Bayan Karavancılar Nerede?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buselik Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,406

buselik

Kamp I
Yer
istanbul
Herkese merhaba,

Sitemizin yeni uyelirindenim aslında 1-1,5 aydır ansiklopedi okur gıbı okuyup cok bılgılenıyorum ve en kısa zamanda bır karavan sahıbı olmak ıcın calısıyorum... oncelıkle esımı kandırdım :smiley:
Sıtemızde ozellıkle karavan bolumunde okuduklarım, hanımların karavan kulturunden sankı uzak, sankı ıstemezmıs gıbı yada karavan dunyası sadece erkelerın dunyası ımıs gıbı bır hısse kapıldım....

Hadı hanımlar sızlerınde karavan hakkındakı dusuncelerınızı tecrubelerınızı okumak bunlardan yararlanmak ıstıyorum.... eller klavyeye paylasmaya ....

Ilknur

Etiketler
Ynt: Bayan Karavancılar Nerede?

Haklısınız İlknur hanım ben linki kopyalayıp eşime gönderiyorum,cevap yazacak mı ve ne yazacak merak içindeyim.

İlknur hanım, çok önemli bir eksiğimize değinmişsiniz..

Bayan karavancılar elbette sürekli yanımızda ve içimizde.. Ancak bir kaç numunelik örnek dışında yazıları genelde eşlerinin omuzları üzerinden okumayı tercih ediyorlar. :D Hoş bir durum değil ve forumu birazcık "ergegegemen" yapıyor bu durum. :smiley: Biz de şikayetçiyiz ve tüm uygar toplumlardaki tüm platformlar gibi bayanların aktif katılımcı olarak aramızda olmasını arzu ediyoruz. Ama sorarsanız karavan yaşamını çok seven benim eşim bile aylardır bir kullanıcı ismi alarak foruma katılacak hala.. :smiley:

Eşlerden biri dahi istemezse yaşanabilecek bir şey değil karavancılık... Ama sanırım çoğunlukla biri daha çok, biri daha az istiyor gibi... Bayan ya da erkek farketmez, daha çok isteyen taraf daha aktif oluyor bu durumda. Sizin durumunuzdaki bayanların sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Yakın çevremdeki sizinle aynı durumda aile dostumuz bir bayan dahi uzaktan uzaktan takip ediyor forumu. Ama şimdiye kadar tek satır yazısını görmedim forumda.

Kimi eşi ile aynı ölçülerde arzu ediyor, kimi ikna etmeye çalışıyor, kimi de hiç ikna edemiyor... Ama sonuç her ne olursa olsun, istemenin ölçüsüyle alakalı bu durum. İnsan çok isterse eninde sonunda hayallerine kavuşur. Eşini dans derslerine, alışveriş turlarına, ev dekorasyonuna bile ikna edebilen bayanların karavana ikna edememelerini pek anlayamıyorum.. :D

:smiley: hanımlar yeterkı ıstesın eslerıne yaptıramayacakları sey yoktur dıye dusunuyorum...aslına bakarsanız belkı eksık yada yanlıs dusunuyorum ama karavan seyehatlerı ve karavan kulturu esler arasındakı paylasım ve yardımlasmanın yuksek oldugu bır yasam seklıdır .... keyfı ıle zorlukları ıle her kosulda esınızle cocuklarınızla dostlarınız yasamanız en azından tatmanız gereken bır olgu karavancılık....

Karavancı komşumuz hoşgeldiniz .. karavan virüsü sizede bulamış gibi görünüyor :smiley: zaman zaman bizim çevredeki karavancı arkadaşlarla Yeşilköy marinada buluşup görüşüyoruz bekleriz sizleride.

Selamlar
Erhan

buselik' Alıntı:
:smiley: hanımlar yeterkı ıstesın eslerıne yaptıramayacakları sey yoktur dıye dusunuyorum...aslına bakarsanız belkı eksık yada yanlıs dusunuyorum ama karavan seyehatlerı ve karavan kulturu esler arasındakı paylasım ve yardımlasmanın yuksek oldugu bır yasam seklıdır .... keyfı ıle zorlukları ıle her kosulda esınızle cocuklarınızla dostlarınız yasamanız en azından tatmanız gereken bır olgu karavancılık....

Problemler varsa bunların da hemen yüzeye çıktığı bir durum ama... ;) Bir çeşit "içi beni, dışı seni yakar" durumu. :smiley: Uyumsuz eşler için "her an herşeyin zehir olabileceği" bıçak sırtı zamanlar... Dikkatli olmakta fayda var.

??? hımmmm tecrubelerı paylasmakta bu yuzden yarar var sanırım cunku hanımlar ıle beyler arasında gorsellık rahatlık calısma gıbı konularda epey farklar olabılıyor ama konustukca bu farkları ortak bır paydada bulusturabılırız dıye dusunuyorum...

Eşimin cevabı,kendisi üye olmadığından bana iletti,belki yakında üye olur kendisi yazar;

Öncelikle ben keyif yapmayı, yatmayı,saatlerce oturmayı çok sevdiğim için karavan hayatı beni rahatsız etmiyor.Gezme ve eğlenme anlayışım samimi, güzel insanlarla bir arada olmak,sohbet etmek,eşimle birlikte vakit geçirmek, yemek yemek,uyumak olduğu için, karavanla gittiğimiz her kamp tam bana göreydi. Hiç şaşırtmadı beni. Sadece tek derdim soğuk ve dağınıklık oldu şimdiye kadar, onu da sevgili eşim çözecek.

Burada önemli olan beklentilerinin ne olduğunu belirleme sanatıdır aslında. Bunu anlayınca,insanın mutlu olamayacağı ortam yoktur.

Zorluklar zaten her yerde var. Bir şekilde,istenirse üstesinden geliniyor.

Ağustosböceği

Merhaba İlknur hn

Öncelikle size hoş geldiniz demek isterim. Bizler çok uzakta değiliz. Buradayız. Hemen eşimizin yanında :smiley: . Foruma eşim Ferhat kadar sürekli bakmıyorum. Bu nedenle havadisleri ondan öğreniyorum. Şimdi de bak sana göre bölüm deyince baktım :smiley: ilgimi çeken konu olursa veya gezilerden sonra yorum katmak amaçlı yazıyorum. Beylerin karavan nasıl yapılmalı üzerindeki konusuna pek katılmıyorum. Ancak nasıl rahat kullanım olur sorusunda devreye giriyorum . Beni gezip görülecek güzel mekanların paylaşılması, bu mekanı gören insanların duygu ve düşünceleri, fotoğrafları ve önümüzdeki zamanlarda yapılabilecek gezi planları daha çok ilgilendiriyor.

inşallah sizlerle de tanışır , sohbet etme şansımız olur. Bu hafta sonu sapanca gezisine gideceğiz. Sizin katılım durumunuz olursa tekrar görüşürüz

Merhaba Nermin hanım , sızı gordugume cok sevındım... sapanca gezınsınde olmayı cok arzu edıyorum ...ısallah gelebılırız ve gorusme sansımız olur ....

Tam da turban meselesi gibi yine erkekler ahkam kesmeye basladi demiştim ki Nermin hanım sağolsun kurtardı hepimizi :smiley:

" Soframızdaki yeri öküzümüzden sonra gelen kadınlarımız... " Nazım Hikmet böyle bir dizeyle tanımlamış toplumumuzdaki bu çok çok çok büyük sorunu. Hayatın en az, en az yüzde ellisi olan kadınlarımızı her yerde ve her zaman çok daha fazla görmek gibi bir özlemin artık çoktan sona ermesi gerekiyor. Başta TBMM olmak üzere.
Sevgiden merhamete, estetikten yaratıcılığa yaşamın tüm alanları onlarsız çok yavan, çok kaba, çok hırt !

Yurt dışına çıktığımda ve yaşadıklarımı ülkemle karşılaştırdığımda, ülkemle ilgili olarak farkettiğim her eksikliğin temelinde " kadınsızlığı " görüyorum. Asırlardan beri süren erkek egemen yapının bu sorunun en temel kaynağı olduğunu kabul etmekle birlikte, kadınların da, çok sık karşısına geçtikleri aynaya biraz farklı bir gözle bakmaları gerektiğini düşünüyorum.
Erkeklerden, kendi elleriyle iktidarlarını terk etmelerini beklemek gerçek üstü hayalcilik olur, üstelik asırların alışkanlığı varken bu olumsuz gerçeğin farkına varan erkekler için bile bu çok zor.

Yani... İş, başa düşer.

Gecen yıl eylül ayında almanya seyehatım sıradında Koln sehrıne 120 km mesafede prum dıye bır koyde 10 gun kadar kaldım.... cumartesı pazar koydekı butun arac yolları kapatıldı ve senlık var dendı.... cunartesı gunu bısıklet pazar gunu motor ve karavan senlıgı.... cumartesı bısıklet uzerınde gordugum ınsanlar hanı bızım bır tabırımız varya 7 den 70 e ... almanlar bunu asmıs 5 den 85 e yapmıslar ... pazar gunu motorların uzerınde gordugum mansara ıse 18-85 seklındeydı....koyde gezerken evlerın garajları 1 bınek arac 1 karavan moto veya cekme ve genelde 1 motosıklet seklınde ısgal edılmıstı.... nasıl bır yasam tarzıdır nasıl bır gelır duzeyıdır bazen anlamakta zorluk cekıyorum...prumden amsterdama gıderken ıse yolda goruntu 10 aractan (hafta sonu) 5 ı karavan .... allahım dıyorsunuz.... devamını sız canınız ne ısterse onu soyleyın seklınde bırakıyorum....
Tatıl ve dınlenme analayısı ; 5 yıldızlı bır tatıl koyune dunyanın parasını verıp ustune yemek yemek ıcın bıle kuyruga gırıp , gıttıgınız sehrı bıle gormeden (bırakın kultur mıraslarını) 1 hafta kendınızı otelın dort duvarına kapatıp denız havuz yemek ve ıcmek seklınde gecırıp sonra muthıs tatıl yaptık dıye (ha bu arada muhtemel kredı kartını taksıtlendırıp) eve donen ınsanlardan olusan garıp bır toplumun uyelerı olduk....
Demem o ki once kafamızı degıstırelım ... bunu yaparken hem cınslerıme cok ıs dusuyor.... ama bız hanımlar bunu yapabılırız.... hadı hanımlar.....is basına

Bizde İsveç gezisinde turizm bürosundan aldığımız broşürde kapakta " KARAVANINIZI ALIN VE GELİN" şeklinde idi. hem çok hoşumuza gitti hemde oraya gidene kadar vize kuyruğundaki maceramızı , TC vatandaşı olduğumuz için ha deyince karavanımızı alıp yollara düşemeyeceğimizi, önce vize engellerini aşmamız gerektiğini düşünüp, garip bir gülümsedik. Çünkü biz kendi aracımız ile isveçe gitmeye niyetlenmiş , önce yunanistana vize için başvurmuş , 2 aylık vize istemiş , vize memuru bize siz 2 ay işyerinizi nasıl kapatacaksınız , ben size bu şekilde uzun vize vermeye yetkil değilim ,siz falanca gün yorgo beyle görüşün deyince, biz evrakları alıp, tünele doğru giderken isveç konsolosluğuna uğrayıp, oraya vize başvurusu yapmıştık.1 aylık aldığımız vize ilede , stockholm uçak ve oradan otomobil kiralayıp , çadır ve ekipmanları ile 20 gün isveç-finlandiya-norveç gezmiştik. yani kıssadan hisse bizim hem çok sabırlı hemde çok çalışkan olmamız lazımki, karşımıza çıkan sorunları sabırla ve hedeften vazgeçmeden yapalım. yoksa isteğiniz kolay sönenlerden iseniz, zaten sizi çaydıracak o kadar çok şey varki :((

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR