Berussa Havacılık ve Doğa Sporları Derneği

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sanalpilot Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,139

sanalpilot

Kamp I
Yer
Bursa
Web
www.yamacparasutum.com
Bursada yamaçparaşütü ve doğa sporlarıyla ilgilenen yamaçparaşütü pilotları ve dağcılık yapan bir gurup arkadaşımızın(Tonoz Dağcılık Gurubu) bir araya gelerek kurduğu bir topluluktur.Topluluktur diyorum,tüzel kişilik kazanmak için yasal prosedürleri yerine getirmek için çalışmalara başlamış bulunuyoruz.Kısa bir süre içerisinde gerekli işlemleri tamamladıktan sonra tüzel kişilik statüsüne kavuşmuş olacağız.ekibimizin içerisinde ağırlık yamaçparaşütü olup,yelkenkanat,microlight,paramotor,modeluçak ev dağcılık gurupları vardır.Hepimizi ortak paydada birleştiren şey,paylaşım ve dostluktur.Hafta sonları dağcılık gurubumuz dağcılık konusunda faaliyetler düzenlerken,havacılık gurubumuz da uçuş faaliyetleri planlayıp uçuşlarını o günün hava şartlarına uygun olan yerlerde yapmaktadırlar.Bursa merkezli bir gurup olduğumuz için Bursaya özgü bir isim arayışı içerisindeyken ekip içinden bir arkadaşımızın BERUSSA ismini ortaya atmasıyla çoğunluk olarak bu ismi benimsedik ve ekibimizin adını verdik.Berussa bursanın mitolojideki antik çağlardaki ismidir.Bursayı Romalılardan ele geçiren komutan olan Berusyas zaferinin ölümsüzleşmesi için şehre adını vermiş ve Berussa olarak anılmış.Biz de güzel Bursamızı simgeleyen bu ismi kullanmak istedik.2009 yılı uçuş sezonuna hazırlık yaptığımız bu dönemlerde eğitim faaliyetlerimize önem verdik ve yeni sezona eğitim almakta olan öğrenci pilotlarımız eğitim çalışmalarını son hızla sürdürmektedirler.

Etiketler
Ynt: Berussa Havacılık ve Doğa Sporları Derneği

hayırlı olsun ibrahim umarım hersey istedigin gibi olur ,bursa'da yamacparasütünün hızla geliştigini görmek cok güzel ve sevindirici iyi calısmalar diliyorum...

merhaba,,yamaç paraşütü eğitimi almak istiyorum..istanbulda bulunmaktayım fakat neresi olursa olsun eğitim için gitmek istiyorum..bursa bunun için uygun..bilgi alabilir miyim?eğitimleriniz hala devam ediyor mu?

Merhaba

Eğitimlerimiz hala daha devam ediyor fakat hava şartlarından dolayı bir süre ara vermek zornda kalmıştık.Bozulan meteorolojik şartlar bu aralar tekrar düzelme eğilimi göstermeye başladı.Bu yakında kalan eğitimlerimiz tekrar başlayacaktır.Bu yarın kalan eğitim gurubundan 5 arkadaşımız kaldı.Onların eğitimlerini tamamlayıp bu sezonun son eğitim dönemini açacağız.Ondan sonra da önümüzdeki ekim ayına kadar Berussa Sportif Havacılık Kulübü olarak başka eğitim dönemimiz olmayacak.Malum uçuş ve şenlik sezonu başlıyor da ;D

Eğitimler hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse:

Teorik eğitim:
Berkovizyon eşliğinde görsel sunumla birlikte anlatım yapılır.Toplam süresi 3 saattir.

Yer Çalışması:
Yerden kanadı nasıl havalandırılır öğretilir.Pratik esaslı bir eğitimdir.Toplam süresi bir gündür.

Alçak İrtifa Uçuş Eğitimi:
Yer çalışmasını takip eden 20-40 mt alçak irtifalı bir tepeden yapılan pratik esaslı bir eğitimdir,bu eğitimin amacı kalkış ve inişin öğretilmesidir.Minimum 10 sorti uçuşu kapsar,öğrencinin yeteneğine ve pilotaj seviyesine göre uçuş sayısı arttırılabilir.

Orta İrtifa Uçuş Eğitimi:
Alçak irtifa eğitimini bitiren öğrenci pilotun yapması gereken bir eğitimdir.100-300mt yükseklikteki uygun rüzgarı karşılayan bir tepeden yapılır.Kalkış ve inişi yapmayın beceren öğrenci pilotun kanadı yönlendirmesi ve iniş planlaması yapma becerisini geliştireceği bir eğitimdir.Minimum 10 sorti uçuşu kapsar,öğrencinin yeteneğine pilotaj seviyesie göre uçuş sayısı arttırılabilir.

Tandem Uçuşu:Öğrenci pilot tek başına yüksek irtifa uçuşuna çıkmadan önce öğrenci pilota 1 sorti tandem uçuşu yaptırılır ve havada kanadın kontrolleri öğrenciye verilerek kanadın nasıl sevk ve idare edileceği gösterilir.Ayrıca bu tandem uçuşun video kaydı alınarak öğrenciye hediye edilir.

Yüksek İrtifa Uçuş eğitimi 1:
Tandem uçuşu yapan öğrenci pilot artık kendi başına uçmaya hazır hale gelmiştir.Eğitmeniyle birlikte 400 mt lik uygun rüzgarı kapsayan bir tepeden havalanarak ilk irtifa uçuşunu yaparak mezun olur. 1-3 sorti eğitim uçuşunu kapsar.Ayrıca yüksek irtifa uçuşunda eğitmeniyle birlikte havalanan öğrenci pilotun yine havadan uçuş kaydı alınır ve uçuş sonrasında bu kayıt öğrenciye hediye edilir.

Yüksek irtifa uçuş eğitimi 2:
İlk irtifa eğitimini başarı ile tamamlayan öğrenci pilot 2. İrtifa eğitim uçuşu için 600 metrelik bir tepeden uçuşunu yapar ve eğitimini tamamlar.Uçuş hayatına devam etmek isterse de malzeme alımı konusunda yardımcı olunur ve yol gösterilir.Kendi malzemesini ve diğer ekipmanını temin ettikten sonra da ekibimizle birlikte uçuşlara katılarak pilotajını geliştirmeye devam eder.

Not :uçuş sayıları kesin değildir,duruma göre arttırılabilmektedir.

Sreyya abi

Ali hoca

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri