August Sander'den Birkaç Fotoğraf Daha...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Tempus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,072

Tempus

Nissan Patrol SD33 Turbo
Yer
istanbul
August Sander in birkaç önemli fotografı daha.

August sander 201

August sander 05

Artwork images 901 386993 august sander

August sander 111

August sander 151

Etiketler
Ynt: August Sander'den Birkaç Fotoğraf Daha...

İlk fotoğrafta modelin netliği, arka planın fluluğu dikkatimi çekti.
İkincide aklıma ilk gelen toplama kampları oldu. Ama askerin bakışlarında içten bir ifade yakaladım düşündüğüm ortamın tersine...
Üçüncü fotoğrafta soldaki modelde zoraki bir ciddiyet, sağdakinde ise samimiyet hissettim.
Dördüncü fotoğraf savaşın acımasızlığını çağrıştırdı bana...
Sonuncuya ise isim vermem gerekse "emeğin fotoğrafı" derdim.

Kalan beş fotoğraf bana yoksulluğu çağrıştırıyor. Neden derseniz, son fotoğraftan başa doğru gideyim.

Son fotoğrafta, demircilik ya da benzeri bir işle hayatını kazanmaya çalışan bir insan var. İşçi olması muhtemel. Ayağındaki ayakkabıların ya da takunya mı demeliyim ona çok büyük geldiği gözüküyor. Başkasınındır diye tahmin ediyorum.

Sondan bir önceki fotoğrafta geçimini seyyar satıcılıkla ya da dilenerek kazanan bir özürlü insan var. Yanlış görmüyorsam sağ eli de takma. Özürlü olduğu halde çalışmak zorunda olması yoksulluğuna daha da vurgu yapıyor.

Ortadaki fotoğrafta ise boksör iki genç var. Bu gibi dövüş sporları daha çok orta ve alt gelir gruplarında yaygın. Fotoğrafın çekildiği yerin spor salonundan ziyade eski bir eve benzemesi -sanırım duvarda bir ocak var- spor yapacak ortamlarının olmadığını gösteriyor.

İkinci fotoğraftaki sanırım bir er. Bir çok ülkede olduğu gibi askerler -özellikle erler- daha çok, orta ve alt gelir düzeyindeki ailelerden çıkıyor. Bu bizim ülkemizde de böyle değil midir? Hemen eklemem gerekirse, eğer bu asker bir subaysa iş değişir. Ülkelerin tarihlerine baktığımızda her alanda öne çıkan kişilerin askerlerden -tabi ki rütbeli askerlerden- çıktığı bir gerçek.

İlk fotoğrafta ise, yaşlı adamın ceketinde yırtıklar olması durumunu anlatmaya yetiyor.

Son resimdeki takunyalar kasap takunyası... ifade masum ama tehlikeli bir yaptığı belli.

İlk kare :Bana ayakta durmaya çalışan yaşlı bir çınar agacını...

ikinci Kare :Askerin kuşku ,korku ,özlemini ve hayal kırıklıgını ..

Üçüncü kare :Sporcuların farklı yüzlerini (karakterlerini )

Dördüncü kare :Engelli olmanın zorluğu...

son kare : Hayat kosulları

Fotoğraflara baktığım anda aklıma ilk gelenler:

1.Kare: Ne kadar kirli olsa da yaptığı işten gurur duyarak poz vermiş bir adam.
2.Kare: "Neden?,Niçin?" soruları ile dolu temkinli bakışlar.
3.Kare: İki sporcudan sağdaki hayata neşe ile bakarken,soldaki fazla gerilimli.
4.Kare: Fotoğrafa ilk baktığımda aklıma gelen arka plandan gelen savaşın çığlıkları oldu.Ancak askere baktığımda "ben masumum"
ifadesi ile bakan gözlerini gördüm.
5.Kare:Yoksulum,ihtiyarım ama mutluyum.

İlk fotoğrafta, en çok dikkatimi çeken amcanın bakışı, yüz ifadesi. Korkmuş gibi bir hali var. Örneğin, üniversitenin bahçesinde sık sık fotoğraf çekerdim. Bazen medil satan çocuklar gelirdi, hepsini de tanıyorduk bir zamandan sonra, sohbet falan derken fotoğraflarını da çekerdim. İlk başta korkarak çektirirlerdi, sen gazetecisin bizi gazeteye koyacaksın polis bizi bulacak, derlerdi. Öyle bir korku var sanki amcada...

İkinci fotoğraf hakkında düşüncemi yazmıştım. Halinden memnun olmayan bir asker, ben zorla burdayım diyen bir bakışı var sanki...

Üçüncü fotoğrafta, bildiğimiz iki delikanlı. :smiley: Poz vermeten gayet memnun, kas gösterisi yapmaya çalışan iki genç. :smiley:

Dördüncü fotoğraf, hepsinden belki daha fazla etkili. Niçin, neden sorgulanan bir savaşın içinde kendini bulmuş ve bir şekilde de kendini kaybetmiş bir insan.

Son fotoğraf ise, emek... Utanma yok, çekinme yok, gurur var.

Aslinda bu biraz fir fotograf ustune sohbetten bir fotografci ustune sohbet oldu birden fazla fotograf olunca. Ve buda baya guzel bir sohbet konusudur, fotografciligida gelistirir ustune dusunup konusmak.

Genel olarak August Sander i donemin diger fotografcilarindan ayiran birkac ozellik, insanlara poz verdirmesidir, yani insanlar fotograf cekileceginden haberlidirler ve hazirdirlar. Bu yuzden de aslinda ustune konustugumuz celiskiler ortaya cikar. Bir insani ansizin haberi olmadan cektiginizde oldugu gibi cikar genelde ama haberi olup poz vermesini isterseniz en iyi gorunecegini dusundugu sekle ve bakisa gecer. Ve genelde bu iki durumu arasinda cok fark olan insanlarda arada kalmis ve yerini bulamamis ifadeler , duruslar , bakislar yakalanabilir. August Sander de tam olarak bunu basarmistir. Ayrica poz verdirme sekli yer secimleride cok basarilidir.

Bir diger ozelligide genelde cektigi portrelerde kullandigi fotograf dilleri insanlarin sosyal siniflarina gore fark gosterir. Yani August Sander in tum fotograflarina baktiginizda bunlar fakir yoksul calisan halk, bunlar daha zengin yada politik olarak guclu insanlar ayrimini direk yaparsiniz.

Zaten basarili ki ustunden bunca yil gecmis, bircok fotografi yokedilmis olmasina ragmen biz bugun hala ustune konusuyoruz.

Fotoğrafların hepsi çok başarılı gerçekten o zamanlarda böyle işler çıkartmak zor bi iş olsa gerek..

1.resim işiniz gücünüz yokmu,durduk yerde ne çekiyorsun.
2.resim tamamen simetrik bir yüz ve giysi.Mükenmelliyetilik ön plana çıkarılıyor.Gencim ,güzelim,mükenmelim,güçlüyüm ve benim bulunduğum orduda böyledir.
3.resim farklı fiziksel özelliklerde olabiliriz,ancak biz özgüvenliyiz,gururluyuz.güçlüyüz
4.resim engelli olduguma bakmayın,bende sizin gibi ekmegimi kazanıyorum.Hemde sizde daha fazla zorluklara gögüs gererek (merdivenden çıkamama gibi)
5.resim Herkes gibi işimi yapıyorum

Bence bu 5 kare de aynı gün yakalanmış.

Şöyle ki, August amca güzel bir sonbahar sabahı nazi rejiminin hala hüküm sürdüğü günlerde savaşın sonları yaşanırken Köln'ün kırsal güzelliklerinde acının ve şiddetin şuursuz portresi bir asker (2. Kare) ile onun peşi sıra aynı karede görünen çevre kasabalara rutin kontol yapan motorlu devriyeyi gören köylüye (1. Kare) rastlar.
Köylünün yüzündeki ifade aslında istediği huzura fütursuzca dikilen biraz sorgulayıcı , biraz saydam , artık içten ama tamamen sahte , kısaca ruhsuz askerin bakışlarından duyduğu korku , nefret , çaresizlik , tükenmişlik ve hoşnutsuzluk çığlığı.

August amca bu yakaladığı karelerden sonra arkada gözüken binaya kadar , köylü hiç istemediği halde ona eşlik eder. Oradaki kırsal yaşamı da görüntülemek için yerleşkeleri gezerken içeri de savaşın rehavetinden faydalanan bir Alman askeri ile (bence fotoğraftaki solda duran marur ama askeri disipline sahip , kesin , kati ve katı siluetli o dönemin meşhur bıyık sitiliyle) günlük yaşama birlikte boks müsabakası yaparak ayak uydurdukları halktan bir genci (bu karenin dönem itibarı ile absürdlüğünün yüzüne yansıması neşe ve heyacanı) evlerden birinin ahırında fotoğraflamayı başarır. (3. Kare)

Bu hareketli günden sonra tekrar kente dönen August aslında tüm ülkenin içinde bulunduğu aksaklıklara timsal teşlik eden bir kareyi (4. Kare) tezatlıklar içinde sunan bir çerçevede (engelli bir vatandaş bir merdivenin ilk basamağında hala ben de varım dercesine neşesiz , serin kanlı ve yaşadığına minnettar kararlı bir ifadeyle ) fotoğraflar. Bunu seyreden yaşamın bir diğer yüzü olan ayakta dimdik durmayı başaran yine aynı işçi sınıfının bir başka ama şanslı bir diğer üyesi de yine bu karşıtlığı doğrularcasına bir ifadeyle hemen arkasında belirince dayanamaz onu da bir karede ifade ediverir. (5. Kare)

En azından ben böyle kurdum... :D :-\

ozahbap' Alıntı:
Bence bu 5 kare de aynı gün yakalanmış.

Şöyle ki, August amca güzel bir sonbahar sabahı nazi rejiminin hala hüküm sürdüğü günlerde savaşın sonları yaşanırken Köln'ün kırsal güzelliklerinde acının ve şiddetin şuursuz portresi bir asker (2. Kare) ile onun peşi sıra aynı karede görünen çevre kasabalara rutin kontol yapan motorlu devriyeyi gören köylüye (1. Kare) rastlar.
Köylünün yüzündeki ifade aslında istediği huzura fütursuzca dikilen biraz sorgulayıcı , biraz saydam , artık içten ama tamamen sahte , kısaca ruhsuz askerin bakışlarından duyduğu korku , nefret , çaresizlik , tükenmişlik ve hoşnutsuzluk çığlığı.

August amca bu yakaladığı karelerden sonra arkada gözüken binaya kadar , köylü hiç istemediği halde ona eşlik eder. Oradaki kırsal yaşamı da görüntülemek için yerleşkeleri gezerken içeri de savaşın rehavetinden faydalanan bir Alman askeri ile (bence fotoğraftaki solda duran marur ama askeri disipline sahip , kesin , kati ve katı siluetli o dönemin meşhur bıyık sitiliyle) günlük yaşama birlikte boks müsabakası yaparak ayak uydurdukları halktan bir genci (bu karenin dönem itibarı ile absürdlüğünün yüzüne yansıması neşe ve heyacanı) evlerden birinin ahırında fotoğraflamayı başarır. (3. Kare)

Bu hareketli günden sonra tekrar kente dönen August aslında tüm ülkenin içinde bulunduğu aksaklıklara timsal teşlik eden bir kareyi (4. Kare) tezatlıklar içinde sunan bir çerçevede (engelli bir vatandaş bir merdivenin ilk basamağında hala ben de varım dercesine neşesiz , serin kanlı ve yaşadığına minnettar kararlı bir ifadeyle ) fotoğraflar. Bunu seyreden yaşamın bir diğer yüzü olan ayakta dimdik durmayı başaran yine aynı işçi sınıfının bir başka ama şanslı bir diğer üyesi de yine bu karşıtlığı doğrularcasına bir ifadeyle hemen arkasında belirince dayanamaz onu da bir karede ifade ediverir. (5. Kare)

En azından ben böyle kurdum... :D :-\

Super yorum :D :D

Teşekkürler... Hafif nükteli oldu ama tüm samimiyetimle yorumladım... Aslında biraz da August amcanın fotoğrafa başlamasındaki tesadüf ve yaşadığı dönem itibariyle bu tür hikayelerin kurgusunda çalıştığını düşünmem de etkili oldu... ;D

2 ve 3'üncü fotoğraflar hariç diğerlerinin bence anafikri ''HERŞEYE RAĞMEN YAŞAMAK'' olmalı. ikinci fotoğrafta mağrur bir bakış sezdim doğrusu. çünkü nazi döneminde asker olmak bir ayrıcalık idi. asiller, soylular ve köleler misali. üçüncü fotoğrafta ise maçı kazanmanın vermiş olduğu mutluluk var duruş ve bakışlarda.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR