Baştan Sona İsrail & Filistin ( Batı Şeria-Ramallah-Beytullahim)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan irmscher Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 136
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,084
Ynt: Baştan Sona İsrail & Filistin ( Batı Şeria-Ramallah-Beytullahim)

Haifa dan ...

DSC 0033up

DSC 0085up

DSC 1146up

Etiketler

CAESAERA : Tel Aviv ile Haifa nın tam ortasında kalan 4.000 nüfüslu kucuk sahil kasabası , burada esas ilgi alanı İmparator Herod un eski antik şehir kalıntıları .

Özellikle tarihe meraklı olanlar gidip görebilir . Deniz kenarındaki antik kentin manzarası da cok güzel , fotografcılar içinde iyi bir yer . Bana sorulursa , sadece burası için Tel Aviv den yola cıkılmaz derim , ama kuzeye (Haifa,Tiberias,Acre vs.) gidiyorsanızda yol üstü mutlaka ugranılmalı görülmeli derim . Giderseniz önce kapalı bir alanda yer ve tarihiyle ilgili bilgi verici video yayınlanıyor . Mutlaka onu seyredip geziye oyle baslayın .

Burada sevgilimden yediğim aşırı baskı neticesinde sanırım ( beni orda çek , burda çek , şöyle , böyle vs.) pek fazla bizim olmadığımız fotograf cekemediğimi farkettim ...

1npAJsjO0i0

EhMG fN8eds

Nazareth-Tiberias-Sea of Galilee-Golan Heights :

Biz bu bolgeyi sabah erken saatlerde baslayip , aksama kadar gunu birlik bir gezi olarak gorduk , gezdik . Zaten hristiyan olmayanlar biz muslumanlar icin bu bir gunluk gezi yeterlidir . Hz. Isa nin hayatinda gecirdigi onemli donum noktalarinin bir cogunu , nerelerde , ne oldugunu , nasil oldugunu , hepsini bu gezide gorup , yerlere sahit olup , ogrenebilirsiniz . Ben tavsiye ediyorum , cok da memnun kaldik biz bu geziden , cok zevk aldik . Tarih , ozellikle din tarihi , kultur gezisi sevenler Israil e gittiklerinde mutlaka gunubirlik bu geziye katilsinlar . Ve mutlaka yerel turlarla gidin . Kendiniz yapmak isterseniz , cok bir faydasi olmayacaktir . Cok fazla yere girilip cikiliyor , hepsini zaman kaybetmeden bulmaniz ve bilgi almaniz ve konuyu tum detaylariyla anlamaniz cok zor olur hatta bence mumkun degil .

NASIRA (Nazareth) : Tel Aviv in 50-60 km kuzeyinde bulunan hristiyan araplarin cogunlukla yasadigi kasaba . Gordugum kadariyla kasabada cok monoton ve sakin bir hayat var . Insanlar cok muhafazakar , burda Tel Aviv deki tipleri gormek mumkun degil cok farkli . Ayni zamanda Nasira Hz. Isa nin cocukluk yillarini gecirdigi yer. Cocukluk yillarinda ailesi Nasira ya gelir ve bu bolgede yasarlar. Nasira ayni zamanda Celile Denizi ne de cok yakin bir kasaba . Kasabanin gunumuzdeki en buyuk ozelligi (Basilica of the Annunciation) dir. Kilisenin turkce adini bilmedigim icin kusura bakmayin . Bu kilisede ilk defa Hz. Isa ya hamile oldugu ona bildirilmistir . Bu kilise sebebiyle ciddi bir turist akini var kasabaya ve Hristiyanlar icinde bir nevi onemli hac noktalarindan bir tanesidir . Din tarihine , tarihe merakli olanlar disindakilerin gitmesini pek tavsiye etmiyorum .

TIBERYA (Tiberias) : Ayni bolgede , Celile Denizi nin kiyisinda bulunan bir sehir . Yahudilik de 4 kutsal sehirden birisi. Tiberya , Kudus Talmud(yahudi orf adetlerini , medeni kanununu kapsayan metinler )unun derlendigi yer ve de 18. yy da hahamlarin buraya egitim merkezi haline getirmesinden dolayi , 4 kutsal sehirden birisidir.
Gittiginizde Celile Denizi nin kiyisindaki restaurantlarda , sadece Celile de yetisen baligin tadina bakabilirsiniz ,zaten yerel turlarla giderseniz gol kenarinda mutlaka oglen yemek molasi veriyorlar , dedigim baligin kilcigini ayiklamak cok zor uyariyorum , o yuzden pek bi zevk alamamistim .
Tiberya da goreceginiz en onemli yer Capernaum kasabasi , tabi su anda kasaba degil , tarihi , turistik ve dini bir gezi alani , Hz. Isa nin burda cok zamani gecmis ve bir cok mucizelerini burda yapmis , ayrica Aziz Peter de burda yasamis , burasi belkide gun icindeki gezilen yerler arasinda en etkileyici ve en guzeliydi ...

URDUN NEHRI (Jordan River) : Golan Tepelerinden dogup , Olu Denize akar. 250 km uzunlugunda bir nehir ve Israil ile Urdun arasinda da sinir vazifeside gormektedir . Bolgede ki su sorunundan dolayi nehirin buyuk onemi var . Nehrin kaynagi su anda Israil in kontrolunde , ayrica buyuk onemi ise , nehir Hristiyanlar icin onemli bir hac yeridir . Hz. Isa ilk defa bu nehirde vaftiz edilmis , o yuzden binlerce hristiyan bu nehire girip vaftiz oluyor . Bu vaftiz torenlerinden bir tanesine bizde sahit olduk , fotograflarini paylasacagim ....

Golan Tepeleride bu bolgenin en kuzeyidir ve Lubnan,Urdun, Suriye ile sinir olan bolgededir . Buranin en buyuk onemi , bolgedeki en onemli su kaynagidir ve bolgede buyuk su sorunu var.
1967 de Alti Gun Savaslari nda , Israil Istihbarat Orgutu Mossad in buyuk basarisi ve Suriyenin aptalligi yuzunden Suriye bolgeyi Israil e kaptirdi . 1981 de Israil , Golan in ele gecirdigi bolumlerini tek tarafli olarak ilhak etti. Golan da guzel doga manzarali bulabilirsiniz , fotografcilar icin ideal , Nazareth -Tiberias a giderseniz zaten Golan Tepeleri ni goreceksiniz , bunun disinda istiyenlere ayrica , Golan Tepeleri ne gece kalmali 2-3 gunluk turlarda yapiliyor .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR