Artvin - Ardahan - Kars - Iğdır - Doğubeyazıt - Van Rotası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Deep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,507

Deep

Zirve
Yer
İstanbul
Web
www.mertkigili.com
Artvin'den sonra Ardahan Çam geçidine doğru muhteşem yayla manzaraları göreceksiniz, geçit noktasının yüksekliği 2470m., bölge kışın -40ları görüyor, karayollarından geçitteki durumu kontrol etmenizde fayda var.

Ardahan çok küçük bir yer, orayı geçip Kars’a doğru devam edeceksiniz, yoldan biraz saparak Çıldır gölünü görebilirsiniz, kışın donmuş iken kesinlikle görülmesi tavsiye olunur.

Kars merkezindeki Ermenilerden kalma terkedilmiş eski evler ve kilise görülmeye değer.

Anı harabeleri Kars’ın 20 km. kadar doğusunda Ermeni sınırında tarihi Milattan öncesine dayanan antik bir şehir. Ülkemizin saklı kalmış bir tarih hazinesi.

Ani Harabelerinden Ermeni sınırı

Kars’tan Iğdır yönüne doğru devam edeceksiniz, bir sure sonra Ağrı dağının muhteşem manzarası karşılayacak sizi.
İrtifa farkı sebebiyle 870m. lik Iğdır ovasından 5137m. lik zirvenin manzarası çok etkileyici.

Iğdır’dan Doğubeyazıt yönüne spacaksınız. Doğubeyazıt turistik olduğundan ve dağcıları ağırladığından temiz otel bulmakta sıkıntı çekmezsiniz. Doğubeyazıt’ta merkezden 7km. uzaklıktaki İshakpaşa sarayını da mutlaka ziyaret edin.

İshakpaşa sarayı hakkında detaylı bilgi için http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=644.0

Van yolu üzerinde Muradiye şelalesi oldukça güzel bir şelale, kışın donmuş hali muhteşem manzaralar sunuyor.

Van’da Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesindeki kedi evinin ve Van kalesinin mutlaka görülmesi gerekir.

Bak Hele Bak kahvaltı salonundan :smiley:

Ve tabii ki meşhuuur Van kahvaltısı Van kahvaltısı için Bak Hele Bak Kahvaltı salonunu tavsiye ederim. Mekanın adı komik, sahibi de oldukça komik :D, siz kahvaltı ederken o bilmece sorup hediye dağıtıyor.

Van gölü için http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=113.0

Etiketler

Ynt: Artvin - Ardahan - Kars - Iğdır - Doğubeyazıt - Van Rotası

hatırlamazmıyım yahu :D dünyanın en lezzetli kahvaltısını veren neşeli insan, websitesi bile yapmış helal olsun ne diyim :D

Ziyaretçi defterine iki satır karalasaydınız yahu ;D ;D

birinin deneme diye bir yazısı vardı onu gördüm. yazmaya çalışmadım ama ;D ;D

Beylikdüzü rampasının başladığı yerde sağda '' Van kahvaltısı verilir 14 YTL '' yazılı bir yer var.

valide mektebinin karşısında da var... mertle gittiğimiz van dönüşü gaza gelip birkaç arkadaş gittik ama hem pahalı hem de aynı tadı kesinlikle vermiyor... hakiki karakovan balı, gerçek kaymak, köy yumurtası vs vs ooff oofff feci açıktım :D

Kucukken Ani Harabelerine gittiydim (hatta o zamanlar askeriyeden izin almadan girilemezdi) hala cok net hatirladigim bir geziydi: Erzurum-Kars (sinir karakoluna gitmistik son nokta olarak)
o zamanlar SSCB idi tabii karsi taraf ve karsi sinir karakolunda dev gibi bir Lenin posteri vardi :D

Ama hic unutamadigim sey sudur: sinir Tarihi Ani kentini ikiye bolmus, bizim taraftakiler malumunuz hala mevcut (yalniz o zaman biraz daha halliceydi, sadece kiliseyi bir yildirim ikiye bolmustu ve kalan yarisi da epeyi saglam ve eksiksizdi) ancaak SSCB tarafinda tarlalar vardi ve dozerler-kepceler Ani sehrinin o yarisini yikiyorlardi.. (Bahsettigim tarih 1989) Iste sebep de malum Ermenistan milliyetciligi hortlamasin falan filan..

O zaman cok uzulmustum yikima.. Hala da aynen uzgunum. Neyse ki bizim tarftakiler var :smiley:

Kars'a daha ,nce gitmistim buram buram tar'h kokan yerlerdir

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri