Arkadaşlar böyle bir iletiyi akşam saat 18.30 gibi alsanız ne yaparsınız.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sisdagili61 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,998

sisdagili61

Zirve
Yer
Beşikdüzü, Trabzon ve Çanakkale
Merhaba arkadaşlar;
Adıma kayıtlı olup kızımın kullandığı telefona (0530 921 67 9...) 12/03/2012 akşamı saat 18.30 sıralarında bir ileti geldi.İleti metni aşağıdaki gibidir.
"Sayın NİYAZİ UZUN ücretli olarak çalıştığınız tespit edilmiş olup, Denizbank'tan devraldığımız borcunuza avukat ve dosya masrafı da eklenerek maaşınıza haciz gönderim işlemi başlatılmıştır.İşlemleri durdurmak için acilen bizi arayın.STANDART VARLIK
Tel;212 386 06 60 (bu firma bankanın icra işlerini takip eden bir hukuk firmasıymış)
Bu telefonu onlarca defa aradım kesinlikle yanıt veren olmadı, birdefa santral sesli mesaj bırakmamı söyledi, bende 13/03/2012 günü saat 10.00 gibi kullandığım telefon numaram olan 0535 294 86 55 nolu telefonumu bildirdim ve lütfen beni bu numaradan arayın dedim.Bu saate kadar bana geri dönüş olmadı.
Avukat bir arkadaşa gidip konu hakkında bilgi alayım dedim, benim tanıdığım arkadaş yoktu başka birisi bana yardımcı oldu aynen şunları söyledi "boşverin dikkate almayın biz ismi yazarız o isimden kaçtane çıkarsa hepsine ileti göndeririz". Ben o gece hiç uyumadım demekki ben tek değildim memleketteki telefonu olan bütün Niyazi UZUN'lar da benim gibi uyumadılar.
Bunun hesabını acaba kim verecek.Size yemin olsun benim adı geçen bankayla tek ilişkim reklamlarındaki "ROBİNSON AGA ve CUMA" inanın kullandığım yol güzergahında bile o banka yok.
İçimizde hukukcu arkadaşlardan yardım istiyorum ben adıgeçen hukuk firmasının yaptığı hukuksuzluk için yasal olarak ne yapabilirim.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım talep ediyorum.
Ayrıca; gelen bu iletiyi bilgisayara nasıl gönderip burada gösterebilirim.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Etiketler
Ynt: Arkadaşlar böyle bir iletiyi akşam saat 18.30 gibi alsanız ne yaparsınız.

Çok geçmiş olsun.

Mesajınızın telefon üzerindeki ekran görüntüsünü fotoğraf çekip fotoyu yükleyebilirsiniz. Yani mesajı açın başka bir makine ile telefonun resmini çekin.

Şikayet olayına gelince, bu konuda sanırım baro yani hukukçuların bağlı olduğu ve avukatlık ruhsatını veren kurum sorumlu. Şikayetleri baroya yapmak gerekiyor.

Abi geçmiş olsun. Yeni nesil şehir eşkiyaları bunlar.

Niyazi bey,
Yakın zamanda ev veya iş yerinizi kiraya verdiniz mi?

nıyazı bey oncelıkle gecmıs olsun.

ama bence bu ısın ustune dusun ıhmal etmeyın.bıraz farklı ama 1 sene once basımdan gecen olayı aktarayım sızlere.ve herkes dıkkat etsın.

yaklasık 1 sene once konya yapı kredı bankasından arandım.''barıs bey bugun protesto olacak senedınız var odeyecekmısınız'' denıldı.benım senetle ısım olmaz baska bır barıs sahıne aıttır senet dedım.ve telefonu kapattım.aradan 1 saat gectı durumdan suphe ettım ve senedın tarafıma fakslanmasını ıstedım.senet geldı ısım soyısım ve tc kımlık numarası dogru ama adres ve ımza bana aıt degıl.(7500 tl )hemen senedı ıcraya veren fırmayı arastırmaya basladım.2-3 gun ugrasmama ragmen fırmaya ulasamadım.calısanlardan bırkac kısıye ulastım ve fırmanın 6 ay once battıgını soyledıler..

yapı kredıde calısan bır arkadasıma anlattım durumu.ve boyle bır senetle ılıskım olmadıgına daır noterden ıhtarname cektım.ve olay kapandı zannettım.aradan 7-8 ay gectıkten sonra evıme ıcra kagıtları geldı.7 gunluk ıtıraz suresınde (cok onemlı) ıtırazım yapıldı ve yenı dava acıldı.davam ve ıtırazım olmasına ragmen aradan 1 ay gectı ıcra memurları kapıya dayandı , ne var ne yok yazdılar. alıp goturuyorlardı herseyı .konusarak yedıemın olarak bıze teslım ettıler tekrar.
bu arada ılk durusma yapıldı sayfalarca ımza atarak ornekler alındı.ve 3-4 ay sonra sonuclandı.tabıkı karar lehıme oldu.

tabı bu sure zarfında boyle bır olayla ılk defa karsılastıgımızdan aılecek cok etkılendık.

dıkkat edılmelı vurdumduymazlık yapılmamalı ve ıtıraz suresı ıcınde kesınlıkle basvurular yapılmalı.aksı takdırde durumu ve borcu kabul etmıs olursunuz..

Merhabalar,
Şenol bey evet İstanbul'daki evimizi kiraya verdik ve şimdi Çanakkale'de yaşadığımız için Çanakkale Vergi Dairesine gidip beyanname verip 4 ay 2010 senesinden vergimizi ödedim, bugunde gidip 2011 senesine ait olan işlemi yaptırdım 25/03/2012 gününe kadar 1. taksidini Temmuz 2012 ayında 2.taksidini ödeyeceğim.
Barış bey,
Sizinkine benzer bir olay benim başıma 2009 veya 2010 başlarında geldi benim kendi kullandığım telefonumdan arandım arayan Denizbank Karacabey şubesi " Burak Yenilmez'le görüşmek istiyoruz diye en az 15 defa aradılar bende arkadaşım benim adım Niyazi Uzun siz kredi verdiğiniz kişinin telefonunu bilmiyormusunuz birdaha beni aramayın aksi halde sizin hakkınızda şikayetçi olacağım" dedim.Bu aramalar bitti.
Fakat bu sefer işi ciddiye almayı düşünüyorum sadece bana yardımcı olacak bir avukat arkadaş arıyorum.

sisdagili61' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar;
Adıma kayıtlı olup kızımın kullandığı telefona (0530 921 67 9...) 12/03/2012 akşamı saat 18.30 sıralarında bir ileti geldi.İleti metni aşağıdaki gibidir.
"Sayın NİYAZİ UZUN ücretli olarak çalıştığınız tespit edilmiş olup, Denizbank'tan devraldığımız borcunuza avukat ve dosya masrafı da eklenerek maaşınıza haciz gönderim işlemi başlatılmıştır.İşlemleri durdurmak için acilen bizi arayın.STANDART VARLIK
Tel;212 386 06 60 (bu firma bankanın icra işlerini takip eden bir hukuk firmasıymış)
Bu telefonu onlarca defa aradım kesinlikle yanıt veren olmadı, birdefa santral sesli mesaj bırakmamı söyledi, bende 13/03/2012 günü saat 10.00 gibi kullandığım telefon numaram olan 0535 294 86 55 nolu telefonumu bildirdim ve lütfen beni bu numaradan arayın dedim.Bu saate kadar bana geri dönüş olmadı.
Avukat bir arkadaşa gidip konu hakkında bilgi alayım dedim, benim tanıdığım arkadaş yoktu başka birisi bana yardımcı oldu aynen şunları söyledi "boşverin dikkate almayın biz ismi yazarız o isimden kaçtane çıkarsa hepsine ileti göndeririz". Ben o gece hiç uyumadım demekki ben tek değildim memleketteki telefonu olan bütün Niyazi UZUN'lar da benim gibi uyumadılar.
Bunun hesabını acaba kim verecek.Size yemin olsun benim adı geçen bankayla tek ilişkim reklamlarındaki "ROBİNSON AGA ve CUMA" inanın kullandığım yol güzergahında bile o banka yok.
İçimizde hukukcu arkadaşlardan yardım istiyorum ben adıgeçen hukuk firmasının yaptığı hukuksuzluk için yasal olarak ne yapabilirim.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım talep ediyorum.
Ayrıca; gelen bu iletiyi bilgisayara nasıl gönderip burada gösterebilirim.
Niyazi bey öncelikle geçmiş olsun......Moralinizi bozmayın.......Hemen konuya gireyim.......
Bankalar tahsil edemedikleri ve bir teminatla garanti altına da almadıkları (rehin , ipotek gibi) risklerini (kredi kartı, genel veya tüketici kredi borcu gibi....) varlık yatırım şirketlerine temlik (devir) etmektedirler.....Mesela x bankanın tahsil edemediği bu şekilde 10 trilyon riski olsa.......banka bunun peşinde koşup vakit kaybedeceğine, varlık yatırım şirketine 2 trilyona devreder........ varlık yatırım şirketleri de her türlü harç ve vergiden muaf olduklarından (!!!!!) bu işe balıklama atlar........genelde her bankanın bir varlık yatırım şirketi vardır zaten........ varlık yatırım şirketi ucuza devraldığı bu portföyün ne kadarını tahsil etse kârdır diye hareket eder.....şirket tabiri sizi yanıltmasın.......ismi lazım olmayan bir tanesinde bir masa iki sandalye bir avukat iki sekreter çalıştığını biliyorum....... Koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler mantığı ile çalışır bunlar.........yani her sakallıyı babaları da zannederler...... abdurrahman çelebi yukarı uymadı ama.... kendi içindeki çelişkiyi yansıtmak bakımından yazdım......aynen yazdığınız gibi adı niyazi olanların alayına mesaj atarlar.....olmazsa icra takibi yaparlar.......nasıl olsa vatandaş alışıktır........... hakkını ararsa da bir yanlışlık olmuştur canııııımmmm..... hem onlar doğru niyaziyi nerden bilecek.........yanlış niyazi ile uğraştıklarını niyazinin kendisi ispat etmelidir.......onların bir sorumluluğu yoktur ki......bu arada niyazi işi gücü bırakmış yanlış niyazi olduğuna karşı tarafı ikna etmek için çatır çatır çatlamaktadır........
Aslında olması gereken.....bu işe soyunanların doğru niyaziyi bulmadan harekete geçmemeleri, olur olmaz sebeplerle milleti rahatsız etmemeleridir........Banka ve finans kuruluşlarına düzenin şımarık çocukları derler........aynen de böyledir......Siz yorulduğunuzla kalırsınız.......onlar size bir özürü bile layık görmezler.......onları boş yere yanlış niyazi ile oyalayarak yine siz kabahatli olmuşsunuzdur........
Buna karşı yapılacaklar kısaca şöyle olabilir.......
Bir defa, bu yanlışlıktan dolayı maddi veya manevi olarak bir zarara uğramadıkça dava açmak mümkün olmaz.......fiilen ucunun size dokunması gerekmektedir....dokunma ihtimalinin olması sizi davanızda haklı kılmaz......Fiilen dokunmadan kastım= haksız haciz veya haksız icra takibinde adınızın yer alması, haksız yere isminizin adli veya mali kayıtlarda (merkez bankası kara liste)yer alması ..... en olmadı evinize borcunuz olduğuna dair mektup, yazı vs.... gönderilmesi.....bunun da konu komşu tarafından farkedilmesi neticesi, borçlarını ödemekten aciz bir insan konumuna düşülmesi .......gibi haller.........
Açılacak olan maddi manevi zarar tazmini davası, sizin toplumdaki sosyal konumunuza göre belirlenir........(hani mahkemelerde veya karakolda kimlik tespiti yaparken aylık gelir durumunu da sorarlar ya...saçma gelir insana hani.......işte bu soru ile öğrenilmek istenen işin ucu bu adama dokunsa kaç para ödeyebilir, veya kaç parayı hakediyordur aslında......) yani ayakkabı boyacısı ile mühendis aynı harekete maruz kalsa......ayakkabı boyacısı daha az tazminat alır..... (iş ve trafik kazaları ile karıştırmayın lütfen......banka konusu ile ilgili konuşuyorum)
Maddi tazminatı delilleri ile ispat etmeniz gerekir......yani maddi olarak kaybınız olduğunu fatura, tanık, belge.......vs ile ispat etmek gerekir. bu sebeple maddi tazminatta fazlaya ilişkin haklar saklı tutularak genelde kısmi dava değeri beyan edilir fazla kısım için sonradan ek dilekçe verilir (buna ıslah dilekçesi denir).....manevi tazminat talebinde miktar bir kere belirlenince artık arttırılamaz......... hakimin takdirine kalmıştır.......manevi tazminat miktarı o maruz kalınan haksız hareket neticesi duyulan üzüntüyü hafifletmek için talep edilir......fakat öte yandan sebepsiz zenginleşmeye de yol açmamalıdır......yani alınacak olan tazminat kişiyi alıp uzaklara götürmemelidir......yukarıda da kişinin sosyal konumu ile ilgisi bir yönüyle de böyledir.........
sonuç olarak..........karşı taraf size haksız bir haciz veya icra takibi henüz uygulamamış......fakat mesaj göndermiş............bu mesaj da sizi rencide edici bir mesaj neticede.......dava açma hakkınız tabi ki var........ama her dava kendi içinde ispata muhtaçtır......... dolayısı ile bu mesajın sizi çoook çoook üzdüğünü...adeta yemeden içmeden uykudan kesildiğinizi ispat etmeniz beklenir.........sorumluluk hukukunun temel özeti........"testi kırıldı kim dövülecek" şeklinde izah edilmiştir.......olayımızla benzer bir davada.........evine haksız yere mektup gönderilen ve mektupta aynı sizin gibi.....yok ödeyin, haciz yaparız cart curt yazan bir vatandaş 5000 TL bedelli bir tazminat davası açmıştı bankaya karşı........bu mektubu konu komşuya gösterdiğini falan söyledi..........hakim de canım ne var ki mektupta.....göstermeseydin yırtıp atsaydın hiç bir şey olmazdı dedi............ama sonuçta 2000 TL manevi, 500 TL maddi (işi gücü bıraktı yol parası harcadı vs.....diye) tazminata hükmetti vatandaş lehine.......(nereden mi biliyorum......bankanın avukatı bendim........... ;D )
Kanatimi soracak olursanız.......size karşı fiili bir durum yoksa yani attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmeyecekse.........duymamazlıktan gelin............
saygılarımla.......

PIKACU' Alıntı:
nıyazı bey oncelıkle gecmıs olsun.

ama bence bu ısın ustune dusun ıhmal etmeyın.bıraz farklı ama 1 sene once basımdan gecen olayı aktarayım sızlere.ve herkes dıkkat etsın.

yaklasık 1 sene once konya yapı kredı bankasından arandım.''barıs bey bugun protesto olacak senedınız var odeyecekmısınız'' denıldı.benım senetle ısım olmaz baska bır barıs sahıne aıttır senet dedım.ve telefonu kapattım.aradan 1 saat gectı durumdan suphe ettım ve senedın tarafıma fakslanmasını ıstedım.senet geldı ısım soyısım ve tc kımlık numarası dogru ama adres ve ımza bana aıt degıl.(7500 tl )hemen senedı ıcraya veren fırmayı arastırmaya basladım.2-3 gun ugrasmama ragmen fırmaya ulasamadım.calısanlardan bırkac kısıye ulastım ve fırmanın 6 ay once battıgını soyledıler..

yapı kredıde calısan bır arkadasıma anlattım durumu.ve boyle bır senetle ılıskım olmadıgına daır noterden ıhtarname cektım.ve olay kapandı zannettım.aradan 7-8 ay gectıkten sonra evıme ıcra kagıtları geldı.7 gunluk ıtıraz suresınde (cok onemlı) ıtırazım yapıldı ve yenı dava acıldı.davam ve ıtırazım olmasına ragmen aradan 1 ay gectı ıcra memurları kapıya dayandı , ne var ne yok yazdılar. alıp goturuyorlardı herseyı .konusarak yedıemın olarak bıze teslım ettıler tekrar.
bu arada ılk durusma yapıldı sayfalarca ımza atarak ornekler alındı.ve 3-4 ay sonra sonuclandı.tabıkı karar lehıme oldu.

tabı bu sure zarfında boyle bır olayla ılk defa karsılastıgımızdan aılecek cok etkılendık.

dıkkat edılmelı vurdumduymazlık yapılmamalı ve ıtıraz suresı ıcınde kesınlıkle basvurular yapılmalı.aksı takdırde durumu ve borcu kabul etmıs olursunuz..
Merhaba Barış Bey....geçmiş olsun ..... Yazınızdaki bazı unsurları düzeltmek bazılarına da açıklık getirmek gerektiğini düşündüğüm için yazıyorum.....
Öncelikle icra takiplerini sade vatandaşın anlayacağı şekilde ikiye ayıralım........
a) İlamsız takipler......(yani adi takip yolu......elimizde fatura veya cari hesap özeti, veya iki satır karalanmış bir kağıt var........ veya hiç bir şey yok.......) bu takibe karşı icra dairesine tebligat tarihinden itibaren 7 gün içinde iki satır dilekçe ile itiraz etmek gerekir ve takip itirazla durur........alacaklının takibin durumuna göre 6 ay içinde icra hukuk mahkemesinden itirazın kaldırılması veya 1 yıl içinde mahkemeden itirazın iptalini istemesi gerekir.........yani ilamsız takipte itiraz ediyorum demek takibin durması için yeterlidir.........her şeye itiraz edilebilir........imzaya, borca, takibe, yetkiye,,,,faize, faiz oranına........vs. vs......itiraz üzerine takip durur ama kötü tarafı itiraz eden haksız çıkarsa % 40 tan az olmamak kaydı ile tazminat ödemeye de mahkum edilir........
b) Çek -senet gibi kıymetli evraka dayanan takipler... bunlara kambiyo senetlerine mahsus icra takip yolu diyoruz... (İtalyanca Cambiale'den esinlenerek ticari bir iş anlamında) Ticaret Kanununda bunlar bono =senet, poliçe ve çek şeklinde sıralanır.......poliçe denilen kıymetli evraka tecrübeli bir avukat üstadımız en son 1970'lerde rastladığını söylerdi......yani artık kullanılmıyor......
Kambiyo senetleri olan bono ve çeke dayalı icra takiplerine karşı icra hukuk mahkemesine (dikkat icra dairesine ve icra dosyasına değil) dava açarak itiraz edilebilir............Bu davanın yani itirazın süresi icra takibinden gönderilen ödeme emrinin tebliğini takip eden 5 gündür....Tebliğ edildiği gün sayılmaz.......muhtara bırakıldı ve kapıya not yapıştırıldı ise........muhtara imza karşılığı bırakıldığı gün tebligat yapılmış sayılır....sizin muhtardan çok sonra almanız aleyhinizedir.......Mernis kaydınız hangi muhtarda ise o muhtara tebligat kanunu 21.madde gereği tebligat yapılması yasaldır ve geçerlidir........hiç alakanız olmayan bir muhtarlıkta kaydınız varsa ve oraya tebligat yapılmışsa , ama haberiniz olmamışsa geçmiş olsun......yapacak bir şey yok demektir.........yani adresinizin güncel olmasında fayda vardır........Tebligatı aldık...........aldığımız günü takip eden 5 gün içinde tebligatı gönderen icra dairesinin yetki mıntıkasındaki icra hukuk mahkemesine, birden fazla ise nöbetçi icra hukuk mahkemesine itirazımızı dava açarak yaptık....... önemli bir diğer husus.........imza itirazı haricinde kambiyo takiplerine icra hukuk mahkemesinde böyle dava açmak takibi durdurmaz.........ancak dilekçenin başına takibin teminatsız veya makul bir teminat karşılığı dava sonuna kadar durdurulması talebi yazılmalıdır........imza itirazı var ise mahkeme genellikle teminatsız olarak durdurulması için hemen karar oluşturur ve kararın bir örneği icra dosyasının içine konur ki......alacaklı görünün hacze falan gidemesin........Takibi durdurmanın bir diğer yolu da borcun icra takibinden önce ödendiğine dair makbuz ibraz etmektir, veya alacaklının borcun ödenmesi için süre verdiğine ilişkin yazılı bir belge sunmaktır, veya borcun zamanaşımına uğradığını ileri sürmektir........Eski kanuna göre çekler 6 ayda, yeni kanuna göre 1 yılda, senetler ise senedi elinde bulunduran son hamilin keşideciye karşı vadeden itibaren 3 yıl, ara cirantaya karşı vadeden itibaren 1 yıl geçmekte zamanaşımına uğramaktadır......Evraksız alacaklar için genel zamanaşımı 10 yıldır......
imzaya itiraz edilmezse artık o takip açısından o imzanın size ait olduğu kabul edilir............
imzaya itiraz ettik. mahkeme de genelde teminatsız , bazen de %15 teminatlı takibi durdurdu......ilk celsede mahkemede itiraz edenin imza örnekleri alınır.......oturarak, ayakta, sağ elle, sol elle.......vs............bazen evrakta yazan bazı yazıları da yazması istenir........ad soyad gibi............bu imzalar imza bilirkişisine gider.........genelde adli tıp grafoloji uzmanına gider........bazen de emniyet ve jandarma kriminalin sahtecilik uzmanlarına gider.........imzanın sizin eliniz mahsülü olup olmadığına dair bir rapor düzenlenir.......bilirkişinin raporu kesin delil değildir takdiri delillerdendir......aksi ispat edilebilir..........yani rapora itiraz edilebilir.........itiraz etmenin dayanakları sunulmalıdır.......hiç benzemediği halde bilirkişi benziyor demişse, olay tarihinden önce atılmış başka imza örnekleri ile desteklenerek itiraz edilebilir ve başka bir bilirkişiye veya adli tıp uzmanına gitmesi sağlanabilir...... icra hukuk mahkemeleri basit usulde yargılama yaptıkları (dar yetkili olduklarından) olayın fazla derinine inmezler.......bazen bu ikinci bilirkişi incelemesini red yoluna giderler......... bu halde de genel mahkemede menfi tespit davası açılarak haklılığınızı kanıtlama yoluna gidebilirsiniz..........
Anladığım o ki, size yapılan kambiyo takibine karşı 7 gün içinde itiraz ettiniz, yani 5. günden sonra itiraz ettiniz, üstelik itirazı icra mahkemesi yerine icra dairesine yaptınız.....bu sebeple size karşı icra takibi devam etti...........

Saygılarımla

mümkün olduğunca adalet saraylarından uzak durun yüzde yüz haklı olsanız bile içerde dağıtılandan şansınıza ne çıkacağı meçhul ilk okulda öğretirlerdi yat,yat uyu

küçük ağa' Alıntı:
mümkün olduğunca adalet saraylarından uzak durun yüzde yüz haklı olsanız bile içerde dağıtılandan şansınıza ne çıkacağı meçhul ilk okulda öğretirlerdi yat,yat uyu
O kadar da değil .... ;D Çalışmayan bir saat bile günde iki defa doğruyu gösterir...............

tommycan' Alıntı:
O kadar da değil .... ;D Çalışmayan bir saat bile günde iki defa doğruyu gösterir...............
doğru zaman size denk gelmezse ne olucak,eşim avukat,oğlum avukat ,gelinim avukat bu kadar avukatın içinde yaşıyorum tecrübemle sabit o kadar olay yaşadımki

Niyazi bey,
Mesajınızı okuyunca, aşağıda anlatılan dolandırıcılık yöntemi aklıma gelmişti.
O yüzden sormuştum.

>> EV SAHİPLERİ DKKATLİ OLA
>>
>> Son aylarda meydana gelen yeni tip bir dolandırıcılık hadisesi aşağıda belirtilmiştir.
>> Antep dışından birisi (genelde varlıklı olanları seçiyor) kiralık bir eve, villaya veya
>> dublex olan bir mekana kiracı olarak giriyor.
>> Her türlü protokol/tahliye taahüt vs. tamamlanıyor ve anlaşılan kira bedeli banka
>> vasıtasıyla (özellikle garanti bank) ile gönderiliyor.
>>
>> Buraya kadar herşey normal
>>
>> 1. tip vakaa
>> Bu uyanık vatandaş gönderilen kira bedelini banka dekontuna ''borç '' olarak yazdırıyor
>> (ama parayı çeken şahıs bunu göremiyor (garanti bankasına ait uygulama ))
>> Bu noktada evsahibini test ediyor. Evsahibi uyanmazsa bir sonraki hamle başlıyor.
>>
>> Daha sonra yapılan ikili samimiyete dayanarak ev sahibinden masumane bir
>> şekilde kendisinden bir ricası olduğunu, Antep' de başka güvenilir tanışı olmadığını
>> söyleyerek işi dolayısıyla Ankarada olduğunu ve buradan bir miktar para göndereceğini
>> ve bunun Antep de belirtilen şahsa elden vermesini talep ediyor.
>>
>> Yine garanti bankası aracılığı ile 200.000 TL. yi evsahibine gönderiyor ve evsahibi parayı gönderen
>> şahsın istediği kişiye gelen havaleyi elden verdiriyor.
>>
>> Aradan 1 ay sonra evden ayrılacağını söylüyor ve başka bir av (evsahibi ) peşine düşüyor.
>>
>> Aradan 3 ay geçtikten sonra eve bir tebligat geliyor, filanca şahsa olan 200.000 TL. borcunuz var
>> temerrüt faizi, avukat ücreti vs, vs
>>
>> Ev sahibi ne borcu diye soracak oluyor, avcı diyorki : filan tarihde evsahibim denen kişi
>> paraya ihtiyacı olduğunu söyledi bende gönderdim.
>> işte ispatı diyerek Garanti bankası dekontunu mahkemeye veriyor.
>> Mahkeme de bunu kesin delil olarak kabul ettiğinden, parayı kuzu kuzu ödemek zorunda kalıyorsunuz
>>
>> 2. tip vakaa
>>
>> Ev sahibinin hesap numarasına kira bedelini gönderdikten 1 hafta kadar sonra 250.000 TL. gönderiyor
>> ve birkaç gün sonra ev sahibini arayarak bir yanlışlık yaptığını ve evsahibinden hesabına fazladan geçen
>> 250.000 TL' nin kendisine tekrar elden verilmesini rica ediyor.
>>
>> Tabii olarak son gönderilen para da Garanti Bankası aracılığı ile geliyor ve açıklamada borç olarak yazılı.
>>
>> Not: Yukarıdaki 1.tip olay 6 ay önce, 2. tip olay ise 1 ay önce ibrahimli bölgesindeki
>> Emine Nakıpoğlu kolej yakınlarında BİR SİTEDE gerçekleşmiştir.

sisdagili61' Alıntı:
Merhabalar,
Şenol bey evet İstanbul'daki evimizi kiraya verdik ve

Yaa bu kadar dalavereye kafa yoran insanlar var demekki. Kimseye güven kalmadı artık.

tommycan' Alıntı:
Merhaba Barış Bey....geçmiş olsun ..... Yazınızdaki bazı unsurları düzeltmek bazılarına da açıklık getirmek gerektiğini düşündüğüm için yazıyorum.....
Öncelikle icra takiplerini sade vatandaşın anlayacağı şekilde ikiye ayıralım........
a) İlamsız takipler......(yani adi takip yolu......elimizde fatura veya cari hesap özeti, veya iki satır karalanmış bir kağıt var........ veya hiç bir şey yok.......) bu takibe karşı icra dairesine tebligat tarihinden itibaren 7 gün içinde iki satır dilekçe ile itiraz etmek gerekir ve takip itirazla durur........alacaklının takibin durumuna göre 6 ay içinde icra hukuk mahkemesinden itirazın kaldırılması veya 1 yıl içinde mahkemeden itirazın iptalini istemesi gerekir.........yani ilamsız takipte itiraz ediyorum demek takibin durması için yeterlidir.........her şeye itiraz edilebilir........imzaya, borca, takibe, yetkiye,,,,faize, faiz oranına........vs. vs......itiraz üzerine takip durur ama kötü tarafı itiraz eden haksız çıkarsa % 40 tan az olmamak kaydı ile tazminat ödemeye de mahkum edilir........
b) Çek -senet gibi kıymetli evraka dayanan takipler... bunlara kambiyo senetlerine mahsus icra takip yolu diyoruz... (İtalyanca Cambiale'den esinlenerek ticari bir iş anlamında) Ticaret Kanununda bunlar bono =senet, poliçe ve çek şeklinde sıralanır.......poliçe denilen kıymetli evraka tecrübeli bir avukat üstadımız en son 1970'lerde rastladığını söylerdi......yani artık kullanılmıyor......
Kambiyo senetleri olan bono ve çeke dayalı icra takiplerine karşı icra hukuk mahkemesine (dikkat icra dairesine ve icra dosyasına değil) dava açarak itiraz edilebilir............Bu davanın yani itirazın süresi icra takibinden gönderilen ödeme emrinin tebliğini takip eden 5 gündür....Tebliğ edildiği gün sayılmaz.......muhtara bırakıldı ve kapıya not yapıştırıldı ise........muhtara imza karşılığı bırakıldığı gün tebligat yapılmış sayılır....sizin muhtardan çok sonra almanız aleyhinizedir.......Mernis kaydınız hangi muhtarda ise o muhtara tebligat kanunu 21.madde gereği tebligat yapılması yasaldır ve geçerlidir........hiç alakanız olmayan bir muhtarlıkta kaydınız varsa ve oraya tebligat yapılmışsa , ama haberiniz olmamışsa geçmiş olsun......yapacak bir şey yok demektir.........yani adresinizin güncel olmasında fayda vardır........Tebligatı aldık...........aldığımız günü takip eden 5 gün içinde tebligatı gönderen icra dairesinin yetki mıntıkasındaki icra hukuk mahkemesine, birden fazla ise nöbetçi icra hukuk mahkemesine itirazımızı dava açarak yaptık....... önemli bir diğer husus.........imza itirazı haricinde kambiyo takiplerine icra hukuk mahkemesinde böyle dava açmak takibi durdurmaz.........ancak dilekçenin başına takibin teminatsız veya makul bir teminat karşılığı dava sonuna kadar durdurulması talebi yazılmalıdır........imza itirazı var ise mahkeme genellikle teminatsız olarak durdurulması için hemen karar oluşturur ve kararın bir örneği icra dosyasının içine konur ki......alacaklı görünün hacze falan gidemesin........Takibi durdurmanın bir diğer yolu da borcun icra takibinden önce ödendiğine dair makbuz ibraz etmektir, veya alacaklının borcun ödenmesi için süre verdiğine ilişkin yazılı bir belge sunmaktır, veya borcun zamanaşımına uğradığını ileri sürmektir........Eski kanuna göre çekler 6 ayda, yeni kanuna göre 1 yılda, senetler ise senedi elinde bulunduran son hamilin keşideciye karşı vadeden itibaren 3 yıl, ara cirantaya karşı vadeden itibaren 1 yıl geçmekte zamanaşımına uğramaktadır......Evraksız alacaklar için genel zamanaşımı 10 yıldır......
imzaya itiraz edilmezse artık o takip açısından o imzanın size ait olduğu kabul edilir............
imzaya itiraz ettik. mahkeme de genelde teminatsız , bazen de %15 teminatlı takibi durdurdu......ilk celsede mahkemede itiraz edenin imza örnekleri alınır.......oturarak, ayakta, sağ elle, sol elle.......vs............bazen evrakta yazan bazı yazıları da yazması istenir........ad soyad gibi............bu imzalar imza bilirkişisine gider.........genelde adli tıp grafoloji uzmanına gider........bazen de emniyet ve jandarma kriminalin sahtecilik uzmanlarına gider.........imzanın sizin eliniz mahsülü olup olmadığına dair bir rapor düzenlenir.......bilirkişinin raporu kesin delil değildir takdiri delillerdendir......aksi ispat edilebilir..........yani rapora itiraz edilebilir.........itiraz etmenin dayanakları sunulmalıdır.......hiç benzemediği halde bilirkişi benziyor demişse, olay tarihinden önce atılmış başka imza örnekleri ile desteklenerek itiraz edilebilir ve başka bir bilirkişiye veya adli tıp uzmanına gitmesi sağlanabilir...... icra hukuk mahkemeleri basit usulde yargılama yaptıkları (dar yetkili olduklarından) olayın fazla derinine inmezler.......bazen bu ikinci bilirkişi incelemesini red yoluna giderler......... bu halde de genel mahkemede menfi tespit davası açılarak haklılığınızı kanıtlama yoluna gidebilirsiniz..........
Anladığım o ki, size yapılan kambiyo takibine karşı 7 gün içinde itiraz ettiniz, yani 5. günden sonra itiraz ettiniz, üstelik itirazı icra mahkemesi yerine icra dairesine yaptınız.....bu sebeple size karşı icra takibi devam etti...........

Saygılarımla

kadir bey bılgılendırmenız ıcın cok tesekkur ederım.
avukat ılgılendıgı ıcın ıtıraz suresını ve ıtırazın hangı mahkemeye yapıldıgını tam bılmıyorum.yanlsı soylemıste olabılırım.ama durum bu sekıldeydı.hatta avukat ''keske yedıemın olarak teslım almasaydınız goturselerdı esyaları , elımızde bır koz olurdu ve tazmınat acma hakkımız olurdu demıstı'' :-\ :-\ tazmınat umrumda degıldı.derdım bıranonce kurtulmaktı..cok sukur kurtulduk.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR