Benzin Canavarı Nasıl Terbiye Edilir

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cazzcazzy Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 82
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,858
Merhaba,

7 ay önce aldığım 2009 model 175,000 km de Navara 4x4 LE paket aracımın yüksek yakıtı ile ilgili yaptığım çalışmaları ve gözlemlerini olası başka arkadaşlara da faydası olabileceğini düşündüğüm için paylaşmak istedi. Forumlardan ve üretici verilerinden 10-11 lt/100 km gibi bir oranda çıkacağını düşünerek aldığım standart donanımdaki aracın normal kullanımda şehir içi akan trafikte 15-15,5 lt/100 km şehir dışı 10,5-11 lt deki değerleri neredeyse arabayı almakla yanlış yapmışım deyip satma noktasına getirdi beni. Bu süreçte Bir takım okuduğum forumlar ve öneriler sayesinde bir dizi iyileştirmeler yaptım.İşte gözlemlerim

Bilinmesi gerekenler

*Aracın otomatiği kesinlikle 1-2 lt manueline göre daha fazla yakıyor.

*Normal koşullarda 4x2 kullandığım için 4x4 olmasının kullanılmadığı sürece gündelik şehir içi kullanımda 4x2 modellere göre bir farklılığı yok.

*2 tonun üzerinde ağırlığa sahip bir araç olduğu için dur kalklar da ve gaz pedalı kullanım alışkanlığınız 2-3 lt ye varan farklar yaratabiliyor.

Öncelikli olarak aracın tüm filitre ve yağ bakımlarını tamamladım.Bazı forumlarda katkı maddelerinin etki ettiğini duysamda ustamın tavsiye etmemesi üzerine kullanmadım.

*Katkı maddesi kulllanmamama rağmen 2 şer depo ara ile 2 defa benzine katılan yakıt temizleyicilerden kullandım.

*Aracın lastiklerinin hava farkları ve düşük oluşu yakıtı binek araçlara oranla çok fazla etkilediği gördüm. Ön arka sürekli 35 de olmasına dikkat ediyorum.Aksi takdirde 0,5-1 lt/km ye varan farklar oluşuyor.

*Aracın EGR sini iptal ettirdim. Çekişte belirgin bir farkla birlikte, düşük devirlerdeki hantallığı azaldı.Ayrıca özellikle şehir dışı yakıt ölçümlerimde 1-1,5 lt/100, şehir içi 0,5-1 lt civarında yakıttan düşüş oldu.

*Son olarakta araca piyasada çok bilinen Racechip in en alt modelini alıp, alırken özellikle beklentimin yakıt sarfiyatı olduğunu belirterek bu yönde optimum ayar istedim. Araça % 15 gibi bir güç artışı ve % 10 gibi bir yakıt sarfiyatı sağladı.Özellikle 2200 devire ulaştığında araçın ivmelenmesi çok rahat hissediliyor.

2009 dan sonraki makyajlı kasalardaki aynı motor ve şanzımana rağmen ( yanlış ise lütfen düzeltin ) artan güç/tork ve daha düşük yakıt sarfiyatının en büyük nedeni de kullanılan yazılım farklılığı. Araca bağladığım chip daha güncel bir yazılım ile benzer bir görevi üstleniyor.

Sonuç

şuan ölçümlerimde şehir içi yoğun trafik dur kalklarda 12-12,5 lt, akan trafikte 11-12 lt.Şehir dışı 100-110 km/saat cruise kontrolde 7,5-8 lt/100 km yi çok rahat görüyorum.

Sonuç olarak şehir içi %15-20 şehir dışı % 25-30 yakıt düşüşü benim için iyi denilebilecek seviyede değerler oldu.Forumda Navara başlığının çok canlı olmamasına karşın(Neden olduğunu da anlamış değilim ama), 2.el Navara araç alacak yada yakıtından benim gibi muzdarip olan başka olası arkadaşlara faydalı olmasını ümit ediyorum
Hocam bende 2007 4x2 otomatik d40 kasa var. Şehir içinde bir depo dizelle 700 km yol gidiyorum. Ortalama 45-50 kuruş arası yakıyor. Şehir dışı Adana-İzmir arasında 4 defa gittim geldim. 400 tl dizel ile 1100 km yol yaptı. Bunlar benim sonuçlarım. Test edilmiş, onaylanmış.

Etiketler
Rakamlarınız çok ii.Normalde 2 çeker kullandığım için aracın 4x4 donanımı normalde etkilemez diye biliyorum.

Aracınızda yaptığınız ilave bir bagaj kapama yada arka ağırlık A/T lastik v.s değişim ilave var mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Şehir içi rakamınız 10.5-11 ,şehir dışı 6.5-7.0 arasına denk geliyorki.Bence son derece iyi.Hatta şehir dışı rakamınız yeni kasa np300 ler ile yarışır.

Rakamlarınız çok ii.Normalde 2 çeker kullandığım için aracın 4x4 donanımı normalde etkilemez diye biliyorum.

Aracınızda yaptığınız ilave bir bagaj kapama yada arka ağırlık A/T lastik v.s değişim ilave var mı?

İlave bagaj yok, açık kasa kullanıyorum. Aracım 130 binde. Arabanın 2. sahibiyim. Lastikler Maxix AT 265-70-r16 Arka ağırlık var, ilk sahibi yeni aldığı zaman servisine taktırmış. Savurmasın diye. Bunun dışında motoru hiç kurcalanmamış bir araç. 7 bin km bakım görüyor aldığım günden bu yana. Etkisi var mıdır bilemiyorum.

7000 km de bir bakımın yakıta etkisi olacağını sanmıyrm.İlk sahibinden 2007 130.000 de ii bulmuiunuz.Hayırlı olsun.Bende ilave bagaj kapama var.Tahminimce 50-70 kg civarıdır.Lastikde BF 265 65 17 AT aldım 3-4 ay önce.Yaklaşık 1 lt artırdı sanırsam lastikler

İlave bagaj yok, açık kasa kullanıyorum. Aracım 130 binde. Arabanın 2. sahibiyim. Lastikler Maxix AT 265-70-r16 Arka ağırlık var, ilk sahibi yeni aldığı zaman servisine taktırmış. Savurmasın diye. Bunun dışında motoru hiç kurcalanmamış bir araç. 7 bin km bakım görüyor aldığım günden bu yana. Etkisi var mıdır bilemiyorum.
Şehir içi rakamınız 10.5-11 ,şehir dışı 6.5-7.0 arasına denk geliyorki.Bence son derece iyi.Hatta şehir dışı rakamınız yeni kasa np300 ler ile yarışır.

IMG 9953

IMG 9959

Hocam az önce yüklediğim fotoğrafları anlatayım. 4x2 Navaram ile Konya Adana arasında toplam 180 km tipide karın buzun üstünde gittim. Araç muhteşem performans gösterdi. Bir kere bile kayma patinaj sorunu yaşamadım. Adamlar öylesine güçlü motor yapmış ki, kısmi diferansiyel, 4x4 gibi aracı buzun üzerinde götürüyor .

Araca bende hayranım.2009 model 4x4 platinium bendeki.Yol tutuşu, donanımı, arazi keyfi süper.ağır off road yapmıyrm.Ama kamp amaçlı hafta sonları yakın civar, yıldada 1-2 karadeniz yaylaları yapyrm.Geçen yaz 1 hafta karadenizde yayladan yaylaya gezdim durdum.Asfalt lastiği ile 1 kez bir çamur yada yamaçdan geri döndüğümü hatırlamyrm.Bazen ver 4x2 de yeni kasasını al diyorum, malum 80 e dolusu var 2 çeker.Sonrada ayda yıldada olsa 4 çeker işe yarıyor deyip vazgeçiyrm.
Forumda çok d40 kasa kullanan yok.

Araca bende hayranım.2009 model 4x4 platinium bendeki.Yol tutuşu, donanımı, arazi keyfi süper.ağır off road yapmıyrm.Ama kamp amaçlı hafta sonları yakın civar, yıldada 1-2 karadeniz yaylaları yapyrm.Geçen yaz 1 hafta karadenizde yayladan yaylaya gezdim durdum.Asfalt lastiği ile 1 kez bir çamur yada yamaçdan geri döndüğümü hatırlamyrm.Bazen ver 4x2 de yeni kasasını al diyorum, malum 80 e dolusu var 2 çeker.Sonrada ayda yıldada olsa 4 çeker işe yarıyor deyip vazgeçiyrm.
Forumda çok d40 kasa kullanan yok.

D40 kasanın kıymetini forumdakiler henüz keşfetmedi. Amarok ya da L200' ün 4x2 modeli beş para etmez. 2011 de Amarok 4x2 otomatik vardı bende, karda gitmedi araç. Ama Navara gerçek arazi canavarı. Bende para var yenisini almak İçin, ama arabama kıyamıyorum satmaya. D40 2500 motordan vazgeçemiyorum. İzmir'de Ata Navara Servis'tekiler d40 kasa gibisi gelmedi, diyorlar. Vallahi haklılar. Yeni Navara'ların test sürüşüne katıldım, özellikle arazi kabiliyetini zayıf buldum. D40 vazgeçilmezim. Bence satma derim. Temiz bak, milyon km götürür bu canavar :smiley:)

Beş para etmez diip forumda arkadaşları kızdırmayalımki bana göre herbirinin artı ayrı eksileri var.Mesela amarok içerden daha araba gibi.Ne bilim L200 arazi eşşeği.Nereye vursan gidiyor.Ben navaranın donanımını sevyrm.Bu yaşta bu donanımda yok varda modelli bizimkilerden 2 tanesinin parasına var

iyi bakmak konusunda hemfikirim.7-8 yaş ve üzeri temiz d40 bulmak oldukca zor.Boyasız ilk elden servis bakımlı temiz bulmak için tam 1 yıl aradım.3-4 şehir gezdim.Ne maceralar ne maceralar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR