Baba-oğul Karavan İle Avrupa Yollarında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ivan95 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,331

ivan95

Yeni Üye
Yer
İstanbul
Merhaba Gezenbilir ailesi,
Ben Emre İpektel
Şimdiden belirtmek isterim ki burada tecrübesiz ve yeni olduğum için,eğer hata yaparsam bir yanlışım olursa hoş görmenizi ve beni uyarmanızı rica ediyorum
Kullanıcı adımdan da belli olduğu gibi ben genç bir karavan meraklısıyım,bu sene bir aksilik olmaz ise babam Şadan İpektel(kullanıcı adı:şado) ile 9 Ağustos Cumartesi sabahı yolculuğumuza başlayacağız.ilk olarak neden bu sitede daha tecrübeli ve daha bilgili olan babamın kendisi ve kendi hesabından bu geziyi yazmayacağını belirteyim; ben karavana alışık olmadığım ve bu tip araç kullanmaya karşı tecrübesiz olduğum için benden daha ağırlıklı olarak karavanı babam kullanacak, ben ise seyahat sırasında notlar alıp,fotoğraflar çekip sizinle paylaşacağım.
Şu an ki kafamızda planladığımız ve düşündüğümüz rota bu şekildedir;

Ekli dosyalar

• Karavan ile avrupa turu.jpg
    Karavan ile avrupa turu.jpg
    264.7 KB · Görüntüleme: 489

Etiketler
Ynt: Baba-oğul Karavan İle Avrupa Yollarında

Emre bey, güzel bir yolculuk geçirmenizi dilerim. Navigasyon cihazınızın araç seçeneğinde umarım karavan ya da büyük araç vardır. Yoksa benim başıma geldiği gibi olmadık yollara girebilirsiniz (Paris'te Champ elysee'yi 2 karavan boydan boya kat etmiştik. :D )

Emre bey size güzel kazasız belasız bir tatil geçirmenizi diliyorum.bolbol gezin fotoğraf çekin ve tadını çıkartın. Ben ve ailem arabamızla 25 haziran da 22 günlük sizin rotanıza biraz benzer bir tatil yaptık. Tadı damağımızda kaldı. Biz birazdaha turistik kültür turu şeklinde yaptık gezimizi.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=103934.0
Bu linkte gezi notlarımı zayıf olan edebiyatımın yettiği ölçüde kaleme almaya başladım belki işinize yarar bilgiler bulabilirsiniz.

http://www.fuel-prices-europe.info/index.php?sort=7
Bu linktede ülkelerin yakıt fiyatları var
Tekrar güzel geziler

ACSİ ve ARCHİES adli , kamping konulu , ANDROİD ücretli yazilim programlarini ilk defa duydum.Çok pahali degil. Türkiye var mi yazilim içinde. Güle güle gidin , kazasiz ve iyi yolculuklar dilerim.

Öncelikle yazımı yazdıktan sonra seyahat telaşına düşüp,değerli görüşlerinizi yeni okuyabildim.
Haşmet Bey uyarınız için çok teşekkür ederim,uyarınızı dikkate alarak bugün navigasyonu biraz kurcaladım ama daha yabancıyım tomtoma o yüzden bulamadım yarın internette olup olmadığına bakacağım
Kerem Bey gezi notunuzu okuyorum ve bana yararı oluyor çok teşekkür ederim ayrıca ülkelerin yakıt fiyat listesi de çok işime yarayacaktır onun için de sağolun
Süleyman Bey ACSİ'yi indirmek ücretsiz ama ondan sonra ki aşamada nerelerde ki kamp alanlarını istiyorsanız ona göre ücretlendirme yapılmış örnek olarak;Bosna,Hırvatistan,Yunanistan,Slovenya ve Türkiye bir paket yani diğer ülkelerden geçmeyecekseniz sadece bunu paket olarak alabiliyorsunuz
hepinize iyi dilekleriniz için çok teşekkür ediyorum

Kardeşim güzel ve keyifli yolculuklar dilerim. Herşey umarım çok güzel geçer. Yol anılarınızı günü birlik paylaşırsanız sevinirim. Bizde ailecek Eylül başı gibi sizin kadar detaylı olmasada Ağırlıklı Balkan ülkelerini kapsayan yolculuk düşünüyoruz. Bu nedenle yazılarınız ve yorumlarınız bize yol gösterecektir. Şimdiden iyi tatiller iyi yolculuklar.

Seyahatimiz planladığımız gibi cumartesi sabahı 6 da başladı ancak internet sıkıntısından dolayı ilk gün yazamadım,İstanbuldan'dan yola çıktıktan sonra mola vermeden saat 9.30 da Yunanistan Pazarkule kapısına vardık,sorunsuz şekilde geçtikten sonra Bulgaristan'a doğru yola çıktık 1 saat sonra Bulgaristan gümrüğr vardık ve burdan da sorunsuz bir şekilde geçtik.Sadece bir kez mola vererek 6 saatte Sırbistan gümrüğüne vardık.Bulgaristan sigara ve alkole dikkat ettiği için ve bizim de yanımızda olmaması ve free shoptan almadığımız için sorun çıkartmadı.Sırbistan'a girdikten sonra 2 saatlik bir yolculuğun ardından Belgrad şehir merkezini hemen geçtikten sonra Budapeşte otobanı üstünde ki bir benzinlikte kalmaya karar verdik ,belirtmek isterim ki Sırbistan'da otobanlar üzerinde gayet güzel ve güvenli bir şekilde kalacağınız tesisler var.Yolculuğumuzun en uzun süreceğini düşündüğümüz 1000 kmlik 12 saatlik yolculuğumuz hiçbir sorun olmadan bitti.
ikinci gün Macaristan'da ki Balaton gölüne doğru yol aldık.Macaristan gümrüğüne 2,5 saatlik yolculuğun ardından vardık,Avrupa birliğinin doğu tarafından ilk giriş kapısı Macaristan olduğu için karavanın içi insan ve mal kaçaklığı olmasın diye sıkı bir şekilde arandı,bize özel bir muamele mi diye düşünürken bütün araçlara böyle yaptıklarını gördük.3,5 saatlik bir yolculuktan sonra Balaton gölüne vardık,biz geldiğimizde yağmur yoktu ancak bizden önce yoğun bir şekilde yağmış ki kamp alanına vardığımızda yerler çamurdu bu yüzden ve pazar olduğu için kamp sakin ve kalabalık değildi.Kaldığımız kamp ise göle 300 metre uzaklığında ki "İfjusag" karavan kampı,yeşillikler içinde,sessiz sakin bir kamp yeri , 2 kişi ve 60 m2 lik kullanım alanı ,elektrik,su dahil 20 € verdik resepsiyonun olduğu alanda da ücretsiz internet var.Bugün ki yolculuğumuzda bu şekildeydi yarın Polonya'da genel olarak çok yağmur olduğu için direkt olarak Berlin'e gideceğiz gibi gözüküyor , yarın da umarım kamp alanı ya da kaldığımız yerde internet olur da sizlerle seyahat hakkında bilgileri paylaşabilirim
Herkese iyi akşamlar

Kaldığınız kamp alanlarının çadır kurma açısından değerlendirmesinide yaparsanız sevinirim. Maceristana girişte bizide didik didik aramışlardı. Tatilinizin güzel geçmesi dileğiyle.

Emre bey seyahatiniz bize ışık tutacağını düşünerek devamını bekliyor ve takip ediyoruz....

Nasipse bizde benzer bir planla 04.09.2014 de yola çıkacağız....

Maalesef gezi sırasında güncel olarak yazamadim hem internet sıkıntısı hem de bu uzun yolculuk sırasında şifayıda kapınca istedigim sekilde olmadi ama su an fotoğrafları ayarladık bugünden itibaren sizinle paylaşacağım Balaton golünde kalmisim oradan itibaren detayli bir sekilde anlatmaya bugünden itibaren başlıyorum

Öncelikle Kerem Bey, Balaton'da ki kampta motor karavandan çok çadır ve çekme karavan vardı,kampın düzeni çok güzeldi.
Balaton Gölünden çıktıktan sonra tahmin ettiğimiz gibi Polonya'ya değil Almanya'ya doğru yol aldık,Slovakya üzerinden önce Prag'a gittik ve Prag'ın merkezinde ki saati 2 € olan bir otoparka karavanı bırakarak daha önceden Prag'ı gördüğümüz için 3 saatlik kısa bir Prag turundan sonra oradan ayrıldık ve Dresden'e doğru yola çıktık,havanın kararması ve yorgun olduğumuz için Dresden'e 80 kilometre kala bir benzin istasyonunda kalmaya karar verdik,sabah olduğunda kısa bir yolculuğun ardından Dresden'e vardık,burada bir karavan parkı bulmamıza rağmen oradaki yetkili 3 saatliğine kalamayacağımızı sadece günlük olarak bizi alabileceğini söyledi, bizde şehrin merkezine yakın genellikle büyük araçların park ettiği bir otoparka park ettik.Dresden için Elbe Nehrinin Floransa'sı diye boşuna dememişler gerçekten çok güzel,2.Dünya Savaşında sırasında bütün şehir yerle bir olmasına rağmen bütün şehri yeniden inşa etmişler.Dresden'in güzelliği tadı damağımızda kalarak buradan ayrılarak Berlin'e doğru yola çıktık.Berlin'e vardığımızda Berlin merkezine en yakın olan(merkeze 4 km) "Internatıonale Reisemobilstation"
koordinatları: N 52°32'17'' E 13°22'21'' bu karavan parkında yer olmadığı için hemen yanında ki sokakta bizim gibi yer bulamayan karavancıların park ettiği gibi bizde bu sokağa park ettik güvenlik açısından da bir sıkıntı yaşamadık,burada 1 gün kaldık buradan sonra Potsdam Gölüne geçtik onu diğer yazımda anlatacağım ve fotoğrafları da o yazı ile birlikte paylaşmaya başlayacağım

Benim tembel oğlum yazısını yarım bırakmış ben elimden geldiği kadar gezi ile ilgili paylaşım yapmaya çalışayım

Macaristan balaton gölünde toplam 42 tane kamping var fakat akşam oldu yolda çok yağmur vardı birazda yorulduk ilk gördüğümüz kampa kendimizi attık kamp çok güzel sakin yalnız yağmurdan dolayı yerler biraz yaş karavanı sabah kolay çıkarabileceğimiz bir yere park ettik. kamp alanları darklı m2 lerde fiyatlarıda ona göre değişiyor biz yaklaşıl 80 m2 yer için 20 euro ödedik

Image

Image

Image

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri