Arazide Çekme Karavan Sorunsalı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Hellmarch Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,983
Amerike gibi ülkelerde karavan çekecek araç bulmakta çok kolay ama ülkemizde 3500 ton gibi bir karavanı geçtim 2400 kg gibi bir karavanı çekmek bile oldukça zor. Güvenlik payı ile en az 3 ton çeksin dendi mi premium suv veya pikaplara yönelmek gerekiyor onlarda ciddi pahalı durumdalar.

Etiketler
merhaba, burada şöyle bir sıkıntı yok mu , evet tescill evet ayrı plakası var ve dediğiniz gibi muayeneye tabi. Yani siz plakalı ve tescilli olduğu müddetçe muayene yaptırmak zorundasınız , yarın öbürgün muayene cezaları faiziyle karşınıza çıkacak (trafiğe çıkmasanız bile, devlet alacağını bırakmaz sizde) , yok muayene yaptırmam ama gelecek cezayı da çekerim derseniz bilemem. Ancak 5-10 yıl muayene yaptırmam sonra da trafikten düşürürüm , efendim affa girer zaten muayeneleri de ödememe gerek kalmaz derseniz onu bilemem tabii..Muayeneden muaf tutumak için şimdiden trafikten düşürürseniz zaten tescil ve plakası olmayan bildiğiniz sorunlu römorka dönüşecek. Kaldı ki hurdacıdan uygun fiyata bulacağınız Tır dorsesi zaten trafikten çekilmemiş midir ?
Bildiğimden iddia etmiyorum sadece fikir alışverişi bizimki :smiley:

Vergi yok muhayeneye götürmediğiniz sürece muhayene cezası da yok zaten muhayeneden geçebilecek olan dorseleri hurda olarak niçin satsınlar ki.Elinizde trafiğe tescilli bir araç var ve arazinize parkediyorsunuz mesajıma dikkat ederseniz görüntüsüne dikkat edilmesi gerektiğini söyledim.

Merhaba,

Araca çekme belgesi alırsanız, ruhsat ve plaka gitmez diye biliyorum, çünkü aracı istediğiniz zaman yine trafiğe çıkcak şekilde kaydettirebilirsiniz. Aracınıza çekme belgesini aldığınız andan itibaren muayene zorunluluğu ve vergisi olmayacak.

Tır dorsesindeki asıl problem şu; ruhsatta hale boş dorse olarak geçiyor, fakat siz bunu farklı bir amaçla kullanıyorsunuz. Üzerinde yaşanabilir ev olan tır dorselerini, ruhsat ve plaka olsa dahi kabul edeceklerini sanmıyorum. Eğer kabul edilebileceğine dair bir örneğiniz varsa hemen 2 adet tır dorsesi alıp işe başlayabilirim.

Benim şu andaki düşüncem, Vagoon House adlı firmadan 2 adet ruhsatlı ve plakalı 8x2,55m çekme karavan almak. Karavanınızı istediğiniz gibi dizayn etmenize olanak sağlıyorlar.

Gelişmeleri aktaracağım.

İyi çalışmalar.

Tescilli bir aracınız var ve arazinize parkediyorsunuz , arazinizde inşaat faaliyeti yok .Şu anki yasal mevzuatta bu durumu engelleyebilecek hüküm bulunmuyor.

Merhaba,benim de muğlada sit alani olmayan 2 donumluk bir tarla arazim var ve yerlesime ve kadastrol yola cok yakin. Prefabrik veya ahsap ev dusunuyordum fakat imarsiz oldugundan dolayi oyle bir sansim yokmus. Ona istinaden vagoon house baktim fakat gereksiz pahali oldugunu gordum. Ben de tir dorsesinin ustune prefabrik ev koymayi dusunuyorum ama yasal midir bilemedim. Oneriniz fikirleriniz varsa dinlemek isterim. Hobi bahcesi olarak kullananlara izmirde ceza geliyormus yikilcakmis o konudan da emin degilim

Evet, arazi tarımsal sit alanı, bu yüzden yerleşik ev veya konteyner yapmam mümkün değil. Kapalı alanı maksimum kullanmak amacıyla çekme karavan düşünüyorum. Çünkü sene boyunca sürekli yaşanacak bir yer olacak. Bu yüden, 2 adet 10m boyunda ve 2.50m eninde olan karavan olabilir. Kapalı kasa kamyon kasasını alıp, donatıp, çekme belgesi çıkartarak arazime koymanın hem benim için daha doğru, hem de resmi işler için en uygunu olacak gibi görünüyor.

Arada bir aklıma şu da gelmiyor değil, ruhsatlı 13,6mx2,55m kamyon dorsesi satın alıp, üzerini istediğim gibi donatsam olur mu acaba? :D

Ama yine de en garanti olanı, Akdeniz45' in de dediği gibi ilçedeki sorumlu mercilere danışıp, daha sonradan pişman olmamak. :smiley:

Cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim.
merhaba arsaya cekme karavan koyabıldıızmı belediye sıkıntı cıkartımı

Ayni konuda yaptigim arastirmalarda gerek belediye gerekse tinyhouse satan 02 tip belgeli ruhsatli plakali karavan yapi tipinde evler icin belediyenin yaptirimi şikayet olmasi durumunda gelip baktiktan sonra bunu burdan alin şeklinde oluyor yer 1.derece doğal sit olduğu için çevre ve şehircilik ne şekilde davranir bilmiyorum buna sadece ceza kesebilecek kurum trafik yada jandarma trafik. Bunu sit alanina koyup tekne gibi gri tankta atik su biriktirilirse sikayet yada teapit halinde ne sekilde davranildiğini tam olarak bilemiyorum kimse bir sey yapamiyor
araç olarak gectigi icin polis gelmesi gerekiyor
diye biliyorum.
Bunu sit qlaninda konaklarken karavaninda problem yasayan varsa bilgi vermesini rica ederim

Merhaba,

Benim karavan ile ilişkim sizinkinden biraz farklı :smiley:

Şöyle ki, ben imar izni olmayan arsama sürekli yaşayabileceğim bir barınak yapmak istiyorum. İmar izni olmadığı için haliyle, büyüklüğü ne olursa olsun betonarme, prefabrik, ahşap vb. barınak yapmam mümkün değil. Bu konuyu çözebilmek için, gerekli yaşam alanını sağlayabilecek 2 adet karavan satın almak veya yapmak istiyorum.

İşin problemli kısmı burada başlıyor. Yapmak istediğim karavanların boyutları 2,55x10m :D Bu boyutta bir karavan için direk ruhsat almamız mümkün değil sanırım, çünkü ağırlık üst limiti olan 3500kg' ı bu boyutlarda tutturmamız çok zor.

Sorum şu, karavan arsaya girdiği anda bir daha yerinden 1metre bile kıpırdamayacaksa, karavan ruhsatı almamıza gerek var mı? Tip onay belgeli bir römorkun üzerine, istediğimiz modelde bir barınak yapıp, yasal mevzuatlara takılmadan veya mühürlenmeden bu yapıyı arazimizde tutup içinde yaşayabilir miyiz?

Konuyla ilgili bir kaç römork firması ve çekme karavan onay belgesi almaya yardımcı olan danışmanlık firmalarına aramama rağmen, net bir cevap vermek istemediler.

Sizin düşünceleriniz nedir?
Merhaba. Ben de imarsiz arsama çekme karavan düşünüyorum. Siz sonuç
Merhaba,

Şöyle ki, ben imar izni olmayan arsama sürekli yaşayabileceğim bir barınak yapmak istiyorum. İmar izni olmadığı için haliyle, büyüklüğü ne olursa olsun betonarme, prefabrik, ahşap vb. barınak yapmam mümkün değil. Bu konuyu çözebilmek için, gerekli yaşam alanını sağlayabilecek 2 adet karavan satın almak veya yapmak istiyorum.

İşin problemli kısmı burada başlıyor. Yapmak istediğim karavanların boyutları 2,55x10m :D Bu boyutta bir karavan için direk ruhsat almamız mümkün değil sanırım, çünkü ağırlık üst limiti olan 3500kg' ı bu boyutlarda tutturmamız çok zor.

Sorum şu, karavan arsaya girdiği anda bir daha yerinden 1metre bile kıpırdamayacaksa, karavan ruhsatı almamıza gerek var mı? Tip onay belgeli bir römorkun üzerine, istediğimiz modelde bir barınak yapıp, yasal mevzuatlara takılmadan veya mühürlenmeden bu yapıyı arazimizde tutup içinde yaşayabilir miyiz?

Konuyla ilgili bir kaç römork firması ve çekme karavan onay belgesi almaya yardımcı olan danışmanlık firmalarına aramama rağmen, net bir cevap vermek istemediler.

Merhaba. Ben

Merhaba,

Merhaba,

Merhaba. İmarsiz arsada karavan konusunu çözdünüz mu?

İmarlı , imarsiz farketmiyor .
Trafiğe çıkabilen karavani koyabilirsiniz. Trafiğe çıkış izni yoksa ceza gelebilir.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri