Baştan Sona İsrail & Filistin ( Batı Şeria-Ramallah-Beytullahim)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan irmscher Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 136
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,989
Ynt: Baştan Sona İsrail & Filistin ( Batı Şeria-Ramallah-Beytullahim)

Bahsettigim yahudilerin fotografini cekmeye bile cekindim acikcasi , 1-2 tane yakalayabildim ...

DSC 0190up

DSC 0184up

DSC 0195up

DSC 0193up

DSC 0202up

Etiketler

Kudüs te 3 din içinde çok kutsal olan 3 yer ;

Hristiyanlar için Kutsal Sepulchre Kilisesi : Burada Hz. İsa nın öldürüldükten sonra getirilip yere yatırıldığı yer var , ayrıca daha sonra burdan göğe yükseldiğine inanılıyor. O yuzden hristiyanlar için çok önemli , biz gittiğimizde çok büyük bir kalabalık vardı , her zaman da bu şekilde sanırım.

Burdan sonra buyuk bir kriz yasayacagımın farkında bile değildim !! Kiliseden cıkıldıktan sonra Via Dolorosa ya gidilecekti . Via Dolorosa , Hz İsa nın carmıha gerilirken goturuldugu yolun yani daha dogrusu guzergahın adı . Bu ana kadar bizim için kutsal olan Mescid-i Aksa yı da bugunku programımızın içinde ziyaret edeceğimizi düşünüyordum. Fakat o an rehberimiz Haya ( İsrail vatandaşı kendisi , 70 yaşında fakat 40-45 yaş dinçliğinde , arı gibi çalışan heryere girip çıkan yerinde durmayan bir insan , 12 ayrı dil konuşabiliyor , bizim grubumuz 20 kişiydi ve İspanya, ABD, Almanya , Guney Afrikadan insanlar ve Turkıyeden ben ve nişanlım vardık . Haya butun bilgileri verirken hic yorulmadan hızlı şekilde İngilizce-Almanca-İspanyolca anlatıyordu , bir yandan soforede aractayken İbranice komutlar veriyor. Gercekten saygı duyulacak bir insan , o yasta bizim insanımız genelde artık işin bittiğini kenara cekilmesi gerektiğini düşünür pek evinden de saga sola cıkmaz hatta cok hareket etmez bile . Haya da 20 yasındaki bir gencin ruhunu gördüm ben , inanılmaz bir çalışma azmi ve zeka , bunların arasında bir de yol boyunca bizden Türkce öğrenip , pratik yaptı :smiley: biz devamlı artık yol boyunca Haya dan ANLADINMIIIII ? ANLADIIIMMMM ANLADIMMMMM ... BEGENDINIZMIIII . COK GUZELLLL seklinde duyduk dınledık gulduk eglendık , cokta cana yakındı ) keşke Mescid-i Aksa yı da görebilseydik dedi tam kiliseden cıkarken !!!!!!!! Dedim ne oluyor :smiley:)) NASIL dedım ? Haya , Mescid-i Aksa nın kontrolunun Filistin de oldugunu ve uzun bir süreden beri de içeri müslümanlar dışında kimseyi almadıklarını , kapıda polislerin kontrol yaptığını söyledi . Allah dedim abdest de boşa gitti :smiley:)) dolayısıyla zaten tura katılanların genelde musluman olmadıgı için Mescid-i Aksa pas geciliyor . Ama benim Kudus e giderken en buyuk hayalim isteğim dogal olarak bu kutsal yeri görmekti. O an nasıl uzulduğumu anlatamam. Tek başıma gitmem mumkun değil ! Haya nın götürmesi mumkun değil o da gruptan sorumlu . İsrail in göbeğinde buyuk bunalımdayım !!!

Haya dediki ; tanıdıgım bir Filistinli cocuk var , istersen telefon acarım , musaitse gelsin seni götürsün , gezdirsin . Ok dedim , telefon acıldı ve cocuk musaıt :smiley: Haya : ben grubu Via Dolorosa yı gezdiricem , Yusuf da gelip seni alsın bu sırada sizde gezin tam şu saatde Aglama Duvarı nda buluşuruz Yusuf sizi getirecek dedi ve cocuga kesinlikle güvenebileceiğimizi söyledi . Cocuk bende bu yarım saatlik kısa yol rehberliği için 40 euro istedi . Hıc dusunmeden ok dedim , 100 de istese verecektim açıkcası . Bir müslüman için Kudus e gidip Mescid-i Aksa yi görmeden dönmek trajikomık olurdu herhalde .

Yusuf geldi tanıstık ve hızlı şekilde yürümeye başladık ve hemen İstanbul fln derken arkadaşla ısındık , ingilizcesi gayet iyiydi . Bu arada nişanlım Galina ortodoks olmasına ve Via Dolorosa gezisinin onun için çok önemli olmasına ragmen , benimle gelmek istedi . İçeri giremeyecekti ama yinede beni yalnız bırakmak yada kendi yalnız kalmak istemedi .

Muslumanlar için Kutsal sayılan Mescid-i Aksa ve Kubbet-us Sahra :

Bir kapalı çarşı ya girdik , çok kalabalık , her türlü eşya satılıyor , her türden dukkan mevcut , çarşının diğer kapısında . koskocaman Kubbet-us Sahra göründü . Aksilikler bir kere üst üste geldimi arkası kesilmiyor. Pasaportlar Galina nın cantasında ve cantada arabada :smiley:) polisler izin vermiyor girişe ! Direttim girmek istiyorum diye , bu arada Yusuf da arapca konusmaya başladı . Derken polis Dua okumamı istedi , bende kelime-i şahadet getirince , direk Welcome Brother !! gulmeye basladık polislerde gulmeye basladı fakat Galina yı kabul etmediler . Yusuf , amcasının bir dukkanı oldugunu galinanın orda amcasıyla biz gezzerken oturabılecegini soyledi . Yusuf un o sıcak içten tavırlarına guvendım . Yusuf tabi tum carsıyı tanıdıgı için Galina yı bi arkadasıyla amcasının yanına gönderdi . Biz nihayet içerdeyiz , cok mutluyum :smiley: İçerisi ayrı bır dunya , dedim bunlar bizimkiler :smiley:) o itici soguk radikal yahudi tiplerden sonra burdaki arapların sıcaklıgını gorunce gercekten kardesmış gibi hissediyorsunuz .

İçeri girer girmez beni etrafında ınsanlar çevrili olan bir bey le tanıstırdı. Onemlı birisiydi orda herhalde , Musa Bey , Filistin Kurtulus Orgutu nun yoneticilerindenmiş . Cok sıcak karsıladı , Yusuf hemen arapca benım Istanbuldan geldiğimi bahsetti . Musa bey Turkıyeyi cok sevdiğini soyledı ve bizi akşam yemegi için evine davet etti . Yani dusunebiliomusunuz 2 dk konustugu insanı hemen evine yemek yemek için davet edebiliyorlar . Tesekkur edıp hemen ayrıldık . Vakit kısıtlı

Yusuf butun tarihi ve dini bilgileri bana cok guzel anlatırken Mescid-i Aksa ve Kubbet-us Sahra yı gezdirdi . Bu arada içeride inanılmaz bir kalabalık , peygamberimizin göğe yukseldıgı tası görebilmek için kuyruk var görmem mumkun değil . Yusuf yine olayı cozdu , hafif fırca tadında kadınlara cocuklara bagırarak YAALLLAAAHH YALLAAHHH koyun surusu dagıtır gıbı yolu yardı ve hemen kuyrugu atlattık :smiley: Sagolsun fotograflarımıda cekti.

Bolgeden ayrılıp Yusuf un amcasının dukkanına gitmek için tekrar kapalı çarşıya girdik . Yusuf sagolsun bana iki tanede tesbih hediye etti .
Dukkana gidince bi de gördümki galina yla yaslı amca kanka olmuşlar :smiley: Galinayı oyle gorunce sevindim , aklım bi yandan ondaydı . Galina ; amca beni musluman yapmaya çalışıyor :smiley: cok tatlı bi adam zorla benide oturttu bir çay içtik . Artık yusuf bizi diger gezi grubumuzun yanına götürecekken amcayla vedalaştık , galina amcanın elini öptü . Amca sanırım etkilendiki biz 10-15mm uzaklaşmışken arkadan bagırarak koşa koşa geldi ve Galinaya guzel bir yazma hediye etti ve ona tekrar sarıldı . vedalaştık .

Bu kucuk hikayelerle kafanızı şişirmiş olabilirim fakat şunuda anlatmak istedim . Burdaki ilişkiler çok çok karmaşık ! aslında dunyanın her yerinde kural aynı ; insan insandır . ne verirseniz onu alırsınız karşıdan , rengi , dini , kültürü , örfü , adeti çokda farketmiyor .
Mesela Yusuf a sordum nasıl burdaki ilişkileriniz diye ; Size başta bahsettiğim radikal yahudilerle cok buyuk sıkıntı yasadıklarını , bu gorunen ortamın tamamen suni oldugunu soyledı. Bize çok buyuk zorluklar yasatıyorlar , yasatmaya çalısıyorlar diye anlattı .Hatta galina da beklediği dukkanda otururken gecen bir sakallı yahudinin resmen bilerek dukkana dogru tukurdugunu anlattı bize cok sinirlenmiş. Fakat diğer bir yandan baktıgında da mesela rehberimiz Haya ile Yusuf un ilişkileri bir abla kardeş ilişkisi gibi ! Aynı duruma Filistin de de şahit oldum . Diğer yandan Hristiyan Galina yla Musluman Yusuf un amcasıda bir anda kaynaşabiliyorlar. Aslında ben orda şunu gördümki ; insanlar , halklar arasında çokda bir sorun yok , herkes birbiriyle anlaşabiliyor , Filistinle İsrailli , Muslumanla Hristiyan Yahudi hepsi kardeş gibi olmuşlar , olabiliyorlar fakat Devlet politikalarının faturaları , bazende politikacıların fantezileri , tutkularının faturaları halka kesiliyor malesef bunun cezasını yine hiç suçu olmayan halk cekiyor . Malesef insanlar cogu zaman Devlet politikalarını , yada bir politikacının tavırlarını yada diplomatik hareketlerini koskoca bir halka malediyorlar .

Yahudiler için Kutsal Sayılan Aglama Duvarı :
Burdan sonra grupla Aglama duvarında bulusup burdanda Eskı Kudus den ayrılıp , aracla batı kudus de bir tur yapıp , donus yoluna dogru yola cıktık .

1. Hz İsa nın olduruldukten sonra getirilip yatırıldıgı yer
2. Hs isanın burdan göğe yükseldiğine inanılıyor
3. Mescid-i Aksa ya cıkan kapalı çarşi - musluman bölgesi

4gn73upzYvg

4NxHqUpm 3A

PYABMCAJPtc

1. Bahsettiğim Filistin Kurtuluş Örgütünden Musa Bey (kemere dikkat)
2 ve 3 Kubbet-us Sahra
4. Mescid-i Aksa

SlMcQvi9DMQ

LJWvMSXHOFA

IcG0yWSKsVc

8LWlkzcYnR4

Cogu kişinin karıştırıp Mescid-i Aksa sandıgı altın kaplamalı kubbesi olan yapı aslında Kubbet-us Sahra dır. İlk defa Emeviler döneminde yapılmış . Tabi Kudus e cok kavimler gelip gectiği , cok fetihler yasadıgı ıcın bir cok kez zarar görmüş ve tekrar tamir edilmiş , Osmanlı döneminde buraya çok önem verilmiş ve bugunku son halini almış ve korunmuş .

Mescid-i Aksa ise Hz. Suleyman tarafından yapılmış ve Kur-an da da gecmektedirki , bu yapının inşasında cinlerde çalışmış cinler yapmıştır . İnşaat devam ederken Hz. Suleyman öldü ve asası yere dayanmış şekilde ayakta kalarak o şekilde öldü ve kaldı . Cinler hz. süleyman yaşıyor sanarak korktular ve inşaata devam edip bitirdiler . Fakat burası daha sonra savaslarda yıkıldı . Ama bu bolgenın adı Beyt-i Makdis olarak kalmış ve Kuranı Kerım de de bu bolge "etrafını mubarek kıldıgımız" bolge olarak gecmekte .
Daha sonra Hz. Ömer zamanında bugunku Mescid-i Aksa yapılmıs
Mescid-i Aksa nın baska bir önemi ise , Hz Muhammed Mekke den önce Mescid-i Aksa yı kıble kabul etmiş ve namazını Mescid-i Aksa ya dogru kılmıştır. Yani aslında ilk kıblemiz Mescid-i Aksa

Mehmet Bey, kafa şişirmek de ne demek, hiç öyle şey olur mu? İlgiyle izliyoruz. :smiley:

Halkların kardeşliğine inandık, inanıyoruz; kavga, pastadan iri parçalar alanlar arasında bu dünyada. Devletler (yönetimler) arasındaki savaşımları, halklara mal etmemek gerek. ;)

Kemere dikkat ettim ama anlayamadım. :(

Emeğinize sağlık.

Cavid Sezen

1-2-3 Mescid-i Aksa
4. Hz Muhammed peygamberimiz üstünde göğe yükseldiği taş , altında namaz kılınabiliyor
5. Hz. Ömer in Mescid-i Aksa da hep namazını kıldığı yer ( şimdi orda araplar yatıyor , belkide devamlı orda olmanın verdiği bir rahatlık vardır ama camii de saygı konusunda kesinlikle araplarla cok cok farklııyız )

1xiAcxVxcwM

8VhcNzhryN8

Ci8NB1a Myo

WI3KsjDmYrU

FmDVVVeb9WU

gezmen' Alıntı:
Mehmet Bey, kafa şişirmek de ne demek, hiç öyle şey olur mu? İlgiyle izliyoruz. :smiley:

Halkların kardeşliğine inandık, inanıyoruz; kavga, pastadan iri parçalar alanlar arasında bu dünyada. Devletler (yönetimler) arasındaki savaşımları, halklara mal etmemek gerek. ;)

Kemere dikkat ettim ama anlayamadım. :(

Emeğinize sağlık.

Cavid Sezen

Aynen Cavid abi , cok tesekkür ederim

Ağlama Duvarı yada Batı duvarı , Yahudilerce kutsal sayılan Hz. Suleyman ın yaptırdığı büyük tapınagın ayakta kalan Batı Duvarı dır. Aglama Duvarı ismini almasının anlamı ; yahudiler bu duvara gelerek , savaşlarda bu tapınağı nasıl yıktıklarını hatırlarlar düşünürler ve buna üzülürler . Bu yuzden de sonradan ağlama duvarı ismini almış , Aslında baktığımızda ; Mescid-i Aksa da en başta Hz. Süleyman ın yaptırdığı buyuk tapınağın bir parçasıydı . Bu 3 din aslında ne kadar iç içe ve biribiriyle bağlantılı ...

Ağlama Duvarı nın yakınından fotoğrafını cekmek yasak hemen görevller uyarıyorlar , yinede 1 tane çektim

YlHO9ljBILk

Bahsettiğim bana Mescid-i Aksa yı gezdiren ve yardımcı olan Filistinli Yusuf ve yine orda esnaflık yapan amcası

EwhJUA8zyxE

4oKHpUQZ1Lk

Vakit bulunca tekrar İsrail in en kuzeyindeki , Lübnan sınırında, Rosh Honikra bölgesini ve gözlemlerimi paylaşıcam ....

Rosh Honikra , Israil in en kuzeybati noktasi , Israil-Lubnan sinirinda , Tel Aviv den uzaklik yaklasik 140km , hem dogal yapisi , hemde tarihi ozelligiyle ilginc ve turistik bir yer . Burada olusan falezleri , deniz suyu yuzyillar boyunca asindirarak muhtesem magaralar olusturmus. Bu magaralari gezebilmek icin oncelikle , teleferikle yaklasik 80 metre asagi inmeniz lazim . Asagi , deniz seviyesine indikten sonra , 3-4 tane farkli magara girisleri var . Magaralarda zemin islak ve kaygan cok dikkatli olmak gerekiyor . Magaralarin bazi bolumlerinde deniz suyunun doldurdugu havuz gibi tabir edebilecegimiz alanlar var . Gercekten guzel ve ilginc , magaralardan ciktiktan sonrada , yuruyerek , iki insan yapisi tunelin tam ortasinda , bir koprunun olmasi gereken noktaya geldik .

Buranin hikayesi su sekilde ; Ingiliz hakimiyeti altindaki yillarda , Ingilizler , Fransizlarin kontrolundeki Trablus u , Haifa ya baglamak icin Rosh Honikra daki bu dev kayanin icinden gecen bir tren yolu insa etmisler . Her iki tarafdaki tuneller bir kopruyle birbirine baglanmis ve bu hat 1940 li yillarda yogun olarak kullanilmis. Fakat 1948 de Arap-Israil savasinda , bu yolu kullanarak Lubnan dan araplar kacak sekilde silah sizdirmaya , asker gecirmeye baslamislar , bunun ustune Israilliler kopruyu havaya ucurmus . Bugun Israil tarafindaki tunel acik , Lubnan tarafindaki dogal olarak bir yerden sonra kapali

Bugun de bilinen turistik bir yer haline gelmis , fotografcilar icinde ideal bir yer .

DSC 0287

DSC 0288up

DSC 0293up

DSC 0301

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR