Atıcılık

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan troublemaker Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 165
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 58,962
Ynt: Atıcılık

fastjunkie' Alıntı:
ehehe ;D selamlar, bi tane slug, 47 cm namlulu akkar almayı planlıyorum da :smiley: belki otomatik.. Namlu değiştirip atıcılık için de elverişli hale getirebilirim. Ya da direk pompalı yine :smiley:
uzat şu namluları biraz ilerde lazım olur kış geliyor sonra sıkıntı olmasın :smiley:

Etiketler

slm arkadaşlar 1992 senesinde VURSAN 92 A Modeli otomatik bi tüfek aldım avcılıga merakım vardı 2 3 yıl sıkı av yaptım şehirler arası bile avlara gittik avlandım başımdan geçen bi olay nedeni ile canlıya kurşun sıkmayacagım dedim ve tüfegi rafa kaldırdım ama atıcılık merakım devamediyo .
ruhsat dönemi bitikten sonra yenileme yapmadım öyle duruyor . ruhsat yenileme yapmadan atıcılık yapılırmı bu silahla aracımda poligona getirip götürmem sakınca yaratırmı?

evedilaz' Alıntı:
Selam arkadaşlar 1992 senesinde VURSAN 92 A Modeli otomatik bi tüfek aldım avcılıga merakım vardı 2 3 yıl sıkı av yaptım şehirler arası bile avlara gittik avlandım başımdan geçen bi olay nedeni ile canlıya kurşun sıkmayacagım dedim ve tüfegi rafa kaldırdım ama atıcılık merakım devamediyo .
ruhsat dönemi bitikten sonra yenileme yapmadım öyle duruyor . ruhsat yenileme yapmadan atıcılık yapılırmı bu silahla aracımda poligona getirip götürmem sakınca yaratırmı?

Yenileme yapmadıysanız, tüfeği taşıyamaz, nakil edemezsiniz. Silahın sadece bulundurma adresinde bulunması gerekli olur. Bence hiç riske girmeyin, 15.50 lira harcınızı yatırarak ruhsatınızı yenileyin (geciktirmeden dolayı bir cezalı ödeme durumu var mı yok mu bilmiyorum.) Yoksa atış poligonunda kimse sormuyor ruhsat vb. ancak bir çevirmede falan başınız ağrır, gerek yok..

Arkadaşın dediği gibi ruhsatınızı yenileyin. Bu demek degilki ava gideceksiniz zaten ruhsatla ava gidemezsiniz avcı servitikasi avcı ruhsatı donem pulları olması gerekli bende hepsi olmasına rağmen benimde avlandığım yok. Sadece atıcılıkla ilgileniyorum ha ormanda dolaşırken domuza denk gelirsem affetmem. Ama başka canliyada sıkmam.
Arkadaşlar size bir tüyo aticilik federasyonuna üye olup resmi atici olun o zaman size kimse karışamaz eğer av donemi değilse aracınızda tüfek bulundurursanız kil birine denk gelirseniz başınızı agirtir. Ama federasyona üye olursanız idmana gidiyorum der geçersiniz. Maliyeti 10 tl

RedlinE' Alıntı:
Arkadaşın dediği gibi ruhsatınızı yenileyin. Bu demek degilki ava gideceksiniz zaten ruhsatla ava gidemezsiniz avcı servitikasi avcı ruhsatı donem pulları olması gerekli bende hepsi olmasına rağmen benimde avlandığım yok. Sadece atıcılıkla ilgileniyorum ha ormanda dolaşırken domuza denk gelirsem affetmem. Ama başka canliyada sıkmam.
Arkadaşlar size bir tüyo aticilik federasyonuna üye olup resmi atici olun o zaman size kimse karışamaz eğer av donemi değilse aracınızda tüfek bulundurursanız kil birine denk gelirseniz başınızı agirtir. Ama federasyona üye olursanız idmana gidiyorum der geçersiniz. Maliyeti 10 tl

Evet üye olmayı istiyorum ben de.

Bir de yönetimin bizden ricası, bu başlıkta av ve avcılıkla ilgili şeyler konuşulmaması, bilginize..

fastjunkie' Alıntı:
Evet üye olmayı istiyorum ben de.

Bir de yönetimin bizden ricası, bu başlıkta av ve avcılıkla ilgili şeyler konuşulmaması, bilginize..
resmi av yapan her avcı zaten federasyona üye olmak zorundadır..
yok üye değilse en yakınındaki kulübe gider üye olabilir..hem av yapmıyorsa kişi ne diye arabasında tüfek taşır ki tabanca alsın daha kolay..
unutmayın ki arabasında silah taşıyan avcıdan daha tehlikelidir. .

katenerci' Alıntı:
resmi av yapan her avcı zaten federasyona üye olmak zorundadır..
yok üye değilse en yakınındaki kulübe gider üye olabilir..hem av yapmıyorsa kişi ne diye arabasında tüfek taşır ki tabanca alsın daha kolay..
unutmayın ki arabasında silah taşıyan avcıdan daha tehlikelidir. .

Yok benimki araçta taşımak için falan değil tabiki, sporcu olmak için :smiley:
Ama araştırdım buldum, federasyonun sitesinde bireysel sporcu başvurusu anlatılıyor..

FERDİ SPORCU LİSANSI

a. 3 Adet fotoğraf
b. Nüfus cüzdanı fotokopisi
c. Sağlık raporu
d. Sporcu bilgi formu
e. Yıldızlar ve Gençler kategorilerinde lisans çıkartacak sporcular 5,00.- TL
Büyükler kategorisinde lisans çıkartacak sporcular 10,00.-TL Paintball branşı için ise 60,00.-TL Garanti Bankası Anafartalar caddesi şubesi,Hesap no: 711-6299217 no'lu hesaba yatırılan paranın dekontu
f. 18 yaşından küçük sporcular için; veli izin belgesi

NOT: Ferdi lisans çıkartacak sporcular müracatlarını federasyona yapacaklardır

selamlar
bu silah ruhsatları zaman aşımına uğruyormu acaba bizde bir çifte var ruhsatı 1970 te alınmış daha hiç yenilenmedi bu şimdi bulundurmayamı geçiyor. yenilemek istersem çok uğraşırmıyım.

Onur bey mesela ben avcı değilim. Ama dağa giderken muhakkak araçda tüfek bulundururum. Bunu yapabilmek için av teskeresi olması lazım av zamanı olmadığı zamanda federasyon belgesi tüfekle silahı bir tütmeyin. Silah alabilmek çok zor şartlara bağlıdır.

RedlinE' Alıntı:
Onur bey mesela ben avcı değilim. Ama dağa giderken muhakkak araçda tüfek bulundururum. Bunu yapabilmek için av teskeresi olması lazım av zamanı olmadığı zamanda federasyon belgesi tüfekle silahı bir tütmeyin. Silah alabilmek çok zor şartlara bağlıdır.

yok hocam siz ve sizin gibileri tenzih ederim...ben 20 senedir profosyonel seviyede tabanca ve tüfek kullanırım
benim sıkıntım bu şehir magandaları rastgele silah kullananlar şehirde arabasında devamlı silah taşıyanlar en ufak bir şeyde çıkarıp kullananlar
düğün dernek görünce çıkarıp rastgele havaya ,birşeyleri ispatlamak için kurşun sıkanlar ...ve dönüşü olmayan hatalar ben bu acizleri kastettim
yoksa poligonlarımız boş buyrun gidin atış yapın yok dağ taş geziyormusunuz... elinizde bir av haritası varsa, gezdiğiniz yer yasak bölge değilse, dikin bir şişe yapın yapabildiğiniz kadar atış
olmassa bağırın dağa taşa stres atarsınız :smiley: silah güzel bir oyuncaktır kullanmasını bilene...

emre_ozk' Alıntı:
selamlar
bu silah ruhsatları zaman aşımına uğruyormu acaba bizde bir çifte var ruhsatı 1970 te alınmış daha hiç yenilenmedi bu şimdi bulundurmayamı geçiyor. yenilemek istersem çok uğraşırmıyım.

emre kardeşim tüfek ruhsatının süresi 5 senedir geçerse bulundurmaya döner yanında taşıman için ruhasatını yeniletmelisin ...yenileme işlemleri zor değil emniyet silah şubesinde hazır evraklar var temin edebilirsin..birde silah veya tüfek ruhsatı sadece ruhsatta ismi geçeni bağlar diğer şekilde başka bir kişi ve kişilercede taşınamaz ...sevk edilemez ...
aynı şey ruhsatı olan için geçerli değildir ruhsatı olan başka bir ruhsattaki silahı taşıyabilir veya kullanabilir.. iki ruhsatında sürelerinin tam olması gerek..fakat bu şekilde taşıma her iki kişinide sorumluluğu altında olduğu için doğacak bir aksilik iki kişiyide bağlar....onun için başkasının silahını taşımayın vede başkasına silahınızı vermeyin...evrak ve resmiyette sıkıntı olmasa dahi...düğün ve dernekçilere itinayla duyrulur..:smiley:

Onur bey ben sehirdede arabamda da iş yerimde de silah taşıyorum. Ama sizin dediğiniz gibi sağda solda çıkarıp sıkmak şöyle dursun belinde bile gözükse bizde ayıptır. Silah taşıyanın silahını göstermemesi gerekir en azından benim çevremde bu böyle.
Ayrıca biz silaha oyuncak gözüyle bakmayız. Ben oğluma daha silah ve benzeri hiçbir şeyi oyuncak diye almadım.
Bugüne kadar ihtiyaçtan kullanmak nasip olmadı bundan sonrada olmaz inşallah sizin içine ayni dileklerimi dilerim. Kolay gelsin.

Konu Silahlar ve Aticilik olunca profesyonellerce hazirlanmis Gorgu ve Emniyet kurallarini eklemek istedim

Hazırlayanlar:
Doç. Dr. Hasan Hüseyin ÖNDER (Gazi Üniversitesi)
Murat YILDIRIM (Emniyet Amiri / Emniyet Genel Müdürlüğü)
Adem DAĞDEVİREN (Emniyet Amiri / Emniyet Genel Müdürlüğü)
Zeki AKYOL (Komiser / Emniyet Genel Müdürlüğü)

TABANCA KULLANIMINDA HAYAT KURTARAN 26 ALTIN KURAL

Tehlikelerden korunmak için taşınan silah bilinçsizce kullanım nedeniyle kendisi asıl tehlike haline gelebilmektedir. O halde yapılması gereken nedir? İşte bunlar 26 madde halinde aşağıda sıralanmıştır. Buna göre:

1. Tabanca almadan önce, işinize, konumunuza ve koruma-korunma amacınıza uygun bir tabanca seçmelisiniz. Gerek kullanma esnasında gerekse sair zamanlarda kendiniz ve başkaları için tehlikesi en az olan tabancaları tercih etmelisiniz.

2. Kendinize uygun bir tabanca seçtikten sonra yapmanız gereken ikinci önemli şey, aldığınız tabancayı çok iyi tanımanızdır. Sökülüp takılması temizlenmesi dahil tabancanızla ilgili mümkün olduğu kadar fazla bilgiye sahip olmalısınız.

3. Tabanca satın aldığınızda onu tanımak açısından öncelikle birkaç deneme atışı yapmalısınız.

4. Tabancayı dolduranın şeytan değil her zaman kendi elleriniz olduğu gerçeğine inanmalısınız.

5. Tabanca hiçbir şekilde canlı bir varlığa yöneltilmemelidir. Bu kuralın tek istisnası çatışma anıdır. Bunun dışında tabancayı canlı bir hedefe doğrultmanın hiçbir istisnası yoktur. Boş olduğundan emin olsanız dahi tabancanızı asla canlı bir varlığa çevirmemelisiniz.

6. Tabancanızın boş veya dolu olduğunu anlamak için kontrol etmeniz gerekiyorsa önce şarjörü çıkarmalısınız. Kapalı alanlardaysanız namluyu canlı hedefin bulunmadığı yönlere özellikle köşelere; açık alanlarda ise yumuşak toprağa çevirerek kontrol etmelisiniz.

7. Tabancayla kesinlikle şaka yapmamalısınız. Böyle bir şeye yeltendiğinizde sadece bu nedenle her yıl hayatını kaybeden yüzlerce kişiyi düşünmelisiniz.

8. Görev gereği istisna olmak üzere, tabancanızın fişek yatağında fişek bulundurmamalısınız.

9. Tabanca her zaman boş tutulmalı ancak her an doluymuş gibi düşünülmelidir. Tabancanın boş olduğu konusunda hafızanıza güvenmemelisiniz.

10. Birçok insanın tabancaya olan merakını göz önünde bulundurarak tabancanızı ev ve işyeri gibi ortamlarda ulu orta yerlere bırakmamalı, tabancanızı daima kilitli dolap, çekmece, kasa gibi yerlerde koruma altına almalısınız. Çocuklu aileler bu konuya daha fazla özen göstermelidir. Tabanca kilidi kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

11. Bir başkasına tabancanızı vermeniz gereken durumlarda mutlaka tabancanın sarjörünü çıkartmalı, kontrol etmeli ve ondan sonra sarjörsüz olarak vermelisiniz.

12. Tetiği çekmeyi düşünmedikçe parmağınızı tetik korkuluğunun içerisine koymayınız. Tabancanızı elinizde taşıdığınız durumlarda her an ateş edeceğinizi düşünerek, tabanca sağ elinizde ise sağ el, sol elinizde ise sol el işaret parmağınızı daima tetik korkuluğunun üzerinde tutmalısınız.

13. Fişeğin ateş almadığı durumlarda gerekli müdaheleyi yapmadan önce 10-15 saniye beklemelisiniz çünkü çok zayıf bir ihtimal de olsa fişek geç ateşlenebilir.

14. Kullanma haricinde silahınızı çıkarmanız gereken durumlarda her defasında bulunduğunuz ortamı silah emniyeti açısından değerlendirmelisiniz.

15. Tabancayı namlusundan tutarak almamalı ve asla namlu ağzından içeriye doğru bakmamalısınız.

16. Tabancanıza ilk dolduruşu yaparken, hiçbir zaman parmağınızı tetiğe koymamalısınız. Çünkü dolduruşla birlikte tabancanız aniden ateş alabilir.

17. Her atıştan sonra mutlaka, diğer zamanlarda ise ortalama ayda bir defa silahınızın bakımını yapmalı veya bir silah tamircisine yaptırmalısınız.

18. Sevincinizi, düşüncesizce hava, sağa sola ateş ederek göstermemelisiniz. Unutmayınız ki sadece sevinç ifadesiyle havaya sıkılan fişikler nedeniyle her yıl ülkemizde onlarca kişi hayatını kaybetmektedir. Bir futbol maçını kazanmak, evlenen bir yakınınızın, arkadaşınızın mutluluğunu paylaşmak bir insanı kaybetmekten daha önemli değildir.

19. Silahınızı boşaltırken; önce şarjörü çıkartınız, sonra sürgüyü geriye çekerek fişek yatağında fişek olup olmadığını gözünüzle ve elinizle kontrol ediniz. Eğer tetik düşürmeniz gerekiyorsa namluyu ölü bir noktaya çevirdikten sonra tetik düşürünüz.

20. Alkollü olduğunuz durumlarda kesinlikle tabanca kullanmayınız.

21. Herhangi bir şekilde elinizdeki bir tabancayla ilgilenmeniz gerektiğinde bütün konsantrasyonunuzu silaha odaklamalısınız.

22. Kurulu bulunan tabanca horozunu parmağanızla düşürünüz. Bunu yaparken de horozu sağlamca tutup, hafifçe geriye doğru çekiniz, bu esnada işaret parmağınız da tetiğe hafifçe baskı yapmalıdır. Horoz kurulu durumdan kurtulunca parmağınızı tetikten çekip, horozu yavaşça düşürmeye devam edip bu işlemi böylece tamamlayınız.

23. Silahınız için doğru mühimmat kullanmalısınız. Silahınız için tasarlanmamış bir mühimmatı asla kullanmayınız. Örnek: Yabancı menşeli fişek ve ikinci kez dolum yapılmış fişek kovanı gibi.

24. Tabancanızı ve fişeklerinizi nemli, rutubetli ve tozlu ortamlardan uzak tutmalısınız.

25. Unutmayınız ki, silah kazaları, çok nadiren silahtaki bir arızadan dolayı ileri gelir. Bu kazalara çoğunlukla tabanca kullanma tekniğindeki bilgisizlik ve unutkanlık neden olmaktadır.

26. Sonuç olarak denilebilir ki: En iyi, en güvenilir ve en görgülü atıcı, emniyet kurallarını bilen ve bu kuralları uygulayan atıcıdır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR