Baştan Sona İsrail & Filistin ( Batı Şeria-Ramallah-Beytullahim)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan irmscher Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 136
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,086
Ynt: Baştan Sona İsrail & Filistin ( Batı Şeria-Ramallah-Beytullahim)

Mehmet bey anlatımlarınız için teşekkür ederim.Tüm yazınızı bir çırpıda okudum.Ölü denize gelince bende Ürdün Suriye gezimde girmiştim.Dediğiniz gibi çok tuzlu insan yüzüne değdirmeye korkuyor.

Etiketler

seyyah54' Alıntı:
Mehmet bey anlatımlarınız için teşekkür ederim.Tüm yazınızı bir çırpıda okudum.Ölü denize gelince bende Ürdün Suriye gezimde girmiştim.Dediğiniz gibi çok tuzlu insan yüzüne değdirmeye korkuyor.

ben tesekkur ederim size

Akka(Acre) - Haifa :

Akka İsrail in kuzeyinde bir kıyı şehri . Burası Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı hakimiyetine girmiş ve 1918 e kadar da Türklerin elinde kalmış bir şehir . Şehirde arap nüfusu ve kültürü hakim . Osmanlı dan kalan bir çok eser mevcut şehirde . Tarihi açıdan bir başka önemli özelliği ise ; yenilmez Fransız kumandan Napolyon Bonapart tarihinde ilk yenilgisini Akka da Cezzar Ahmet Paşa ya karşı almış ve kuvvetlerini geri çekmek zorunda kalmış . Şehrin göbeğindeki camii de bu unutulmaz zaferin mimarı olan Cezzar Ahmet Paşanın ismini almış , yine bugun şehri çevreleyen kalın savunma duvarlarınıda zamanında Cezzar Ahmet Paşa inşa ettirmiş .

Akka günübirlik ziyaret edilecek bir yer , kalınmasını tavsiye etmem . Arap kültürü baskın olduğundan , burda çok güzel kebap çeşitleri , tatlılar yapan turistik restaurantlar mevcut , yemekler gerçekten çok başarılı , burda yemek yemeden geçmemek lazım diye düşünüyorum. Ayrıca güzel yine bir pazarı var . A dan Z ye her türlü şeyi bulabileceğiniz bir pazar , pazarın sonunda da deniz kıyısındaki Akka kalesine cıkıyorsunuz .

Haifa : ise Akka dan sonra daha kuzeyde , İsrail in bir liman şehri ve 3. buyuk şehri , şehrin yapılanması ozellikle çok hoşuma gitmişti. Haifa da da aynı şekilde arap nüfusu hakim Ayrıca Haifa da Bahai Dininin Dünya Merkezi ile güzelliğiyle tanınmış bahçeleri ve terasları vardır. Dunya Kultur Mirasları listesine de girmiş olan Bahai Bahçeleri görülmeye değer . Haifa Bahai liğin dunyadaki en önemli şehridir. Bu gunubirlik Akka-Haifa gezisinden de fotograflar paylaşacağım ...

Akka da Cezzar Ahmet Paşa Camii

DSC 0063

DSC 0080

Rehberin söylediğine göre bu sokaklar tehlikeli , özellikle hırsızlık çok oluyormuş , genelde halk cok sıcak ve canayakın ama işte heryerde oldugu gibi iyiside kötüsüde var demekki

DSC 0230

Töton şövalyelerinin toplantı yapıp yemek yedikleri o dönemdeki büyük salon olarak kullandıkları yer

Kve1QueHvlw

Akka nın bir özelliğide çok fetih görmesi , bir çok kez başka kültürler medeniyetler gelip geçmiş . Bu yuzden ufak bir sahil şehri olmasına ragmen tarih açısından çok zengin ...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri