Bıçak Bileme Sorunsalı Ve Çözümü :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,118

theta

Kamp III
Yer
İstanbul
Bir süredir pek bir şey paylaşmadığımdan rahatsız hissettim kendimi :-\

Hepimizin bıçak bileme konusunda tecrübeleri vardır. İyi kötü bir şeyler yaparız.
Ancak geçenlerde daha önce Almanya dan aldığım (hanımın aldırdığı diyelim :D ) epeyce pahalı bir şef bıçağı körelince bu konuda bir şeyler yapmam gerektiğine karar verdim.

Etiketler
Ynt: Bıçak Bileme Sorunsalı Ve Çözümü :smiley:

İnternette bir süre araştırma yapıp temelleri öğrenmeye çalıştığımda, aslında doğru bıçak bilemenin püf noktasının oldukça basit olduğunu gördüm...

Paylaşacağım tabii :smiley: :
Önemli olan bileme ağzı açısının bileme sırasında değişmemesi. Her seferinde aynı yüzeyi bileyebiliyorsanız bir kağıdı desteksiz olarak kolayca kesen jilet benzeri bıçaklarınız oluyor :smiley:
Bileme açısı, bıçağın kullanım amacına göre değişiyor. Genel olarak açı küçüldükçe (bıçağın kesici kenarı inceldikçe) keskinlik artıyor, ancak bıçağınız daha çabuk köreliyor.

Peki bu açılar ne olmalı?

Et / balık kesimi gibi hassas işler için 17 derece
Et parçalama, deri yüzme, fileto çıkarma gibi işler için 20 derece
Genel kullanım, avcılık, şef bıçakları ve cep çakıları için 25 derece
Sebze kesimi, ip ve halı kesimi gibi dayanıklılık isteyen işler için 30 derece açılarla bileme yapmak gerekli...

Problem, bu açıların her seferinde sağlanabilmesi.
Oldukça basit bir şekilde Bauhaus tan temin edilen parçalarla çözülebiliyor sorun.
Resimler geliyor...

Bileme içinse en ideal malzeme biley taşları. Alternatif olarak şeritler halinde kesilmiş zımparalar da kullanılabilirse de çabuk köreliyorlar. Taşların "kaba" dan inceye kademeli olarak kullanılması gerekiyor. En az iki çeşit taşınız olmalı. 4-5 farklı kalınlıkta taş kullanıldığını da gördüm ama bence o kadar keskin bıçağa ihtiyacımız yok evde.
Bıçağın ağzının düzeltilmesi ve gerekiyorsa şekil verilmesi için kaba bir taş ve esas bilemeyi sağlamak için ince bir taş yeterli.
Taşın boyu önemli; çok kısa olursa bileme strokları da kısa olmak zorunda olacağından yoruyor insanı. Uzun bıçaklarda da düzgünlük sorunu yaşatıyor. 5cmx2.5cmx15cm boyutlarında iki yüzü farklı incelikteki taşlar ucuz (3.5TL, Bauhausta bile :smiley: ) Bu taşı kesebilecek aletim olduğundan bana çok uygun geldi.
Boyuna 25x25mm lik olacak şekilde kestikten sonra ince ve kaba kısımları ayıracak şekilde 12x25x150mm lik parçalara böldüm:

Ekli dosyalar

• 01-2014-12-21_18-44-46.jpg
    01-2014-12-21_18-44-46.jpg
    157.4 KB · Görüntüleme: 1,152

Bileme için yapılması gereken aparat bıçağı sabitleyip bileme taşını hep aynı açıda sürtmemizi sağlamalı. Bileme taşının alt yüzeyine (bıçağı bileyecek yüzeye) sıfır monte edilebilecek bir çelik çubukla taşımızı birleştirmek amacımız.

Biraz karışık oldu sanırım anlatım; o yüzden bitmiş halini önce yayınlamakta fayda var :smiley:

20141225 234716

Tasarımı yaparken, doğru açıları sağlamak için CAD yazılımı kullanmak en basiti.
Eğer siz de benim kullandığım aluminyum raf ayakları ile aparatı yapmak isterseniz doğrudan kullanabilirsiniz resimdeki değerleri; farklı ölçüde bir aparat yapacaksanız biraz trigonometri çalışmanız gerek :D

02

Bileme taşları kendi içinde su taşı - yağ taşı - kuru taş olarak ayrılmakta.
En değerli bileme taşları "arkansas" olarak bilinir.
Keskinlik kazanma anlamında kullanılan taşların grit değerleri belirleyicidir.
Açıyı sabit tutmak evet son derece önemli lakin el alışkanlığı kazanılarak bıçak bilemek ayrı bir keyif.
Bauhausta üzerinde iki kiraz bulunan markanın biley taşları mevcut, 10-15 TL gibi bir fiyatı var. Fırsatı olanlar alıp bagajlarına atsın,son derece başarılı bir taş ( özellikle beyaz tarafı ).
Ayrıca ikea'da 10 TL gibi bir fiyata seramik "masat" mevcut. O da son derece başarılı.

Bunlar da hazır aldığım parçalar,
raf ayaklarını iki farklı renkte aldım, hangi yüzü bilediğim karışmasın diye.

04 2014 12 21 18 44 00

Ekli dosyalar

• 03-2014-12-21_18-42-37.jpg
    03-2014-12-21_18-42-37.jpg
    137.3 KB · Görüntüleme: 1,032

Evet,
gördüm o taşları ben de ama boyları sadece 80mm olduğundan aparat için pek yeterli değil uzunlukları...

Aluminyum profilleri taşlara "Bison Montage Kit" epoksi bazlı yapıştırıcıyla bağladım. Tabii 3.5mm delikleri deldim önceden çubukların uçlarının geçip sabitlenebilmesi için.

07 20141225 234335

Ekli dosyalar

• 06-20141225_234404.jpg
    06-20141225_234404.jpg
    171 KB · Görüntüleme: 997

En önemli detaylardan biri, taş aşındıkça çubuğu düz bir yüzeyde, yüzeyle sıfır olacak şekilde sabitlemek; resimdeki gibi olmayacak yani
:D

Ekli dosyalar

• 08-20141225_234640.jpg
    08-20141225_234640.jpg
    147 KB · Görüntüleme: 1,000

Bıçağı sabitleyip hep aynı açıda bilememizi sağlayan aparatımızın gövdesinin bitmiş hali aşağıda.

Delikler her iki tarafta da simetrik.

Buçağı tutacak uca yakın olan vida ve somun sadece bir mesnet olarak çalışıyor; esas sıkıştırmayı diğer taraftaki kelebek civata (somun değil) sağlıyor.

Bıçağın kalılığına uygun şeklide yakın vidayı hafifçe sıkıyorsunuz önce. Sonra kelebek civatayı yükselterek bıçağın sıkışmasını sağlıyorsunuz.

Kelebek civatanın iç tarafında geniş bir somun var tabii siz sıktıkça arayı açması için...

09 20141225 234522

Eveet, setimizin bitmiş hali aşağıda.

Ekli dosyalar

• 10-20141225_234836.jpg
    10-20141225_234836.jpg
    143.6 KB · Görüntüleme: 1,071

Amman Levent Bey dikkat; bıçaklar daha da tehlikeli oluyor tabii iyi bilendiklerinde...
Karavana da koyacağım bir tane yapıp; denk geldiğimiz bir yerde bıçak bileme hizmeti bedava! ;)

Sn Kindjal, Lansky firmasının ürünlerini görmüştüm ben de, ama Türkçe incelemesini görmemiştim; teşekkürler.

Bizimkinin maliyeti 25TL kadar bu arada; ama yapmanın verdiği keyif kısmına biliyorsunuz "paha biçilemez" ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR