışması yaparız senin çamda bu çalışmaya vesile olur

umarım kurtarmanın bir yolunu bulursunuz, çok güzel bir davranış tebrik ederim
Çankaya belediyesinde bu araçlardan vardı, Çankaya belediyesi park ve bahçeler müdürlüğüne sordunuzmu?

TEKNIKISLEM' Alıntı:
Alp ilgin için teşekkürler.
Ankara da sadece Yenimahalle Belediye sinde ağaç nakil ekipmanı var, ya da şu ana kadar anca bu bilgiye ulaşabildim. Yenimahalle Belediyesi ilgili Müdürlüğe de hafta başı bir ziyaret yapacağım.
maalesef izin almaya gerek yok, yönetim karar aldı mı ÇATIR ÇATIR kesilebiliyor, gözünün yaşına bakılmıyor.

ama
şöyle de bir bilgiye de ulaştım.
eğer ağacın yaşı 50 (elli) nin üzerindeyse, bina yıkılsada dokunamıyorsun, kestinmi adamı hapse atıyorlar, bizim çam maalesef 50 nin altında,
şeytan diyor,
aç telefon, şu ağaç elli yaşının üzerinde ama kesecekler diye üç-beş yere ihbarda bulun, bilmiyorum artık,
belki de son çarelerden biri bu olur, umarım olmaz ...

doğru yazmışsın; ağacın yaşı 50'nin üzerindeyse, dokunamıyorsun ve güya hapse atıyorlar ama şu zamanlarda Atatürk Orman Çiftiği'nde büyük bir kıyım oldu, devlet kendi eliyle 50 yaşın üzerindeki yüzlerce ağacı, yol ve BAŞBAKANLIK yapmak amacı ile katletti. Bundan kimin haberi var? Tabi ki çok az bir kesimin, erdemli insanlar tepkisini koydu ama erdemsiz ufacık insanlar, hala birbirleriyle uğraşıyor, çevresinde olup bitene karşı gözleri kapalı; nefret ve kin, o günahsız ağaçları çoktan katletti. Biz mirasımıza sahip çıkamadık, umarım, bu zavallı iki ağacı kurtarırız.

"kucuk insanlar kisileri normal insanlar olaylari buyuk insanlar fikirleri tartisir" sözü, zaten içinde olduğumuz toplumu yeterince açıklıyor

Bu arada Yenimahalle Park Ve Bahçeler'de bir tanıdık bulduk, yarın ulaşmaya çalışıp bilgi alacağız

Merhaba,gorseller olmadigi icin fazla fikir yurutemiyoruz ama tellerin yonu ile ilgili bir calisma konusunda israr edilmeli.
Tedas'in bu konuda iyi yetismis elemanlari oldugu malumunuzdur.Eger imkan varsa ve isterlerse,zorlar,yaparlar
Yagmur oluklari ise tellerden daha basit bir cozum olmali.Bazen binalarin icinde kalan agaclar bile goruyoruz.
Her iki durum da da agacin tamami yerine sorun cikaran bolgesinin fedasi ile yasamasinin saglandigini gormustum.
Cabalarinizi takdir ve ilgiyle takip ediyorum.Hayirlisi olsun.Basarilar dilerim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri