Arazi Araçlarıyla Kaçkar Deniz Gölü ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Deep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,614
Ynt: Arazi Araçlarıyla Kaçkar Deniz Gölü ?

O bölgede doğup yaşayan ve yaklaşık 15 yılını o dağ vermiş birisi olarak henüz dilberdüzüne araçla çıkan birine maalesef şahit olmadım,yalnızca mountain bike la çıkabilenler oldu.Lütfen biraz ufacık ufacık kesin.:smiley:

Etiketler

kackar3937' Alıntı:
O bölgede doğup yaşayan ve yaklaşık 15 yılını o dağ vermiş birisi olarak henüz dilberdüzüne araçla çıkan birine maalesef şahit olmadım,yalnızca mountain bike la çıkabilenler oldu.Lütfen biraz ufacık ufacık kesin.:smiley:

her şeyin bir ilki vardır

Tempus' Alıntı:
her şeyin bir ilki vardır

O bolgenin ilki olmaz umarim,
bizim araclar oraya cok rahat ulasir ama verecegi zarari dusununce uzuluyor insan.
Bolgede aracla gidilebilecek bir cok kamp yeri var zaten

hsbasar' Alıntı:
O bolgenin ilki olmaz umarim,
bizim araclar oraya cok rahat ulasir ama verecegi zarari dusununce uzuluyor insan.
Bolgede aracla gidilebilecek bir cok kamp yeri var zaten

v8 bir araçla kontağı çevirdiğin an doğaya zarar veriyorsun zaten sedat bu mantıkla bakarsak. Bende çok bakir yerlere araçla gidilmesine karşıyım ama , Ağrı dağı gibi profesyonel dağcıların tırmanabildiği bir yerdeki parkurda bile tonlarca çöp toplanıyor, benim gözlemlediğim off road araçları ile doğaya gidenlerin büyük çoğunluğunun verdiği zarar sadece lastik izleri.

Çünkü off roadcuların büyük çoğunluğu doğaya çöpünü bırakmaz, aracında zaten çöepede yer vardır, oysa yaya giden kampçılar veya günübirlikçilerin çoğu çöpünü gittiği yerde bırakıyor. Yakıyor veya gömüyor. Ben genelde gittiğim yerdeki çöplerden de bir torba topalyıp aracıma alıyorum çoğu zaman.

Bu yazdığım herşeyin bir ilki vardır lafı cevap yazan arkadaşın tarzına bir karşılıkdı, ama şu kadarını söyliyim, bir yerin tamamen bakir kalamsını istiyorsan insanın oraya hiç girmemesi lazım, eğer insan oraya giriyorsa, arabalı olması veya yaya olması değildir oraya verdiği zararı belirleyen.

Tempus' Alıntı:
v8 bir araçla kontağı çevirdiğin an doğaya zarar veriyorsun zaten sedat bu mantıkla bakarsak. Bende çok bakir yerlere araçla gidilmesine karşıyım ama , Ağrı dağı gibi profesyonel dağcıların tırmanabildiği bir yerdeki parkurda bile tonlarca çöp toplanıyor, benim gözlemlediğim off road araçları ile doğaya gidenlerin büyük çoğunluğunun verdiği zarar sadece lastik izleri.

Çünkü off roadcuların büyük çoğunluğu doğaya çöpünü bırakmaz, aracında zaten çöepede yer vardır, oysa yaya giden kampçılar veya günübirlikçilerin çoğu çöpünü gittiği yerde bırakıyor. Yakıyor veya gömüyor. Ben genelde gittiğim yerdeki çöplerden de bir torba topalyıp aracıma alıyorum çoğu zaman.

Bu yazdığım herşeyin bir ilki vardır lafı cevap yazan arkadaşın tarzına bir karşılıkdı, ama şu kadarını söyliyim, bir yerin tamamen bakir kalamsını istiyorsan insanın oraya hiç girmemesi lazım, eğer insan oraya giriyorsa, arabalı olması veya yaya olması değildir oraya verdiği zararı belirleyen.

Kursat yazdiklarina kesinlikle katiliyorum, ben seni anlamistim fakat anlamamis olan arkadaslar olabilir diye yazma ihtiyaci hissettim.
Bizde daha yeni 18 gunluk bir geziden geldik, arazi vitesinin uzerinde asilmis, her gun yenilenen bir cop torbamiz vardi. Mumkun oldugunca az zararla gezmeye calistik.

Hersey bir yana Kackarlar bolgesi bir milli park ve o kadar guzel bir yer ki. Ben 2004 te gitmis hem zirve hemde transi yapip aydere inmistim.
O bolgede yururken bile insan tedirgin oluyor, adim atarken bile zarar verecekmiyim diye dusunuyorsun. Bircok yerde yuzlerce rengarenk kelebekler bacaklarinin arasinda ucusuyor. Endemik ciceklerin sayisi insani saskina ceviriyor. Kelimelerle anlatmak mumkun degil, gidip yasamak lazim...

toyatacilar cokmus buraya sikinti yok hemserimde degişik birşey dememiş ben buralari tanirim cikmak zor bol keseden atmayin demiş. Bende arayi buliyim. ula emice ogli ora zor mor ama bizdekiler hayin gideyi hişir olurlar ama çikar genede bokiyenin arabasi

Zaman olsada ciksak teşki agustos sonuna dogru ben oralarda olcam nasipse bu arada yazinin içindeki 3000 metredeki oksijen sensoru konusuna dikkat cekmek lazim. gerçi bende çok dert olmaz ama onemli bır konu

RedlinE' Alıntı:
toyatacilar cokmus buraya sikinti yok hemserimde degişik birşey dememiş ben buralari tanirim cikmak zor bol keseden atmayin demiş. Bende arayi buliyim. ula emice ogli ora zor mor ama bizdekiler hayin gideyi hişir olurlar ama çikar genede bokiyenin arabasi

Zaman olsada ciksak teşki agustos sonuna dogru ben oralarda olcam nasipse bu arada yazinin içindeki 3000 metredeki oksijen sensoru konusuna dikkat cekmek lazim. gerçi bende çok dert olmaz ama onemli bır konu

:D :D :D

Topragim bayramdan sonra kismetse bende oralardayim, haberleselim ;)

Beyler ;ben o bölgede 15 yıl dağ rehberi olarak hemen hemen sezonda neredeyse dağdan inmemek kaydı ile çalıştım bununla birlikte de off roaddan haz ederim ee biraz da ilgiliyim şu an ise Toyota da servis müdürlüğü yapıyorum anlayacağınız hem bölgeyi biraz iyi bilirim hemde makineleri.Delilik konusunda da sanırım en az sizin kadar deliyim salt muhalefet olsun diye de yazmadım,ama daha reel olsun istedim eeeee tabi hayal kurulması da fena değil bunu da anlarım.Fakat katırların bile eşya çıkarırken zorlandığı bir rotada siz 4 teker bir makineyi nereye sığdırabileceksiniz onu çok merak ediyorum.Kim bilir belki kanat takarsınız haaaaaa :smiley:

ha olay sigdirma konusussa ok. dicek lafimiz yok. Biz resimdeki gibi kayalik bir ortam için konusuyoduk.

nacizane bende fikrimi belirtmek istedim araçla çıkılabilir yada çıkılamaz onu bilemem ama bence çıkılmasa daha iyi olur hatta yürüyüş parkurlarının dışında pek ayak basılmaması gerekir dünyada sadece orada yetişen binlerce enderik tür var eğer biz bu hızla gidersek evet biz oraları görürüz ama bizden sonrakı nesil göremez bu hızla kaçkar turizimi diyeceğim (oda nasıl oluyorsa )devam ederse doğaya göstermelik önemin yerine gerçek önem verilmazse malesef kaçkarlar ve yaylalarımız burdakı türler bu baskıya dayanamaz yok olur gider malesef insanlarımız yaylar konusunda bir kısmı diyelim ne yer ne içerse ortaya atıyor her türlü pislık var en azından benim gördüğüm bir çok yerde öyle idi. ÖVÜNEREK SÖYLÜYORUM GEZENBİLİR en duyarlı site dernek yada her ne ise ama araçlarla ormana yol varsa ordan gidelim yoksa ormana araçlarla dalmanın bir anlamı yok doğal hayat farkında değiliz ama çok büyük zarar veriyoruz izi gören oyada bu şekilde bede ben de diyor topragın üstündeki yaşam kadar altında da yaşam var ve bu da üzeriyle direkt bağlantılı bizler salonunuzda akrep yılan yada herhangı yaban hayvanı görmek istemezseniz onlarda sizi evlerinin salonunda istemez haksızmıyım

erkan kardeşim içini rahat tut çok sikinti olursa atar bir lazin kafasi yola kapi yapar. geçmiyecesinuz der olay biter ya vuracan ya vurulucan.ben iki yayla biliyorum kapali :smiley:

valla mucahıt abı dogru soyluyo hatta gecen sene gıto yaylasında gordum bı lazın kafası atmıs tabela koymus yola
dikkat ayı giremez dıye :D tabelayı koyan kapıyı haylı haylı yapar
RedlinE' Alıntı:
erkan kardeşim içini rahat tut çok sikinti olursa atar bir lazin kafasi yola kapi yapar. geçmiyecesinuz der olay biter ya vuracan ya vurulucan.ben iki yayla biliyorum kapali :smiley:

Konu başlayalı 2 seneyi geçmiş , arkadaşlar : Helikopterle çıkın (!)
Şaka bir yana , kaçkarlar rotasını normal yollardan (uçurumsuz çamursuz vs) geçmek isteyenlere defenderimle katılırım.

simurg2' Alıntı:
nacizane bende fikrimi belirtmek istedim araçla çıkılabilir yada çıkılamaz onu bilemem ama bence çıkılmasa daha iyi olur hatta yürüyüş parkurlarının dışında pek ayak basılmaması gerekir dünyada sadece orada yetişen binlerce enderik tür var eğer biz bu hızla gidersek evet biz oraları görürüz ama bizden sonrakı nesil göremez bu hızla kaçkar turizimi diyeceğim (oda nasıl oluyorsa )devam ederse doğaya göstermelik önemin yerine gerçek önem verilmazse malesef kaçkarlar ve yaylalarımız burdakı türler bu baskıya dayanamaz yok olur gider malesef insanlarımız yaylar konusunda bir kısmı diyelim ne yer ne içerse ortaya atıyor her türlü pislık var en azından benim gördüğüm bir çok yerde öyle idi. ÖVÜNEREK SÖYLÜYORUM GEZENBİLİR en duyarlı site dernek yada her ne ise ama araçlarla ormana yol varsa ordan gidelim yoksa ormana araçlarla dalmanın bir anlamı yok doğal hayat farkında değiliz ama çok büyük zarar veriyoruz izi gören oyada bu şekilde bede ben de diyor topragın üstündeki yaşam kadar altında da yaşam var ve bu da üzeriyle direkt bağlantılı bizler salonunuzda akrep yılan yada herhangı yaban hayvanı görmek istemezseniz onlarda sizi evlerinin salonunda istemez haksızmıyım

bu konu bilimsel olarak araştırılmadan yorum yapılmamalı bence. Sonra jeeplerle gezecek yer kalmayacak.

jeep' Alıntı:
bu konu bilimsel olarak araştırılmadan yorum yapılmamalı bence. Sonra jeeplerle gezecek yer kalmayacak.

Goktug bey kackarlar bolgesi icin her turlu bilimsel arastirma yapilmis ve yapilmaya devam ediyor zaten.
Dunyada endemilk bitki ve canli cesitliligi acisindan en onemli yerlerden biri.
Her ne kadar gereken ilgi ve alakayi goremsede yukarida yazdigim ozelliginden dolayi milli park ilan edilmis durumda.
Normalde bir kapisi olmasi ve girislerin denetlenmesi gereken bir yer.

O civardaki yaylaların durumu esas içler acısı, inanamadım gittiğimde gördüğüm yayla kirliliğine, saçma sapan yapılara.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri