Balkanlar 43 Gün (sofya-belgrad-bosna-dubrovnik-üsküp-selanik)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan belka Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 97
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,978

Etiketler

BOSNA HERSEK ...... SARAJEVO.....

8.Eylül Salı öğleden sonra vardığımız Sarajevo da ilk önce konakladığımız yerden 3 sokak ötede geniş bir sokakta yol kenarına park ettik. akşam saatlerinde dinlenmeye geçtiğimizde Tv'yi açtın fakat evlerden dolayı uydu sinyalini alamadık, oyalanmak için sofbende cıkan soruna bakayım diye tüm sıcak ve soğuk su tesisatını elden geçirmeye başladım baktım kapı çalıyor açtım 2 tane bosna polisi pasaportlarımızı istedi biraz boşnakca anlaşmaya çalıştık, park yerinde sorun varmı dedim yok dedi. biraz konuştuktan sonra gittiler. Gece konaklayıp sabahleyin tüp alım işini halledip araça monte ederken iki Polis daha geldi, yine pasaport kontrol sonra burada kalmanız uygun değil dediler. 15 gündür Balkanlardayız 1 kea aracımız tepeden tırnağa bosnaya girişte arandı ve 2 kez polis kontrol etti oda bosnada.. eşim Boşnak takılıyorum "senin geldiğini duymuşlar hoşgeldin diyorlar"

Akşam yürüyüşünde keşfettiğim fakültenin kullanılmayan boş alanına aracı çekip park ettikten sonra Merkeze BAŞÇARŞI'ya geçip İnfo dan aşağıdaki şehir planını alıp inceledik.
Methini duyduğumuz CEVABİ köfte ve ayranın tadına baktıktan sonra Bosna kahvesi içmek için otantik bir kahve olan Ayna cafede Cezvede getirilen ve sapsız fincanlarda içilen kahve iyi geldi, tabi yanında lokumlarla.
sonrasında Sönmeyen ateş anıtını, Saat kulesini, Gazi Hüsrev Bedesteni (kapalıçarşı), Camileri ve kiliseleri gezip Kazancı sokağını dolaşıp Bakırcılar çarşısını gezdik. Kahve takımı almak için biraz dolaşıp fiyatları karşılaştırdık. alım işini bir gün sonrasına bırakıp araçımıza döndük.

20151116 194328 resized

20150910 113923

20150909 182656

20150909 184556

20150910 115416

Keyifli 3 gün geçirdik, hediyelik birşeyler alıp görülmesi gereken yerleri gördük,
Bizi en çok etkileyen BOSNA GÜLLERİ oldu. kaldırımlarda gül'e benzeyen 2 mt2 çerçeveli yerlerde KAN lekeleri va. Bosna sırp savaşında Sırp keskin nişancılar tarafında kaldırımlarda katledilen insanları simgeliyor. Her lekenin bulunduğu yerde bir insan öldürülmüş. Binalarda bulunan kurşun izleri olduğu gibi bırakılmış, gelecek nesillere yapılan katliamı unutturmamak için.

Biraz yağmurlu, biraz soğuk 3 günün ardından MOSTAR' a gitmek üzere 11.eylülde hareket ettik.

Karavanın polis tarafından aranması, polisin pasaport kontrolü yapması genel olarak düşünülürse "adamlar işini yapmış" algısını doğuruyor. Ama yabancı bir ülkede insanın başına gelince eminim ciddi gerginlik sebebi olmuştur.
İlgiyle izlemeye devam...

BOSNA HERSEK ..... MOSTAR

Sarajevo'dan 11.Eylül sabahı hazırlanıp yola çıktık, Yolların, ormanların, bol ağaçlıklı dağların tadını çıkararak ağır ağır (60-70 km) hızla yol aldık. Yollarda arkamda 3 araçtan fazla kuyruk oluştuğunda ilk uygun yerde sağa çekip yol vermek alışkanlık haline geldi.

Öğleden sonra Mostara vardık önce araçla 1 tur attıktan sonra aşağıdaki kırmızı işaretli alana park ettik. Tarihi Köprüye 1,4 km uzaklıkta. Yemeğimizi yedikten sonra yürüyerek merkeze gittik. yolumuz mezarlığın yanından geçiyor, hemen hemen bütün mezar taşlarındaki tarih aynı 1992 .... Savaşın izleri her yerde kendini hissettiriyor. Köprüde yoğun bir kalabalık var. Günübirlik Dubrovnikten gelen turların işgalinde, gezmenin imkanı yok. Köprü dışındaki yerleri gezmeye başladık.

Mostar

20150911 181147

20150911 172452
20150911 190714

Arkadan gelen araç sayısı çoğalınca bende sağa çekilir yol veririm. Bu yıl Isviçre’den Fransa’ya girdikten sonra hemen hiç otoban kullanmadığımız için yol verme işi sıkça oldu. Ilk zamanlar yol verdiğimiz bütün sürücülerden teşekkür aldık. Hatta bazen sürücünün yanındakiler bile el sallıyordu. Fakat güneye, Akdenize yaklaştıkça teşekkür edenlerin oranında azalma oldu.

Paylaşımlarınızı zevkle izliyorum. Teşekkürler.

Not: Aynı paylaşım bir kaç defa yüklendiği için diğerlerini silmek zorunda kaldım.

Yazımı takip eden tüm Karavancı dostlardan özür diliyorum. Kızımın istemesi, devamında söz ve nişan gibi nedenlerle yazıma ara vermek zorunda kaldım.
Kafamı toplayıp (neyseki eşim günlük tutmuştu) kaldığım yerden devam etmeye çalışacağım.

Saraybosna dan bir kaç fotograf koyarak başlayayım...
Ünlü CEVABİ köftesi...
IMG 20150909 173020

Savaş döneminden hasar gören binaları tamir etmeme kararı almışlar,
IMG 20150910 110210

Parklarda satranç topluca oynanıyor...
IMG 20150910 114818

BOSNA GÜLLERİ ... (Keskin nişancılar tarafından vurulan her bosnalının düştüğü yere kırmızı boyadan anıt yapılmış)
IMG 20150910 120005

Ve Bosnada ünlü İNATKÜÇE evi
IMG 20150910 133338

MOSTAR ... devam

Trafiğe kapalı dar sokaklarında güzel bir akşam üzeri gezisi sonrası İstanbul cafe'de mola verdik. Mostar lı boşnak bir kızle evlenen İstanbullu geç tarafından açılan cafenin internetini kullanarak yakınlarımızla haberleştik.

20160209 111831

Burada Gezilecek sokaklara uzunca bir ip çekilmiş ve ipin üzerinde dünya atasözleri ve değişlerden oluşan yazılar asılı. Rehbere ihticaç olmadan şehirdeki her yeri bu ipi takip ederek dolaşabilirsiniz.
Mostar2

Ekli dosyayı görüntüle 4369

Son düzenleme:

Çok güzel bir gezi emeğinize sağlık.sanki bizde oraları gezmiş gibi oluyoruz.teşekkürler

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

MOSTAR devam...

Gece aracımıza dönüp akşam yemegi ve sonrasında tv de Türkiye haberlerini izleyip rahat bir gece geçirdik.

Sabah kahvaltıdan sonra cıkmak için hazırlanırken Çingeneye benzer bir tip karavanın kapısını çaldı. bizden park parası olarak 2 euro istiyor. sen kimsin diye sorunca görevli olduğunu belirtiyor. Oysa balkanların genelinde park ücreti ya SMS ile veya bankomatlarla ödenir. Ok deyip fiş vermesini istedik, fiş yok diyor. Boşnak olan kızım araçtan çıkıp sert bir şekilde boşnakca fiş yoksa para da yok değince adam önce şaşırdı sonra hızlı adımlarla bir şey demeden uzaklaştı.
Konu park parasından çok bir kaç gün kalmayı palanladığımız yerde alışkanlık haline gelip başka taleplerle karşılammama isteği idi. Bu durum bizi bira işkillendirdi, biz gezmeye çıktığımızda aracımıza zarar verirler düşüncesiyle aracı alıp şehirde bir müddet dolaşıp uygun bir alana park etmeye karar verip, uyguladık. sonra gezmeye devam.

Mostar
Mostar1
Mostar5
Mostar7
Mostar9

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.