Baştan Sona İsrail & Filistin ( Batı Şeria-Ramallah-Beytullahim)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan irmscher Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 136
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,089
Ynt: Baştan Sona İsrail & Filistin ( Batı Şeria-Ramallah-Beytullahim)

Rosh Hanikra dan kareler

DSC 0297up

DSC 0307up

DSC 0362up

Etiketler

Israil - Lubnan siniri

Bu tabelayi herkes fotografliyor , burada artik bir espri , gelenek haline gelmis , arkadaki askerlerde genc cocuklar , sirf onlarinda fotograflarini cekelim diye yanimiza yaklasiyorlar . Bu sinirdan gecis yokmus sanirim , sinirda tamamen turistik bir hava hakim ...

DSC 0377up

DSC 0387up

FILISTIN ( Bati Seria - Beytullahim - Ramallah )

Israil e giderken hep kafamda vardi Filistin e girmek , hem Gazze tarafi hem de Bati Seria ya gitmek istiyordum . Gitmeden once zaten arastirma yapmistim , Tel Aviv de de bir cok kisiyle konustum . Sonuc olarak Bati Seria ya gidilebilecegini , Bati Seria nin artik daha Amerikan yanlisi bir politika takindigini ve Hamas in o tarafta etkili olmadigni soylediler . Ama Bati Seria da da hic bir zaman %100 guvenlisin diyemeyiz denildi hep . Bizi Bati Seria ya gunubirlik goturecek tur sirketinin aciklamasida gayet guzeldi : Korkulacak birsey yok cok guzel gunubirlik bir gezi fakat sorumluluk kabul etmez sirketimiz :smiley:)) Bayagi bir arastirmadan sonra kesin olarak karar verdimki Gazze yi unutacaktik , bos yere maceraya gerek olmadigini dusundum sonucta yanimda sevgilimde var . Gazze tamamen Hamas kontrolunde , dolayisiyla cok tehlikeli , aslinda ben inanmiyorum yine ama Gazze ye girdigin anda donuna kadar soyulabilirsinde , hicbirsey olmadan girip cikablirisinde sans denildi . Bahsettigim tur sirketiyle Bati Seria ya gitmeye karar verdik .

Sinira yaklastigimizda dev duvarlar karsimizda belirdi , onunde yine duvara paralel kilometrelerce diken demir teller , kapida askeri arac akrepler bekliyor , silahli israil guvenlikleri , ortam her halinden belliki gergin . Israil , Tel Aviv , Jerusalem ve diger sehirlerdeki Filsitinli canli bombalari artik onleyemez hale gelip , bu durumdan da cok cani yanmayaa baslayinca 2004 yilinda bu duvari insa etmeye baslamislar , ve hali hazir da da bu insa devam ediyormus , dusunun bir ulke tamamen izole ediliyor . Yaklasik 10 metre yuksekligindeki duvarlar sizi yutacak gibi insani direk geriyor , Bu duvara Israilliler GUVENLIK BARIYERI , Filistinliler ise UTANC DUVARI ismini vermis .
Filistin e yaklasirken aracda rehber bize bilgileri verdi . Israilliler iceri giremedigi ve Filsitinliler disari cikamadigi icin , biz pasaport kontrolu gectikten sonra , tellerle kapli , labirent gibi yaklasik 200metre bir yolu takip edecegiz ve yolun sonunda bizi yine Tur sirketinin Filsitinli elemani karsilayacak ve yine ordan baska bir aracla devam edecektik . Bizim grup yaklasik 10 kisiydi , en rahat olan sanirim bizdik :smiley: gercekten giden bunu yasayacaktir ; o sinirdan gecmek insani geriyor . Pasaport kontrolde askerler kontrol yaparken gozum sagda soldaki kursun deliklerine takildi hep !!
Turistler son zamanda burayada ilgi duymaya baslamislar , sebebi de Isa nin Dogusu Kilisesi (Church of the Nativity ) nin Dunya Kultur Miraslari arasina girmesi , Hz Isa bu kilisenin altindaki magarada dunyaya gelmis .
Sorunsuz sekilde hemen diger tarafda rehber bizi karsiladi , luks 2 araca binip bu kiliseye dogru yola ciktik , genel olarak ilk izlenim : ben , diger arap ulkelerindeki gibi canlilik , insanlarin disarida , yollarda kalabaliktan tasmasini beklerken , tam tersi sokaklar bombos , tek tuk insanlar , silahli arada tek tuk guvenlik gorevlileri gorduklerimdi . Bir gerginlik , huzursuz bir ortamin oldugu asikar , buyuk yoksulluk var . Bize gore 40-50 sene gerideler belkide , teknoloji , sosyal yasam , cevre , yol namina hic bir olumlu gelisme yok .
Diger trajikomik bir durum ise ; Filsitinde ki filsitinli rehber ve israilli rehberin birbiri hakkindaki ovgu dolu sozleri , birbirlerini kardes gibi seviyorlar ve cok eski tanisiyorlarmis . Daha oncede bahsettigim gibi bu duvar , uygulanan politikalar : burdaki dostluklari , arkadasliklari , hayatlari hep ayirmis . Mesela Filsitin de yine bize anlatilan , tanidiklari bir Filsitinli ailenin evi duvarin yapildigi bolgenin icinde fakat tarlalari duvarin disinda kalmis , adamin tarlalar gume gitmis , perisan durumdaymis . Yine buna benzer bir cok zorluk yaratmis bu duvar ve sinirlar , sanirim anlatilana gore sadece sicili temiz olan bazi Filistinliler uzun prosedur ve kontrollerden sonra belirli bir sure icin Israil tarafina gecebiliyorlarmis .

Kilise gezisinden sonra , yine aracla Beytullahim ve Ramallah turu yaparak ayni guzergah dan tekrar cikis yaptik . Hic bir sikinti yasanmadi yada o tarz bir ortam olusmadi .
Benim fikrim kesinlikle ISrail e giden her Turk , Bati Seria ya gecip ordaki yasami , hayati da gorsunler . Istanbul da , Izmir de , Ankara da gezerken sokakda basimiza kotu bir sey gelme riskimiz ne ise orda da aynidir . Aslinda gitmedim bilmiyorum , oranin daha kotu oldugu soylendi fakat ben yine Gazze de de hicbir sikinti olacagina inanmiyorum.

Gelen turistler icin tabi genelde Avrupalilar oldugu icin cok farkli kultur onlarin daha fazla tedirgin olmasi normal diye dusunuyorum , Israilliler icin zaten hep tehlikeli onlar konuya objektif bakabilecek bir durumda degiller zaten .

Donus yolunda da cok sirin bir hediye dukkani na ugradik . Tur sirketlerinin vazgecilmez ugrak yerleri :smiley:) ordan da guzel ufak hatira hediyelik esyalar alip , sorunsuz sekilde tekrar donusumuzu yaptik .

Kilisenin tam karsisinda bu camii var , hikayesi ise soyle : Hz Omer bu topraklari fethettiginde , ilk defa bu kiliseyi ziyaret ediyor . Burdaki hristiyanlarada ozgur sekilde ibadet etme hakkini veren Hz Omer e , Hristiyanlar ; bizi ziyaret ettiniz bugun de namazanizi lutfen burda kilin diye rica ediyorlar . Hz Omer kabul etmiyor . Hristiyanlar neden ? diye sorduklarinda , Hz Omer ; cunku buna goren muslumanlar burayi hemen camii ye cevirirler , sizde kilisenizden ibadet yerinizden olursunuz diye cevap veriyor ve disari cikip , disarda kilisenin karsisinda namazini kiliyor. Buna goren muslumanlar oraya bu camii yi yapiyorlar :smiley:

DSC 0567up

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR