Avrupayı Aracımla Geziyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan arch Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 62
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,752
Yolculuğumuzun en uzun kmsini bu etapta yapmıştık ve yorulduk..Küçük oğlum Ege salonda koltuklarda keyif yaptı..kaldığımız yer merkezde bir daireydi bookingden rezervasyon yapıldı..vip apartmant belgrad 2 oda ve bir salon açık mutfak...banyo wc..fiyatı 39 euro 3 kişi..Çok merkezi bri yerdi..adreste hata yapmışlar ben 50 metre gerideki apt. önünde beklemişim..Telefon ediyorum o bana mesaj atıyor ev sahibi İvana ..mesajda şu ''molim vas sms.Hvala''.Ben arıyorum o mesaj atıyor..whats up dan mesaj atın teşekkürler diyormuş..whats up...vas olduğunu Hvala nında teşekkürler olduğunu öğrendik sonunda..Gece belgradı biraz dolaştık..sabah erken saatlerde serin ve yağmurlu bir güne uyandık.Fırından sıcak börek çeşitlerinden oluşan çaylı kahvaltımızı odamızda yaptıktan sonra kahvelerimizide içerek Budapeşteye doğru yola çıktık..

20180626 214254

Son düzenleme:

Etiketler
hamburg
eğer güzerhanız bu şekilde olursa size tavsiyem Tiran ile Elbesan arasındaki yolun çok tehlikeli olduğudur. giden arkadasların yorumları bu şekilde.

Tiran Elbasan arasından epey kere geçtim acaba nasıl bir tehlikeden bahsediliyor?
Rica etsem manastırdki karakolun koordinatlarını yazarmısınız?
ben de orada bir tehlike görmedim,sadece virajlı yol ve rampada ve virajlarda kamyonların arkasında yavaş seyrediyosunuz..yoldaki sollama yapılmaz çizgisine dikkat et..ben dikkat etmedim yoruldum bulduğum ilk fırsatta çizgiye bakmadan solladım..hemen virajın sonunda polis durdurdu.3o euro ceza dedi..Ben ona dünden razıyken tekrar çağırdı makbuz almazsan 10 euro ver der gibi anladım verdim geçtim..

yolda pekçok motorcuya rastladık kendimde bir motorcu olduğum için bir gün mutlaka motorumla buralara geleceğim diye düşündüm..Motosikletlerin geneli choper tarzında ve harleydi..ben ise endurocu ve africacıydım..

20180627 123325

Novisada gelirken 210 dinar otoban ücreti tekrar ödedik..Macaristan sınırına yaklaşırken 350 dinar daha otoban ücreti ödedik..yavaş yavaş macaristan sınırına yaklaştık..Horgos sınır kapısı bu kapı diğer kapılardan daha büyük ve biraz daha kontrol var.Bizim açımızdan sorun olmadı sadece pasaportumuzu uzattık hemen geçiverdik,hiçbir sıkıntı yaşamadık..Bazı arabaları detaylı arıyorlardı..Sınırdan geçtikten sonra 27 euro vignetta ücreti ödedik..Yağmuurlu havada budapeşteye doğru yolumuza devam ettik..

20180627 133956

Son düzenleme:

Macaristana girdikten sonrada devam eden bir yağmur vardı..2 Saatte gideceğimiz yol çok uzadı..Havanında erken kararmasıyla budapeşteye akşamüstü girdik.bu kez yemeğimizi marketten alışveriş yaparak kalacağımız yerde kendimiz bir masa hazırlayıp kendimizi ödüllendirecektik..Kalacak yer işini akşamdan rezervasyon yaptığımız Peters apertement da kaldık fiyat 60 euro 3 kişi..bu kez kalacağımız yerde kapalı otopark vardı.1 yatak odası birde saloon açık mutfak ve banyodan ibaretti..salonda 2 kişinin yatabileceği şekilde açılır yatak olabilen bir koltuk ..mutfakta mikrodalgadan tutunda filtre kahve makinasından..çamaşır makinasına kadar herşey vardı...ev sahibide çok ilgiliydi her şeyi uzun uzun anlattı...telefonunuda verdi bir problem olursa arayabilecektik..
Hemen en yakın market olan Lidl dan alışverişimizi yaptık..Mükellef bir masa kurduk..yağmur hala devam ediyordu dışarıda...Yarın Budapeşteyi gezmenin heyecanı ile uyuduk..Sabah kalktık herşey süper derken ..sıcak su yoktu banyoda..duş almadan kendime gelemem ki ben..Hemen peteri arayayım dedim ancak saat 8:00 çok erken biraz daha bekliyeyim belki gelir dedim..saat 9:00 oldu...Aşağıda girişte güvenlik vardı..macarca çeviri yaparak banyoda sıcak su yok diye yazıyı gösterdim..Görevlide çat pat ingilizcesi ile genel apartmanda sorun olduğunu tesisatçının geleceğini ama ne zaman düzeleceğini bilemediğini söyledi..
ev sahibi petere sıcak suyun olmadığını yazdım..o da musluğun kırmızı olanını sağa çevireceksin diye yazmış bana..bizde kuyudan su çekerek odun ateşinde su ısıtmıyoruz peter dedim..biliyoruz kırmızıya sağa çevireceğimizi..sonra tekrar anlattım oda hakverdi..özür diledi..Evinin yakın olduğunu banyoyu kullanabileceğimizi söyledi ama affettik peteri ..tabbiiki evine gitmedik..kettlede 1-2 ısttık işimi çözdüm..Sonuçta onunda bir suçu yok..hiç böyle bir sorun olmadı yıllardır dedi...uzadı biraz ama..lidl dan kahvaltılık birşeyler aldık..Budapeşte turumuza başladık..
Budapeşte benden tam not aldı..İtalyanın Romasıyla yarışır durumda bir güzellikteydi.Gidilip görülmesi gereken yerlerden biri..Tekrar gidilip daha detaylı gezilmesi gerekir..Fotoğrafları daha sonra ekliyeceğim

Son düzenleme:

.......Sırbistanda otoban ücretini fazla aldılar.Lkoilde içtiğimiz capucino için 2 kat fazla ücret almak istediler.Bunlara dikkat etmek gerekiyor.Otoban ücreti olarak 800 dinar (yaklaşık 40 tl )ödedik
Ekli dosyayı görüntüle 504893

......Belgradın içinde yemek yediğimiz yerde hesap öderken kredi kartı geçmediğini söylediler.Yanımızda dinar olmadığından bizden euro kurunu düşük tutarak bizden 2 kat para aldılar..Sirbistanda euro kullanmak yerine dinar yada kredi kartı kullanın.

...... sırbistanda bize dürüst davranan rastlamadı umarım sadece tesadüftür..

Konu başlığına baktımda, şansız bedevi nin sırbistan macerası mı diye ,fakat değilmiş :wink:

Gerçekten tüm olumsuzlukları toptan yaşamışsınız.
Gezi yazınızı ilgi ile takip ediyorum. içten samimi cümlelerinizle sürükleyici roman tadında olmuş.

IMG 8891
IMG 8872
IMG 8904
IMG 8891

Macaristana girdikten sonrada devam eden bir yağmur vardı..2 Saatte gideceğimiz yol çok uzadı..Havanında erken kararmasıyla budapeşteye akşamüstü girdik.bu kez yemeğimizi marketten alışveriş yaparak kalacağımız yerde kendimiz bir masa hazırlayıp kendimizi ödüllendirecektik..Kalacak yer işini akşamdan rezervasyon yaptığımız Peters apertement da kaldık fiyat 60 euro 3 kişi..bu kez kalacağımız yerde kapalı otopark vardı.1 yatak odası birde saloon açık mutfak ve banyodan ibaretti..salonda 2 kişinin yatabileceği şekilde açılır yatak olabilen bir koltuk ..mutfakta mikrodalgadan tutunda filtre kahve makinasından..çamaşır makinasına kadar herşey vardı...ev sahibide çok ilgiliydi her şeyi uzun uzun anlattı...telefonunuda verdi bir problem olursa arayabilecektik..
Hemen en yakın market olan Lidl dan alışverişimizi yaptık..Mükellef bir masa kurduk..yağmur hala devam ediyordu dışarıda...Yarın Budapeşteyi gezmenin heyecanı ile uyuduk..Sabah kalktık herşey süper derken ..sıcak su yoktu banyoda..duş almadan kendime gelemem ki ben..Hemen peteri arayayım dedim ancak saat 8:00 çok erken biraz daha bekliyeyim belki gelir dedim..saat 9:00 oldu...Aşağıda girişte güvenlik vardı..macarca çeviri yaparak banyoda sıcak su yok diye yazıyı gösterdim..Görevlide çat pat ingilizcesi ile genel apartmanda sorun olduğunu tesisatçının geleceğini ama ne zaman düzeleceğini bilemediğini söyledi..
ev sahibi petere sıcak suyun olmadığını yazdım..o da musluğun kırmızı olanını sağa çevireceksin diye yazmış bana..bizde kuyudan su çekerek odun ateşinde su ısıtmıyoruz peter dedim..biliyoruz kırmızıya sağa çevireceğimizi..sonra tekrar anlattım oda hakverdi..özür diledi..Evinin yakın olduğunu banyoyu kullanabileceğimizi söyledi ama affettik peteri ..tabbiiki evine gitmedik..kettlede 1-2 ısttık işimi çözdüm..Sonuçta onunda bir suçu yok..hiç böyle bir sorun olmadı yıllardır dedi...uzadı biraz ama..lidl dan kahvaltılık birşeyler aldık..Budapeşte turumuza başladık..
Budapeşte benden tam not aldı..İtalyanın Romasıyla yarışır durumda bir güzellikteydi.Gidilip görülmesi gereken yerlerden biri..Tekrar gidilip daha detaylı gezilmesi gerekir..Fotoğrafları daha sonra ekliyeceğim
IMG 8872

img_8904-jpg.505163
IMG 8904

Budapeşte arabayla gezdik..Park bulma sıkıntısı yaşadık biraz..parkedebildiğimiz yerlerde dolaştık ama en az 2-3 gün de ancak gezilebilir budapeşte..budapeşteyi terkedip rotamızı viyanaya doğru çevirdik..Avustıuryaya giriş yaptığınız anda herşeyin yolların evlerin yeşilin ekonominin gücünü hissetirir şekilde kalitenin yükseldiğini hissediyorsunuz.Viyanada lisedeki yılardır görmediğm br arkadaşımın cafebar işletmesi vardı ona uğradık bir lattesini içtik kekini yedik..Oğuz kardeşime de bize yaptığı evsahipliği için teşekkür ederim.Kendisinede başarılar ve mutluluklar dilerim..Viyanada bir şehir turu attıktan sonra artık Almanyaya giriş yapacalktık..Almanya sınırını geçtikten sonraki ilk durağımız weiden olacaktı..Orada yeğenime uğrayıp bir gece onda konaklayacaktım..Ancak viyanadan Almanya sınır kapısına bir türlü çıkamadım..navigasyonda tam çalışmadı..Bu arada navigasyon olarak telefondan indirdiğim maps me kullandım..off line olarak çalışıyor...Oğlumada sygic yükledim yedek olarak..maps me problem oldu ve sygicle devam ettik...Yine de bir alternatifte google haritadan kağıda bastığım haritalarda vardı..Tam viyanadan çıkış yapmaya çalışıyordum ve durdum bir yerde navigasyonları kontrol ederken bir araba durakladı yanımda abi merabalar,hoşgeldiniz dedi..Teşekkürler falan konuşurken..yaa çıkışı bulamadık dedim..Abi beni takip et daha sonra Linz tabelasını takip et dedi..nereleisin falan,şuralıyım buralıyım dedik..gelirsen beklerim dedim..adımı soyadımı söyledim.ertesi gün bana messengerdan mesaj göndermiş abi sağ salim vardınızmı,viyanadan selamlar diye.Ben adınıda sormamıştım..Ama Servet Aktaş kardeşime çok teşekkür ederiim..Bize orada ilgi ve alakasından dolayı..Bir iki gurbetçi kardeşimizlede selamlaştık bize samimi dostça selamlar verdiler..Yalnızlığımızı hissettirmediler bize yollarda ve yabancı ellerde..
Avusturyada Asfinag diye otobanda mola yerleri var su ve internet wc var fena değil..internet çok kötü yalnız...

20180628 162513

IMG 8908

Weiden in der Oberpfalza gece varacağız çünki 480 km yapacağız ve saat 17:00 biz hala viyanadayız..Gerçi artık sınırdı kontrol falan olmayacak ama bazen trafikte tıkanmalar yada tamiratlar yüzünden trafik yavaşlıyor..En İyi ihtimal gece 23:00 da varırız diye tahmin ettik ama biz vardığımızda saat 01:00..birer kahve içtik ,biraz sohbet ettik ama benim gözlerim kapanıyordu.O gece güzel bir uyku çektik..
Tabii o saate kadar uyumayan ve ertesi gün işe gidecek olan yeğenim yaşar ve eşi Ayşeye bize gösterdiği yakınlık içinde çok teşekkürler....

20180628 235310

Sınırdan geçtikten sonra 27 euro vignetta ücreti ödedik..
.

Macaristan yol ücretini stickersiz kullanmak üzere resmî Web adresi üzerinden, internet aracılığıyla yola çıkmadan ödeyerek alabilirsiniz.

10 günlük panelvan sınıfı D2 için 5950 Florin = 18,35 €
10 günlük otomobil sınıfı D1 için 2975 Florin = 9,18 € !

Sınırdaki kulübeler fantezi ücret alıyorlar.
Özel Web sayfaları da fazla almakta !

.
001D5C2D 2200 41CA 99F8 C301A761E952

.

Son düzenleme:

Onu bilmiyordum..teşekkürler..bu ücret için avusturya ve macaristan ücreti diye söylediler..bir sticker verdi birde fiş verdi..ama netten satin almak daha iyiymiş..
.

Macaristan yol ücretini stickersiz kullanmak şeklinde resmî Web adresi üzerinden, internet aracılığıyla yola çıkmadan ödeyerek alabilirsiniz.

10 günlük otomobil sınıfı D2 için 5950 Florin = 18,35 €

Sınırdaki kulübeler 27 € gibi fantezi ücret alıyorlar.
Özel Web sayfaları da fazla almakta !

.Ekli dosyayı görüntüle 505175
.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

.

@arch , yanlış yazmışım, hemen düzelttim.

Tabii Avusturya dahilse 10 € da onun normal fiyatı olarak toplamdan düşebilirsiniz.

Belki ~9 € için Web’e girip almaya değmeyebilir ama, karavanlar için yemek parası...:yum:

Son düzenleme:

Sabah Ayşe işe gitmemiş ,izin almış ve bize güzel bir kahvaltı sofrası hazırlamış.On numara kahvaltıydı.Kahvaltımızı yaptıktan sonra hava çok güzel güneşli ve berrak bir havaya dönüştü...Buralara gelene kadar yer yer yağmurlu ve kapalı ,kasvetli havalarda yolculuk yapmıştık.Yeğenim bir gece daha kal ısrarlarına rağmen yolcu yolunda gerek dönüşte kalırız dedik.Çünki bugün yolculuğumuzun birinci etabının son günü olacaktı..Gece kardeşimde yatacaktık ve 9 gün burada kalacaktık yani hamburgda..Yalnız yol üzerinde leapzig de olan arkadaşıma da uğramayı düşünüyorum,zaman yeterse..Dün ve bugün artık otel rezervasyonuna ihtiyacımız olmamıştı..

20180629 083605

Weiden dan sonra rotamızı leipziğe çevirdik.Buradan 250 km yolumuz var..2-3 saatte varırız tahmin ediyorum.Buradaki de hem mahalleden hemde üniveristede bir yıl aynı okuldaydık..O zirrat müh.fak.bende mimarlık fak.deydim..Ama o mesleğini hiç yapmadı ve bir kaç sene sonra Almanyaya yerleşti.Ama onun adresinide bilmiyorum telefonuda yok..yola çıkmadan messengerdan aradım oğlu çıktı telefonda anlattım uğramayı düşünüyorum diye..Nasıl olsa buluşurdum,tasa etmedim..Sonra kendiylede konuştum..O da bana anlatmaya yolu tarif etmeye çalışıyor..lepzig değil halle gideceğimiz yer..2.ışıklardan dön karşına büyük bir fabrika gelecek..Ben onları zaten dinlemedim,öyle bulma becerim zaten yokki yön becerimde çok kötü..Senin çocuklar konum atsın dedim..Navigasyonun azizliğine uğradım oraya 18 km başka bir yere girmişiz..Biraz zor oldu ama sonunda buluştuk.Arkadaşım şehir meydanında tavuk satış büfesi var...halle hoşumuza gitti..Orda menümüz tavuk oldu tabiiki ordada güzel bir şekilde ağırlandık,eskilerden muhabbet ettik..onlarında bu gece burda kalın şöyle gezeriz böyle gezeriz ikna çabalarında prim veremezdik çünki bu gece varmalıydık artık hamburga..Aslında gezinin adı yanlış oldu belkide DİDİM DEN HAMBURGA YOLCULUK demek daha doğru olacaktı..Çünki aradaki ülkeleri ve şehirleri sadece bir uğramış ve görmüş olduk...

20180629 155539

20180629 160457

20180629 160445

20180629 163039

halleden istemiyerekte olsa 17:00 civarı ayrıldık ve hamburg istikametine yola koyulduk....Yolları karıştırdık navigasyon yine şaşırttı bizi..Köy yolarına girdik..Ben kaybolmayıda severim zaten..Çoğu zaman kaybolduğunda harika yerler keşfedersin..Navigasyondan kardeşimin evinin kapısıını önüne kadar geldik..saat gecenin sanırım 23:00 olmuştu.
36398148 10156496040324549 4908720411815968768 n

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.