Ayılar Hakkında Neler Biliyorsunuz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EnduroCu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 108
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 69,384

Etiketler

Ynt: Ayılar Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Ayı tabiki bal sever:smiley: gittiğim parkurlarda ayı izlerine çok rastlıyorum Allah'a şükür başıma saldırı olayı gelmedi ama ayının parçaladığı bir arı kovanına yanlışlıkla basan bir misafirim sayesinde tırmanılması gereken dik bir parkuru koşarak çıkmıştık :smiley:

Dört ayaklı ayılardan değilde iki ayaklı ayılardan daha çok korkarım dört ayaklılarla dağda karşılaşma oranı şehirdekine göre daha azdır şehirde her yerde bulabilirsin yada o seni bulur.

ayıları korkutup kaçırmak için en iyi metodun çoğunlukla maçlarda kulanılan ve sıkıştırılış havayla çalışan korna formatındaki alet olduğunu biliyorum. Şehirdekilere yapacak birşey yok zaten o sebepten dağa kaçıyorum.....

İNAQUASANİTAS' Alıntı:
ayıları korkutup kaçırmak için en iyi metodun çoğunlukla maçlarda kulanılan ve sıkıştırılış havayla çalışan korna formatındaki alet olduğunu biliyorum. Şehirdekilere yapacak birşey yok zaten o sebepten dağa kaçıyorum.....
ha bide bu metodu şehirde ayılar kulanıyorlar bizi kaçırmak için :smiley:)

Doğu Karadeniz'de kuracağımız kamplarda ( 4 ve 2 ayaklı ) ayılara karşı kullanılmak üzere fitili tutuşturularak patlatılan TORPİL 'lerden aldım.Patlatıldığında şiddetli bir gürültü çıkardığı için ayıları korkutup kaçıracağını düşünüyorum.Sizce etkili olurmu ? yoksa ters tepip başımıza iş mi açarız ?

rkasap arkadaşım torpil bence ayı için korkutucu bişey çünkü patlama sesinden korkmayan hayvan yoktur ben avcılık yaptığım için iyi biliyorum yaşadığım bölgede ayı da var bazen karşımıza çıkıyor dağlarda birde ayının korkacağı şeylerden birisi ateştir belki bunu kimse bilmez küçük bir kağıdı tutuşturup ayının karşısına atın bakalım ayı nasıl kaçıyor birçok defa denenmiştir bu bizim bölgede iyi bilinir çakmak bile çaksanız kaçar ama gece tabi ki gündüz denenmiş bişey değil gündüz nasıl olur bilmiyorum hiç denemedim denemek te istemem zaten gece kamp ateşini söndürmemek en iyisi aslında kamp tecrübem çok yok ama ormanlık bölgede kamp kuracak arkadaşlara tavsiyem çok sık ağaçların olduğu bölgelerde kamp kurmasınlar domuz çıkabilir çünkü domuz sık yerlerde yaşar ayrıca hiç yoldan patikadan gitmez domuzlar hep sık çalılıklardan falan çıkar av tecrübemden biliyorum yürüyüş esnasında da patikalardan ve seyrek ağaçlıklardan gitmek daha iyidir diye düşünüyorum

marmaris cj7' Alıntı:
Dört ayaklı ayılardan değilde iki ayaklı ayılardan daha çok korkarım dört ayaklılarla dağda karşılaşma oranı şehirdekine göre daha azdır şehirde her yerde bulabilirsin yada o seni bulur.
Hay sağolasın kardeşim..Ben de aynı şeyleri yazmayı düşünüyorken ne yazılmışları tararken sizinkine rastladım.Aynen katılıyorum...
Yıllardır sürekli olarak dağ-taş ve ıssız yerlerde tek bir başıma kamp yapar gecelerim.Hiçbir hayvandan zerre kadar zarar görmedim.Doğa ve kuş fotografları çeken birisiyim.Yanımda maalesef tüfeğim hep vardır ama sadece olası kötü amaçlı 2 ayaklı insan suretli ayılara karşı...

Ayıların ateşten, hatta bir sigara közünden bile korktugu çok dogru.bunun için kamp yapılan yerde ateşi sabaha kadar canlı tutmak gerekir.torpil meselesi ise,hayvan eger bunun kurusıkı bir patlama oldugunu anlarsa hiçbir işe yaramayacaktır.

şehirdeki magandalara ayı demeyelim arkadaşlar.ayı çok özel bir hayvan.daha dün bunlardan gördüm. doğan şahin benzeri garip şekilde ışıklandırılmış iki araç yanyana yolda durdu. içinde eğlenmeye çıkmış herbirinde 5-6 adam araçlar yanyana iken araç içinden bir müddet sohbet ettiler.bu arada tabi arkalarında durup yol bekledik.bu kadar antisosyal psikopat saygısız adamların ormanda kendi halinde bi canlıyla ne benzerliği olabilir.

o zaman böyle bir konu açılsın neden şehirdekılerede halk dılınde ayı denıyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.