Ayılar Hakkında Neler Biliyorsunuz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EnduroCu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 108
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 69,288
Ynt: Ayılar Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Ayıların attıları taşı yukardan aşağıya değilde aşağıdan yukarıya attıklarını ve tam 12 den isabet ettirdiklerini küçüklüğümden beri duymuşumdur bir esnaf akradaşımız vardı kar topunu aynen o ayılar gibi atar ve tam isabet ederdi .

diğer bir anım 12 yıl önce kızım ile bir radyo kanalında canlı yayına katıldık ( o zaman 6 yaşında idi ) kızıma sorular soruluyordu bende bir kaç gün önce kendinden büyük bir peluş ayıcık almıştım ayrıca minik ayıcıklarda vardı spiker zeynep senin oyuncakların varmı deyince kızımda evet var ayı oğlu ayım var bunu spikere karşı bir kaç kez tekrarlıyınca ayı oğlu ayı sanki ona söylenmiş gibi oldu ben o anda kıpkırmızı oldum hemen bir anda konuyu değiştirip canlı yayın kazasından kurtulmuş oldum halen o ses kasetini saklarım. :D

Etiketler

melinda' Alıntı:
klasik olcak ama emre bey;
asıl şehirdeki ayılarıda bi el atsanız
ne güzel eğitmişiniz ama bunlar zor cok zor:smiley:
Sadece şehirde değilki o ayılar heryerde var. o ayılar kışın evimin kilidini kırıyorlar içeride her zaman erzağım olur onları pişirip yiyorlar ve işine yarıyacak eşyaları alıp gidiyorlar. bir tek bu ayılara çözüm bulamadım. bahçedeki ayılar insaflı sıradan yiyorlar ortadan başlamıyorlar :smiley:

Bana öyle geliyor ki ;ayıyı görsem bana saldırmasına falan gerek kalmaz ben ruhumu teslim ederim :-*
ha bi de ayıdan güçlü olduğunu hissettirmek falan çok zor yaaa böyle durumlarda insan bütün bildiklerini unutur :'(
ammannn karşılaşmayalım...

emre_ozk' Alıntı:
Sadece şehirde değilki o ayılar heryerde var. o ayılar kışın evimin kilidini kırıyorlar içeride her zaman erzağım olur onları pişirip yiyorlar ve işine yarıyacak eşyaları alıp gidiyorlar. bir tek bu ayılara çözüm bulamadım. bahçedeki ayılar insaflı sıradan yiyorlar ortadan başlamıyorlar :smiley:
aslında evet çok doğru insanlar insanlıktan çıkıp bencillestikçe öbür ayılar daha insaflı :smiley:

İzinleriniz ile tüm arkadaşlara bir hatırlatmada bulunmak isterim...

Şehirde yaşayan zararlılar için uygun gördüğünüz sıfat olan "şehirdeki ayılar" sıfatını kötü yaratıkları vurgulamak için kullanmanız beni oldukça rahatsız etmiştir.Gerçek ayılar nerede yaşarsa yaşasın insanlara zarar vermek üzere yaratılmamıştır.Çoğunlukla kendini tehlikede hissederse saldırır.Şehirde yaşayanları ise insanlar ile gayet güzel sosyal ilişkiler içindedir.

Lütfen her ne olursa olsun "Ayı" kelimesini gerçek olmayan ve kötü unsurları sembolize etmek için kullanmayın.

Bakın kendinizi analiz etmeniz için küçük bir örnek te bu olsun...Ben tanıştığımız süre zarfında hiçbirinizi hiç bir şekilde rahatsız etmedim....Saldırmadım...Yaralamadım..Ama siz beni bu sözlerinizle yaraladınız.. :smiley:

Ondan sonra da "vay ayı vay" dersiniz... :smiley:

Sevgiler...Selamlar...

Ahmet Abi konuya güzel bir nokta koymuş..
Ayıcıklarında bir masumiyeti var, doğanın bir parçasıdır onlar.
Farkında değiliz belki ama bizler ayıları çok severiz, hangi çocuğun bir oyunacak ayısı yok ki ?? ;)

Şehir yaşamına azda olsa uyum sağlamış, bizimle aynı sosyal haklara sahip, araç kulananabilen
kısacası toplumda yer işgal eden ve içimizde gönlünce yaşayan şehir yaratıklarını
"genetik deformasyona uğramış yaratıklar" olan MUTANT sınıfına sokmak bence daha uygun olur..

yapacak tek sey var ve bidiğim tek sey ayılardan uzak durmak yani ayı gördüğün zaman tek yapılacak sey kacmaktır...

ayılar hakkında bende bir kaç şey yazıvereyim,19 yıla yakın dağcılık kampcılık hayatıma , hayatı idame konusundaki deneyimlerime ,ve sonsuz doğa sevgime dayanarak şunu söyleyebilirim , ayılar muhteşem hayvanlardır besin zincirinin en tepesindeki karada yaşayan tek canlı, hamile kaldığı halde hamileliğini bolluk mevsimine göre erteleyebilen tek memeli,tabanına basarak yürüdüğü halde atları bile geçecek kadar hızlı,çok akıllı ve kuvvetli hafızası olan ,burnu en iyi av köpeğinden bile 100 lerce kat iyi koku alan ,yavrularını korumak için ölümü göze alan süper memelilerdir.. her şeyi yerler et ,ot, bal,böcek,meyvenin her türlüsü. ben AYILARA SAYGI DUYUYORUM.
ayılardan teknik 0larak korunmanıza gerek yoktur durup dururken kimseye saldırmazlar,saldırmaları için insanların ayıyı bilerek veya bimeyerek rahatsız etmiş olması lazım,bunun dışında çiftleşme mevsiminde yada yemek yerken ,yavruları varken rahatsız edilirse ciddi saldırganlaşırlar ve kaçarak koşarak kurtulamazsınız isterse öldürür isterse yaralayıp bırakır. yanınızda biber gazı ve benzeri bir sprey varsa ateşli silahtan daha etkilidir ayıların burnu çok hassas olduğu için bu spreyler ayıları,, insanları rahatsız ettiğinde 100 lerce kat daha çok rahatsız eder ve kovar,bunun dışında kamp yaptığınız yerde güzel bir ateş yakarsanız bütün gece tüm vahşi hayvanlardan korunursunuz. saygılarımla.

bayayhan' Alıntı:
ayılar hakkında bende bir kaç şey yazıvereyim,19 yıla yakın dağcılık kampcılık hayatıma , hayatı idame konusundaki deneyimlerime ,ve sonsuz doğa sevgime dayanarak şunu söyleyebilirim , ayılar muhteşem hayvanlardır besin zincirinin en tepesindeki karada yaşayan tek canlı, hamile kaldığı halde hamileliğini bolluk mevsimine göre erteleyebilen tek memeli,tabanına basarak yürüdüğü halde atları bile geçecek kadar hızlı,çok akıllı ve kuvvetli hafızası olan ,burnu en iyi av köpeğinden bile 100 lerce kat iyi koku alan ,yavrularını korumak için ölümü göze alan süper memelilerdir.. her şeyi yerler et ,ot, bal,böcek,meyvenin her türlüsü. ben AYILARA SAYGI DUYUYORUM.
ayılardan teknik 0larak korunmanıza gerek yoktur durup dururken kimseye saldırmazlar,saldırmaları için insanların ayıyı bilerek veya bimeyerek rahatsız etmiş olması lazım,bunun dışında çiftleşme mevsiminde yada yemek yerken ,yavruları varken rahatsız edilirse ciddi saldırganlaşırlar ve kaçarak koşarak kurtulamazsınız isterse öldürür isterse yaralayıp bırakır. yanınızda biber gazı ve benzeri bir sprey varsa ateşli silahtan daha etkilidir ayıların burnu çok hassas olduğu için bu spreyler ayıları,, insanları rahatsız ettiğinde 100 lerce kat daha çok rahatsız eder ve kovar,bunun dışında kamp yaptığınız yerde güzel bir ateş yakarsanız bütün gece tüm vahşi hayvanlardan korunursunuz. saygılarımla.

Teveccühünüz efendim..Çok teşekkür ederiz..Saygılar ve sevgiler..

ayı konusu benim öğrenci evimde de tam bir muammaydı ve sık sık gündeme gelirdi. Sivaslı bir arkadaşıımın dediğine göre ayı aşık olur, ayı taş atar, ayı yüzer, ayı hızlık kosarmıs :smiley::smiley::smiley:

Şaka bi tarafa insanlar hayvanların yasam alanlarını katledip onlara yasam alanı bırakmadığı icin hayvanlar saldırıyor. Ama insanlar bunu anlamaz. Hayvanın saldırması icin her zaman bir sebebi vardır ama insanın öyle bir sebebe ihtiyacı yoktur.

unutyordum az daha ayı tükürümüşte bunuda aynı arkadaş diyordu

Dünya ayı nüfusunun yaklaşık % 80'i Kuzey Amerika'da bulunuyor. Bu nedenle ABD'liler ülkelerine ''Ayı Ülkesi'' diyorlar. Haksız da değiller. Öylesine ki, ayıların şehre inip çöp tenekelerini karıştırması sıradan bir olay.

ABD, doğa yürüyüşünün de en yaygın olduğu ülke. Bizim gözbebeğimiz Likya Yolunu yılda 15.000 kişi yürürken, Appalachian yolunu yılda 3.000.000 kişi yürüyor.

Ayı çok, yürüyüşçü çok, doğal olarakta ayı insan karşılaşması çok. Bu nedenle ABD ve Kanada Milli Parkları, bu konudaen fazla birikime sahip yerleri..

İşte bu milli parkların kaynaklarından yararlanarak hazırladığım bir diziyi, www.dogayakacis.com adresinde yayınlamaya başladım. Merak eden arkadaşlara duyurulur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.