Batıdan Doğuya Karadeniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kalbimyollarda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,146

kalbimyollarda

Yeni Üye
Yer
Bursa
Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım Ağustos ayı sonuna doğru yıllık izinimi bayram ile birleştirebilirsem 15 günlük batıdan doğuya karadeniz turu yapmayı planlıyorum. Yolculuğumu araba (megane 2) ve çadır ile yapacağım rotamı Düzce,Zonguldak,Bartın,Karabük,Kastamonu,Sinop,Samsun,Ordu,Giresun,Trabzon,Rize ve Artvin olarak planlıyorum.
Özellikle görmemi tavsiye edeceğiniz yerler hakkında bilgi almak isterim ve pek bilinmeyen yerler olabilir, fotoğraf çekimleri yapacağım içi güzel manzaralar görmeyi umut ediyorum.
Rotam üzerinde olan arkadaşlardan tanışmak isteyen olursa tanışmayı ve muhabbet eşliğinde bi kahve ısmarlayabilirim. Şimdiden herkese teşekkürler.

Etiketler

Artvine kadar gidince bir adım daha atıp Gürcistana da girin derim.Ne pasaport istiyorlar nede arabaya evrak.Toplam giriş maliyeti 15 liralık yurt dışına çıkma harcı.
Gün sınırlaması var mı , dediğiniz şekilde yeşil pasaport ile , giriş yaparak 1 ay kalabilirmiyiz . Yeşil kart sigortası istenmiyor mu ?

Gürcistana arabanız ile giriş yaparken Gürcü gümrüğü sizden ne pasaport nede arabanız için yeşil sigorta istemiyor. Nüfus kağıdı pasaport yerine kullanılıyor.Araç ticari olmayacak,sahibi araçta olacak , hepsi bu kadar. Gürcistanda kalma süresi sonsuz yani Gürcü tarafında istediğiniz kadar ve kesintisiz kalabilirsiniz rakamla söylersek Gürcü tarafına girdiniz isterseniz 5 hafta, isterseniz 3 ay ,isterseniz 2 sene oturun yasak yok.Ev kiralayabilirsiniz, araba satın alabilirsiniz.

Gürcistan'a uğraya bilirim belki ancak önceliğim karadeniz ve yaylaları tabi birde eşsiz güzellikleri daha önce karadeniz turu yapmış arkadaşlardan görülmesi gereken yerler hakkında bilgi almak isterim.

Baharda Amasra'dan Trabzon'a kadar gittim. Sinop'a kadar yol epeyce dolambaçlı. Biz giderken hava güzeldi, ama yağış olduğunda o bölgede yolun kapanması, kısmen göçmesi gibi durumlar yaşanıyor. Bazı kısımlarda yolu güçlendirmek için duvar çalışmaları devam ediyor, yer yer beklemek zorunda kaldık.

Sürüş olarak çok keyifli, ama bir o kadar yorucu. Tek şoför olarak gidecekseniz bu rotayı dinlene dinlene almanızı öneririm. Normal güzergahtan 4-5 saat daha uzun bir yolculuk olacak. Yani 8-9 saat ormanın içinde gideceksiniz. Harika bir orman rotası. Asfalt %95 çok düzgün.

Keyifli yolculuklar dilerim.

Gürcistan'a uğraya bilirim belki ancak önceliğim karadeniz ve yaylaları tabi birde eşsiz güzellikleri daha önce karadeniz turu yapmış arkadaşlardan görülmesi gereken yerler hakkında bilgi almak isterim.
Ordu'da Mutlaka gün batımına doğru Yason burnuna gidin.Şimdiden resimlerine nettende bakabilirsiniz.En az bir iki yayla görmeden de dönmeyin!Yüksek rakımlı Yaylalarda Bulut denizlerini izleyin.Çok çok keyifli.Her dönüşümde tekrar gitmeyi istediğim en nadide bölge...
Birde Tur Firmalarının Karadeniz Programlarına bakabilirseniz,daha ayrıntılı bölge hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ben Orduluyum ve Giresun'da yaşıyorum bu bölgede gezecek çok yayla var lakin araba yolculuğu sizi bezdirebilir. İki yayla aynı güzergahta çok nadir denk gelir yani her seferinde en az 30 -40 km sahilden çıkıp inmelisiniz. Bunları göze alırsanız Ordu Perşembe yaylasını (Fatsa ilçesinden 70 km. - 1,5 saat ) tavsiye ederim. Ardından Ordu tüneline girmeden bolaman sahilden başlayarak perşembe ilçesine sahil güzergahından gayet yavaş bir yolculuk yapın. Araçlar tüneli tercih ettiği için yol boş olacaktır. Her koy ve falez bambaşka güzel. Perşembe ilçesi zaten kendi başına bir güzellik (cittaslow seçildi )
Trabzon tarafındaki doğal ve tarihi güzellikler ticarethaneye dönüştüğü için her ortamda gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Karadenizde her yere gidin ancak ayder ve uzungölden uzak durun,kalabalıktan,çarpık yapılaşmadan,turisti nasıl kazıklarım diyen esnaftan kaçmak için kümbet yaylasına gidin,Şavşat'a gidin,Karagöl'e gidin,macahel'e gidin

Herkese çok teşekkür ederim notlarımı alıyorum arkadaşlar. Geçen hafta aracımı bakıma verdim umarım yüksek meblağ tutmaz yoksa yapmak istediğim turda ekonomik olarak zorlanacağım. İzlemeyi düşündüğüm rota bi aksilik olmazsa sahil boyunca tünel kullanmadan genelde ufak yerleşim yerlerinden geçerek yol yapmayı düşünüyorum.

Arkadaşın önerdiği yason burnu harbiden efsane biryer araştırmalarınızı yapın ve gidin derim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri