Ayılar Hakkında Neler Biliyorsunuz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EnduroCu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 108
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 69,385

Etiketler

Ynt: Ayılar Hakkında Neler Biliyorsunuz?

İNAQUASANİTAS' Alıntı:
hep bu taraftan insanlar atıp tutuyordu ayı ahmet abimin açıklamaları ve fikirleriyle diyer tarafında görüşlerini anlatınca olayın rengi değişti ayı ahmet abim insan oğluna kibarca kendine gel tokatı atmıştır.(anlayana)
Nadır abiye ve ayı ahmet abime saygılarımla..

Sağolasın Ufuk Kardeşim...

Tabii ki burada kendisi bulunmayan bir taraf hakkında aklınıza gelen herşeyi söyleme imkanınız ,benim konuya dahil olmam ile birlikte artık mümkün değildir.Hiç şüphe yok ki bizler hakkında bilgileriniz oldukça eksiktir...

Lakin sizlerden hiç kimseye belirttiğin türde bir tokat atma düşüncemiz yoktur.Bizler asla imalı veya üstü örtülü ifadeler kullanmayız.Yapacağımız her şeyi alenen yaparız.

Kaldı ki sizlerin yabani ırklara olan haksız taarruzlarını .bir kişinin dahi düşüncelerini değiştirerek önleyebilirsek kendimizi mutlu sayarız..Anlamanız için şöyle ifade etmek gerekir...

Sizlerin forumunuzda konu ayılar hakkında bilgiler ve korunma....

Bizim forumda da konu İNSANLARI tanıma ve onlardan korunma....

İlginç değil mi....????? :D

Saygı ve sevgi bizden size.....

:D :D
Ayı Ahmet Abi böylebir form açmanı özlemle bekliyorum
Mahsus selam ederim
Saygılarımla

İNAQUASANİTAS' Alıntı:
:D :D
Ayı Ahmet Abi böylebir form açmanı özlemle bekliyorum
Mahsus selam ederim
Saygılarımla

Aleyküm selam canım Kardeşim...

İlgine teşekkürler...Burada izin verilirse neden olmasın....Eminim siz insanların da ,özeleştiri yaparak kendinizde değiştirmek istediğiniz yönleri bulabilecek dürüstlükte olanları ,oldukça fazla sayıdadır..

Şu anda bizim alabalık avlama ve yeme sezonu olduğu için oldukça meşgulüm....Bu konuyu düşüneceğim....

Selamlar...Sevgiler....

Selam Sevgili arkadaşlar tüm yorumları gözden geçirdim oldukça faydalı ve güzel bilgiler var, herkese çok teşekkürler,
ben uzun yıllardır kampılık yapıyorum, bu uzun yıllar içinde çok şükür bir ayı karşılaşmam olmadı, bu kadar uzun süre içinde sadece bir kez bir yaban domuzu sürüsü gördüm (Ankara-Güdül-Sorgun yaylasında) bir hayli kalabalıklardı ama arabanın içindeydik ve kamp yerine yeni gidiyorduk. Yani sonuç olarak yabani hayvanlarla karşılaşma çok sık yaşanmıyor ama olabilecek her tür ihtimale nasıl hazırlanıyorsak bu durumlara da hazırlanmak sık sık düşünerek antrenman yapmalıyız (gerçekten karşılaşarak antrenman yapamayacağımız için), düşünerek antrenman yapmak gerçekten oldukça etkili bir yöntem, zihninize böyle bir durumda kaldığınızda ne yapmanız gerektiğini öğretiyorsunuz, düşünün bir matemetik sorusunu defalarca çözüp onu unutmamak gibi...
Bir başka önerimde kampa gitmeden önceki gece national geographic izlemeyin, özellikle de Avlanan Avcı Ayı programı varsa :smiley: Bunu bir kez yaptım, gerçekten ciddi şekilde korkutuyor :smiley:
Sevgiler

Ayılarla ilgili bir çok şey anlatılıyor ve belgeseller hazırlanıyor. Bizlerde doğa severler olarak ister istemez bunları takip ediyoruz ve zamanla bilinç altımızda bir korku oluşuyor.
O kadar dağ tepe gezdim, hatta o kadar ıssız yerlere giittimki, nasıl olur da önüme yabani çıkmaz diyerek hayret ettim ama çıkmadı. Hal böyle olunca doğada yalnız kalma konusundaki cesaretim bir hayli ilerledi. Taki geçen ay memleketteki bir derede balık avlarken ayıyla burun buruna gelene kadar.
Neyseki ne ayı bana saldırdı ne de ben ona ateş etmek zorunda kaldım. Her ne kadar soğuk kanlılığımı korusam da, tahmin ettiğimden çok daha fazla korktum (üç kişi olmamıza rağmen). O gün çok daha ıssız yerlere gitmiştim ve ayıyla karşılaştığımda dönüş yolunun 4/3 ü bitmişti. Yani beklemediğim bir anda ve tahmin etmediğim bir yerde karşılaştım. Bu da bana şunları öğretti. Doğada gezerken asla yalnız değilim. Yabani göremiyorsam olmadığından değil, saklandıklarından. Dağda bir ayıyla karşılaşırsam hayatım ayının insafına kalmış. Hiç bir ayı durduk yere insafsızlık yapmaz.

Türkiyede beyaz ayı göreniniz oldu mu ? Görmediyseniz ve şanslıysanız küçük ağrı dağına gidebilirsiniz. Ya orada albino bir aile var, ya bu hayvanlar renk değiştiriyor ya da kutup ayıları tatil için bodrum yerine küçük ağrıyı tercih ediyor. ;D

aliveli004' Alıntı:
Ayılarla ilgili bir çok şey anlatılıyor ve belgeseller hazırlanıyor. Bizlerde doğa severler olarak ister istemez bunları takip ediyoruz ve zamanla bilinç altımızda bir korku oluşuyor.
O kadar dağ tepe gezdim, hatta o kadar ıssız yerlere giittimki, nasıl olur da önüme yabani çıkmaz diyerek hayret ettim ama çıkmadı. Hal böyle olunca doğada yalnız kalma konusundaki cesaretim bir hayli ilerledi. Taki geçen ay memleketteki bir derede balık avlarken ayıyla burun buruna gelene kadar.
Neyseki ne ayı bana saldırdı ne de ben ona ateş etmek zorunda kaldım. Her ne kadar soğuk kanlılığımı korusam da, tahmin ettiğimden çok daha fazla korktum (üç kişi olmamıza rağmen). O gün çok daha ıssız yerlere gitmiştim ve ayıyla karşılaştığımda dönüş yolunun 4/3 ü bitmişti. Yani beklemediğim bir anda ve tahmin etmediğim bir yerde karşılaştım. Bu da bana şunları öğretti. Doğada gezerken asla yalnız değilim. Yabani göremiyorsam olmadığından değil, saklandıklarından. Dağda bir ayıyla karşılaşırsam hayatım ayının insafına kalmış. Hiç bir ayı durduk yere insafsızlık yapmaz.

Sevgili Mustafa...

Rize ,Hemşin,3600 metreye çıkan ve orman derelerinde balık avlayabilecek kapasitede ve yetenekte biri isen hiç bir şeyden korkmana gerek yok.Zaten oradaki derelerde sadece alabalık bulunur ve doğa kurallarına tamamem uymayan biri asla Alabalık tutamaz..

Sen bu işi yapabildiğine göre artık doğanın bir parçası olmuşun demektir.

Doğa kendisinden olan hiç bir parçaya ,gereksiz olarak, hiç bir elemanını kullanarak zarar vermez.

Büyük bir ihtimalle bahsettiğin ayı ,seni uzaktan izlemiş ve seni tanıyınca sadece görmek istemiştir..Zarar vermek ise aklından bile geçmemiştir..

Bu konudaki tahminlerime kesinlikle güvenebilirsin..Çünkü onları çok iyi tanırım.. :D

Sevgiler..

Haklısınız Ahmet Bey. Belki de doğadaki en zor avcılık orman içi derelerindeki benekli alabalık avcılığıdır. Doğayı sevmeyen birisi zaten, o ıssız yerlerde bulunmaktan rahatsız olur ve gitmez. Doğayı çok sevmek de kırmızı beneği yakalamak için yetmiyor, ona da aşık olup meşakkatine katlanmak gerekiyor (yakaladığım çoğu balığı öperim). Doğayı sevmenin yanında benim artım Hemşinli olmam ve büyüklerimin yanında uzun yıllar çıraklık yapmış olmam. Anlatmaya çalıştığınız yeteneği kazanmam uzun yıllarımı aldı, tabi kazanabilmişsem :smiley:
Yalnız kaçkar da 3600 m çıkmak çok yetenek gerektirmiyor. Biraz zaman ve imkan ayırmak kaçkar da 4000 e kadar çıkarır isteyenini. Bunun için turlar, bireysel yapmak isteyen için rehberler mevcut.
Doğadayken onun parçası olarak kaldığımız sürece korkmamıza gerek yok, bu konuda da hemfikiriz ama ben ayıyla karşılaştım ve aklım soğukkanlı kaldıysa da, duygularım kalamadı ve çok korktum. Bir daha onunla karşılaşırsam söylediklerinizi hatırlayıp rahat olmaya çalışacağım. İşallah o da beni fazla izlemez :smiley:

O güzel,asil hayvan...
Aslında inanılmaz çekingen,güçlü,bi o kadar asil,bi o kadarda iyi avcı.
Tam saygı duyulacak bir canlı.
Biz insanların birtek konuda dikkatli olmaya,yada korkmamız gereken yanı var.
Yanında yavrusu varsa,gerçekten çok ama çok dikkatli olmalıyız.
Hayvanın doğası gereği,bizim için sıkıntılı anlar olması muhtemel.
Bazen unutuyoruz.Onlar bizim evimize gelmiyor,hep biz onların evine gidiyoruz,ve biz yabancıyız.

Benim büyüklerim hep söyler;

"... ayıdan korkma,saygı duy,bişey yapmaz.Taki yanında yavrusu olana dek,işte o zaman korkmakta haklısın ve kork..." :smiley:

tek bildiğim son zamanlarda samanlı dağlarında oldukça fazla artıkları ve sık görüldükleri.....

Vay ayı vay ağzının tadını da biliyormuş :smiley:

son 1 ayda ayılarla kanka olduk gece yayladaki evimizin 5 metre yakınındaki bahçeye geliyorlar. ne kadar sebze meyve varsa yiyorlar. onları evcilleştirdim ;D

emre_ozk' Alıntı:
son 1 ayda ayılarla kanka olduk gece yayladaki evimizin 5 metre yakınındaki bahçeye geliyorlar. ne kadar sebze meyve varsa yiyorlar. onları evcilleştirdim ;D
klasik olcak ama emre bey;
asıl şehirdeki ayılarıda bi el atsanız
ne güzel eğitmişiniz ama bunlar zor cok zor:smiley:

emre_ozk' Alıntı:

discovery de bir belgesel vardı. amerikada milli parklardaki ayıları vatandaşlar besliyorlar. uzmanlar diyor ki : yapmayın...beslemeyin...ayıları insana alıştırmayın. neticede o bir ayı dır. vahşidir. ki ara sıra dalıyorlarmış millete. evlere hırsızlığa giriyorlarmış. öldürme vakaları var. siz de temkinli olun derim. her an bir ayılık yapabilirler...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri