Baba-oğul Karavan İle Avrupa Yollarında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ivan95 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,329
Ynt: Baba-oğul Karavan İle Avrupa Yollarında

Sabah kamptan ayrıldık baloton gölünün etrafını biraz dolaştıktan sonra praga doğru yola çıktık güzergahımızın üzerinde budapeşte ve bratislava vardı lakin iki şehride daha önce bir kaç kez gördüğümüzden hedefte polonya olduüu için bu iki güzel şehre uğramadan praga geldik buraya üçüncü gelişimiz olduğanda üç dört saat kadar kaldık. Şehrin merkezinde prag müzesinin hemen yanında saati 2 eurodan park yeri bulduk.Prag yine çok güzeldi ilk geldiğimde eşimle sokaklarımda kaybolmuştum artık neredeyse ezbere biliyorum.gelenlere tavsiyem pragı daha iyi keşfetmek için 22 nolu tramvaya binip son duraklara kadar gidin.Oğluma sana 15 yıl önce kukla aldığım dükkanı göstereyim dedim malesef kuklacı turizmin cazibesine kapılıp hediyelik eşya dükkanı olmuş

Image

Image

Image

Image

Etiketler

Pragdan akşama doğru hareket ettik ama hata etmişiz dresdene yaklaşık 70 km kala yolda çalışma olduğundan köylerin arasından gitmek mecburiyetinde kaldık gece oldu yolda aydınlatmada olmadığından biraz heyacanlandık ana yola tekrar bağlanınca gece saat 11 gibi bir benzinciye park ettik

Yazmayı unuttum polonya üzerindeki aşırı yağıştan dolayı rotamızı değiştirdik ve pragdan berline doğru gidiyoruz sabah kahvaltıdan sonra yakıtımızı aldık.yolumuzun üstünde elbe nehrinin floransası dedikleri dresden şehri var ben daha önce gelmiştim ama emre görmemişti.dresdendeki karavan parkı şehrin çok yakınında fakat türk düşmanı bir görevli var önce plakamıza baktı park yeri müsait olduğu halde bize yer yok dedi tavırlarıda hiç hoş değildi.dresden yabancı düşmanlığının en çok olduğu şehir diyorlardı doğruymuş.

Image

Image

Image

Dresden gezimizden sonra akşam üzeri berline hareket ettik berlinde yeğenim kerem konsoloslukta ateşe olarak görevli ona telefon açıp geleceğimizi bildirdik karavan parkına yerleşelip bizi ordan alması konusunda uzlaştık.lakin şehrin çok yakınındaki karavan parkı küçük olduğunda yer kalmamıştı. Bizim gibi yer bulamayan karavanlar parkın yanındaki sokağa park etmişti bizde sokakta bir yer bulup karavanların arasına park ettik.yeğenim gelip bizi aldı iş yerinden izin li olduğundan berlini iki gün doya doya gezdik.evinde misafir olmamız konusunda ısrarına rağmen karavanda yattık kahvaltı ve yemekleri beraber yedik

Image

Image

Yazının devamının gelmesi sevindirici,teşekkürler

selcuk

Berlinden sonra yaklaşık 30 km uzaklıktaki Potsdam gölünün kıyısındaki kampa yerine vardığımızda görevli bayan yer olmadığını sadece bir gece için bizi misafir edebileceğini söyledi bizde kabul ettik hemen kapı girişine yakın bir yer gösterdi park edip çayımızı demldikten sonra bir euro karşılığında aldığımız jetonlarla duşumuzu yaptık.yalnız böyle yerlerde evdeki gibi laylaylom duş yaparsanız jetonlu olduğundan kafanız sabunlu iken sıcak suyunuz biter duşu soğuk suyla tamamlarsınız biraz elinizi çabuk tutumak gerekiyor.kamp yeri sakin potsdam gölü çok güzel çarşaf gibi kampta kalanlar genelde sezonluk müşteriler çoğunun teknesi var herkes kitap okuyor mangal yakmak yasak fakat ortak kullanılan büyük bir grill var.konuşurken tedirgin olup yavaş konuşuyoruz.

Image

Image

Image

Gezi notlarınızı zevkle okuyorum. Almanya‘ da kurallar bazan mantığın önünde gelebiliyor. Stuttgart yakınlarında bir karavanparka geldiğimizde işaretlenmiş yerler doluydu. Kimseyi rahatsız etmeyeceğinı düşündüğümüz bir yerde durduk. Karavanpark sahibi geldiğinde, çevremizdeki karavancıların tek tek onaylarını aldıktan sonra orada kalmamıza izin verdi ve yer parasını aldı.

Paylaşım için teşekkürler.

bu gezi yazısını tamamlamak artık benim için görevden çok keyif vermeye başladı. bu arad.a karavanımızın ismi efem niye derseniz plakanın harfleri FM olduğundan bizde harflerin ingilizcede okunuşu türkçe güzel bir kelimeye karşılık geldiği için bu ismi koyduk.bugün yolumuz oldukça uzun yaklaşık 650 km erkenden yola çıktık potsdam gölünün etrafını dolaştık berline gelirseniz mutlaka burayı görmenizi tavsiye ederim

yolumuzun üzerinde berline yaklaşık 100 km uzaklıkta olan magdeburg şehrini dolaşıyoruz küçük fakat ilginç bir şehir.marketten alışveriş yapıp eksiklerimizi tamamladık. yolcu yolunda gerek deyip marşa basıyoruz

Bugün bütün gün yol gittik akşam oldu Amsterdam'a girişi yarın gündüz gözüyle yaparız diye bir benzin istasyonuna park ettik.bazı istasyonların park yerinde ücretsiz elektrik bile var. Yaz günlerinde ve yolculukta akülerimiz tam doluyor ama yinede insanın hoşuna gidiyor.hele birde ücretsiz internet varsa oğlum emre bayılıyor. Bu Akşam yorgun olduğumuzdan yemeğimiz konserve ardından çaykur rize çayını demliyoruz keyfimize diyecek yok fakat hava soğuk vebastoyu çalıştırmak istedik olmadı poff poff diye ses yapıp çok fazla duman atıyor saatte geç olduğundan imaj karavandan Aydın beyi arayıp derdimizi anlatamıyoruz yaz günü battaniyelere sarılıp yatıyoruz sabah ola hayrola

Image

Image

Sabaha kadar otobandan gelen gürültü bizi pek rahat uyutmadı.imaj karavanla gündüz yaptığımız görüşmede vebastonun kalitesiz mazot yüzünden boğuldunu öğrendik fakat defalarca uğraşmamıza rağmen öksürüğünü atıp çalıştıramadık.Amsterdama girmeden önce volendam kasabasına uğrayacağız burayı geçen gelişimdede çok beğenmiştim çok hoş bir yer Emre'de çok beğendi.Karavan parkı ücretsiz ve merkeze yakın.

Image

Image

volendam sakin, yaşanacak bir yer.böyle bir yerde yaşlanmak isterdim

DSC 0298

DSC 0302

DSC 0324

DSC 0310

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.