Atıcılık

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan troublemaker Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 165
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 58,963
Ynt: Atıcılık

hakki' Alıntı:
ozman kazasız belasız bol isabetli avlar diliyorum onur bey
sarsılmazda fiyatlar ucuk ama aletler inanılmaz
uygun fiyatda getiriyolar ama tamamen sizin tercihinize kalıyo
bol şans onur bey
kolay gelsın
teşekkür ederim sağolun :smiley:
inşallah tüfek aldığım zaman da burada resimleri ve atış deneyimlerimi paylaşırım.

Etiketler

focus' Alıntı:
Arkadaşlar daha önce açılan bir avcılık başlığında yaşanan ve hakaretleşmeye varan tatsız bir tartışma neticesinde başlığı kaldırmak zorunda kalmıştık. Bu nedenle atıcılık konusunda başlık açılması bizi biraz kaygılandırdı.

Sizden ricamız, konunun mümkün olduğunca, avcılıktan ziyade atıcılık konusu içinde kalması ve aynı sıkıntıların yaşanmaması için başlığa av sırasında çekilmiş görüntülerin -özellikle hayvan görüntülerinin- eklenmemesidir.

Arkadaşlar mesajımızı hatırlayalım lütfen. :smiley:

focus' Alıntı:
Arkadaşlar mesajımızı hatırlayalım lütfen. :smiley:

Emrah bey, avcılık daha genel bir konu değil midir olta ile balık tutmaktan, ok ile ayı vurmaya kadar...
atıcılık dahilinde tüfek, ruhsat prosedürü ve neye attığımızı paylaşıyoruz burada. 3,4 kişiyiz bu konuya ilgi duyan zaten, bence insanları soğutmayalım, konun saptığını düşünmüyorum açıkçası. Her ayrı konu için başka bir başlık açacaksak birbirimizi nasıl takip edeceğiz ? Burada ruhsat alımı da konuşuldu, tüfek markaları da tüfek dükkanları da.. hepsi için ayrı başlık açmamız gerek o zaman. Duruma karşı olan hassasiyetinizi anlıyorum, ricanızı da haklı buluyorum, fakat Hakkı bey sadece tüfeği ne amaçlı kullanacağımı sordu, bunun cevabını vermek için de avcılık konusuna yazamam herhalde.Evet, belki özel mesaj atabilirim ama üzerinde durulmayacak bir konuda, ilgi görmeyen bir başlığı canlı tutmak, insanlar tarafından okunmasını sağlamak ve ilgiyi arttırmak amacıyla buraya yazmamın bir zararı olacağını sanmıyorum. Bence av maceralarını, av hayvanlarını burada paylaşan arkadaşlar olursa uyarınız daha doğru olur, zaten biz de ricanız üzerine gereken hassasiyeti gösteririz. Nacizane fikrimdir.

Merhaba Onur bey,

yazinizi yeni gördüm,resimdeki silahim 12 kalibre F! Browning yani original belcika mali ve herseyi el yapimidir .Kendisiyle cok iyi anilarim olmustur Berlinde yarismalarda.Trap ve skeette 12 kalibre kullanilir bilginize ,hosca kalin.www.avci43.de

akkar maxi-mag tüfeğimi almış bulunmaktayım :smiley:, ruhsat için de başvurdum. fırsat bulduğumda bir poligona uğrayacağım deneyimlerimi aktarırım... sorularınız varsa zevkle cevaplarım. herkese iyi günler.

fastjunkie' Alıntı:
akkar maxi-mag tüfeğimi almış bulunmaktayım :smiley:, ruhsat için de başvurdum. fırsat bulduğumda bir poligona uğrayacağım deneyimlerimi aktarırım... sorularınız varsa zevkle cevaplarım. herkese iyi günler.

adaşım nasıl silahtan memnun kaldınızmı ? ısınma ve tutukluk sorunu varmı?
ardarda kaç atıştan sonra sıkıntı çıkarabilir

katenerci' Alıntı:
adaşım nasıl silahtan memnun kaldınızmı ? ısınma ve tutukluk sorunu varmı?
ardarda kaç atıştan sonra sıkıntı çıkarabilir

Selamlar, gayet memnunum, herhangi bir tutukluk falan yapmadı. Zaten pompalı olduğu için bir tutukluk beklemiyorum. Namlu ısınıyor, ancak namlu maximag (89mm fişek atmak için) olduğundan 70mm'lik fişeklerin ısıtması pek etkilemiyor.. Akkarın namlu ucundaki delikler de soğumasını kolaylaştırıyor.. Çeşit çeşit saçma attım, tek kurşun, domuz, saçma vb.. hepsinde de isabet oranından memnunum..

Namlu içerisinde bir sorun yok, hala ilk günkü gibi. Sadece 1 sorun yaşadım, namlu yatağında, iç kısımda bir boya kalkması oldu (iç kısımda, görünmeyen biryerde).. Fabrikayla konuştum hemen yollayın halledelim dediler. Ancak ben yollamadım bir sorun olacağını düşünmediğimden dolayı. Bayi de aynısını söyledi, sanırım üretim aşamasında o kısıma yağ falan bulaşmış ve tam yiyememiş boyayı orası.. Zaten kendileri kefil oldular bir sorun yaratmayacağına, yaratırsa da getirmemi söylediler.
Olaydan sonra birçok atış yaptım. Bir sorun ya da ekstra bir defomasyon yok.. Ne diyeyim bu da benim şansım sanırım :smiley: nitekim böyle bir sorun daha okumadım duymadım hiçbiryerde akkar hakkında..

Ardarda 25 30 atış rahat yaptım, dahasına omzum yetmedi :smiley:. Ama bir 25 daha atardı heralde devam etsem. İlk tüfeğim olduğu için eksiklerini belki göremiyor olabilirim ancak dediğim gibi canımı sıkan birşey olmadı kullanımında.

ne diyeyim rastgele :smiley:
fakat namlu içindeki aşınmalar ilerde sorun yapabilir..önemli olmasada iyi temizlersende sıkıntı çıkarmaz yeterki çatlak oluşmasın
2.si namlunun max.-mag olmasıda güzel ..bence burada sıkıntı silahın pompalı olması keşke otomatiğini alsaydın atışın 1 sn gecikmesi hedefin 10 larca metre ileriye gitmesi demek..yinede başlangıç için güzel
bir önemli konuda (bunu bilirsin bilmeyenler için ufak bir hatırlatma) silahı namluyu ayırarak temizleyin namluyu temizlemek silahı temizlemek değildir.bu tip yarı otm. silahlarda namlu içinden mekanizmaya geçen basınç kanallarının açık bulundurulması..ve çalışan yay-hareketli kısımlar-yatak takımı itinayla temizlenmesi aksi taktirde yanmamış barut ve yag kalıntıları silahın çalışmamasına 1. etken olacaktır.Selamlarımla

katenerci' Alıntı:
ne diyeyim rastgele :smiley:
fakat namlu içindeki aşınmalar ilerde sorun yapabilir..önemli olmasada iyi temizlersende sıkıntı çıkarmaz yeterki çatlak oluşmasın
2.si namlunun max.-mag olmasıda güzel ..bence burada sıkıntı silahın pompalı olması keşke otomatiğini alsaydın atışın 1 sn gecikmesi hedefin 10 larca metre ileriye gitmesi demek..yinede başlangıç için güzel
bir önemli konuda (bunu bilirsin bilmeyenler için ufak bir hatırlatma) silahı namluyu ayırarak temizleyin namluyu temizlemek silahı temizlemek değildir.bu tip yarı otm. silahlarda namlu içinden mekanizmaya geçen basınç kanallarının açık bulundurulması..ve çalışan yay-hareketli kısımlar-yatak takımı itinayla temizlenmesi aksi taktirde yanmamış barut ve yag kalıntıları silahın çalışmamasına 1. etken olacaktır.Selamlarımla

Ben de söyledim aynısını bayiye. Ancak ilerde o tarz bir soruna sebep olabilecek bir deformasyon olmadığını söylediler. Zaten kafam rahat bişi olursa gider atarım kafalarına ;D ;D . Takip ediyorum zaten, en ufak birşeyde götürücem. Anlıcağınız, bayi de fabrika da bana güven verdi o yüzden kafam da rahat biraz.. Zaten mercandaki akkar bayii çok uzun zamanlardan beri oranın esnafı..
Ben pompalıyı daha çok beğeniyordum, ilk tüfeğim olduğu için pompalı tüfek tercih ettim, ama atıcılıkta falan dezavantaj olduğunu zaten skeet ve trap atışlarında anladım :smiley: Zaten ileride daha profesyonel birşey alırım, tüfeği hangi alanda kullanacağımı belirlemek için de çok pahalı bir tüfeğe luzum görmedim, sonradan keşke dememek için.. Pompalıda da tüfeğin gücünü ve çalışmasını daha iyi hissediyorsunuz, bu da bana keyif veriyor :smiley:

Arkadaşlar selamlar, ikinci tüfek satın alma belgesi için:smiley:D) hangi belgeleri götürmem gerekiyor jandarmaya bir bilginiz var mı ??
sadece 2 foto+nufus kagıdı ve ruhsat fotokopisi+kaymakamlıktan dilekçe ile halloluyor mu ??

Benim 6 ayi geçmişti. araları çok uzaksa alinda gidin derim ben ımzaya gönderecez yenisi lazim falan demesınler.

RedlinE' Alıntı:
Benim 6 ayi geçmişti. araları çok uzaksa alinda gidin derim ben ımzaya gönderecez yenisi lazim falan demesınler.

Haklısınız. Ben temmuzda aldım ruhsatı. Dilekçe, foto bi de ruhsat fotokopisiyle bir deniyeceğim şansımı, olmazsa baştan :/

fastjunkie' Alıntı:
Arkadaşlar selamlar, ikinci tüfek satın alma belgesi için:smiley:D) hangi belgeleri götürmem gerekiyor jandarmaya bir bilginiz var mı ??
sadece 2 foto+nufus kagıdı ve ruhsat fotokopisi+kaymakamlıktan dilekçe ile halloluyor mu ??

s.a hayırdır adaş pompalı kesmedi mi? :smiley:

katenerci' Alıntı:
s.a hayırdır adaş pompalı kesmedi mi? :smiley:

ehehe ;D selamlar, bi tane slug, 47 cm namlulu akkar almayı planlıyorum da :smiley: belki otomatik.. Namlu değiştirip atıcılık için de elverişli hale getirebilirim. Ya da direk pompalı yine :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR